ברוכים הבאים לעולם היישום האמיתי

“ואם חשבת שבהפיכתך למומחה טכנולוגי, הסתיימה הכשרתך המקצועית. טעית “. מיישם נדרש להכשרה בשלושה עולמות תוכן מהן מורכב יישום ERP: הטכנולוגי,התהליכי והאנושי. חיים יוספי, כותב לחברים בתחילת הדרך על מסלול ההכשרה הארוך הנדרש לקבלת התואר Senior.

ERPכמישם מתחיל התרכזת בלימוד התחום הטכנולוגי של המערכת. שיננת  את מאפייניו של כל מודול ומודול. למדת על-פה את תפקידיו ואת התהליכים בהם הוא תומך. תרת אחר מגוון דרגות החופש, set up, השונות שהוא מאפשר. צללת אל נבכי טבלאות הנתונים המשרתות אותו, והוכחת בקיאות בכל הקשור להתממשקות המודול אל המודולים האחרים במערכת.

בתחום התהליכי : למדת לקשר בן תכונות המודול לבן התהליכים המיטביים,Best Practice, בהם הוא תומך כמו כן למדת כיצד רצף של מודולים משרתים תהליכים חוצי אירגון. הדרישות ממך הן תחזוקתיות בעיקרן וכוללות שינויים (מינוריים) בדרגות החופש של המודול, פיתוח דוחות ניהול בקרה, כתיבת Alerts ,  הדרכות משתמשים וכד’. כמו כל המיישמים המתחילים גם אתה עוסק בשיחרורן של תנועות התקועות בממשקים השונים (הן בד”כ נובעות מטעויות של מיישמים שהיו שם לפניך).

בתחום האנושי : לקוחותיך הם משתמשי קצה או משתמשי מפתח. לקוחות אלה מתאפיינים לרוב במומחיות רבה בשטח המקצועי בו הם עוסקים אך פחות בראיה תהליכית עיסקית חוצה אירגון (כמובן שתמיד ישנם יוצאים מן הכלל והם תמיד מבורכים).

אם חשבת שבהפיכתך למומחה טכנולוגי,הסתיימה הכשרתך המקצועית. טעית. ואם חשבת שהמשך הכשרתך יתבטא בהכרת מודולים נוספים בבחינת  “עוד מאותו דבר” הרי ששוב טעית.כבר בפרויקט היישום הראשון תגלה שעד כה שמרו אותך הרחק מהאש  או במילים אחרות: עולם היישום האמיתי שונה לחלוטין ממה שהורגלת אליו עד כה.

ברוכים הבאים לעולם היישום האמיתי
בשלב הגבוה  של ההכשרה המקצועית כמיישם (שלב שנהוג לכנותו ‘מיישם בכיר’) הבנה טכנולוגית עמוקה,היא ‘רק’ תנאי סף הכרחי. ביישום הבכיר העולם העיסקי הוא  זה הנותן את הטון.

בתחום האנושי: המיישם הבכיר עובד על פי רוב עם קברניטיו של האירגון. שפתם של אלה היא שפה עיסקית בעיקרה והוא נדרש לשנן שפה זו על בוריה (ולא. אין טעם שתשתמש במילות הבאז’ המגניבות שלמדת עד כה, כי ברוב המיקרים תגלה שאין להם מושג על מה אתה מדבר).
הקברניטים הם אנשי מקצוע מנוסים המביאים עימם אג’נדה מאוד ברורה לכיצד צריכים הדברים להיות.

סיכוייך להזיז אותם מעמדתם יהיו נמוכים להפליא אם עדיין לא שיכנעת אותם שאתה מבין  את העולם העסקי בו מתקיים האירגון והפנמת מהי בשלותו העיסקית.

לכן, אם עדיין אינך יודע מהי אסטרטגיה עיסקית וכיצד היא מתורגמת למטרות אירגוניות ולתהליכי ליבה עיסקיים , אם עדיין לא פגשת את המושג SWOT , או אם עדיין אינך יודע לקשר בן העולם הלוגיסטי לעולם הפיננסי, זה הזמן ללמוד ולהשלים.

בתחום התהליכי: כל שינוי תהליכי ובמיוחד זה הנוגע לתהליך ליבה עיסקי הוא הזדמנות מצויינת (ויש לומר הכרחית) לבחינת יעילותו ומידת תרומתו למטרות האירגון.

ואם חשבת שהמשפט הקודם הוא אמת מוחלטת הרי שצפויות לך הפתעות בדמותן של התנגדויות.
אם ההתנגדות היא במישור הלוגי- רציונלי הרי תהיה עבוודתך פשוטה יחסית, אבל אם ההתנגדות נמצאת באזור המכונה ‘ריגשי’ , הרי שאתגר ניצב לפניך. אם השכלת להבין את צרכיו של האדם-שמאחורי-הלקוח ואת התרבות האירגוני הסובבת אותו, ואם התכונות:  סבלנות , יכולת-שיכנוע ואסרטיביות נמצאות בין כלי העבודה שלך הרי שסיכוייך להתמודד עם התנגדויות טובים מאד.

הכרות עם תהליכיו של האירגון היא תנאי סף הכרחי אך איננה מספקת.

בנוסף אליה אתה נדרש להכרות עם תהליכים זהים באירגונים אחרים. דוגמאה להמחשה: ממבט ראשון חברות ההפקה בהוליווד נראות שונות לחלוטין מחברת בואינג המתמחה בפיתוח מטוסים.  אך ממבט שני תהליכי הליבה בשני החברות דומים ביותר, שכן שתי החברות עוסקות בניהול פרויקטים. מיישם שיכיר את היישום בבואינג עשוי ליבא  משם תהליכי best practice  לחברה שלכאורה עוסקת בעולם תוכן אחר.
התחום הטכנולוגי: כמו שכבר נכתב בשלבים הבכירים הבנה טכנולוגית היא רק תנאי סף הכרחי. היכולת הנוספת הנדרשת מכל מיישם בכיר היא  ‘יצירתיות טכנולוגית’.

למיישם יצירתי הסיכוי הרב ביותר לשדך בין צורכי האירגון ובין יכולותיה של המערכת המיושמת במינימום התאמות. יצירתיות טכנולוגית היא אמנות של ממש.

לסיכום נאמר: הבנה עיסקית עמוקה,יכולת אישית גבוהה ויצירתיות טכנולוגית הם ראשי פרקים ליכולות הנוספות הנדרשות ממישם בכיר, ועליהן נוספת ההכרה שהבנת התהליך העיסקי היא זו הקודמת לכול.

זהר ארד

צעיר נצחי, קיבוצניק שהדרים לעיר הגדולה, מפתח ווב וחובב טכנולוגיות מושבע. מעדיף הכל פשוט, מינימליסטי ועובד טוב ומשתדל להמנע מדברים עם הלוגו של מיקרוסופט ונהגי מוניות כעסנים. אוהב הרבה דברים חדשים ונוצצים, ספרים, פפאיות ומוזיקה מהחנות (בדיסק המקורי). מתנודד תדיר בין אקזיסטנציאליזם לאינדיבידואליזם ונכון להיום עדיין אוחז ב-fetish לא מוסבר לצבים.

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: