השלב הבא של הנפקות ה-ICO – מהם Security Tokens?

קצת על אחד התחומים החמים היום בעולם גיוסי ההון לסטארטאפים ומה הקשר שלו ל-Security Tokens?

money pig

מאת אלון צפורי

שנת 2017 תירשם אצל כולנו כשנת מפנה בכל הקשור לגיוסי הון על-ידי סטארט-אפים ופרויקטים מבוססי בלוקצ’יין בצורה כזו או אחרת. הנפקות אלו יצרו מערכות כלכליות ומטבעות המסווגים בעיקר כ-Utility Tokens, כאלו שמאפשרים לבעליהם להשתמש במטבעות אלו בשירותים ובפלטפורמה אליה גויס ההון או לחילופין להמירם במטבעות אחרים או בכסף.

עד סוף הרבעון הראשון של 2017  היו בממוצע רק כשתי הנפקות ICO בשבוע, וסכום הגיוסים המצטבר היה כ-300 מיליון דולר בכל העולם. מאז הרבעון השני חל גידול מהיר הן במספר ההנפקות והן בסכומים, עם שיאים של 150-160 ICOs בשבוע, וסכום מצטבר של כ 1.8-2 מיליארד דולר. אך בחודשים האחרונים שוב רואים שינוי מגמה ו”התבגרות” של שוק ההנפקות. משך הזמן של הגיוסים מתארך, סכומי הגיוסים נמוכים יותר, ישנה ירידה במספר הפרויקטים שמצליחים להגיע ליעדי הגיוס או לגייס בכלל, נוצרים צוותים אשר נדרשים להשקיע יותר משאבים וכסף בהנפקות, משקיעים מתוחכמים ומקצועיים יותר משתתפים בהנפקות, הפרויקטים נדרשים להציג מודלים עסקיים מוכחים, מוצר או פעילות עסקית ממשית עם סינרגיה וצורך ביישום באמצעות טכנולוגיות בלוקצ’יין.

לאחר גל זה של הנפקות, שגייסו בעיקר לפרויקטי פיתוח, בדרך כלל בסכומים דמיוניים, האווירה כעת מצטננת, והשוק מתפתח לכיוונים נוספים. גל ההנפקות הבא כבר כאן, והוא נראה שונה מאוד ממה שהכרנו עד היום. בשבועות ובחודשים האחרונים אנו עדים למספר פרויקטים שנמצא בעיצומן של הנפקות והכנות להנפקה של מטבעות הנקראים Security Tokens. זאת לצד בורסות ראשונות שיפעלו תחת מערכת חוקים ורגולציה עצמית והתאמה של הפעילות לשינויים שיידרשו עם התקדמות הסדרת התחום בעוד ועוד מדינות, כך שיתאים למסחר בסוג מטבעות זה וייתן מענה והגנה לציבור ולמשקיעים.

במאמר זה נסביר בפירוט רב מהם Security Tokens ונסקור את התפתחות תעשייה זו ומגמות עתידיות בכמה מישורים, והמבוססים על מחקר שעשינו ועל הניסיון האישי שלנו. נעסוק בתמורות והשינויים שנראה בקרב המטבעות הקיימים ומטבעות חדשים שיונפקו ומהם אבני הייסוד של הנפקה שכזו.

קטגוריות חדשות או שיפורים טכנולוגיים

מי שחושב שיש יותר מידי מטבעות צודק חלקית: אין יותר מידי מטבעות, אלא יש יותר מידי מטבעות שלא מייצרים ולעולם לא ייצרו ערך, יש יותר מידי מטבעות שלא באמת יוצרים כלכלה אמתית או שלא מייצגים מודל כלכלי קיים. יש יותר מידי מטבעות שכל תכליתם הייתה והינה לכל הפחות לשמש מטבע של פרויקט שלא הצליח (כמו רוב הסטארט-אפים) או אמצעי לגיוס כסף ולגריפת הון.

ואכן אם ננתח את עולם המטבעות כזנים אבולוציוניים, נראה זנים (או מטבעות או כלכלות) שנכחדים וזנים חדשים נוצרים. אנחנו נראה הרבה יותר מטבעות מאשר כל המטבעות אשר נוצרו עד היום. מטבעות אלו, אשר מתפצלים לזנים רבים נוספים יוצרים למעשה קטגוריות חדשות של מטבעות אשר יורשות תכונות קיימות ומוסיפות עליהם תכונות חדשות. המטבעות החדשים יהיו חזקים יותר, אשר משיאים ערך רב יותר ומחוללים שינוי משמעותי בעולם הריאלי, בחברה ובכלכלה. אין הכוונה רק לפיצולים טכנולוגיים (Fork) של מטבעות, אלא זנים חדשים של מטבעות. שיפורים טכנולוגיים תמיד יהיו והינם חלק טבעי מאבולוציית המטבעות, אולם אלו לא יוצרים משהו חדש בהכרח, אלא מדובר בפיצולים שבמהותם נוצרו מהרצון, הצורך או היכולת לשפר משהו קיים. כאשר מדובר בזנים חדשים הכוונה למטבעות שנוצרים כתוצאה מפרדיגמות שונות ומהתפתחות המחשבה וההבנה הקולקטיבית של מה ואיך אפשר ליישם באמצעות טכנולוגיות אלו.

כדי להבין את רעיון ההתפצלות של המטבע לעומת שיפור תכונות המטבע, נשתמש בדוגמה שהוזכרה בספרם של איל ולורה ריס, מוצא המותגים (The Origin of Brands). למשל, בימיה הראשונים של תעשיית הרכב ייצרה פורד סוג רכב אחד שמטרתו היתה פונקציונאלית – להסיע עד 4 אנשים, כדי שיהיה זול ונגיש לכלל האוכלוסייה, פשוט מבחינה הנדסית וזול לתחזוקה. לאורך 114 שנה, מאז 1903, שבה ייצרה פורד את המכונית הראשונה ועד היום, דגם A הוחלף בדגם C המשופר ולאחר מכן בדגם T המפורסם, הוכנסו שיפורים טכנולוגיים, הנדסיים ואחרים, אך עקרונות היסוד של הרכב המשפחתי כפי שאנו מכירים אותו כיום לא השתנו. כאשר נוצרו צרכים חדשים התפצלה המכונית לקטגוריות חדשות, אשר הציגו תכונות חדשות ולא רק שיפור של תכונות קיימות. כשנוצר צורך להסיע הרבה אנשים ייצרו את האוטובוס, כשהיה צורך להעביר סחורות הומצאה המשאית, ולעבודות בשדה הומצא הטרקטור. כך נוצרו גם רכב הספורט ורכב הפנאי וכך הלאה. כל אלה הם התפצלויות מהענף המרכזי, אשר קורות לצד המשך השיפור המתמיד של הענפים הקיימים, כמו גם ההיכחדות של חלק מהם. ישנן כמובן דוגמות רבות בתחום ייצור המחשבים, תעשיית המשקאות הקלים או כל תעשיה אחרת.

money

התפצלות המטבעות

כמובן שמבחינה אבולוציונית, מרבית ענפי העץ (למשל ענפי ה-Utility או ה-Security) והעלים (מטבעות או Tokens) הקיימים ימשיכו להתקיים ולהתפתח, יצמיחו עלים (מטבעות) חדשים, אשר חלקם לפחות ברבות הזמן יתבגרו ויהפכו לענפים (קטגוריות) בעצמם, ואחרים ייבלו או יגדעו. בענף ה-Utility נזכיר רק שהטכנולוגיה עדיין צעירה מאוד ונדרשים המון פתרונות תשתיתיים עד שטכנולוגיות אלו יאומצו על ידי הציבור הרחב. למשל נדרשים פתרונות לכל נושא הסקייל, פשטות השימוש, אבטחה, עלויות בעסקאות קטנות, UX וממשקים לאירועים Off-chain, והרשימה עוד ארוכה.

העתיד הרחוק קשה לחיזוי, ואינני מתיימר לעשות זאת. אך בטווח הקצר והבינוני, כשאנו כבר בעיצומו של התהליך אשר יואץ עם תחילת 2018, נראה יותר ויותר פתרונות והנפקות של Security Tokens, אשר גם הם עוד יתפצלו ויתפתחו לזנים חדשים. המאפיין המשותף של כל אלו הוא שהם מכשירי השקעה, הם מצהירים שהם Securities וכל המודל הכלכלי והמשפטי שלהם מגדיר זאת. כלים אלה נועדו מעצם קיומם להניב ערך כלכלי לבעליהם, ומטרתם לפתור בעיות קיימות בעולם ההשקעות ולספק מענה טוב יותר במקום, ולעיתים לצד, מודלים וכלים קיימים.

מדובר בקטגוריה חדשה, ויש להכיר לעומק את כל המשמעויות של הנפקת מטבע המסווג כ-Securities. זוהי עדיין סביבה מורכבת מאוד בעלת מגבלות רבות וחוסר בהירות של מה מותר ומה אסור. למדינות שונות ישנן הגדרות שונות, שלעתים אף מנוגדות אחת לשניה. קיימות שאלות של סמכויות שיפוט, חבות, אחריות ומיסוי – הן של הגופים המנפיקים והן של המשקיעים. נוסף לכך, ככל שכלי ההשקעה מתרבים שאלת טריטוריות השיפוט של נכסי הבסיס שעליהם מושתת המטבע ומיקום המשקיעים מתחדדת. ישנן שאלות רבות אחרות של קניין רוחני, כפיפות וציות לחוקי ניירות ערך במדינות שונות ובנית תשתית תאגידית ומשפטית המותאמת לכל מדינה ומדינה.

הדברים סבוכים וככל הנראה ולמיטב ידיעתי, אין אף פירמת עורכי-דין בארץ שעשתה הנפקה כזו (בודדות הן בעולם שעשו), כאשר מדובר בהנפקת Security Tokens. כיזם וכמי שעוסק בזה באופן יום-יומי אציין רק שישנם בישראל משרדים בעלי יכולות גבוהות מאוד, אשר בשילוב משרדים מובילים במדינות יעד ספציפיות, יודעים לקמב”ץ ולספק מעטפת גלובאלית טובה מאוד. יחד עם זאת, על אף שהתחום הוא טרנד חזק עכשיו, ואווירת הבהלה לזהב לא פסחה על עורכי הדין, אין במורכבות הזו משהו חדש ותפקידינו כיזמים לבחון כל מהלך כזה בזהירות הנדרשת ובאחריות שמלווה כל פעולה שאנו עושים במיזם שלנו.

אין לראות באמור ייעוץ כלשהו או המלצה ובאחריות הקורא בלבד.

הכותב הינו שותף מייסד בקרן J7 Capital

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

8 תגובות על "השלב הבא של הנפקות ה-ICO – מהם Security Tokens?"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
Crypt
Guest

כתבה ריקה מתוכן.

ירון
Guest

נראה שלא קראת את הכתבה

ירון
Guest

נראה שלא קראת את הכתבה..

Noam
Guest

נשמע מבטיח, מעניין אם הקונספט הזה אכן יצליח למתן את התנודתיות המטורפת בשוק

אורח
Guest

מי הרגולטור שירים את הכפפה?

אריה
Guest
כל עולם המטבעות קריפטו זה בולשיט אחד גדול… המטבע אינו מרכז העניינים לעולם לא היה ולעולם לא יהיה… כסף זה לא מטרה, זה אמצעי למטרה… עם ביטקויין ומסחר בביטקויין וכרייה של עוד ועוד ביטקויינים לא שמים אוכל על הצלחת… ממשל יוצר מטבע בשביל כלכלה, חברות, עבודה ושגשוג, המטבע הוא דבר לא קבוע שאפשר להוציא מהמחזור עם מיסים או לשנות את ערכו, מה שבמרכז כל כלכלה זה תוצרים, אוכל, מוצרים, טכנולוגיה, לא כסף… וזה שמצאתם דרך חדשה (ולא ייעילה בעליל) להעביר כסף לא אומר שהוא טוב לכלכלה…. ביטקויין יקרוס כי אין בו צורך ממשי, הוא רק מבזבז משאבים ומוציא אנשים ממעגל… Read more »
ירון
Guest

קצת איבדתי אותך. אז בשורה התחתונה, מה הם security tokens ובמה הם שונים משלל ה utility tokens שקיימים היום?

אלון צפורי
Guest

Security Tokens הם ניירות ערך דיגיטליים. Utility Tokens, כאשר מיושמים נכון עם Proof of work/stake… משמשים לרכישה של שירותים בד”כ. למשל משתמש שמקצה מקום אחסון על המחשב שלו (בפרייקט Filecoin) מקבל תשלום במטבע שהוא Utility, או לחילופין רוכש השירות משלם בטותו מטבע. לעומת משקיע ב SpiceVC למשל, יקבל תשואה על השקעתו מאקזיטים שהקרן תבצע תמורת המטבעות שמייצגים את אחזקתו בקרן.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: