רגע לפני שאתם בוחרים טלוויזיה: מה ההבדל בכלל בין OLED ל-QLED ל-Nano Cell ו-LED

מבולבלים מרוב מותגים, דגמים וטכנולוגיות? בואו נעשה לכם סדר במושגים כדי שאתם תדעו מה הכי מתאים לכם

מקור: Unsplash

בין אם אתם חוגגים היום את בלאק פריידי או שלא, התחרות בשוק הטלוויזיות גדולה מאי פעם, כשלא מעט יצרניות מתחרות על מקום בסלון שלכם עם מגוון גדול ומבלבל למדי של מסכי טלוויזיה מתקדמים יותר ופחות ויקרים יותר או פחות. אז שנייה לפני שאתם לוחצים על "הוסף לעגלה", תנו לנו לעשות לכם קצת סדר, כדי שתדעו איזה מסך מתאים לכם יותר בין כל השמות השיווקיים והטכנולוגיות השונות.

מה זה LED?

תמונה: סוני

בקרב העקוב מדם בין מסכי הפלזמה למסכי הלד, האחרונים ניצחו. הטכנולוגיה אשר מבוססת על טכנולוגיית ה-LCD מורכבת – על קצה המזלג – ממנורות קטנות, שנשלטות על ידי מספר איזורי הארה. ככל שיש לכם יותר איזורי הארה, כך התמונה אמורה להיות יותר מדויקת ועשירה. אם לא שדרגתם את הטלוויזיה שלכם בשנים האחרונות, סביר להניח שיש לכם מסך LED בסלון, ולכן אתם די יודעים למה אתם נכנסים.

היתרון המשמעותי של LED (ונספחיו, שנגיע אליהם) הוא בעיקר בבהירות. מסכי LED יכולים להגיע לרמות בהירות מאוד גבוהות בכל המסך, מה שאולי מוביל לתמונה לא כל כך מדויקת, אבל כזו שאפשר לראות גם בצהרי היום בסלון ארץ ישראלי מוכה שמש. וכמובן אי אפשר לשכוח את העובדה שמדובר בטכנולוגיה יחסית זולה – וככזו היא הצליחה להביא את מסכי ה-4K פחות או יותר לסלון של כולנו.

אם אתם מחפשים לחסוך ורוצים לרכוש מסך LED חדש, יש שאלה אחת שאתם צריכים לשאול את המוכרים או לבדוק במפרט. מאיפה מגיע מערך התאורה של המסך הזה? במקרה הזה המסכים מתחלקים לשניים: מערך תאורה צידי, או אחורי. במקרה של מערך התאורה הצידי, אתם תקבלו הרבה פעמים אפקט של הילה מסביב לעצמים בהירים, כיוון שהתאורה פשוט לא מספיק מדויקת. במקרה של מערך תאורה אחורי, התמונה תהיה הרבה יותר נקיה ומדויקת.

יתרונות: בהירות, עמידות, מחיר

חסרונות: מספר מצומצם של איזורי הארה, ניגודיות מוגבלת, תופעות של איבוד נתונים ושאר עיוותים

פינת השמות הנרדפים: מסכי UHD

אז מה זה QLED?

מסך LED

אוקיי, פה אנחנו נכנסים לעולם מכבסות המילים של ענקיות הטכנולוגיה, שאוהבות מאוד לתת שמות מפוצצים ואטרקטיביים, כדי שאתם תחשבו שזו הטכנולוגיה העילית והטובה ביותר שכסף יכול לקנות כרגע – בזמן שבפועל מדובר בטכנולוגיה די דומה. מסכי QLED הם קודם כל מסכי LED לכל דבר ועניין, ולא משנה כמה נציג המכירות או הבאנרים יאכלו לכם את הראס. מה שהופך את מסכי ה-LED ל-QLED היא שכבה נוספת של קריסטלים, המונחת על גבי הפאנל, ומונעת זליגת הארה מאיזורי תאורה שונים, מה שאמור להעצים את הניגודיות והצבעים המוקרנים – ומכאן גם את הבהירות הכללית של המסך.

מהניסיון שלי, כן, מסכי QLED יובילו לרוב לתמונה טובה יותר ממסכי LED קלאסיים. אבל לפחות לדעתי, לא בפער משמעותי עד כדי כך שהוא צריך להשפיע על הרכישה שלכם או לגרום לכם לבחור מסך QLED על פני טכנולוגיות טובות יותר. מי שכרגע משתמשת במושג הזה היא בעיקר סמסונג (למרות שסוני היתה הראשונה לעשות שימוש בטכנולוגיה – תחת השם Triluminos) וסמסונג גם מובילה שותפות של יצרנים שעושים שימוש בטכנולוגיה הזו כמו  Hisense ו-TCL הסיניות.

יתרונות וחסרונות: זהים ל-LED

פינת השמות הנרדפים: Nano-Cell (של LG)

מה זה Mini-LED

זוהי הטכנולוגיה החדשה ביותר מבין כל אלו שקיימות בשוק. בעוד מסכי LED מגיעים עם מספר מוגבל יחסית של איזורי הארה, מסכי ה-Mini-LED מגיעים עם מספר גבוה של נורות זעירות (שגודלן כ-1/40 מנורות LED סטנדרטיות) ועם מספר גבוה יחסית של איזורי הארה. כבר למדנו שככל שיש יותר איזורי הארה, כך אתם מקבלים תמונה מדויקת הרבה יותר, ושליטה בין היתר על מגוון הצבעים. כך למשל אם חלק מהתמונה שאתם מקרינים על המסך אמור להיות שחור, המספר הגבוה של איזורי התאורה מאפשר למסך להימנע מלהדליק את "האיזור השחור" בצורה יעילה יותר ממסך LED, מה שמתבטא בצבעים שחורים הרבה יותר מדויקים ואמיתיים.

מסך Mini LED (או Neo QLED, בשם השיווקי שלו)

מצד שני, זו עדיין סוג של טכנולוגיית LED, פשוט הרבה יותר טובה. מה שאומר שהיא גם יורשת חלק מהבעיות של LED, כמו למשל תופעות כמו Blooming (מעין הילה סביב עצמים בהירים) ובהירות מעט מוגזמת שבלילה או בחדרים חשוכים עשויה קצת להיות יותר מדי עבור חלקכם, אבל מתאימה מאוד לצפייה במהלך היום.

יתרונות: יותר איזורי הארה, עוצמת בהירות גבוהה, איכות צבעים גבוהה

חסרונות: יקר יותר מ-LED, פליטת חום, בהירות מעט מוגזמת לשעות הערב, תופעות של זליגת אור

פינת השמות הנרדפים: QNED (של LG), Neo QLED (של סמסונג)

מה זה OLED?

צילום: גיקטיים

אם עד עכשיו דיברנו על טכנולוגיות דומות ושיפורים שונים, כאן כבר מדובר בטכנולוגיה אחרת לחלוטין. בפאנל OLED כל פיקסל ופיקסל מואר באופן עצמאי ומלבד דיוק בפרטים ובצבעים, זה אומר שאם פיקסל כלשהו אמור לייצג את הצבע השחור, הוא פשוט לא נדלק ובכך מתקבל אותו “שחור מוחלט” שאתם לא מפסיקים לשמוע עליו מנציגי המכירות בחנויות או לקרוא עליו בסקירות. מהניסיון שלי ושל סוקרים ובודקים רבים בעולם, לפחות עכשיו, התמונה שתקבלו במסכי OLED היא הטובה ביותר.

הבעיה טמונה באות O ב-OLED, כיוון שהיא מייצגת את המילה "אורגני", וכתוצאה מהעובדה שמדובר בחומר אורגני, הוא גם סובל מהתופעת לוואי: צריבות. מה שזה אומר הוא שאלמנטים שמוצגים זמן רב באותו מקום במסך, עלולים להטמיע אלמנט גרפי כלשהו (למשל תפריט ההתחל של המחשב, לוגואים של ערוצי טלוויזיה, HUD במשחקים וכו') על המסך או פשוט את אותה התמונה למשך זמן רב. כל החברות שמשתמשות בפאנלי OLED טוענות שהטמיעו שיפורים תוכנתיים שמרעננים פיקסלים ברקע, אבל מה שהן לא יגידו, זה שתמיד יהיה סיכון – ואנחנו מזכירים זה מכשיר שעולה אלפי ועשרות אלפי שקלים ואמור להישאר בסלון שלכם 4-5 שנים. אמנם אני אישית לא נתקלתי בתופעה עדיין, אבל זה משהו שגם אני לוקח בחשבון תמיד.

בעיה נוספת שכדאי לקחת בחשבון במסכי OLED מגיעה מרמות הבהירות. בעוד מסכי LED (וגם Mini-LED) נהנים מבהירות גבוהה ומוצלחת שיודעת להתמודד גם עם תאורת יום עזה, מסכי OLED סובלים מנחיתות ברמות הבהירות, והתמונה בהם מעט יותר כהה. זה לא יפריע לכם בערב (וזה אפילו עדיף), אבל בצפייה במהלך שעות היום, לעיתים יהיה קשה ליהנות מסצינות כהות או חשוכות. למרות הכל, מסכי OLED נחשבים גם נכון להיום לטובים ביותר מבחינת איכות התמונה והצבע.

יתרונות: דקיקות פאנל, ניגודיות מצוינת, "שחור מוחלט", קצב ריענון מצוין, צבעים מדויקים, אין תופעות של זליגת אור

חסרונות: מחיר גבוה יחסית, סכנת צריבות, בהירות נמוכה יחסית

אין תשובות נכונות

אלו הן הטכנולוגיות העיקריות שבהן יצרניות הטלוויזיות משתמשות. לכל אחת מהן יש יתרונות וחסרונות, וכל אחת מהן עשויה להיות מתאימה יותר ופחות לכם, במיוחד כשמכניסים את פקטור המחיר לתמונה. הדבר החשוב הוא לא לסמוך רק על התמונה שאתם רואים באולם התצוגה, המילים של המוכר או אפילו סקירות. כל אלו יכולים לעזור לכם לקבל החלטה – אבל ההצעה שלנו – אל תוותרו על צפייה במסך. תבדקו אותו בעצמכם ורק כך תוכלו לוודא שהמסך הבא שאתם קונים באמת מתאים לצרכים שלכם וישרת אתכם היטב בשנים הקרובות.

עוד דברים שכדאי לדעת על טלוויזיות:

מה זה eARC ולמה אתם צריכים את זה בטלוויזיה שלכם?

מה חשוב לדעת אתם אתם קונים טלוויזיה לקונסולות PlayStation 5 ו-Xbox Series X?

 

עידן בן טובים

נולד עם ג׳ויסטיק ביד. יש לו הרבה יותר מדי גאדג׳טים והרבה פחות מדי זמן פנוי כדי לשחק עם כולם. בעל פטיש לא מוסבר לביצוע קליברציות לסוללות של מכשירים. כשהוא לא עסוק בלכתוב על טכנולוגיה, הוא אוהב לדבר עליה, והרבה

הגב

11 תגובות על "רגע לפני שאתם בוחרים טלוויזיה: מה ההבדל בכלל בין OLED ל-QLED ל-Nano Cell ו-LED"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
איתן
Guest

יש פיתוח גם של טכנולוגיות micro led, אין בשוק עדיין את הטכנולוגיה אם אני זוכר נכון אבל אומרים שזו טכנולוגיה שתביא את היתרונות משני העולמות.
תוכלו לסקר בהזדמנות?

O_o
Guest

יש עוד הרבה מאוד דברים חוץ מהפאנל… סוגי HDR, קצב רענון, כניסות ויציאות, VRR… הרבה מאלה ישפיעו הרבה יותר מסוג הפאנל על השימוש

גלעד
Guest

אתה צודק שיש עוד משתנים, אבל סוג הפאנל הוא הלב של הטלוויזיה והוא המשמעותי ביותר לרוב הלקוחות ולרוב המבלבל ביותר.
המשתנים שהצגת למשתמש במצוי אינם באמת רלוונטים, ומי שבקיא ומבין כנראה הם משמעותיים לשימוש שלו.

אבל כן ניתן להמליץ לגיקטיים שיכתבו את המדריך לרוכש הנלהב :)

אפרים
Guest

גם עיבוד התמונה משחק חלק משמעותי.
ה-JZ2000 הטלוויזיה הכי טובה ב-2021 לסרטים חבל שאין אותה בארץ. אחריה, ה-LG G1

עמית
Guest

כתבה מצויינת שמסכמת את היתרונות והחסרונות של כל אחת מהטכנולוגיות.
אולי כדאי לציין גם את היתרונות והחסרונות לכל טכנולוגיה כאשר צופים במסך בזווית חדה (נתון רלוונטי להרבה סלונים, בהם יש כורסאות בצד).

אני
Guest

רלוונטי רק למסכי OLED שעשויים להיראות ״קרים״ יותר מהצד… אלא אם תשקיע ממש מעט כסף ואז אתה עשוי להתקל בפאנל TN- לא להתקרב לאלה במקרה הזה.

אני
Guest

ואני חשבתי שרק האמריקאים רצים לקנות טלוויזיות בBlack Friday פעם בכמה זמן כבר קונים טלוויזיה?!
בכל מקרה כתבה מצויינת שמסכמת טוב את היתרונות והחסרונות.
רק לעניין העוצמת בהירות במסך QLED- אי אפשר פשוט להנמיך?

Sane
Guest

לא הבנתי
מה לקנות ? איזה דגם
איפה
תעזרו לי אני מתלבטת אני רוצה מסך גדול
תודה

פירלי
Guest

השני סנט שלי: רכשתי oled לפני כ-3 שנים, מהר מאוד נצרבו לי הלוגואים של ערוץ ניקולודיאון ועוד כל מיני פסים לא קשורים ואנחנו חיים יחד בהרמוניה מאז ועד היום, הפיקסלים מאושרים ואני מבואס. ה7k הכי מבאסים שהוצאתי :( never again

קלרשו
Guest

קנינו OLD של LG לפני 3 שנים בערך. אין צריבות. מסך מעולה. סאונד באיכות טובה.
יקר ושווה כל שקל.
לא נצרב שום לוגו ושום פסים. הטלויזיה דולקת מספיק זמן כל יום. שום בעיה. אם יש תמונה קפואה בנטפליקס או סלקום אחרי 2 דקות יש שומר מסך.באקס בוקס משתדלים לכבות כשלא משחקים

Shlomi
Guest

סיקור מהמם ומפורט מאוד. ישר כוח גדול
שומר במועדפים

wpDiscuz

תגיות לכתבה: