אז איפה מוצאים שותף לסטארטאפ?

עשרות יזמים עם רעיונות נפלאים, ולפעמים גם עם צוות ותחילתו של פיתוח, חורשים את הרחובות, את פייסבוק ואת בתי הקפה, ומחפשים נואשות את האחד או האחת – השותף המתאים

ינון גלזנר הוא מנהל תכנית האצה מטעם עמותת בוגרי 8200 – 8200EISP, שהינה אחד האקסלרטורים הראשונים בישראל. עד כה סיימה התכנית שני מחזורים, עם 41 סטארטאפים ויזמים.

תמונה: flickr, cc-by, Luke Hayfield Photography

כמעט מדי יום אני שומע את השאלה “איך אני מוצא שותף טכנולוגי / מוביל עסקי / איש product / UX לסטארט-אפ שלי? אתה מכיר מישהו מתאים?”.

מי מאיתנו שמסתובב בעולם הסטארט-אפים והיזמות לא נתקל בשאלה הזו פעמיים בשבוע? עשרות יזמים עם רעיונות נפלאים, ולפעמים גם עם צוות ותחילתו של פיתוח, חורשים את הרחובות, את פייסבוק ואת בתי הקפה, ומחפשים נואשות את האחד או האחת – השותף המתאים, החתיכה החסרה בפאזל שעליו חלמו. תלאותיהם מזכירות לפעמים את סצינת הרווקים בארץ. ובאמת – מה עם איזה Pick-Up Bar לסטארט-אפים? האמת היא שיש כל מיני מסגרות דומות לזה, ואת חלקן אזכיר כאן.

אז איך עושים את זה?

כמובן שאין נוסחת קסם. הדרך למציאת השותף היא בדרך כלל קשה, ותלויה הרבה גם בנסיבות וסתם במזל, בדיוק כמו במציאת זוגיות. לצערנו אין מקום אחד או מאגר מסויים ממנו ניתן לשלוף בפשטות את השותף האידיאלי. אז איך מגיעים אליו או אליה? מה בכל זאת כדאי לעשות? אני רוצה להציע כאן שני טיפים, שלרבים ודאי ישמעו ברורים, אבל למי שעושה את צעדיו הראשונים בתחום הם חשובים.

קודם כל – צאו מהבית או המשרד, ושחררו את הרעיון שלכם ממגבלות הסודיות האופפות אותו כאשר הוא רק בוקע. הדבר הראשון שכדאי לעשות הוא פשוט להסתובב כמה שיותר, לפגוש יזמים ואנשי טכנולוגיה, לדבר כמה שיותר במפגשים האלה, ולהיחשף כמה שיותר. אל תפחדו לשתף את הרעיון שלכם, כי הרי אף שותף לא יחבור אליכם אם לא ימצא עניין ראשוני במיזם.

לאן ללכת? זה כבר באמת פשוט – מדי ערב מתקיימים מספיק meetups ואירועים, במגוון תחומים תחת כל עץ רענן, ושווה פשוט ללכת לשם ולדבר עם אנשים. ישנם אפילו אירועים ספציפיים שמיועדים למטרה הזו בדיוק, כמו למשל pair-up nights שהתקיימו ב-Junction, start-up weekends, או בסוף כל מפגש TechAviv, שם ניתנת לכם הזדמנות לקום ולספר לכולם מה חסר לכם בחיים או בסטארט-אפ. כל מפגש מרובה יזמים הוא קרקע פוריה להציג עצמכם ולהתחיל לתוות את הקשרים שיובילו אתכם, בתקווה, למציאת השותף. ברור שאין כאן ודאות, אבל גם אם השותף המיוחל לא מחכה לכם בפורום זה או אחר בזרועות פתוחות, הסיכוי למצוא “מישהו שמכיר מישהו” בודאי עולה.

העצה השניה היא פחות מובנת מאליה, ובמקום להשתמש בקלישאות ועצות תיאורטיות אני רוצה לספר על כמה מקרים אמיתיים מהחיים, שראיתי בשנה האחרונה בתכנית ה-Accelerator שלנו. אני משוכנע, אגב, שזה קורה גם במקומות דומים.

מקרה ראשון: צוות טכנולוגי חזק שהשתתף בתכנית חיפש שותף בעל נסיון עסקי רלוונטי, כדי להוביל את התחום העסקי בסטארט-אפ. זה לקח כמה חודשים טובים, אך בסוף זה קרה – נמצא השותף המיוחל. בשלב זה אתם ודאי שואלים מה הפואנטה… השותף הוא לא אחר מאשר בן-זוג-של-אימו-של-יזם-אחר-שהשתתף-בתכנית (קחו נשימה וקראו שוב), והיום הוא אחד מצוות המייסדים של הסטארט-אפ. חיבור משעשע, מוזר, אבל קרה באמת.

מקרה שני: יזמת יחידה שהגיעה אלינו בתחילת התכנית עם רעיון בלבד, החליטה שלא לקדם אותו בשלב זה. לאורך הדרך נרקמו יחסים מצויינים בינה לבין שאר הסטארטאפים בתכנית, להם היא תרמה מנסיונה. בסופו של דבר היא הצטרפה כשותפה לסטארט-אפ אחר עם 3 מייסדים, ועכשיו היא מובילה את החברה יחד עם הגרעין המקורי. כן כן, גם זה קורה – לפעמים צוות חזק משמעותי יותר מרעיון טוב.

מקרה שלישי: יזם בתחום הקלינטק, שראשו מלא רעיונות כרימון, השתתף בתכנית עם הסטארט-אפ שלו. בעקבות עיכוב משמעותי בהתקדמות המיזם שלו הוא החליט לפתח במקביל מיזם נוסף, גם הוא בתחום הקלינטק, שראה בו בשורה גדולה. לאורך כמה חודשים נרתמו אליו שותפים “מזדמנים” מתוך התכנית, שעזרו לו במשימות ספציפיות מעולם התוכן שלהם, הכולל תוכנה, UX ועוד. כיום הוא נמצא במצב שיש לו מה להראות ללקוחות פוטנציאליים, אשר חלקם הגיעו מתוך מעגל החברות שבאו להרצות בתכנית. אין כאן שותפות במובנה הרגיל, אלא שימוש בנסיון והכישרון של הסביבה היזמית לקידום הסטארט-אפ.

מקרה רביעי: וכאן אני באמת נכנס עמוק מאוד לתחום הקוריוז – זוג שנפגש במהלך התכנית הוליד בסופו של דבר תינוקת. האם אתם יכולים לדמיין שותפות חזקה יותר מזו? אני לא.

תמונה: אהרל’ה גינתון, קקטוס בעמקים. ה-Demo Day של תכנית ההאצה 8200EISP, יולי 2012. המצולמים הם היזמים משתתפי התכנית

אז מה אני מנסה להגיד? במקומות בהם מתקבצים יחד 10-20 יזמים וסטארט-אפים באופן קבוע – כמו תכניות accelerator או חללי עבודה משותפים – יש מרכיב סודי ומיוחד שאנשים נוטים להתעלם ממנו. אני מדבר על האפשרות להיפגש לאורך זמן ובצורה מעמיקה מאוד עם יזמים וסטארט-אפים אחרים. חוץ מהתוכן הנהדר שתקבלו, והחיבור למנטורים, יזמים, משקיעים, מומחים בכל תחום ועוד, תהנו מיתרון חשוב מאוד – התכניות האלה מהוות קבוצת תמיכה של ממש, עם חבורת יזמים שצולחת יחד את המסע הקשה הזה.
עם הזמן מפתחת הקבוצה הזו שתי תכונות חשובות שיקדמו כל יזם בודד או צוות של סטארט-אפ בתחילת דרכו:

ראשית, היזמים שמשתתפים בתכנית ויושבים איתכם יחד יכירו אתכם ואת הסטארט-אפ שלכם מצויין. זה קריטי כדי שיבינו מה חסר לכם, כולל שותפים. ההיכרות האינטימית הזו היא התבלין הסודי!

שנית, ואף חשוב יותר – בין הצוותים והיזמים בתכנית נוצרת מחוייבות אמיתית ורצון לסייע אחד לשני.

שני הדברים האלה יחד הם אחד הכוחות ה”סמויים” של תכניות כאלה, שקיימות היום בארץ בשפע. לא בדקתי את זה סטטיסטית, וזו רק תחושת בטן, אבל נראה שכך אפשר להגדיל את הסיכוי לחיבור לאנשים או גופים אליהם אתם רוצים להגיע. זה יכול להיות שותף לצוות (מי מאיתנו לא זקוק לאיזה CTO טוב? או מישהו שעושה קפה נהדר…), העובד הראשון או השני, עובד זמני לצורך ספציפי, היועץ שיקפיץ אתכם קדימה, לקוח גדול או שותף אסטרטגי.

אז אם יש לכם הזדמנות לעבוד בצמוד לעוד סטארטאפים ויזמים במסגרת שמאפשרת את הקשר העמוק הזה – לכו על זה!

ינון גלזנר הוא מנהל תכנית ההאצה מטעם עמותת בוגרי 8200 – 8200 EISP, שהינה אחד האקסלרטורים הראשונים בישראל. עד כה סיימה התכנית שני מחזורים, עם 41 סטארט-אפים ויזמים. התכנית פותחת את המחזור השלישי שלה בפברואר 2013 וההרשמה אליה פתוחה כבר עכשיו באתר התכנית.

Avatar

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

5 תגובות על "אז איפה מוצאים שותף לסטארטאפ?"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
Yossi Avital
Guest

שלום,
שותף טכנולוגי תותח מחפש שותף עיסקי.
אשמח לקבל הצעות ולספק פרטים נוספים.
בהצלחה!

Adi Tsuckerberg
Guest

אשמח אם תיצור קשר. עדי 0544689413 adimail@gmail.com

דניאל
Guest

אחלה כתבה!
אפשר גם לחפש שותפים לסטארט אפ בקבוצת הפייסבוק החדשה “שותפים לסטארט אפ”
https://www.facebook.com/groups/323958957681804

ובאופן אישי לכותב – אשמח אם תיצור איתי קשר!

רוני גולדברג
Guest

מעונין לשמוע פרטים נוספים
בקשר למשקיע או שותפות עיסקית
בברכה רוני גולדברג

שי
Guest

HUBUTIK –
אם אתה פרילנס, עצמאי או חברת סטארט אפ מתחילה הפוסט הזה בשבילך.

אם נמאס לכם לעבוד מהבית או מבתי קפה ואתם רוצים לקום בבוקר לסביבת עבודה נעימה, מעוצבת ובמחיר שפוי

בואו לבדוק את האבוטיק – מתחם האב בפתח תקוה עם חניה חופשית בשפע, חמש דקות מתחנת הרכבת, אינטרנט חופשי, מטבחון וכל מה שצריך והכל במחיר הוגן ושפוי.

בואו להתרשם כאן:
http://www.hubutik.com/

Or call us at: 058-3459373

wpDiscuz

תגיות לכתבה: