צלצול השכמה: שוק הטלפוניה המקוונת

שוק שיחות הטלפון נמצא בעיצומה של מהפכה שעם סיומה עשויים הצרכנים לזכור בהוזלה משמעותית של עלויות התקשורת הקולית ושיחות הווידאו. מה עשו הסמארטפונים לשוק השיחות ואיך זה דומה למה שעשו המכשירים הסלולריים לשוק הטלפוניה בכלל

מדברים על מהפכה

אילוסטרציה (מקור: stock.xchng)

שוק תקשורת הטלפוניה עבר שתי מהפכות גדולות מאז המצאת מכשיר הטלפון. המהפכה הראשונה היתה הגידול המשמעותי בזמינות הטכנולוגיה וירידה במחירה, מה שאפשר חיבור של מספר הולך וגדל של מנויים. הטלפון הפך לבן בית כמעט בכל משפחה ולכלי הכרחי עבור חברות ועסקים בכל העולם. המהפכה השניה היא ללא ספק הופעתו של המכשיר הסלולרי: טלפון נייד, שניתן לשאת לכל מקום ובאמצעותו ניתן לשוחח גם בעת שהות מחוץ למשרד ולבית. כעת יכל המשתמש להיות זמין בכל זמן ומקום, ומספר הטלפון הפך לאישי בניגוד לאופיו המשרדי או המשפחתי של מספר הטלפון הקווי המסורתי.

במקביל למהפכות הגדולות, קיימת תמיד אבולוציה והתפתחות של הטכנולוגיה הקיימת בשוק. עם כניסתו של הטלפון לכל בית ומשרד, התפתחו רשתות התקשורת המקומיות והבינלאומיות והמרכזניות הוחלפו במערכות אוטומטיות. בהמשך, טכנולוגיית הטלפוניה הקווית התקדמה למכשירי טלפון ניידים וחוטי הנחושת של הטלפוניה היוו את התשתית הראשונה על גביה התחברו משתמשים ביתיים לרשת האינטרנט העולמית.

שוק התקשורת הסלולרית חווה גם הוא אבולוציה עם השנים. המכשירים קטנו והפכו משוכללים יותר, הרשתות הפכו מהירות ואיכותיות יותר. פריסת האנטנות של חברות הסלולר לכיסוי מירבי, לצד ירידה בעלויות המכשירים ודקות השיחה, הפכה את המכשיר הסלולרי לאמצעי תקשורת נפוץ, זול וכיום משתמשים פרטיים רבים בארץ ובעולם כלל אינם רוכשים מנוי לקו טלפון ביתי אלא מעדיפים להישתמש בסלולרי בלבד, על אף העלות הגבוהה יחסית של דקות אוויר ביחס לתקשורת טלפוניה קווית מסורתית.

כעת נראה שאנו עומדים בפני מהפכה נוספת שאת סימניה הראשונים ניתן היה לזהות כבר לפני עשור. עם כניסתו של האינטרנט המהיר, שירותים שהציעו שיחות מוזלות על גבי האינטרנט החלו לפנות לעסקים תחילה, ועם הזמן גם ללקוח הפרטי. יישומים כמו סקייפ אפשרו לאנשים לשוחח עם משתמשים בתוכנה וברשת ברחבי בעולם בחינם וכן החלו להציע שיחות מוזלות למכשירי טלפון נייחים וסלולריים. שוק ה-VoIP החל לפרוח אך משתמשי שרותי השיחות על גבי האינטרנט היו חייבים להישאר צמודים לחיבור האינטרנט המהיר, שכבל אותם לקיר הבית או המשרד.

כניסתם של מכשירי סלולר חכמים (סמארטפונים) המצויידים בכרטיסי רשת אלחוטיים לשוק, יחד עם שיפור משמעותי במהירות ואיכות חיבורי האינטרנט הסלולריים (ברוב העולם) וזמינות חיבורים אלחוטיים פתוחים, עשתה עבור שוק ה-VoIP את מה שעשה הטלפון הסלולרי עבור התקשורת הקולית בכלל. כעת יכולים משתמשים לחייג באמצעות יישום על המכשיר הסלולרי למשתמשים אחרים בחינם לחלוטין, או בעלות נמוכה משמעותית מזו של דקת זמן אוויר. מדובר בהפרש מאוד משמעותי כשמדובר בשיחות בינלאומיות, אך גם בחיוג מקומי זול יותר לעתים לחייג באמצעות שרות כמו Skype Out או Google Voice.

חברות הסלולר מצידן נלחמות בתופעה, אם בניסיונות לבצע תיעדוף בתעבורת האינטרנט הסלולרי להורדת איכות שיחות ה-VoIP, הגבלת חבילות ה-Data הניידות או בחסימה של התקנת יישומים אלו בשיתוף עם יצרניות מכשירים כמו יצרנית האייפון אפל שבמסגרת ההסכם שלה עם שותפתה האמריקאית AT&T, אינה מאפשרת שימוש ביישומי VoIP או אף Facetime, שרות שיחות הווידאו של אפל עצמה, שפועל במכשירים שאינם פרוצים על גבי חיבורי Wi Fi בלבד.

ספקיות התקשורת הסלולרית לא יוכלו לעמוד איתנות מול גאות של ספקי VoIP (כמו סקייפ, Google Voice, Vonage, Fring ונוספים) המכוונים לקהל משתמשי הטלפונים החכמים שמאסו בכך שעליהם לשלם את חלקו הארי של החשבון הסלולרי עבור יישום יחיד בלבד לו מסוגל המכשיר שלהם: שיחות קוליות.

גוגל מחפשת לכבוש עוד שווקים

המאמצים המוקדמים כבר שם (אילוסטרציה. מקור: stock.xchng)

ב-25 באוגוסט השנה הודיעה ענקית החיפוש גוגל על כך שזו תספק שרות שיחות חינם לכל מספרי הטלפון הקוויים בארצות הברית עבור מדינות נבחרות בעולם לפחות עד סוף שנת 2010. מדובר בלא פחות מיריית פתיחה במירוץ שבסופו הצרכן עשוי לשלם הרבה פחות על התקשורת הקולית, שחלקה ברוחב הפס בו הוא משתמש הוא קטן יחסית. בשבוע שעבר הודיעה גוגל על הטמעת שיחות ה-VoIP של שרות Google Voice באתר שרות הדואר האלקטרוני של החברה, Gmail. לדברי החברה, ביממה שלאחר ההשקה, עברו ברשת Google Voice לא פחות ממיליון דקות שיחה חינם למכשירי טלפון קוויים במדינות ארצות הברית וקנדה. חשוב לציין שמשתמשים במדינות שונות לרבות אוסטרליה וישראל דיווחו שהאפשרות הופיעה בחשבון הג'ימייל שלהם וכעת אלו יכולים לחייג ללא הגבלה לצפון אמריקה מהמחשב האישי.

השרות של גוגל מאפשר גם חיוג למדינות אחרות, כשהחיוג ליקרה בהן יעלה 99 סנט לדקה. החיוג למכשיר טלפון ביתי בישראל, למשל, יעלה 2 סנט בלבד לדקה ולמספר באחת הרשתות הסלולריות החיוג עולה 10 סנט לדקה. בנוסף, בארצות הברית מספק השרות מספר טלפון אישי שמסוגל לבצע העברה של השיחה לעד שבעה מכשירים שונים שיצלצלו בעת שנכנסת שיחה למספר ב-Google Voice. אפשרות זו אמנם מחייבת כרגע התקנה של יישום במחשב או מספר קיים במכשירים אלו בשביל להעביר אליהם את השיחה, אבל מדובר ללא ספק בשרות חינמי ונוח עבור תושבי ארצות הברית, שמאחד את כלל אמצעי התקשורת הקולית המסורתית למספר יחיד המנוהל באמצעות ממשק של גוגל. החברה מציעה חינם גם שירותים נוספים כמו תיבה קולית, סינון מספרים, קבלת הודעת טקסט ישירות לתיבת הג'ימייל ועוד.

חברת התקשורת Vonage השיקה לא מזמן יישום למכשירי אייפון שמאפשר לשוחח חינם עם חברים בפייסבוק שגם על מכשיריהם מותקן היישום, בעוד חברת טלפוניה בקנדה השיקה יישום למחשב האישי שמאפשר להתקשר חינם למספרי טלפון קנדיים באמצעות חיבור האינטרנט בכל מקום בעולם, וכן לקבל שיחות במספר הטלפון הפרטי בכל מחשב המחובר לאינטרנט.

השמועות בימים האחרונים על רכישתה האפשרית של סקייפ על ידי יצרנית מוצרי הרשת סיסקו מצטרפות לקולם של האנליסטים הממליצים בחום על השקעות בתחום ה-VoIP. חברת פרינג, אחת המתחרות הבולטות של סקייפ, החלה לאחרונה להציע שיחות VoIP באמצעות השרות גם למספרי טלפון, בתשלום לפי דקה ועל פי המדינה אליה מחייגים.

קול מקומי ושיחות המחר

סקייפ: יותר זול לחייג לחו"ג

גם בישראל ה-VoIP מתחיל להראות סימנים של כניסה לשוק הכללי ולא רק בקרב מאמצים מוקדמים. חברת בזק השיקה בתחילת חודש אוגוסט יישום למכשיר האייפון שמאפשר חיוג על גבי האינטרנט על חשבון הקו הביתי וכן העברת שיחות ממספר הטלפון המחובר לרשת בזק, למכשיר האייפון ללא צורך בתשלום על העברת השיחה או קבלתה. אמנם, המדיניות של אפל מחייבת שהיישום יעבוד רק באמצעות חיבור אלחוטי ולא חיבור אינטרנט סלולרי (על אף שניתן לבטל הגבלה זו בקלות במכשיר אייפון "פרוץ") וניתן להשתמש בו רק אם אתם מחוברים לרשת ה-NGN של בזק, אך עדיין מדובר בנגיסה של ספקית הטלפוניה הוותיקה בדקות השימוש עליהן שילמו משתמשים רבים לחברות הסלולר.

אחד האתגרים הגדולים של Google Voice וספקיות VoIP אחרות הוא זמינות ואיכות השרות, הן בפן הטכנולוגי והן בפן של שרות לקוחות שגוגל, למשל, כלל אינה ערוכה לספק. בעוד לספקיות הטלפוניה המסורתית וחברות הסלולר יש את הציוד והניסיון לספק תקשורת זמינה (בדרך כלל) ואיכותית (לרוב) ללקוחותיה, שרותי ה-VoIP נמצאים עדיין במצב של התפתחות ומספר הלקוחות ברשתות אלה זעיר לעומת מספר משתמשי הטלפוניה בעולם. מאז השקת שרות Google Voice כחלק מתיבת הדואר האלקטרוני של ג'ימייל וגידול עצום במספר המשתמשים בשרות, החלו משתמשים ותיקים יחסית בשרות זה להתלונן על תקלות וחוסר זמינות. אלו שהעבירו לגוגל את מספר הטלפון הראשי שלהם, מצאו את עצמם מפספסים שיחות, נתקלים בניתוקים ועוד מאז שהפך השירות לנגיש עבור כל משתמש בארצות הברית. אם ברצונן להצליח, חברות ה-VoIP יאלצו לחפש דרכים יצירתיות וחדשניות לפנות גם ללקוחות בעלי ידע טכנולוגי מוגבל שלא ידעו להתקין יישום על מכשירם או מחשבם וכן לספק שרות איכותי ללקוחות המצטרפים תוך השקעה של משאבים רבים בהקמה, בין היתר, של מחלקת שרות מסוג זה או אחר.

אנו עומדים ללא ספק בפני מהפכה נוספת, כשהזוכים הגדולים בה יהיו ככל הנראה הצרכנים. חברות הסלולר והטלפוניה המסורתית יאלצו להיסתגל למחירים המוצעים על ידי ספקי תקשורת ב-VoIP, ולהישאר תחרותיים בשוק צפוף של ספקים. אם אלו לא יצליחו להתחרות במחיר או לספק שרות ייחודי כלשהו, לא מן הנמנע שעם התפשטות הרשתות האלחוטיות הפתוחות בערים בעולם לצד אפשרות לקבל או לרכוש מספר אישי עבור חשבון ה-VoIP בחלק מהשירותים, יווצר הדור הבא של מכשירי הטלפון: מכשירי ה-VoIP, שיתמכו בחיבור לרשת אלחוטית בלבד ושיחות באמצעותה, בדומה לאייפוד טאץ' של אפל, שהבדלו העיקרי מהאייפון הוא החוסר בתמיכה בכרטיס SIM של ספקית סלולר. טכנולגיית ה-Wi Max, אם תיכנס לשימוש רווח, תוכל להחליף בקלות רבה את רשתות הסלולר הקיימות ואף את תשתיות הטלפוניה המסורתית על ידי חיבור כלל המכשירים בעלי תמיכה בחיבור לרשתות אלחוטיות לאינטרנט, ואפשרות להעברה של תקשורת קולית על פני חיבורים אלו. תמחור של קישוריות מסוג זה ככל הנראה יבוסס על מספר המכשירים המתחברים, בעוד מספר דקות השיחה לא ישנה כלל את החשבון החודשי של המשתמש.

הכתבה פורסמה הבוקר במוסף "אונליין" של עיתון מעריב

אילנה ברודו

אשת המילה הכתובה וחובבת טכנולוגיה. גרפומנית, גיקית, גיימרית, בשלנית, ואפילו משוררת לעת מצוא. בימים עיתונאית רשת נעימת הליכות ובלילות לוחמת צדק דיגיטלי חסרת רחמים ובעלת לשון מושחזת היטב. לשעבר כתבת טכנולוגיה ב-ynet ו-walla!.

הגב

2 תגובות על "צלצול השכמה: שוק הטלפוניה המקוונת"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
Don't call Us, we'll call you.
Guest
Don't call Us, we'll call you.
I disagree with the conclusion of this article. It starts off by saying that the original telephone revolution was the reduction of price which allowed the telephone to enter every home. It concludes by saying that because of the smartphone's connection to high speed Internet and VoIP that calls will become even cheaper than they are today and thus this will be the next revolution in telephonic communication. That would be true if not for the fact that most everyone in the developed countries already HAS a cellphone. Making the calls cheaper, while surely making the lives of parents to… Read more »
TriumTeLe.com
Guest

מותר לספר גם על טריום טל.קום המקומית? מפתחת חייגני VOIP כבר מ2006 ומפעילה תקשורת מלאה מקצה לקצה כולל מרכזיות וירטואליות ועוד… חייגנים לנוקיה, אייפון, אנדרואיד ובקרוב בלקברי.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: