מה צריך כדי לבנות מגה פאב? 6 מיליארד דולר וחזון

בנייה של מפעל שבבים הוא פרוייקט עצום ועתיר משאבים שגם משפיע לא מעט על התושבים והתשתיות שבסביבה, תשאלו את מדינת ניו יורק

פוסט זה נכתב על ידי גבי אלעזר המשמשת כאנליסטית שוק באפלייד מטריאלס ישראל. במסגרת תפקידה סוקרת גבי את הזירה התחרותית של החברה תוך כדי ניתוח מגמות שוק, וניתוח הפעילות העיסקית של המתחרים והלקוחות. 

עד לפני שנתיים, אף אחד לא הכיר את החברה הזאת, כי היא פשוט לא הייתה קיימת: GlobalFoundries נולדה באופן רשמי ב-2 במרץ 2009, בעקבות רכישתה של (ATIC (Advanced Technology Investment Company, חברת ההשקעות של ממשלת אבו-דאבי, שרכשה את הזרוע התפעולית של AMD ומיזוגה עם Chartered הסינגפורית. תוך שנתיים, GlobalFoundries הפכה ליצרנית השבבים השלישית בגודלה בעולם אחר TSMC ו-UMC.

GlobalFoundries השקיעה שנה שעברה כ-5.5 מיליארד דולר בתשתיות וציוד לייצור שבבים, כמעט כפול ממה שהשקיעה בשנת 2010. ההשקעה האדירה הזאת יועדה הן לפאב (Fab) החדש בארה"ב (פאב 8) שבימים אלה נכנס לפעילות ייצור והן להרחבת קווי הייצור הקיימים בגרמניה ובסינגפור. כמו כן, GlobalFoundries הודיעה על כוונתה לבנות פאב חדש באבו דאבי במהלך 2012. הפאב הזה, בעלות כוללת של כ-6 מיליארד דולר, היה צפוי להיכנס לייצור לקראת 2015, אך נכון לכתיבת שורות אלה, בניית הפאב נדחתה, לאור המצב הכלכלי העולמי.

כניסתה של GlobalFoundries לעולם ייצור השבבים שינתה את כללי המשחק, או לפחות הוסיפה עניין בדמות שחקנית חדשה, נמרצת ועשירה, הנהנית מההובלה הטכנולוגית של AMD וההון האדיר של אבו דאבי, אשר סימנה את ההשקעות הטכנולוגיות כיעד אסטרטגי לאומי. GlobalFoundries שמה לה למטרה לכבוש את שוק ה-foundries (מפעלים המייצרים שבבים עבור חברות ללא מפעלי ייצור) ולהגיע ל-30% נתח שוק תוך 3 שנים. יעד אגרסיבי, אך מבחינתה אפשרי בהחלט.

אז מה נדרש כדי לשחק במגרשה של TSMC, המלכה הבלתי מעורערת, לפחות לעת עתה?

כסף וחזון

  • כסף – לבנות מפעל ייצור מתקדם עלה לפני עשור כמיליארד דולר. היום ההשקעה הכספית הדרושה לבניית פאב מתקדם גדולה פי כמה, ועשויה להגיע ל-5-6 מיליארד דולר, ואפילו יותר, אם לוקחים בחשבון קווי ייצור בטכנולוגיה מתקדמת, עד אפילו 10 מיליארד דולר.  ההשקעה כוללת שטח, בניין, תשתיות, בניית חדר נקי-סטרילי, והשקעה בציוד קפיטאלי לייצור שבבים (כמו זה שמייצרת אפלייד מטיריאלס). עלות הציוד הדרוש לתהליך ייצור השבבים נעה בין כמה מאות אלפי דולרים ועד כמה עשרות מיליונים של דולרים למכונה בודדת.
  • חזון – GlobalFoundries הגדירה לעצמה יעד אסטרטגי: להיות מובילה בשוק תוך שלוש שנים ולהפוך למפעל יצור חובק עולם. היא הכריזה "מלחמה טכנולוגית" על TSMC ולמעשה היא גרמה לשינוי יחסי הכוחות בעולם ה-foundries  כאשר עקפה חברות ותיקות והתברגה לאחרונה במקום השני והמכובד מאוד.

בימים אלה נכנס לפעולה הפאב החדש של GlobalFoundries במלטה אשר בסרטוגה קאונטי, מדינת ניו-יורק, בארה"ב. בנייתו של מפעל זה, פאב 8, החלה ביולי 2009. המפעל משתרע על שטח של כ-139 אלף מטר רבוע, והוא שינה לא רק את מפת מפעלי הייצור, אלא את מפת מדינת ניו-יורק כולה. המפעל המתקדם לייצור שבבים בטכנולוגית 28 עד 20 ננומטר, יעסיק כ-1,400 עובדים, כמפעילי קווי ייצור, טכנאים, מהנדסים, מנהלה וניהול, מספרם צפוי לגדול ל-1,800 עד סוף השנה. פאב 8 יפיק כ-60 אלף פרוסות סיליקון חדשות לחודש כאשר קו הייצור יוסב לתפוקה מלאה. עלותו הכוללת נאמדת בכ-4.6 מיליארד דולר, אך היא תקבל ממדינת ניו יורק תמריצים והקלות מס בשווי של 1.4 מיליארד דולר על פני עשר שנים. החדר הנקי, המשתרע על שטח של כ-28 אלף מטר רבוע, שווה ערך לשישה מגרשי כדורגל. קווי הייצור של פאב 8 החלו לעבוד במהלך 2012.

יח"צ, Fab 8הקמת הפאב והזירה המקומית

כאמור, בנייתו של הפאב משפיעה גם על הזירה המקומית ויש לה השפעה כלכלית אדירה. עלות הבנייה הכוללת נאמדת בכ-915 מיליון דולר, כולל 150 מכרזי בנייה שונים. להשלמת הבנייה יידרשו 6 מיליון שעות אדם, 1,800 משרות בנייה חדשות ועוד 2,800 משרות בנייה נלוות. עלות המשכורות הכוללת של עובדי הייצור נאמדת ביותר מ-80 מיליון דולר לשנה, ועוד כ-200 מיליון דולר משכורות שישולמו לכ-5,000 עובדים נלווים.

אין ספק שפרויקט בסדר גודל כזה מעניק זריקת חיים ממריצה לאזור כולו, בעיתוי מצויין, בתום שנתיים קשות של מיתון. בסיורו באתר לפני חודשיים, אמר סנטור ניו-יורק צ'ארלס שומר ש "זהו כנראה פרויקט הבנייה הגדול ביותר בארה"ב":

  • דיור – מחירי הבתים באזור עלו בחודשים האחרונים בממוצע ב-13%. בימים אלה נבנה פרויקט בנייה ענק הכולל 27 מתחמי מגורים, הכוללים בתים משותפים, בתים פרטיים, אזורי חניה, פנאי ועוד.
  • תעסוקה – פאב 8 כאמור יביא יותר מ-5,000 משרות לאזור.
  • חינוך – המחוז נערך לקלוט את אלפי התלמידים שיגיעו מכל קצוות העולם, כולל בתי ספר ציבוריים ופרטיים דוגמת ה "וולדורף סקול" בסרטוגה ספרינגס.
  • רשות המים – רשות המים של סרטוגה קאונטי מספקת למפעל בין 1,892,706 עד 3,785,412 ליטר מים ליום, אבל מתכוונת להעלות את הכמות ל-15,141,648 ליטר ליום כשהמפעל יתחיל בייצור מלא.
  • מערכת אקולוגית -ֿ פאב 8 מציב את ניו-יורק בחזית הטכנולוגיה העולמית, הכוללת אוניברסיטאות, חברות ציוד, טכנולוגיה, תשתיות ועוד, כגון אפלייד מטריאלס, KLA-Tencor ,Sematech ,Air Liquide, TEL ,Matheson Tri Gas ,University of Albany ,General Electric ,IBM וכן עסקים רבים אחרים כגון חברות יחסי ציבור, מסחר, מסעדות, ועוד.

בחודש מאי, רשת ABC News שידרה סרטון קצר המתאר את השפעת פאב 8 על האזור כולו. בואו לראות כיצד שכונה קטנה הופכת למעצמת היי-טק:

video platformvideo managementvideo solutionsvideo player


פוסט זה בחסות חברת Applied Materials


אפלייד מטיריאלס הינה החברה המובילה בעולם בתחום פתרונות טכנולוגיות הננו-ייצור (Nanomanufacturing Technology). החברה מספקת סל רחב של מוצרים חדשניים בתחום הציוד, התוכנה והשירות עבור יצרני השבבים המוליכים למחצה, צגים שטוחים, תאים סולריים פוטו-וולטאים, אלקטרוניקה גמישה וזכוכית יעילה אנרגטית.

מאז הקמתה בשנת 1967, אפלייד מטיריאלס מפתחת, מייצרת ומשווקת את טכנולוגיית הננו-ייצור המסייעת כיום בהפקתו של כמעט כל שבב מוליך למחצה וצג שטוח בעולם.

החברה מעסיקה כ-13,000 עובדים ב-91 אתרים הפרוסים על פני 22 מדינות ברחבי העולם. מוצרי החברה השונים מיוצרים בארה"ב, במזרח הרחוק, באירופה ובישראל. בשנת הכספים 2010 דיווחה אפלייד מטיריאלס על הכנסות בשווי 9.5 מיליארד דולר, ועד היום הגישה החברה כ-8,200 פטנטים.

החטיבה העסקית הממוקמת בישראל, PDC, Progress Diagnostics and Control משוייכת לקבוצת מערכות הסיליקון של אפלייד מטיריאלס ועוסקת בפיתוח, בייצור ובהטמעה של מוצרי בקרת איכות לתהליכי ייצור המוליכים למחצה.

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

2 תגובות על "מה צריך כדי לבנות מגה פאב? 6 מיליארד דולר וחזון"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
חיים
Guest

מצחיק אבל בפעם הראשונה שקראתי את הכותרת חשבתי על הרבה בירה…

Gabriela Elazar
Guest

שלום כאן מחברת הפוסט. הוידאו בסוף לא מופיע. הלינקים לא עובדים בחלקם. אנא עדכנו עם הגרסה הסופית ששלחתי!

wpDiscuz

תגיות לכתבה: