האם תפקיד מנהל הרשת ימות בעידן מחשוב הענן?

בעידן מחשוב הענן אנו יכולים להבחין בניצוצות של שינויים בתפקידו המסורתי של מנהל הרשת. מערך התשתיות הטכנולוגיות המסורתי הנשען על כוח אדם מומחה מקומי אשר מתחזק ומנהל את מערך ה-IT בארגון צריך להתרגל לתפיסה חדשה.

בעידן מחשוב הענן אנו יכולים להבחין בניצוצות של שינויים בתפקידו המסורתי של מנהל הרשת. מערך התשתיות הטכנולוגיות המסורתי הנשען על כוח אדם מומחה מקומי אשר מתחזק ומנהל את מערך ה-IT בארגון צריך להתרגל לתפיסה חדשה. האם התפקיד המרכזי אותו ממלא מנהל הרשת כיום יישאר זהה לקיים כיום? האם האחריות לתפעול השוטף של ה-Data Center אשר מוטלת בלעדית על מנהלי הרשת תישאר? תגדל? תפחת?

שאלות רבות עולות כיום עם כניסתו של מחשוב הענן אל עולם ה-IT והתשובות אינן ברורות ומובנות.

כאשר קנינו רכב ידענו שנתקן אותו אצל המכונאי. היינו מגיעים למוסך המכונאי היה עושה סיבוב במכונית, מאזין לרעשים מסתכל בנוריות והיה מאבחן את התקלות. חלקי החילוף היו מכאניים, בעזרת הניסיון והמומחיות המכונאים היו מתקנים את המכונית.

כיום אנו מגיעים לאט לאט לעידן בו המכונית הופכת ממוחשבת. בשנים האחרונות החלו להוציא מידע לגבי מהות התקלות בעזרת מסופונים אשר אותם מחברים לקונקטור שמגיע ממחשב הרכב. יותר ויותר רכיבים במכונית הופכים ממכאניים לממוחשבים.

קרוב היום בו נגיע למוסך ואת הרכב יקבל איש שירות שאינו מוסכניק רגיל. הוא יחבר את הרכב לרשת התקשורת הגלובלית ומומחה אשר יושב במרכז השירות של יצרן הרכב ינטר את כל מידע של המכונית. לאחר מכן, תינתן הנחיה מדויקת למוסך איך לתקן את הבעיות ולהחליף או לתקן את גרסת התוכנה של המחשב ברכב.

מחשוב הענן כשמו כן הוא – מעביר את פלטפורמות המחשוב אל ענן האינטרנט וכפועל יוצא גם ניהול התשתיות הטכנולוגיות. מכיוון שמערך ה-IT (החומרה ,מערכות ההפעלה וכ"ו) אינם נמצאים בארגון, אזי הניהול המסורתי לא יהיה זהה לקיים כיום. שימוש בתפיסה זו משנה את תפקידו של מנהל הרשת .

האם אנו נדרשים למנהל רשת מתוחכם יותר? מומחה יותר ?

ישנן 2 תפיסות מחשוב ענן מרכזיות אשר יעשה בהם שימוש:

הענן הציבורי (Public Cloud)

בענן החיצוני אנו שוכרים שירותים שונים מספקי מחשוב ענן, ניתן לרכוש Software as a Service (או SaaS בקיצור) אשר מספק שירותי תוכנה. ניתן  לשכור Platform as a Service (או PaaS בקיצור), שירותי תשתית אשר בהם אנו שוכרים פלטפורמות לשימוש הארגון וישנם גם אופציות נוספות. בכל השירותים הללו מנהלי הרשת השונים של ספקי השירות בתחום התקשורת ,מערכות ההפעלה, בסיסי הנתונים ועוד יספקו שירותים שונים ורובם יספקו את השירות מקצה לקצה .

הענן הפרטי (Private Cloud)

תפיסה נוספת אשר יעשה בה שימוש הינה הענן הפרטי. לפי תפיסה זו הארגון מקים מערך מחשוב ענן פנימי הכולל את כל השירותים הנדרשים: שרתים, מערכות הפעלה, בסיסי נתונים ואולי אפילו שירותי SAAS. בהקמת מערך מחשוב בשיטת הענן נרצה להידמות לספקי השירות של הענן הציבורי ונרצה לספק למשתמשים הפנימיים השונים  את השירותים במינימום הפרעה. אנו נשתמש ביכולות Self-Service, אספקת פלטפורמות מלאות למשתמשים אשר יעשה בהם שימוש לפי הצורך.

אין ספק שהתפיסות הללו משנות את תפקיד מנהל הרשת. אך האם הם מייתרות אותו?!  לא בטוח וכנראה אפילו מגבירות את הצורך במנהל רשת מומחה ובעל ידע רב וניסיון.

הסיבות לכך הם שאנו רוצים לבזר את השירותים שלנו ולכן אנו נדרשים ליכולת ניטור, בדיקה, בקרת גישה,שליטה מסוימת בהרשאות ועוד. מערך השליטה במחשוב הענן יהיה שונה מהקיים כיום ומתוחכם. כאשר נרצה לבנות מערכי מחשוב ענן אחרים ואו להתקשר עם גופים חיצוניים בנושא יצטרך מנהל הרשת לשלוט במערך מחשוב הענן לתמוך ואף להגדיל או להקטין את המשאבים. אסור לשכוח שלכל השירותים הללו יש עלויות וכדי לבקר על העלויות יש לנטר ולבקר את המערך אשר בשימוש .

גם נושא אבטחת המידע אשר אינו ברור אייך ייפתר יזדקק "לעין שומרת " ומנטרת וזאת בכדי למנוע פרצות ושימוש לא ראוי במידע.

סיכום

תפקידו של מנהל הרשת בעידן מחשוב ענן  יהפוך להיות מתוחכם יותר. מנהל הרשת יעזוב את תפקידו המסורתי בהקמת המערכות ויהפוך להיות גורם מנטר, מפקח, מנהל ומקצה משאבים שונים. תידרש ממנהל הרשת יכולת גבוהה של הבנה במערכות התוכנה, הבנה בסיסית בניתוח מערכות ואולי אף תכנות.

קיים אפילו סיכוי כי מנהלי הרשת הבאים יבואו מעולם התכנות או ניתוח מערכות ולא מעולם החומרה כפי שקורה היום ובכך יקשרו את עולמות ה-IT השונים זה לזה .

רונן נדלר

הגב

6 תגובות על "האם תפקיד מנהל הרשת ימות בעידן מחשוב הענן?"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
דודו
Guest
אני מסכים חלקית עם דברי הכותב. היסטורית המחשוב מראה לנו איך התקפיד של מנהל הרשת השתנה במהלך הזמן ובהתאם לטכנולוגיה. פעם מנהל רשת יכל לשרוף שבוע שלם על שחזור פשוט, היום אותה פעולה מתבצעת כמעט בצורה אוטומטית (תוך שניות או דקות). האם זה אומר שמנהל הרשת כבר לא מטפל במערך הגיבוי הארגוני ? האם זמן הטיפול במערך הגיבוי הרבה יותר קטן ? ברור שהוא עדיין מטפל אך הידע שנדרש ממנו קצת התשנה עם הזמן. נפחים וכמות הגיובייים השתנו בהתאם. כנ"ל לגבי תקלות מורכבות של מערכות "היסטוריות" כגון SQL : פעם על תקלה היה אפשר לשבת ימים ולילות (וגוגל לא היה… Read more »
זיו
Guest

או שכן או שלא..
למרות שדווקא אני רואה כי כבר היום דרישות התפקיד של מנהל הרשת לא מסתובבות סביב "חומרה" והתקנת שרתים, וכל חברה בינונית ומעלה מצפה ממנהל הרשת שלה מעורבות ב- DB, לפחות ברמת ההתקנה והתחזוקה, תפעול משתמשים והרשאות…
ניטור ובקרה גם (מהכרות אישית שלי) הם חלק מעולמו של מנהל הרשת, שלא לדבר על גיבויים, מתן פתרונות באפליקציות רשת (שרת-לקוח) וכ'ו..
מנהל הרשת לא יעלם, אבל תחום האחריות שלו בהחלט יגדל ומנהלי ה- IT ידרשו ממנו גם מעבר להתקנת השרתים והפירמוט שלהם

מרק
Guest

הכותרת שלכם אכן סנסציונית אבל תפקיד מנהל הרשת לא יעלם לחלוטין יתכן ויגדל והרמה הנדרשת ממנו תהיה יותר גדולה גם באלגוריה שלכם עם בדיקת הרכב יושב המומחה (מנהל הרשת) במרכז התמיכה ומאבחן את הבעיה מרחוק (לטכנאי הסיסטם ) ומטפל או מורה לו מה לעשות
כיום במערכות מורכבות הדרישה למנהלי רשת ומחשוב רק גוברת בעיקר עקב ריבוי טכנולוגיות שהם מתכונת לריבוי בעיות ואי תאימויות

ירון
Guest

איפה אפשר למצוא קורסים למהלי רשתות על ה"ענן" ?
למה לא כתוב בשום מקום איפה יושב ה"ענן" הזה

trackback

[…] מאת מערכת ניוזגיק, אפריל 21, 2010. אין תגובות. שייך לקטגוריות מיני-פוסטים בעידן מחשוב הענן אנו יכולים להבחין בניצוצות של שינויים בתפקידו המסורתי של מנהל הרשת. מערך התשתיות הטכנולוגיות המסורתי הנשען על כוח אדם מומחה מקומי אשר מתחזק ומנהל את מערך ה-IT בארגון צריך להתרגל לתפיסה חדשה. לכתבה המלאה הקטנת טקסט הגדלת טקסט בעידן מחשוב הענן אנו יכולים להבחין בניצוצות של שינויים בתפקידו המסורתי של מנהל הרשת. מערך התשתיות הטכנולוגיות המסורתי הנשען על כוח אדם מומחה מקומי אשר מתחזק ומנהל את מערך ה-IT בארגון צריך להתרגל לתפיסה חדשה. לכתבה המלאה […]

trackback

[…] באופן גורף למדי, יגרום לשינוי בתפקידו של מנהל הרשת. הפוסט הקודם בסדרה הניב מספר רב של תגובות והתייחסויות מעניינות (חלקן […]

wpDiscuz

תגיות לכתבה: