מלחמת העולם ברשתות החברתיות: רקע, מניעים וכלי הנשק

בספטמבר פרסם Forbes מאמר שהפחיד את המשקיעים של פייסבוק: אחד מכל ארבעה אמריקאים מחק את האפליקציה, יותר מחצי החמירו את הגדרות הפרטיות ויותר צעירים מתרחקים ממנה. יצאנו לחקור את התופעה וגילינו שלא מדובר רק בפייסבוק, אלא שהתפתחה מגמה חוצת אפליקציות ולאומים: מלחמת הצעירים בדיגיטיזציה

 

תמונה: Chip Somodevilla, Getty Images Israel

תמונה: Chip Somodevilla, Getty Images Israel

מי מכם שאוהב היסטוריה ימצא אולי את הדמיון בין מה שקורה עכשיו לרשתות החברתיות ומרד הצעירים בהן לשנת 1914 – השנה שבה הכי לא צפו בה מלחמה עולמית, ודווקא בה פרצה אחת המלחמות הגדולות בהיסטוריה האנושית.

שנת 1914 התחילה כמו שנה נהדרת. צפלינים התחילו לעלות לשמים, מטוס הצליח בפעם הראשונה להמריא מספינה, אנגליה וצרפת לא נלחמו יותר מ-100 שנים; בלונדון עלה המחזה "גבירתי הנאווה", תעלת פנמה נפתחה לכלי שיט בדרום אמריקה; קו הטיסה הראשון נפתח בין שתי ערים בפלורידה, הנרי פורד הציג את שיטת הסרט הנע למכוניות פורד וצ'רלי צ׳פלין הקרין את סרטו הראשון. אנשי התקופה קראו לה בצרפתית: La belle epoque – התקופה היפה.

אך בדיוק באותה שנה, בעקבות סדרת תקריות איזוטריות, הופעלו כל מערכות בעלות הברית באירופה הישנה ופרצה מלחמת העולם הראשונה. אוסטרו-הונגריה התחילה להילחם בסרביה, שהפעילה את בת בריתה רוסיה, מה שהכניס את גרמניה להגן על אוסטרו הונגריה. אז כבר בריטניה הייתה חייבת להתערב, צרפת נכנה לתמונה ולבסוף גם ארה״ב נכנסה למלחמה הגדולה. כך מצאו את מותם 16 מיליון איש ופרצה אחת המלחמות הנוראיות והגדולות בהיסטוריה האנושית.

שנת 2018 התחילה כשנה נהדרת לרשתות החברתיות

בשנת 2018 מניית פייסבוק שוברת שיאים חדשים של הכנסות, עם מחזור שנתי של מעל 40 מיליארד דולר – הגבוה בתולדותיה; טוויטר מדווחת על סדרת רבעונים חזקים עם עלייה משמעותית בהכנסות שלה; אפל משיקה את האייפון Xs וגוררת עניין בכל רחבי העולם; יותר מחצי מיליארד סינים כבר מחזיקים בסמארטפון; וטינדר מציגה הכנסות של 800 מיליון דולר בפעם הראשונה.

אך מתחת לפני הקרקע משהו משתנה. בואו נתבונן בכמה מהתנועות והמגמות שרוחשות ומשנות את עולם הדיגיטל. חלקן נראות אולי איזוטריות, אבל מדובר בתחושות ורגשות אמיתיים של אנשים שמשתמשים בטכנולוגיה ויכולים להשפיע על התמונה הכוללת.

לפני כן חשוב להבהיר – אין אנחנו מפחדים מדיגיטל. אנחנו לא חושבים שזה דבר רע, אנחנו לא מיושנים או מתגעגעים לתקופה של לפני הדיגיטל. ההיפך הוא הנכון – אנחנו אוהבים את ההתפתחות והכוח שמאפשרים לנו המכשירים הקטנים והגאוניים שיש לנו בכיס. אבל את מה שקורה מתחת לפני השטח אנחנו מעדיפים לחקור אותו.

קבוצת המפגינים מסטנפורד שהרתיחה את אפל

אולי לא שמעתם עדיין על SSAAD – Stanford Students Against Addictive Devices – אבל החבורה הקטנה והדומיננטית הזו מאוניברסיטת סטנפורד האמריקאית, הצליחה להרתיח ולעורר את אפל הענקית לפעולה. באתר שמעוצב כולו בשחור לבן, מראים הסטודנטים השאפתנים מסטנפורד, רובם בעלי רקע במדעי המחשב, את התלונות שלהם על ענקיות הטכנולוגיה שיצרו מוצרים ממכרים כמו הפיד של פייסבוק, אינסטגרם טוויטר או אפל.

באתר שלהם הם מציגים שורת המלצות מוזרה: העבירו את הסמארטפון שלכם לצבעי שחור-לבן; קראו איך רופאים מסבירים שמדובר בסכנה של התמכרות; קראו למה משקיעים מודאגים מההתמכרויות האלו. הסטודנטים הללו ארגנו הפגנות עם שלטים, מגפונים וצעקות אמיתיות מול המשרדים של אפל, פייסבוק, גוגל (יוטיוב) ועוד שלל חברות. תוך שנה מהקמתם, לא הייתה ענקית טכנולוגיה בעמק הסיליקון שלא שמעה עליהם. במיוחד אחרי הסיקור התקשורתי הנרחב שהם זכו לו.

מקור: צילום מסך

יוצאי גוגל ופייסבוק החליטו שהרשתות החברתיות מסוכנות לעתיד האנושות

אם החבר'ה של SSAAD נראים לכם קיצוניים ואיזוטריים, מגמת ההתנגדות לפידים גוזלי זמן החלה  להופיע גם בקרב אנשים שפויים ומערכתיים יותר: יוצאי ענקיות הטכנולוגיה ש״חזרו בתשובה״ והבינו עד כמה פידים מזיקים לנו. טריסטן האריס, יוצא גוגל ומנכ״ל חברת Center for humane Technology החליט להקים תנועה שמעודדת חברות טכנולוגיה לכוון מחדש את הטכנולוגיה למקומות חיוביים יותר.

במקום שהיא תגרום לילדים להתמכר לצפייה בתמונות ושהייה ממושכת מול מסכים שמורידה את בטחונם העצמי, הוא מציע לחברות הטכנולוגיה שיטות פרקטיות כדי לגרום לטלפונים שלנו ולתוכנה שלהם להיות פחות ממכרת. לדוגמה, הם הציעו לגוגל לתת תוסף שמאפשר להודיע שאתם כעת בזמן ריכוז ולא תהיו זמינים לענות בשעה הקרובה. מומלץ מאוד לצפות בהרצאת טד המרתקת של טריסטן האריס, שמספר כיצד חברה ענקית כמו גוגל או פייסבוק מסוגלת לעשות מניפולציות על המחשבות של כולנו.

 מורדים באפליקציות ההיכרויות והולכים למסיבות ללא טלפונים

אבל עזבו אתכם לרגע מתנועות המחאה השונות, בואו ניקח תחום מעניין וסקסי יותר: הכרויות. האם דווקא צעירים, אלו שגדלו עם הסמארטפון ביד ואמרו עליהם כבר הכל – שהם מכורים לטלפון, שהם לא יכולים בלי האייפון – מחליטים לקחת שליטה על החיים שלהם דווקא בתחום הרומנטי? נראה שלמספיק אנשים נמאס מטינדר והם מחפשים אפשרויות אחרות להכיר אנשים, אפשרויות שמבוססות יותר על מגע אנושי ופחות על מגע טקסטואלי בתוך אפליקציה.

בדיוק על הרעיון הזה, החלה לפעול חברת YONDR, שמספקת אמצעים משעשעים ליצירת מסיבות ללא הסמארטפון. המסיבות שלהם הפכו ממזמן לשם דבר בעמק הסיליקון ובניו יורק, ואנשים מגיעים למסיבות בהם משתמשים במוצרים של יונדר כדי לחסום קליטה לטלפונים ולהתנתק מהם לכמה ימים.

גם גוגל ואפל התיישרו עם הטרנד נגד הרשתות החברתיות

נראה שכל האמירות האלו חלחלו גם לגוגל ואפל, וטים קוק, מנכ״ל אפל, אפילו נתפס באמירה נגד רשתות חברתיות. בשנת 2018 פרסו גם אפל וגם גוגל בחלק ממערכות ההפעלה שלהן את מערכת הבקרה שמאפשרת להגביל את השימוש במדיה חברתית. פחות זמן שימוש – פחות כספים לפייסבוק וטוויטר.

זה לא אומר שרשתות חברתיות עומדות להיעלם. אבל נראה שמשהו באופטימיות לגבי העתיד של החברות שלהן וההשפעה שלהן על החברה שלנו נסדק לחלוטין. ממקומות של תקווה לדמוקרטיזציה הן הפכו להיות קונכיות שכולאות אותנו בתוך הדעות הפוליטיות שלנו, אוספות עלינו מידע רב מדי, לעיתים ללא אישורינו וללא ידיעתן, וגורמות לבזבוז זמן משווע על דברים אנושיים אך לא פרודוקטיביים במיוחד. חברות הטכנולוגיה מאויישות באלפים של מהנדסי תשומת לב שעובדים על לשבות את קהל ההמונים ונראה שגל של רגולציה עומד בפניהן – גם מהעולם העסקי וגם מהעולם המשפטי-מדינתי. בהצלחה צוקרברג.

הכתבה פורסמה לראשונה בתוכניסט

נאור נרקיס

הגב

1 תגובה על "מלחמת העולם ברשתות החברתיות: רקע, מניעים וכלי הנשק"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
טייס ללא מטוס
Guest

אפילו לא מכה קלה בכנף

wpDiscuz

תגיות לכתבה: