שיחות וידאו: לא נראה לי / דעה

עם כניסת התקשורת הסלולרית בדור שלישי לחיינו, שיחות הווידאו לוו בבאז רב ואף הוזלו לעלות הזהה לזו של שיחה רגילה עבור חלק מהלקוחות. אחוז ההענות היה, כאמור, זניח. מעבר להתלהבות הראשונית של זמינות טכנולוגיה עליה חלמו דורות רבים, מעטים מאיתנו באמת משתמשים בשיחות וידאו במכשיר הסלולרי שלנו. אילנה ברודו מנסה להבין מדוע.

קרדיט תמונה: TechCraver.com

אחת לזמן מה, מגיע גל של כתבות, מאמרים ותחזית אנליסטים בכל הנוגע לתקשורת המשלבת בה תמונה נעה לצד הצליל המועבר ומאפשרת לשני אנשים או יותר לא רק לשמוע את חבריהם לשיחה, אלא גם לראותם. בעולם העסקי קוראים לזה טלנוכחות (telepresence) ובמשרדי התאגידים הגדולים קיים ציוד התומך בה עוד מתחילת שנות ה-90. גם עבור משתמשים פרטיים הטכנולוגיה קיימת כבר כמה שנים טובות, בין אם במחשבים פרטיים וניידים (שמצלמות אינטרנט כמעט תמיד כלולות במפרט הניידים והנטבוקים), או הסלולרים החכמים ואף חלק ממחשבי הלוח. יחד עם זאת, אחוז שיחות הווידאו מכלל התקשורת הסלולרית והמקוונת הוא זניח.

עם כניסת התקשורת הסלולרית בדור שלישי לחיינו, שיחות הווידאו לוו בבאז רב ואף הוזלו לעלות הזהה לזו של שיחה רגילה עבור חלק מהלקוחות, בניסיון לעודד את השימוש ביישום. אחוז ההענות היה, כאמור, זניח. מעבר להתלהבות הראשונית של זמינות טכנולוגיה עליה חלמו דורות רבים, מעטים מאיתנו משתמשים בשיחות וידאו במכשיר הסלולרי שלנו. על אף חיבתי האישית הרבה לחדשנות טכנולוגית, אני יכולה לספור על יד אחת את מספר הפעמים שניצלתי את יכולתו של הסלולרי שלי לחייג בווידאו לחברים וגם זה היה במקרה והיה לי משהו להראות שלא יכולתי לשלוח בתמונה מצולמת.

יש טכנולוגיה, אין מהפכה

לאחרונה הציגה חברת סיסקו מערכת טלנוכחות בשם Umi, שמתעתדת להביא תקשורת שיחות וידאו באיכות HD מלא לטלוויזיה הסלונית שלכם. גם אם נתעלם לרגע מהמחיר המוגזם של המוצר (599 דולרים לחומרה ועוד 25 דולרים למנוי חודשי), קל לראות שהפיתוח הרב שהושקע במערכת כוון לשוק הלא נכון. מעטים הם הלקוחות הביתיים שישקיעו סכום כה גבוה במערכת תקשורת וידאו ביתית בעודם יכולים לקבל את השרות חינם במחשב הביתי שלהם באמצעות רשתות חינמיות כמו סקייפ ו-MSN, ללא צורך ברכישה של חומרה יקרה. הרוכשים הפוטנציאליים למערכות אלו הם העסקים הקטנים, אלו שמעוניינים להפוך את מסך הפלאזמה (או המקרן) בחדר הישיבות למערכת תקשורת בווידאו בשביל להראות ללקוחות את מוצריהם או אפילו סתם להרשים בחליפה מחוייטת, ולא המשתמש הביתי שיסתפק, כאמור, גם בסקייפ במחשב או בסמארטפון.

הפעם האחרונה שיצא לי לקרוא על "מהפכת שיחות הווידאו" היה עם יציאתו לשוק של אייפון 4, הכולל את יישום FaceTime המאפשר שיחות וידאו על גבי WiFi בלבד. אנליסטים וכתבי טכנולוגיה הניחו שאולי יכולתה של אפל להכניס מוצרים טכנולוגיים לחיי משתמשים לא טכנולוגיים, היא זו שתתן את הדחיפה הכה-נחוצה לתחום שיחות הווידאו. עם כל הכבוד לאפל, ויכולות השיווק המרשימות שלהם, שיחות הווידאו בפייסטיים לא הצליחו להגיע לפופולריות רבה מדי. השאלה הגדולה לי למה, והאם זה צפוי להשתנות?

לועסים בפיג'מה

על השאלה הראשונה קל לענות. דמיינו לכם שמכשיר הטלפון שלכם מקבל שיחת וידאו, בעודכם יושבים עם הפיג'מה ללגום את קפה הבוקר לצד עוגיות הישר מהקופסה. השיער שלהם מבולגן, הפנים עדיין חצי מעוכות מהשינה ובצידו השני של קו הטלפון – לא אחר מהבוס שלכם במשרד. כיום, אם אתם עובדים נאמנים וקשובים, תבלעו את העוגיה, תשפשפו את העיניים ותענו לשיחה עם הקול הכי ער שאתם יכולים לזייף.

עכשיו דמיינו את המצב המתואר מעלה, רק הפכו את השיחה לשיחת וידאו. האם אתם באמת רוצים שהבוס שלכם יראה איך אתם נראים בבוקר? או יצחק על פיג'מת הדובונים שלכם והצורה שבה השיער שלכם נראה כמו יצירת אומנות מודרנית? התשובה היא ככל הנראה לא ובמקרה כזה, או שתענו לשיחה עם צליל בלבד, או שלא תענו כלל ותעדיפו לחזור אל הבוס אחרי שהתעוררתם והתארגנתם קצת, כדי שזה לא יתהה למה עניתם לו בשיחת צליל בלבד ומה אתם מחביאים מאחורי המצלמה הכבויה.

אולי אתם בדיוק במסיבת רווקים של חברים ושתיתם כמות לא מבוטלת של משקאות משכרים, כשלפתע אמא שלכם מחייגת בווידאו. אתם באמת רוצים שתראה אתכם שיכורים, כשברקע מפזזת חשפנית שתחתוניה כרגע משתמשים לכם ככובע? גם כאן אניח שהתשובה היא לא.

כל זאת, וטרם בכלל דיברנו על מה קורה אם אתם נמצאים במקום חשוך, תוך כדי נהיגה, ריצה, מקלחת או משחק מחשב או האם אתם באמת רוצים שטלפנית הטלמרקטינג תראה אתכם, ואולי אפילו תשמור את התמונה בבסיס הנתונים של החברה. רשימת הדוגמאות היא אינסופית.

מעבר למבוכה ואובדן הפרטיות שיכולים להיגרם מהתמונה שלכם שיקבל הצד השני והקושי שבתפעול שיחה שכזו לצד פעילות אחרת, יש לקחת בחשבון שבעת שיחת וידאו, הצליל המתקבל מצידו השני של הקו מועבר לרמקולים, אלא אם אתם משתמשים באוזניה. אם יצא לכם לנסוע ברכבת בקרון בו יושב אדם המנהל שיחה על גבי רמקול המכשיר, תסכימו איתי שמדובר בתופעה מרגיזה. דמיינו לרגע שכ-10 שיחות כאלו מתקיימות בעת ובעונה אחת בקרון הרכבת, ואתם שומעים לא פחות מ-20 אנשים מדברים בקול רם (כי הרעש משאר השיחות כמובן מפריע אז כולם צועקים) וזאת רק משום שעשרה מהנוסעים החליטו ששותפיהם לשיחה צריכים לראות את זיו פניהם. יתרה מכך, לא מעטות הן השיחות שאת תוכנן לא תרצו לחלוק עם הסביבה שלכם באותו הרגע. למשל, שיחה עם בת-הזוג כשאתם יושבים בפאב עם החברים, צריכה להיות לאוזניכם בלבד והסועדים בבית הקפה לא צריכים לשמוע על תפקוד מערכת העיכול של הקשיש שמתלונן לחברו בטלפון על שלל אפקטים אור-קוליים שזו יוצרת. לא רק המידע שאנחנו מעבירים לבני שיחתנו בטלפון רצוי שישאר פרטי ברובו, אלא גם החשפנות הציבורית של שיחות, כשאלו מתקיימות ברמקול, יכולה להציק לרבים ולו רק בשל הרעש שאלו יוצרות בסביבה המיידית, תהה זו רכבת או משרד, או אפילו חדר המתנה של רופא שיניים.

תמונת העתיד

על אף הניסיונות המרובים להפוך את שיחות הווידאו לדבר מקובל ולהכניסן לבתים והכיסים של כולנו, איני חושבת שהשימוש בתקשורת וידאו יהפוך לסטנדרט ויחליף את הטלפוניה הקולית גם לא בעתיד הרחוק. יישום שיחות הווידאו מתאים לעסקים המעוניינים להציג מידע ויזואלי לצד תקשורת קולית ובעצם לקיים ישיבה כשאחד (או יותר) מהצדדים משתמשים בטלנוכחות.

עבור המשתמש הפרטי, קיומה של הטכנולוגיה אינו מחייב שימוש בה, וזו מנוצלת בדרך כלל לצרכים ספציפיים מאוד. למשל, התייעצות עם חברה על שמלה בחנות או שיתוף של קרובים רחוקים באירוע משמח (לדוגמא, בחתונה שלי גיליתי שאחת החברות הגניבה מכשיר סלולרי לחופה, וחברה אחרת שלא יכולה להגיע לאירוע, הרגישה ממש שם עם קצת עזרה מהפלא הטכנולוגי) הם בהחלט מצבים בהם יש שימוש הולם ליכולת שיחות הווידאו של מכשירים ניידים, אבל למרות התקוות של יצרניות כמו אפל וסיסקו והניסיונות הרבים של ספקיות התקשורת הסלולרית – הסיבה האמיתית לאימוץ המועט של הטכנולוגיה היא ללא ספק התנגדות המשתמשים לאובדן הפרטיות וחוסר הנוחות שזו גורמת. אפילו אם ניתן להתגבר על הקשיים הטכניים והטכנולוגיים (כמו האוזניה שמונעת את שיתוף השיחה עם סביבתכם או העומס שיוצרות שיחות וידאו על הסלולה של הסמארטפון), המכשול העיקרי הוא חוסר רצונם של המשתמשים להיראות על ידי בני שיחתם כשאינם במיטבם, ובואו נודה – לא כולנו נראים במיטבנו 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע, אבל לשיחות טלפון רגילות, רובנו עונים גם בעירום.

אילנה ברודו

אשת המילה הכתובה וחובבת טכנולוגיה. גרפומנית, גיקית, גיימרית, בשלנית, ואפילו משוררת לעת מצוא. בימים עיתונאית רשת נעימת הליכות ובלילות לוחמת צדק דיגיטלי חסרת רחמים ובעלת לשון מושחזת היטב. לשעבר כתבת טכנולוגיה ב-ynet ו-walla!.

הגב

9 תגובות על "שיחות וידאו: לא נראה לי / דעה"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
קזבלן
Guest

כל מילה בסלע.

hilaloni
Guest

לא יודעת להסביר את זה, אבל זה ממש תפס בקוריאה. בארה"ב למדתי עם סטודנטית קוריאנית והיא סיפרה ששיחות וידאו סלולרי זה די הסטנדרט בסיאול. די חקרתי אותה בנושא והיא לא ידעה להסביר את זה, פרט לזה שהקוריאנים פשוט מתלהבים בטירוף מגאדג'טים וטכנולוגיות חדישות, במיוחד בתחום הסלולר. ממש הזוי – היא גם אמרה שזה יקר בטירוף ושחברות הסלולר ממש חולבות על זה, ועדיין אנשים מעדיפים את זה.

אלירן
Guest

בקשר לקטע השלישי- זה לא ממש נכון כי לכל סמרטפון יש מבודד רעשים,
ובקשר לשאר- חחחח הרגת אותי מצחוק כי ניזכרתי שעניתי פעם לחבר (בשיחת ווידאו) שאני ערום

שמואל
Guest

כתבה טובה ומנומקת. אני הייתי קצת הולך יותר רחוק ומהמר שששיחות הוידאו בשנתיים הקרובות יתפסו כחמישים אחוז משיחות הטלפון. עבור המשתמש הפרטי יהיו אילו שיחות שכעת בטלפון הן מיועדות לfun ולא רק להעברת מידע כגון מה שלומך, איפה אתה, ומתי אתה בא. ועבור המשתמש העיסקי זה יהיה כמובן אותם שיחות שאמורות להחליף ישיבות צוות ארוכות ושם כמובן יהיה דגש על גודל המסך ומידע נלווה לתמונה.

gil
Guest

לא מסכים אבל כתבה ממש טובה כול הכבוד.
אני רק לא חושב שהבהרת את הבעיה העיקרית או שאת פשוט לא מסכימה איתי לגבי הבעיה הזו.
אני חושב שאפל כמו תמיד עשו את זה ובענק אבל יקח קצת זמן נניח עד חודשיים לאחר השקת אייפון דור 5 עד שזה ממש יהיה להיט. הסיבה כמובן תפוצת האייפון 4 שעדיין לא מספיק ענקית וגם אני מאמין שאפל יביאו את היכולת גם בין מקים אל האייפוד טאץ' והאייפון מה שיגדיל משמעותית את תפוצת המשתמשים בשירות ואז רק השירות יהפוך לפצצה כמו שאפל יודעים לעשות! 

gil
Guest

לא מסכים אבל כתבה ממש טובה כול הכבוד.
אני רק לא חושב שהבהרת את הבעיה העיקרית או שאת פשוט לא מסכימה איתי לגבי הבעיה הזו.
אני חושב שאפל כמו תמיד עשו את זה ובענק אבל יקח קצת זמן נניח עד חודשיים לאחר השקת אייפון דור 5 עד שזה ממש יהיה להיט. הסיבה כמובן תפוצת האייפון 4 שעדיין לא מספיק ענקית וגם אני מאמין שאפל יביאו את היכולת גם בין מקים אל האייפוד טאץ' והאייפון מה שיגדיל משמעותית את תפוצת המשתמשים בשירות ואז רק השירות יהפוך לפצצה כמו שאפל יודעים לעשות! 

שמעון
Guest

הבעיה העיקרית היא איכות הוידאו ב3G – הנובעת מרוחב הסרט (52Kbps) המוקצה לערוץ הוידאו – האיכות "על הפנים"
בעיה נוספת, ולא פחות חשובה, היא אופן השימוש – להחזיק את הסלולרי ביד באופן שיוכל לצלם אותך – מאד לא נוח.
וידאו באופן כללי חודר בצורה מרשימה בשנתיים שלש האחרונות – SKYPE מדוחים על מעל 25% שימוש בוידאו !!!

wpDiscuz

תגיות לכתבה: