המיליונר בן ה-23 שמאיים על הביטקוין: ראיון עם ויטליק בוטרין, ממציא האת'ריום

הוא רק בן 23 אך נחשב לאחד האנשים המחוזרים בעולם היום בשל פלטפורמת הקוד הפתוח שהקים וצוברת תאוצה במהירות שיא. ראיון עם ויטליק בוטרין

ויטליק בוטרין (מימין) ואביחי מרציאנו (משמאל)

מאת אביחי מרציאנו

את הראיון עם ויטליק בוטרין, מייסד אית'ריום בן ה-23 אני עורך כשעה לפני שהוא עולה לשאת הרצאה בפני הקהל הרב שמילא אט אט את האולם שלצידנו. רשמית הוא פה בשביל להיפגש ולהציג חלק מהעבודות האחרונות שלו בתחום הקריפטוגרפיה במהלך הסאמר סקול בטכניון, חיפה. אבל כשאני מנסה להבין למה דווקא פה, הוא לא מהסס: 
"הקהילה בישראל היא מאוד חזקה ויש פה פרויקטים מעניינים מאוד. החלק הארי אלו כנראה המתמטיקאים, במיוחד אנשי הטכניון. מדובר באחד המקומות החזקים ביותר בעולם לפעילות מסוג זה" כדוגמה מביא בוטרין את Z-Cash, ומציין שלמרות שאינו פרויקט ישראלי, הוא מתבסס על טכנולוגיות שפותחו בטכניון.

_____________________________________________________________________

ויטליק בוטרין (בן 23) הוא מתכנת ממוצא רוסי קנדי שפיתח פלטפורמת קוד פתוח מבוססת בלוקצ׳יין בשם איתריום. מאז הושקה הפלטפורמה בשנת 2013 היא הפכה לדרך העיקרית ליצירת אפליקציות בלוקצ׳ין. המטבע המשמש את הפלטפורמה הוא ״את׳ר״ שנסחר בימים אלה סביב ה-289 דולרים.

אתריום נולדה ב-2013 במסגרת קמפיין מימון המונים והיא נחשבת לארגון ללא מטרות רווח.

_____________________________________________________________________

אנחנו הולכים קצת יותר משנה אחורה, למתקפת ההאקר שגנב מטבעות בשווי של מעל ל-80 מיליון דולר ואילץ את בוטרין לפנות לבורסות המטבעות הדיגיטליים בבקשה להפסיק עקב כך את המסחר באית'ר. היום, הוא נשמע רגוע ובוטח בפלטפורמה שפיתח: "הבלוקצ'יין היה בטוח מאוד לאורך הדרך, כי זה בלוקצ'יין ולכל העברה יש את האימותים שהיא צריכה לעבור והחלק הזה של האלגוריתם היה בסדר. ההתקפה שהייתה התבססה על קוד שנכתב בפלטפורמה אבל זה יכול לקרות בכל פלטפורמה ככה שזאת לא לגמרי באשמתה".

בעקבות המקרה, פוצלה המערכת לאית'ריום קלאסי ואית'ריום. המערכת החדשה והמתוקנת, לטענתו, משוכללת ובטוחה יותר ומתקפת האקרים כמו זאת של שנה שעברה, אולי לא תיתכן אבל תמיד יש סיכוי שמשהו אחר יצוץ. לדבריו בבסיס המערכת דברים הרבה יותר בטוחים ואכן מתקדמים במהירות, אבל בהחלט מדובר במצב ביניים ועם הזמן והניסיון שתצבור המערכת היא תהיה יציבה ובטוחה יותר, עוד גורם שיכול להביא לתפוצה רחבה של השימוש בה.

אבל אי אפשר לדבר על שימוש נרחב במטבעות דיגיטליים וחוזים חכמים מבלי להתייחס לאנרגיה הרבה שזוללת המערכת על מנת לבצע את החישובים הנדרשים על שרשרת הבלוקים. בפועל: מי שמחזיק בכוח חישוב מחזיק במערכת. אם ניקח למשל את הביטקוין – יותר מארבעים אחוזים (!) מכוח העיבוד של המטבע, מקורו בחוות אנרגיה סיניות וכדי לעשות שימוש נרחב במערכת על ידי המשתמשים, ללא תלות בממשלות או גורמים שמחזיקים את כוח העיבוד שלה – הנקודה הזאת היא מקור לדאגה: "סטטיסטיקות טוענות שביטקוין ואית'ריום כל אחת מהן צורכת אנרגיה, כדי לכרות את המטבעות, בסדר גודל של שימוש באנרגיה של יוון כולה, וזה בהחלט מדאיג. אנחנו עובדים על אלגוריתם Proof Of Stake שמתבסס על חתימות דיגיטליות ולא על אנרגיה. הרעיון הוא שבמקום שנהיה מבוססים על אנרגיה בעולם האמיתי, נשתמש באנרגיה וירטואלית".

לדבריו, מפתחי אית'ריום נמצאים בשלב מתקדם של הפיתוח ואת השימוש באנרגיה וירטואלית המבוססת על חתימה דיגיטלית נראה כבר בשנים הקרובות.

ברמה הפרקטית, כל עוד האפליקציות שעל הבלוקצ'יין מוגבלות לתקשר רק עם עצמן או מקסימום עם עוד אחת-שתיים התפוצה הנרחבת שאליה שואף בוטרין לא נראית לעין, דבר שמוביל את מפתחי אית'ריום לעבוד על פיתרון: 
"אם כל האפליקציות השונות יעבדו לפי סטנדרט אחד קבוע וכל אפליקציה תוכל לדבר עם כל אפליקציה שהיא צריכה גישה אליה, אין סיבה שזה לא יקרה. כמובן שמדובר על אוסף של סטנדרטים המותאם לכל אפליקציה ע"פ הייעוד שלה"

בהקשר של המטבע אית'ר לדוגמה מדובר על ERC20, סטנדרט המשמש למסחר במטבעות, אבל זה לא נגמר פה. ויטליק מדבר על קבוצות סטנדרטים נוספות שעובדים עליהן, לתעבורת נתונים למשל. אך כאמור, זהו תנאי הכרחי עבור גידול המשתמשים במערכת.

קוטף מחמאות: המחלקה למדעי המחשב בטכניון, חיפה

ממשלות בעולם הווירטואלי

הנער שגייס 18 מיליון דולר מהציבור בחודש אוקטובר 2014 ועבד במרץ כדי לבנות אינטרנט שמבוסס על מודל אחר לחלוטין, אינטרנט שיוכל לשנות את יחסי הכוחות בעולם ולשנות את הסדר החברתי ע"י חוזים חכמים, ארגונים, מוסדות פיננסיים ואפילו ממשלות דיגיטליות – מחשב מסלול מחדש.
"ממשלות העולם מעוניינות בשיתוף פעולה. אסטוניה בהחלט נראת כעת כאפשרות, נפגשתי עם נציגים משם ואנחנו נראה. עם רוסיה גם ייתכן שיתוף פעולה. אני נפגש גם עם פוליטיקאים פה בישראל, נפגשתי עם ניר ברקת ראש עיריית ירושלים. עכשיו יש הרבה פניות גם מרחבי העולם, אני חושב שזה יקרה."

לא לחינם מציין בוטרין את אסטוניה, מדינה מזרח אירופאית שבה לכל אזרח תעודת זהות חכמה שהיא גם אמצעי תשלום בבית המרקחת ובאוטובוס – בעידוד ממשלתי. נראה שכזה ממשל בדיוק מחפש מיודענו בוטרין.

נכון לרוסיה, נראה שבקרמלין לוקחים את העניין ברצינות יתרה.

בישיבה בנושא טכנולוגיית הבלוקצ'יין אמר פוטין (תרגום חופשי): "לרוסיה יש הכל, נפט, גז, מתכות, ברזל, זהב, פלטינה ועוד. אז באמת יכולה להישאל למה רוסיה צריכה את הטכנולוגיה הזאת, גם על ידינו וגם על ידי האזרח הפשוט. הסיבה לכך נמצאת בסיפור ממדינה ערבית עמיתתנו, בה שר הנפט לשעבר סיפר איך "תקופת האבן" לא הסתיימה כי נגמרו האבנים, אלא כי הופיעה טכנולוגיה חדשה. כלומר, משאבי המדינה נגמרו לא כי נגמר לה הנפט אלא כי היא לא התפתחה מבחינה טכנולוגית מספקת אל מול מדינות אחרות שהיו באותו המצב. כך, רוסיה, על מנת לא להישאר מאחור בתחרות הזאת, עליה להוביל את קידום הפיתוחים הטכנולוגיים על מנת להישאר מעצמה שמחזיקה באוצרות טבע ומקורות על בסיס עצמה. קיימות מדינות שמפתחות טכנולוגיות שהגיעו להישגים שרוסיה לא השיגה עדיין. האחריות היא על מנהיגי רוסיה"

בוטרין, שנפגש עם הנשיא פוטין בתחילת חודש יוני מודע היטב לאינטרס של רוסיה, לאו דווקא מדינה שמזוהה עם שקיפות ומינהל תקין אך האינטרס שלו ברור. פוטין מנסה כבר הרבה שנים, עד כה ללא הצלחה, להפוך את רוסיה למובילה טכנולוגית בתחום שנמצא בצמיחה, ועבור אית'ריום רוסיה יכולה להיות מעבדת ניסויים לשינויים הדרמטיים שהבלוקצ'יין יכול להוביל בתפקוד הממשלה והמערכת הפיננסית.
לפי הדיווחים בתקשורת המקומית במוסקבה "אם לשפוט לפי מספר המשתתפים של הממשל הפדראלי הרוסי, הנושא נחשב בעל חשיבות אסטרטגית"

האינטרס לשתי המדינות ברור, אך הסיבה לשינוי הגישה של מייסד אית'ריום היא שנכון להיום, ממשלות אכן יכולות להשתתף בכריית מטבעות, אבל זה לא ממש ריווחי להן. אם ברצונן של הממשלות או ארגונים לקחת שליטה משמעותית בפלטפורמה – הרבה יותר זול להן לקבל אותה באמצעות מימון מחקרים ופיתוחים מאשר להשתתף בכרייה.

ומה עם שאר העולם?

קדחת הבלוקצ׳יין אינה נעצרת בתאגידים. ממשלות ובנקים מרכזיים בוחנים את הטכנולוגיה, שיכולה להגביר את השקיפות ולהוריד את רמת השחיתות במשרדי הממשלה ובמערכות פיננסיות. לפי דיווחים, הבנקים המרכזיים של בריטניה, יפן, אוסטרליה, הונג קונג, סין וקמבודיה בוחנים כיצד ניתן להשתמש בטכנולוגיה הצעירה. בנוסף, דרום קוריאה אישרה לאחרונה את השימוש במטבע ובארגון האית'ריום מאשרים כי רוב ההזמנות הגיעו לאחרונה ממדינה זו.

בישראל, אם אתם תוהים – ביטל שר המדע והטכנולוגיה, אופיר אקוניס את הפגישה שנקבעה לשניים.

האולם כבר מלא – וזמננו תם. ויטליק ניגש לקהל המאוד מגוון שהגיע לשמוע את הרעיונות שלו. אמנם עדיין מדובר בטכנולוגיה צעירה שצוברת ניסיון ועל הדרך גם כשלים ופרצות אבטחה אבל זה לא מפריע לה להמשיך לסחוף אחריה משקיעים וממשלות מסביב לעולם.

אביחי מרציאנו הוא עיתונאי וכתב בתחנות רדיו דרום ו-101.5

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

2 תגובות על "המיליונר בן ה-23 שמאיים על הביטקוין: ראיון עם ויטליק בוטרין, ממציא האת'ריום"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
הספקן
Guest

אופיר אקוניס ביטל את הפגישה כי הוא אדיוט והוא לא רוצה שזה יחשף

אביחי
Guest

קטע וידאו קצר מהמפגש:

wpDiscuz

תגיות לכתבה: