חוק נגישות אתרים יכנס מחר לתוקף – הנה מה שחשוב לדעת

מחר ייכנס לתוקפו חוק הנגישות המחייב עסקים ורשויות ציבוריות להנגיש את אתריהם לבעלי מוגבלויות. הנגשה דיגיטלית היא תהליך פיתוח שבסיומו האתר או הפלטפורמה הדיגיטלית הופכת לידידותית ומותאמת בעבור בעלי מוגבלות. הקנס למי שלא יעמוד בדרישות: עד 50 אלף ש׳׳ח

מאת איתי גל

במדינת ישראל בלבד, קהלים גדולים מוגדרים כבעלי מוגבלויות. למעשה, נכון לשנת 2017, מדובר ביותר מ-1.5 מיליון גולשים בעלי מוגבלויות, המהווים קרוב לחמישית מהאוכלוסיה.

בעלי מוגבלות משתמשים כמובן כמו כולם בממשקים דיגיטליים בצורה רחבה ושגרתית, הם בהחלט מהווים לקוחות פוטנציאליים, בדיוק כמו כל משתמש אחר. הפוטנציאל להגדלת המכירות לבעל העסק אפילו גדול יותר, משום שברגע שהעסק הדיגיטלי שלו מוגדר כנגיש, בעלי מוגבלויות יעדיפו לרכוש ממנו מאשר ממתחריו שלא הנגישו את נכסיהם הדיגיטליים, ובכך מחזקים בעיניהם את התחושה שהם נתפסים כלקוחות סוג ב’.

כחלק מהטרנד העולמי, בו תחום ההנגשה עובר לזירה הדיגיטלית, אנו עדים לתופעה בה מאות חברות ייעוץ לנושאי הנגשה צצו בשנה האחרונה כפטריות לאחר הגשם ומנחות עסקים כיצד לבצע התאמות נגישות באתרים שלהם בכדי לעמוד בתקנים החדשים. בפועל, בכדי להבין כיצד ליישם את הדגשים שבעלי האתרים מקבלים מיועצי הנגישות השונים, צריך באמת לעבוד עם הפלטפורמה הדיגיטלית כפי שבעל מוגבלות היה עובד איתה. לפעמים, זה אפילו אומר שתהליך הבדיקות לרכיבים מסוימים נעשה כאשר המתכנת מכסה עם יד אחת את עיניו או קושר את ידו מאחורי גבו ורק כך מוודא שאכן ניתן לבצע את הפעולות הבסיסיות.

איך להנגיש את האתר בצורה נכונה? הנה כמה קווים מנחים שכדאי לקחת בחשבון כאשר שוקלים להתקדם לעידן הנגיש

1. טקסטים ותמונות הם שני דברים שונים

היום, לאחר שתחום ההנגשה התפתח, יש כלים רבים שאפשר להתקין בקלות בכדי לסייע לבעלי מוגבלויות, בין אם הם תוספים או רכיבים מובנים בתוך הדפדפן עצמו. הדוגמא הכי בולטת היא הלחיצה על מקש ה-CTRL  יחד עם “פלוס” או “מינוס” כדי לשלוט בגודל הגופן. כך, אדם אשר מתמודד עם מוגבלות בראייה יכול לקרוא את כל הטקסט המונגש באתר בקלות יתרה. אבל מה קורה כאשר אנחנו מלבישים טקסט על גבי תמונה? במקרה כזה, היות והטקסט הוא חלק מהתמונה עצמה, יהיה בלתי אפשרי לבעל המוגבלות לשלוט על הגודל של הטקסט והוא פשוט לא יצליח לקרוא את התוכן הנתון. לוגואים או אלמנטים בעלי חשיבות עיצובית אינם כלולים בדרישה מכיוון שאנחנו לא באמת יכולים לשנות את עיצוב האתר. הדגש כאן הוא על הקפדה על שימוש טקסט חי במקום בתמונות של טקסט. רוצים לוודא שהאתר נגיש? הגדילו את הטקסט ל-200%, קחו 3 צעדים אחורה ותנסו לקרוא את מה שכתוב בעמוד בו אתם נמצאים. הצלחתם? ברכותי, הטקסט באתר נגיש.

2. הפרדה ברורה בין חלקי הממשק והקפדה על סדר הופעת התכנים באתר

כאשר בעל מוגבלות מגיע לעסק הדיגיטלי, לפעמים אין לו אפשרות בכלל לקרוא את התוכן שנמצא באתר. הכוונה היא לא רק לבעלי מוגבלות ראייה ברמות שונות, אלא גם לעיוורים וחסרי יכולת קריאה וריכוז. הפתרון היום מאוד פשוט – רכיבים ותוכנות שמקריאות את הטקסט עבור הגולש. יש היום אפשרות פשוטה להוריד תוספים או תוכנות ייעודיות אשר מקריאות למשתמש את כל אשר נמצא בעמוד בו הוא נמצא. בכדי להקל על משתמשים מהסוג הזה, אנחנו מקפידים להפריד בצורה ברורה בין כל הרכיבים, הכפתורים וכל שאר האלמנטים. כאשר העמוד לא בנוי בצורה נכונה, מקריא הטקסט חסר תועלת לחלוטין

3. ניגודיות והדגשה של קישורים

ניגודיות (קונטרסט) היא נושא מאוד חשוב בכל הנוגע להנגשה לעיוורי צבעים ולאנשים בעלי מוגבלות ראייה חלקית. האתגר הגדול ביותר של מעצב האתרים הוא יצירת טקסט על גבי רקע בצבעים זהים בעלי גוון שונה. לא כולם יכולים להבדיל בין ירוק כהה וירוק בהיר במקרה הטוב, ובין צבעים בסיסיים כמו אדום על גבי ירוק, במקרה הרע. כדי שהאתר יהיה בניגודיות מספיק טובה צבע הטקסט חייב להיות שונה לחלוטין מהרקע עליו הוא עומד. לייתר דיוק, בניגודיות של 1:4.5 לפחות. למעשה, הטיפ הזה נכון גם לגבי היכולות השיווקיות של התוכן. מחקרים מראים שבאתרים בעלי ניגודיות גבוהה, הכניסה לאתר וזמן השהות גבוהים בעשרות אחוזים. דבר זה נכון במיוחד לגבי כפתורים שונים וקריאות לפעולה. במידה והאתר מלא בתמונות וסרטונים, יש להימנע מרכיבים שמייצרים הבזקי אור החוזרים על עצמם מספר פעמים – זה מאוד יקל על בעלי מוגבלות אפילפטיים וידגיש למשתמש שהוא נמצא באתר ולא בדיסקוטק. בנוסף, ישנה חשיבות גדולה בבחירה של גופן טקסט מוכר וקל לקריאה. מומלץ להשתמש בגופן ממשפחת Sans-Serif כמו אריאל המוכר לכולנו.

4. מסביב לאתר ב-80 לחיצות

על אף שהדגשנו עד כה את הסיוע במוגבלות הקריאה והבנה של תכנים, מספר גדול מאוד של בעלי מוגבלויות אינם מסוגלים לנווט באמצעות העכבר. על כן, אחד הדגשים החשובים ביותר בעולם הנגשת האתרים הינו מעבר בין תכנים באמצעות לחיצה על מקש ה-TAB. בעל מוגבלות המסוגל להשתמש בכפתור אחד או שניים בלבד צריך לקבל את האפשרות לנווט בכל האתר בצורה חופשית ומלאה. בין אם מדובר בהגברת הפוקוס על קישורים או יצירת קיצורי דרך ייעודיים לבעלי המוגבלויות, כאשר אנחנו מפתחים אתר נגיש אנחנו חייבים לבדוק אותו תחילה ולוודא שאכן ניתן להגיע לכל מקום, ובצורה נוחה וחלקה בלחיצה אחת בלבד. מטיבי הלכת, אפילו בונים “מפת אתר” אלטרנטיבית ופשוטה בה מצויים כל הקישורים במקום אחד. תארו לכם שבמקום 80 לחיצות על מקש ה-TAB בכדי להגיע לעמוד “צור קשר”, תוכלו לעשות זאת בלחיצה או שתיים בלבד. נוח נכון?

5. טפסים והמרת לידים – בדרך לסגירת עסקה

לא נגדיר את השימוש של בעל מוגבלות באתר כמוצלח, כל עוד הוא אינו חוזר אליו או מבצע דרכו רכישת מוצר או שירות. כאשר בעל מוגבלות משתמש באתר שלנו, ברוב הפעמים המטרה היא שהוא יוכל להשאיר את פרטיו בכדי שנוכל לחזור אליו לסגירת העסקה או למתן פרטים נוספים בעבור השירות שאנחנו מציעים. הרבה פעמים, השימוש המוצלח נעצר כאשר מתבוננים על הנגשת הטפסים עצמם. כשאנחנו מנגישים טופס, צריך לוודא שלכל שדה יש את התיאור האינדיבידואלי שלו. תיאור כללי של הודעות שגיאה או הוראות אינו בעל ערך כאשר נעשה שימוש בקורא מסך. לא מספיק לרשום “קיימת שגיאה בשדה אחד או יותר”, אלא נדרש להתייחס לכל שדה בנפרד. לדוגמא, בשדה של דואר אלקטרוני יש לרשום תחתיו שגיאה “יש להזין דואר אלקטרוני תקין” וכך בכל שדה ושדה. בנוסף, כותרות התיאור (הלייבל) של כל שדה צריכות להכיל את ההוראות לאופן ההזנה.

איתי גל הוא מנהל פרוייקטים בחברת קוד אואזיס

Avatar

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

5 תגובות על "חוק נגישות אתרים יכנס מחר לתוקף – הנה מה שחשוב לדעת"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
קוד אואזיס
Guest

מה הקריטוריונים שמחייבים אותי להנגיש את האתר שלי?
האם כל אתר בישראל חייב להיות מונגש?

חבר של קוד אואזיס
Guest
חבר של קוד אואזיס
19/10/2017 | ​להלן תקציר תוכן התיקון לתקנות הנגישות לשירות בנוגע הנגישות לאתרי אינטרנט, שאושר בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת ביום 5 בספטמבר 2017. 1. מסמכים החל מ-26 באוקטובר 2017, חובה להנגיש מסמכים שהועלו לאתר אינטרנט, כגון מסמכי PDF, על פי תקן האינטרנט. אם אין תקן – יש להנגישם על פי האפשרויות הקיימות בתוכנה שבה נערך המסמך. החובה חלה על מסמכים שהוכנו לאחר 25 באוקטובר 2017. 2. טפסים הניתנים למילוי על גבי המחשב חובה להנגיש טפסים הניתנים למילוי על גבי המחשב (כלומר – שאין צורך להדפיס אותם ולמלא אותם ידנית, כגון טפסים מקוונים), בתנאי שהם משמשים לקבלת שירות, גם אם… Read more »
ASD
Guest

זה תקציר זה?

חבר של קוד אואזיס
Guest
חבר של קוד אואזיס

https://www.tgspot.co.il/regulations-for-accessibility-of-sites-and-services-on-the-internet/

שימו לב שיש תיקונים לחוק, חבל שלא מובאת התייחסות בכתבה לזה

אלי
Guest

הקשקוש הכי גדול ששמעתי מאז…
פשוט טמטום, אין כמעט אתרים שעומדים בתקן המחמיר הזה. עדיף כבר לא לפתח אתר

wpDiscuz

תגיות לכתבה: