האם ללמוד פיתוח אתרים או תכנות? [דעה]

פיתוח אתרים או תכנות במסלול של לימודי תעודה בלי תואר – האם יש לזה בכלל ביקוש ומה באמת חשוב אם פונים למסלול הזה?

shutterstock ways

לא מעט אנשים פונים אלי ושואלים אותי אם כדאי ללמוד פיתוח אתרים/תכנות באחד מהמקומות הרבים שמלמדים לימודי תעודה ללא תואר. אני מקבל לא מעט מיילים כאלו והקצב שלהם הולך ומתגבר, לפיכך אני כותב את הפוסט הזה שמיועד להשיב על השאלה האם כדאי ללמוד קורס תכנות/פיתוח אתרים (לא במסגרת תואר במדעי המחשב, זה סיפור אחר).

קודם כל – מי אני? למרות שאין לי תואר במדעי המחשב – אני מתכנת כבר 15 שנים. עובד בשעת כתיבת שורות אלו בחברת HP Software (אין שום קשר למדפסות) כמפתח PHP ומפתח כתחביב וכמקצוע.

שנית – כפי שנכתב בשר הטבעות: עצה היא דבר מסוכן גם כשחכם נותן אותה וגם כשחכם מקבל אותה. אני לא מכיר אתכם באופן אישי ולא יכול להכיר את סט היכולות שלכם. בנוסף, אני לא מכיר את כל תעשית ההיי טק וכל הנתיבים להצלחה ולהשתלבות. לא כל החוכמה נמצאת אצלי.

חמושים בתובנות האלו, אפרוש בפניכם את דעתי: האם כדאי ללמוד פיתוח אתרים או תכנות במכללה כלשהי? אני מתכוון למקומות כמו ג’ון ברייס למשל שמציעים קורס וובמסטרים או קורס ג’אווה או קורס דוטנט. התשובה היא בגדול: תלוי.

אני יודע שזה לא מה שציפיתם לשמוע. אבל התשובה היא מורכבת. מה טוב בשוק התוכנה? שוק פיתוח התוכנה הוא שוק מצוין למתכנתים. השכר גבוה, התנאים מפנקים, העבודה מרתקת ואת האגדה שמתכנתים בני 40 נשלחים לשדות השלג נשאיר לטוקבקיסטים הכרסתנים של Ynet. בניגוד, אולי, לתחומים אחרים, השוק עצמו הוא מאוד נוח לאלו שלא אוחזים בתואר מאוניברסיטה יוקרתית וחסם הכניסה הוא יחסית נמוך.

נשמע נהדר, לא? אז מה הבעיה?

יש בעיה: למרות שאלפי אנשים עוברים קורסים והכשרות מקצועיות, ואלפי בוגרים מסיימים תואר במדעי המחשב מדי שנה, יש מחסור אדיר של מתכנתים בשוק. אותו מחסור משאיר את השכר גבוה (לפעמים גבוה מדי). האם זה בגלל שההיצע לא מדביק את הביקוש? לפי דעתי לא. ממה שאני ראיתי, אחוזים מאוד גבוהים בקרב אלו שמסיימים את הקורסים המקצועיים ואפילו אלו שמסיימים תארים במדעי המחשב אינם מצליחים להשתלב בשוק העבודה בפיתוח התוכנה או נפלטים ממנו.

נשאלת השאלה למה? התשובה היא: ניסיון. אף אחד בשוק לא סופר אף אחד שאין לו ניסיון. וכשאני אומר ניסיון אני מתכוון לניסיון ממשי. פרויקט גמר זה לא ניסיון למרות שבמקומות כמו ג’ון ברייס יספרו לכם סיפורים יפים על זה שזה נחשב ניסיון. תעודה יוקרתית ואפילו הסמכה, ציון לשבח וממוצע ציונים גבוה לא מעניינים אף אחד. ברוב המוחץ של המקרים בתעשיית פיתוח התוכנה יעדיפו מישהו עם ניסיון על פני בוגר מצטיין של מוסד יוקרתי, אפילו כזה האוחז בתואר שני, ללא ניסיון וראיתי כבר מקרים רבים של מקומות שהעדיפו לחזר אחר המועמד עשיר הניסיון אך דל ההשכלה ולדחות על הסף בוגר מצטיין של מוסד יוקרתי שהיה ללא ניסיון כלל. כלומר אפילו לא ‘העדיפו’ לקבל את המועמד עתיר הניסיון אלא פשוט לא ספרו את זה שלא היה לו. נכון שעיון מהיר באולג’ובס מראה שיש אלפי משרות. אבל זו אחיזת עיניים: כולן מיועדות לאלו שיש להם ניסיון.

כשהשכר הוא המניע המרכזי, זו בעיה

באופן עקרוני, אין שום בעיה להשיג את הניסיון הזה לבד, פרויקטים של קוד פתוח הם דרך מצויינת. אבל כאן נכנסים לעניין אחר – רובם המוחץ של אלו שנכנסים אל התחום הזה נכנסים בדיוק בגלל כל הסיבות הלא נכונות: בגלל שבתחום הזה המשכורות גבוהות, התנאים מפנקים ותנאי הסף נמוכים. הם מבצעים את מטלות הקורס והמכללה, עושים את פרויקט הגמר ובזה זה נגמר. למרות שבאופן עקרוני אפשר להשיג את הניסיון לפני העבודה הראשונה, אף אחד מהם לא עושה את זה. למה? כי הם לא אוהבים לתכנת.

בגדול ישנם שני סוגי מתכנתים: כאלו שנולדו לתכנת, אלו לא קוראים את הפוסט הזה כיוון שהם למדו תכנות כבר בעצמם, התכנות יכול להיות בכל שפה שהיא ובכל תחום שהוא, אבל הם נמשכו לתחום מגיל צעיר, עסקו בו והתפלשו בו. אנשים כאלו יפיקו רבות מקורס מקצועי או תואר במדעי המחשב – אבל זה עניין למאמר אחר.

יש אנשים אחרים שדווקא לא נגעו במחשב אבל גילו את ההנאה האדירה מהתכנות במהלך הלימודים. הם לא יסתפקו במטלות שניתנו להם בקורס אלא ילמדו לבדם. הם לא יסתפקו בידע שנתן להם המרצה אלא יחקרו ויתעמקו יותר.

ויש את כל השאר, שישתלטו על תכנות אבל לא יהנו ממנו. הם לא יתכנתו בשעות הפנאי למשל, כמוני וכמו רבים מהמתכנתים הפעילים. הם לא ידרשו מהמרצה חומרים נוספים. הם לא יכולים מבחינה מנטלית לצבור את הניסיון הנדרש עוד לפני העבודה הראשונה.

ואם כל מה שכתבתי נשמע לכם קשקוש כי כשהייתם ביום הפתוח של המכללה הזו והזו הראו לכם תמונות מאושרות של בוגרים שהשתלבו בשוק, אז אשמח אם תענו לי על השאלה הזו: איך זה יכול להיות ששיעור אלו שעובדים בהייטק מכלל האוכלוסיה נשאר קבוע למורת שהמכללות המקצועיות שופכות אלפי מתכנתים/מפתחים/בוני אתרים לשוק?

בעשור הראשון של שנות ה-2000, מספר המועסקים בהיי-טק צמח ב-10% בלבד – מ-47 אלף בשנת 2000 ל-56 אלף ב-2010 (מתוך דהמרקר)

כל הטקסט הכתוב לעיל לא נועד לרפות את ידיכם. יש כאלו שמשתלבים בתחום וגם ללא תואר. הנה, אני הוא דוגמה טובה. אין לי תואר במדעי המחשב. אבל בראיון המקצועי הראשון שלי יכולתי להציג בפני המראיין תיק עבודות עשיר שהכניס אותי בקלות לעבודה הראשונה שלי. לפני היו 30 מועמדים (באמת) לאותו תפקיד שחלקם היו משכילים יותר ממני, מוצלחים וחכמים יותר ממני, אבל אני היחידי שהיה לו את הניסיון. יש עוד רבים כמוני שהצליחו להשתלב בתחום לאחר למידת קורס מקצועי בלבד.

אז התשובה מורכבת: אם אתם אוהבים לתכנת, אתם לא צריכים את הפוסט הזה. לימדו תואר במדעי המחשב או לימדו קורס מקצועי שיכוון אתכם ויעשיר אתכם. יש כמה קורסים מקצועיים מצויינים בישראל.

אם אתם לא מכירים מספיק תכנות, לפני שאתם שופכים עשרות אלפי שקלים ותקוות רבות בקורס מקצועי – עשו לעצמכם טובה ונסו ללמוד שפת תכנות קלה והתנסו בה בעצמכם. זה יכול להיות PHP או JavaScript. לימדו HTML ו-CSS לפי התוכנית הזו. נסו לראות אם אתם נהנים מזה. אם אתם מוצאים את עצמכם בשתיים בלילה מול המחשב בשיא ההתלהבות – יש מצב שנולדתם לזה. תוכלו לבדוק איזה קורס מתאים לכם יותר: האם קורס פיתוח אתרים? קורס מפתחי מובייל? קורס ג’אווה? דוטנט?
אם זה משעמם אתכם או קשה לכם, יש סיכוי שתכנות הוא לא בשבילכם.

הפוסט פורסם לראשונה בבלוג Internet Israel.

קרדיט תמונה: ways via Shutterstock.

רן בר-זיק

מתכנת ווב בורייזון מדיה, עיתונאי טכנולוגיה בהארץ, בלוגר טכנולוגי בעברית באתר אינטרנט ישראל, מחבר ״ללמוד ג׳אווהסקריפט בעברית״, ״ללמוד Node.js בעברית״ ו״ללמוד ריאקט בעברית״: hebdevbook.com. נשוי ואב לארבעה.

הגב

32 תגובות על "האם ללמוד פיתוח אתרים או תכנות? [דעה]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
חן
Guest

הנושא הזה בדרך כלל מביא איתו המון מחלוקת – האם תואר באוניברסיטה, תואר במכללה או קורס מקצועי עם תעודה בלי תואר.

עם זאת, כתבת יפה מאוד והלכת בצורה נפלאה על הגבול הדק שבין עצה לבין דעה.

בהצלחה בהמשך!

מתכנת בדם!!
Guest

גועל נפש של מדינה, אני עוזב אמן שתסבלו משואה נוספת!!
בעל תואר שני במדמ”ח טכניון

אלברט
Guest

הכדורים אחי. שכחת לקחת את הכדורים הבוקר.

מונדיאל 2014
Guest

מדויק. מסכים עם כל מילה שנכתבה!

מתכנת בדם!!
Guest

אתם עם גרוע ביותר. לא סתם אומרים שהיהודים תאבי בצע. שנתיים אני מחפש עבודה,לאחר שעבדתי 2.5 בסיסקו ופוטרתי. יש לי תואר שני במדעי המחשב של הטכניון וציונים בשמיים,אבל בשום מצב אני לא מוצא עבודה! הרסתם את המדינה עם המכללות המטופשות שלכם+ מתכנתים בשקל של ג’ון ברייס+ הודים מבחוץ שלוקחים עבודה. העיקר להגדיל את שורת הרווח האישית שלכם ושל המנהלים שלכם!
אמן שאיראן תסיים אתכם כליל,מגיע לכם את כול הסבל האפשרי שניתן!!

מישהו
Guest

נפלא מבינתי איך אף אחד לא הציע לך עבודה. אתה נשמע כמו האדם הכי נעים וכיפי בעולם.

יובל
Guest

בנאדם ברמה המתכנת בדם הזה, עבריין מקלדת:]

שניצל
Guest

אם מתכנת בשקל “גנב” לך את העבודה, למה זה הופך אותך? מתכנת בחצי שקל?
נראה לי שזה הזמן לרענן כישורים ו/או להנמיך ציפיות שכר.
(אין צורך לשלוח אותי לאושוויץ כמו שהמלצת למגיב אחר, אני אלך עצמאית, תודה :)

עופר
Guest

ממש הזכרת לי את תחילת הדרך שלי, אוהב לתכנת מאז שאני זוכר את עצמי, רק שהתחלתי לתכנת עם הצב(לוגו) על מחשב איקס-טי, אבל הייתי 6 או משהו כזה… אך מאז ועד היום אוהב לתכנת.

כיום מתכנת php ועוסק בפיתוח אתרים ומובייל.

בלי תואר ובלי תעודה, רק המון סקרנות ואלוהי הגוגל :)

anum
Guest

ללמוד ניהול פרוייקטים – את הפיתוח להשאיר להודים ולפרילנסרים אחרים

Teemo
Guest
אהבתי לקרוא את הכתבה , כתבה נכונה , המילה הגלובלית בעולם ההיטק היא “תלוי” וזה היה מדויק. אני שייך לקבוצה “כאלו שנולדו לתכנת” , אני אוהב לתכנת , אבל אני גם גיימר + עצלן אז אני לא מגיע לשעה 2 בלילה בשביל לתכנת אלא אם יש לי ברק בעיניים על איזה פרויקט מעניין שאני עושה . אני סיימתי תואר ראשון במכללה וחשבתי שאני אמצא עבודה בקלות , כי הרי ממש אהבתי תכנות וגם הייתי טוב מאוד בזה בלימודים , אבל האמת היא שניסיון קודם לכל , לקח לי חודשים טובים למצוא עבודה , אבל בכל כלל יש יוצא מן הכלל… Read more »
דון
Guest

האם לדעתך באמת יש תופעה של בוגרי טכניון מובטלים? אגב, זה שהגעת לראיון והצגת תיק עבודות זה כבר הדבר שהרוב לא מגיעים אליו. בדר”כ נפסלים בשלב הקו”ח.
לי למשל יש פרוייקטים של תכנות אבל לא נראה שזה מעניין מישהו כי מחפשים רק בוגרי תואר רלבנטי (אם לא רק באוניברסיטה) ו/או כאלו עם נסיון *כשכיר* ולא אחד שיושב בבית ומתכנת בלילה כמו שאמרת.

עודד
Guest
רן, כתבה יפה מאוד שבהחלט מתארת את עולם התכנות. אם אתה לא בא מאהבה אל תבוא בכלל. אני אישית עובד כמפתח בחברת תוכנה. בערך כ15 שנה. סיימתי תואר ראשון בשנת 2000 ואז עוד לא ידעו מה זה אינטרנט בכלל. סיימתי 3 שנות לימוד בלי באמת ללמוד משהו שעניין אותי ואז גיליתי את האינטרנט במקרה. קניתי ספר של לימוד ASP ולמדתי לבד והתאהבתי ובניתי אתרים בשעות הקטנות של הלילה והחוויה הייתה נהדרת. ומאז התגלגלתי ללמוד php, sql וניסיתי גם ios. בשנתיים האחרונות אני מתרכז בעולם צד הלקוח ברמה גבוהה ואני נהנה מכל רגע. וכפי שכתבת זה באמת נכון, יש המון (אבל… Read more »
חן
Guest
אני בוגר הטכניון וראש צוות עם ניסיון רב בגיוס עובדים אהבתי את הכתבה מאוד מאוזנת והמסר העיקר הוא נכון – האהבה למקצוע מנצחת, היא מנצחת כשאתה כבר עובד במקום כלשהו… אבל – היא עצמה לא מספיקה להתקבל למקום עבודה שרוצה לעשות יותר מפיתוח אתרים. שוב – לפי דעתי האהבה לתכנות בהחלט מספיקה לעבוד ולתת תפוקה טובה (בכל מקום) – אבל לצערי הרב המראיינים רוצים את החברה עם התארים. לא רק זה – הם רוצים את המצטיינים (בניגוד למה שכתבת), שוב אין סיבה ממש טובה לכך אבל המצטיינים האלה נחשבים (פוליטית) כגיוס טוב. המראיינים רוצים לראות קלאס דיאגרם, רוצים לשמוע על… Read more »
יואב
Guest

מסכים איתך לחלוטין!

מתכנת
Guest
החבר’ה שכותבים שהם מרוויחים מתחת לטבלאות שכר ולתואר אין משמעות… הרגתם אותי מצחוק. אני בוגר תואר מאוני’ ת”א עם ממוצע 90, אם אין לתואר משמעות אז איך זה שאתם מרוויחים פחות מטבלאות השכר ואני מרוויח 30% יותר מהקצה העליון??? לתואר יש משמעות, הוא קשה רצח, להוציא בו ציונים גבוהים מראה על התמדה, יכולת לוגית לא מבוטלת, הישגיות ונחישות. נכון שלתואר במכללה קיקיונית בממוצע בינוני אין קורלציה לתכונות שתיארתי בהכרח ויכול להיות שהוא מיותר, אבל תואר מאוניברסיטה שהורווח ביזע ודמעות? שלא ישתמע שאני מזלזל במי שאין לו תואר, עבדתי עם חברה מאוד טובים שלא היה להם תואר, אבל סטטיסטית יש יותר… Read more »
בוב - מנהל בחברת תוכנה
Guest
בוב - מנהל בחברת תוכנה
פתרון פשוט לבעלי תואר חסרי נסיון מקצועי בתכנות : הרבה חושבים שאם הם לומדים לתואר ומסיימים עם ציונים טובים אז בסוף הלימודים יחטפו אותם והם יתחילו עם שכר של 40000 שקל בחודש – ובכן צר לי לאכזב אותכם זה לא עובד כך אבל יש לי פתרון פשוט ומצליח לאנשים שבאמת אוהבים את המקצוע ומוכנים להשקיע : פשוט תציעו את עצמכם לעבודה לפרק זמן מוגבל במחיר של ארוחת צהרים בתמורה לניסיון הרעיון פשוט החברה שתעבדו בה תקבל לפרק זמן מוגבל |( 6+6 חודשים) מתכנת מוכשר ואתם בתמורה תקבלו ניסיון בתום שישה חודשים חודשים תעברו לעבוד בשכר סטודנט ובתום 12 חודשים תעברו… Read more »
חסוי
Guest

ספרו לי בבקשה איך אפשר להשיג ניסיון רלוונטי לבד?
אני עובד עכשיו במשרת QA לא ממש מה שאני רוצה..
אני מוכן גם לעבוד חינם אם צריך כדי לקבל ניסיון רלוונטי בתחום
השאלה איך?
אין לי שמץ…
סתם לכתוב תוכניות אני עושה, אבל אני לא ידוע אם הרמה שלי טובה וגם הן רלוונטיות בכלל כניסיון…
אין לי מאיפה לקבל שום חוות דעת.
אשמח לדעת איך

wpDiscuz

תגיות לכתבה: