"הבת שלי בהייטק": כך תסבירו להורים מה אתם עושים בעבודה

אנחנו בטוחים שההורים שלכם גאים בכם, אבל לא הגיע הזמן שהם יבינו מה אתם עושים מול המחשב כל היום? גייסנו כמה נשות ואנשי הייטק יצירתיים שעשו בשבילכם את העבודה השחורה. אל תשכחו לשתף בקבוצה המשפחתית

אמא, אבא, יש לי משהו להסביר לכם (מתוך "משפחה מודרנית")

גם תחושת הגאווה, שהיתה פעם שמורה רק להורים לעורכי-דין ולרופאות, עשתה הסבה להייטק; והיום, כל אמא ואבא גאים לספר שהבן או הבת שלהם "בהייטק". אבל יש את העניין הזה, שלרבים מהם, אין ממש מושג מה הילדים שלהם עושים כל היום. כלומר כן, הם יושבים מול מחשבים עם 2 מסכים ומקלידים הרבה, אבל מה בדיוק? עכשיו אנחנו לא מפנים את האצבע המאשימה רק אל ההורים, ולא רק אל הטכנולוגיה שמתקדמת מהר מדי – אלא גם לעובדי ההייטק, שנוטים לא פעם להתגאות בטייטלים חדשים ומקוריים מדי שבוע, ואז מקצרים אותם לראשי תיבות, והכל כמובן באנגלית.

אז מה אתם עושים שם בהייטק? ביקשנו מכמה הייטקיסטים בחברות שונות בתעשייה להסביר לנו על התפקידים השונים – פעם אחת בשפה שלנו ושלכם, ופעם נוספת בשביל שכולם יבינו, כולל ההורים. כדי שיפסיקו סוף סוף לשאול אתכם מה יש לראות במחשב הזה כל היום.

התפקיד: מהנדסת אבטחה

לטיסיה כאהן, מהנדסת אבטחה באינטואיט ישראל, מסבירה:

מה אני עושה: אני מהנדסת אבטחה המתמחה בהצפנה. חלק מתפקידי הוא לדאוג להצפנת נתונים רגישים, לאבטח תקשורת רשת ותמיד להגן על המערכת מההתקפות הפוטנציאליות שאנחנו עלולים להיתקל בהן.  מחקר קריפטוגרפי יישומי הוא תחום מרתק ומעניין במיוחד: כשיש לנו בעיות שלא ניתן לפתור בעזרת אלגוריתמים סטנדרטיים, נקרא מאמרים אקדמיים וננסה הצפנות חדשות ופרוטוקולים חדשים, ונראה כיצד הם מתנהגים בחיים האמיתיים.

להורים: דמייני שאת במעלית עם חברה ובחור נוסף. את רוצה להגיד לחברה שלך שחתיכת נייר טואלט דבוקה לנעל שלה, אבל את לא רוצה שהבחור יבין אותך. אולי תוכלי להגיד את זה באנגלית, אבל קרוב לוודאי שהוא יבין. לפתע את נזכרת בשפה הסודית שהמצאתן כשהייתן ילדות – ובזכותה היא הבינה אותך והצלת אותה ממבוכה. העבודה שלי היא לעזור לך להגיד דברים סודיים בשפה שרק את והחברה שלך יכולות להבין, גם אם אנשים זרים ממש ינסו להידחף.

התפקיד: Head of AI

עמית בן-דור, Head of Data Science & AI ב-Artlist מסביר:

מה אני עושה: מנהל מחלקת AI ומוביל את כל הפיתוחים בתחום הבינה המלאכותית בחברה, כולל מגוון תחומי אחריות: הוספת יכולות למוצר, כמו צ'אטבוט תמיכה אוטומטי או מערכת פרסונליזציה להמלצות תוכן לכל משתמש; ויכולות לצוותים הפנימיים – החל ממודלים לחיזוי התנהגות משתמשים כמו נטישה עבור השיווק; ועד כלים לסינון חכם של תוכן מורכב כמו טקסט ותמונות לצוותי התמיכה. התפקיד כולל צד מחקרי משמעותי אבל גם צד הנדסי כדי שתוצרי המחקר יהפכו לפיצ'ר.

להורים: הנה שתי דוגמאות שיסבירו את זה הכי טוב:

בת: מה יש לאכול היום?
אבא: הכנתי לך מרק עגבניות.
בת: יאיי! איך ידעת שזה בדיוק מה שרציתי לאכול היום?
אבא: חשבתי על זה הרבה. אני יודע שאתמול אכלת בהנאה ספגטי ברוטב אדום, כשקר בחוץ את אוהבת אוכל חם, וכשאני מכין מאכלים עם עגבניות ביום שלישי את לא משאירה כלום בצלחת! היום יום שלישי, וקר בחוץ, אז הלכתי על מרק חם מעגבניות.

כך אנחנו מלמדים את המחשב להכיר אנשים יותר טוב. אז הנה עוד דוגמה:

איך תינוק לומד מה זה כלב? בכל פעם שנראה כלב כלשהו, לא משנה הגודל, הצבע או הסוג – נגיד לילד: "זה כלב". כך שוב ושוב. עם הזמן הילד ילמד בעצמו לזהות מהו כלב, כך שאם נצביע על להקת חיות ונשאל איפה הכלב, הילד ידע להצביע על החיה הנכונה. זה עובד כמובן גם עם חיות אחרות, חפצים, מאכלים וכדומה. זה בדיוק מה שאנחנו מלמדים את המחשב.

התפקיד: פיתוח תוכנה ו-Scrum Master

סתיו שטרן, מפתחת תוכנה ו-Scrum Master בצוות פיתוח מרקט פלייס לאפליקציות AI בחברת פיליפס, מסבירה:

מה אני עושה: אני מובילה צוות המורכב ממפתחי תוכנה, מפתחי אוטומציה ובודקים. למעשה התפקיד שלי הוא לתווך ולתעדף לצוות את המשימות המגיעות מגורמים שונים בתוך הארגון, להסיר מכשולים ולשפר תהליכים. המטרה שלי היא לעשות הכל כדי שהצוות יצליח לעבוד בצורה הכי טובה, מהירה ויעילה. אצלנו בחברה התפקיד כולל גם מנטורינג וליווי ההתפתחות המקצועית של כל אחד ואחת מחברי הצוות.

להורים: כשאני מספרת לבתי בת ה-5 על העבודה שלי, אני נעזרת בתוכנית האהובה עליה – "יחידת החילוץ" (א.ק.א. "מפרץ ההרפתקאות"). אני מספרת לה שאני – כמו ריידר – מנהיגת הלהקה. יש לי בצוות את צ'ייס, שתמיד מוכן לפעולה; סקיי, המפתחת החכמה והמוכשרת; ואת טראקר הסייר שבודק ומוודא שהכל כשורה.

כל שבועיים אנחנו מקבלים משימת חילוץ חדשה, מאתגרת ושונה, וכל אחד מחברי הצוות תורם בדרכו. אני מעודדת אותם ש"אין משימה גדולה מדי, אין גור קטן מדי", ובסוף כל יום אני קצת כמו אלזה מ"פרוזן" – מקפיאה את כולם עד הבוקר, כדי שאוכל לחזור הביתה לשחק עם הבנות שלי.

התפקיד: ניהול PPC

בחברת אוברוולף מסבירים:

מה אני עושה: מנהל ה-PPC אחראי על ניהול קמפיינים של Pay-Per-Click על שלל ההיבטים שלהם: החל מתכנון ואסטרטגיה, דרך ההטמעה ועד אופטימיזציה בזמן אמת, וניתוח התוצאות עם סיום הקמפיין. יום בחייו של מנהל ה-PPC יכול להתחיל במחקר של מילות מפתח; להמשיך בניתוח הביצועים של כמה קמפיינים שעלו בשבוע שעבר וקבלת החלטות תקציביות; ולהסתיים בקריאה על מגמות חדשות בעולם הפרסום הדיגיטלי ובאלגוריתמים של גוגל.

להורים: בואו נדמיין רגע בית קפה. לנהל בית קפה זה עניין לא פשוט, כידוע. יש המון היבטים שצריך לתפעל: החל בהתנהלות מול ספקים והזמנת מוצרים וחומרי גלם, דרך קבלת החלטות וניהול עובדים ועד הכנת תפריט שיהיה תמיד רלוונטי לעונה ולטעמם של הלקוחות. מנהל ה-PPC יהיה זה שיסתכל על הלקוחות שנכנסים לבית הקפה, ילמד להכיר ולאפיין אותם ולדעת מה הם אוהבים להזמין. הוא יעשה גם בדיקות וניסויים, לדוגמה – להציג במשך שבוע אך ורק מאפים עם שוקולד, ובשבוע אחר רק מאפים עם גבינה, ולראות אילו מאפים מושכים יותר לקוחות ובאילו ימים. על סמך כל הממצאים שלו הוא יידע להמליץ להנהלה על מגוון פעולות מדויקות ויעילות שמותאמות אישית עבור הלקוחות.

לדוגמה, אם ידוע שבימי שלישי בשעות הבוקר תמיד מגיעים לקוחות שאוהבים מאפים מלוחים ובשעות הצהריים מגיעים לקוחות שרוצים קפה ומאפה מתוק, יהיה אפשר לסדר את חלון הראווה בהתאם: להציג בבוקר יותר כריכים, ובצהריים יותר קרואסונים ועוגות. בזכות המידע הזה עובדי הדלפק יידעו על אילו מוצרים להמליץ ללקוחות, וההנהלה תדאג לוודא מראש שיש במלאי מספיק כריכים ומאפים מתוקים לקראת אותו היום.

אנחנו נחרוג מהסטטיסטיקה וניקח הכל, תודה (צילום: Pexels)

התפקיד: BI Developer

אורית מנצור ושלומית גולדנברג, BI Team Leaders ב-Riskified

מה אני עושה: בינה עסקית מאפשרת להנגיש מידע כדי להפיק תובנות עסקיות. מפתח BI מבין את הדרישות העסקיות, מושך נתונים מהמערכות התפעוליות, מעבד אותם ויוצר מודל נתונים שעונה על השאלות העסקיות – כמו כמה הרווחנו ברבעון האחרון ואם אנחנו משתפרים. הוא בונה דוחות ובוחר ויזואליזציות שעוזרות לקבל תובנות מהנתונים על ידי השוואת העבר, ההווה ולפעמים גם העתיד. הוא משתמש בשפת SQL כדי לתשאל את ה-Database ועוד טכנולוגיות מתקדמות כדי שיהיה ניתן לשלוף ולהציג את הנתונים בצורה מהירה ומדויקת.

להורים: מנהלים רוצים לדעת כמה החברה שלהם מכרה, כמה הם הרוויחו, מי המדינות הרווחיות ביותר ואם הם משתפרים. איך אפשר לענות על כל השאלות האלה, כשבכל ארגון יש המון מערכות, ואותן מערכות מייצרות המון מידע? כאן נכנסים לתמונה אנשי הבינה העסקית, שמסוגלים לענות על כל השאלות האלה. הם אוספים את כמויות המידע העצומות הזה, מעבדים אותן בצורה שתאפשר לענות על כל השאלות ומציגים אותן בגרפים שמהם אפשר לקבל החלטות חכמות ומהירות, מבוססות נתונים.

כשאנחנו חושבים על זה, עבודתו של מהנדס BI היא קצת כמו העבודה של צ'נדלר מ"חברים" – אף אחד לא באמת יודע להסביר מה הוא עושה.

התפקיד: Data Simulated SW Engineer

טל פריצקר, Integration & Architecture Team Leader בג'נרל מוטורס מסביר:

מה אני עושה: אנחנו עובדים על פיתוח מערכת שנקראת Ulracruise – פרויקט הדגל למערכת סמי-אוטונומית של GM. התפקיד שלנו הוא לייצר הדמיה מערכתית של נסיעה בכביש בסיטואציות שונות – סימולציה שמאמתת את הרכב עם תרחישים שונים כדי לבדוק את הביצועים של מערכות נהיגה אוטונומיות. אנחנו משלבים את היכולות שלנו במסגרת CI, כך שכל קוד חדש נבדק גם בסימולציה, ומייצרים דאטה סינתטי לאימון ה-AI של הרכב. למה זה חשוב? יש דברים שכדאי לגלות לפני שהם עולים על הרכב, כגון זיהוי מצב רמזור או בעיות בטיחות ונוחות נסיעה.

להורים: מכירים את משחק המרוצים "Need for Speed"? אז אני בונה כזה למוח של הרכב. משחק מחשב שנראה כמו העולם האמיתי – עם כבישים, רמזורים, אנשים, מכוניות אחרות ועוד, כדי לבדוק איך הרכב מתמודד איתם ומצליח לנהוג לבד. המטרה היא לנצח את המשחק ולעבור את המסלול בלי לעשות טעויות. כמו כשבונים מגדל קלפים, אנחנו בודקים את היכולות של הרכב לאט לאט – כל פעם מוסיפים יכולת (קומה) וכשרואים שהמגדל יציב מוסיפים את הקומה הבאה. במשחק שלנו אנחנו כל הזמן מוסיפים עוד ועוד אתגרים לרכב עד שהוא לומד לנהוג לבד.

התפקיד: Windows Agent Developer

רז קזביני, Windows Agent Developer בדיפ אינסטינקט, מסביר:

מה אני עושה: אני מפתח את מוצר ההגנה המרכזי של החברה, שמותקן על כל מחשב Windows אצל הלקוחות שלנו (ויש מיליונים כאלה בעולם). המטרה שלנו היא למנוע, בין היתר, תקיפות Ransomware והטלת קבצים זדוניים על אותם מחשבים. אני מפתח את היכולת למנוע כניסה או הפעלה של התקפה נגד המשתמשים, גם אם היא לא מוכרת לנו או מתחבאת בתוך Process לגיטימי, לרוב עוד לפני שהיא נכתבת בדיסק. כל זה בזמן הקצר ביותר ובמינימום הפרעה למשתמש.

להורים: התפקיד שלי הוא לייצר מגן חדשני שיודע להגן ואף למנוע כל איום או התקפה שמסכנת אתכם כשאתם משתמשים במחשב. אני יודע ליצור את המגן כך שיתאים לכל מי שלובש אותו ולכל סוגי המתקפות, אפילו אלה שטרם חשבנו עליהן. אני משתמש בשלל כלי הגנה, מוכרים או כאלה שהמצאנו פה בחברה, והאתגר שלי הוא להצליח לשלב את כולם כך שנושא המגן לא ירגיש שהוא לובש אותו בכלל, אבל ידע שהוא הכי בטוח בעולם.

התפקיד: Deep Learning Researcher

רועי סרוסי, Deep Learning Researcher בדיפ אינסטינקט, מסביר:

מה אני עושה: הצוות בו אני עובד עוסק במחקר ובניית מודלי Deep Learning, שמטרתם לחסום קבצים זדוניים (Malware) ברגע שהם יורדים למכונה ועוד לפני ריצה. האתגר שלנו ייחודי בהרבה מובנים, ואחד מהם הוא האלגוריתם עצמו – קבצי תוכנה שונים בצורה מהותית מסוגי מידע קלאסיים בעולמות ה-AI (כגון טקסט או תמונה), ולכן קשה לנו להתבסס על ידע קיים ועלינו לפתח ולחקור אלגוריתמי למידה חדשניים. בנוסף, חסימת קבצים לפני ריצה דורשת ביצועים מעולים בהיבטי דיוק המודלים ובהיבטי חישוביות וזמן תגובה. לבסוף, בתחום כמו Cyber Security, מאפייני הדאטה, שיטות ההתקפה וה-Evasion משתנים תדיר, שכן זהו תחום בו הדאטה הוא Adversarial באופן אינהרנטי (האקרים תמיד ינסו לחמוק מגילוי).

להורים: בדצמבר 2019 מגפת הקורונה פרצה לחיינו ושיבשה אותם מעבר למה שיכולנו לדמיין. כשנה לאחר מכן הגיעו החיסונים, אבל בכל פעם שמתגלה וריאנט חדש כמו דלתא או אומניקרון אנחנו נבהלים. גם מחשבים נמצאים תחת התקפה מתמדת, והתפקיד שלי הוא לפתח "חיסונים" (אלגוריתמים לומדים) שמטרתם להגן עליהם מתוכנות זדוניות. הקאצ' הוא שאני צריך לפתח "חיסון" שיודע להגן בקצב גבוה על כל משתמשי הקצה מ"וריאנטים" חדשים (שלא הכרנו בזמן תכנון ה"חיסון"), שמנסים להסוות את עצמם בעזרת תסמינים אחרים.

התפקיד: פרופסור למדעי המחשב

עודד מרגלית, פרופסור למדעי המחשב בחברת סיטי, מסביר:

מה אני עושה: מי שמתכנת למחייתו לרוב מממש אלגוריתמים ידועים כדי לפתור בעיות מהחיים האמיתיים. לעומת זאת, חוקר מדעי המחשב מוצא פתרונות חדשים לבעיות קיימות ולעתים – וזה יותר מעניין – פותר בעיות חדשות שהוא ממציא לעצמו. הוא מטפס על ההר כי הוא (שם אותו) שם.

אם אתם מחפשים לפתור ביעילות את בעיות העולם – למדו הנדסה, בנו גשרים, פתחו תוכנה. אם אתם רוצים לנסות לשנות את העולם – למדו מדע בכלל ומדעי המחשב בפרט.

להורים: נחשוב רגע על גננת שמסבירה לילדים מה לעשות. היא יכולה להראות להם איך להכין עוגת בוץ אחת והילדים מכינים עשרות כאלה. מתכנת הוא אדם שמסביר למחשבים איך לפעול, ואחר כך הם יכולים להכין במהירות מיליון עוגות בוץ. אבל במדעי המחשב ממציאים סוגי עוגות חדשים, שיטות הכנה שיעבדו על הירח, בודקים מה יקרה לעוגה בגודל מגרש כדורגל ועוד כיד הדמיון.

 

Geektime Insider

קבלו הצצה מבפנים לחברות המובילות בהיי-טק הישראלי. רוצים גם אתם להופיע בגיקטיים אינסיידר? שלחו לנו מייל ונשתף איתכם פרטים נוספים

אין תגובות

התגובות לפוסט סגורות.

תגיות לכתבה: