אוזניות Vi: רצנו עם מאמנת כושר חכמה באוזן וזה מה שיש לנו להגיד

חברת LifeBeam הישראלית פיתחה מאמנת כושר חכמה שגרה באוזניות ושואפת לשנות את חוויית הריצה ולהפוך אותה למותאמת אישית. האם היא הצליחה?

תמונה: LifeBeam

רצים רבים משתמשים בעזרים טכנולוגיים ובאפליקציות בשביל לעקוב אחרי ההתקדמות שלהם, אך מעטים מהם מצליחים להסיק מהם תובנות אמיתיות, משום שהחוויה של אפליקציות ריצה היא לרוב חוויה מאוד ממוקדת מידע ולא באמת מותאמת אישית למשתמש. חברת LifeBeam הישראלית רוצה לשנות את זה ולהעניק למשתמשים חוויה אישית וחכמה, בעזרת עוזרת קולית ייעודית וייחודית בשם Vi שמתגוררת בתוך אוזניות חכמות.

קול טבעי ופחות רובוטי

Vi היא מאמנת כושר ובריאות אישית שמבוססת על בינה מלאכותית. המערכת תוכננה, פותחה ועוצבה בישראל, ומטרתה לספק חוויה אישית ואנושית יותר למשתמשים. בראש ובראשונה, החברה שמה דגש על הקול של Vi, מתוך שאיפה להציג קול אנושי, חי וחם, בניגוד לקרירות והניכור היחסי של עוזרות כמו סירי, העוזרת של גוגל, קורטנה ואחרות. לשם כך החברה בחרה מדובבת אנושית שהקליטה למעלה מ-50,000 קובצי קול, הכוללים משפטים שלמים ולא רק חלקי משפטים.

Vi מגיעה בתוך האוזניות הייעודיות שלה, שמכילות סט חיישנים כמו חיישני דופק, תנועה, גובה, טמפרטורת סביבה, זיהוי קולי וחיישן מגע. אלה אמורים לספק ל-Vi את כל האינפורמציה שלה היא זקוקה כדי להתאים את האימון עבור המשתמש ולתת לו חיווי במהלכו. האוזניות הן אוזניות In-Ear אשר בסיסן יושב על צוואר המשתמש, כדי שהחוטים לא ימשכו אותן מטה והן לא "יברחו" מהאוזן. על גבי הבסיס נמצא כפתור הפעלה, שני כפתורי ווליום וכניסת Micro-USB להטענה. באוזניה השמאלית נמצא חיישן הדופק, ובאוזניה הימנית ישנו חיישן מגע שמאפשר לתת פקודות ל-Vi או לשאול אותה שאלות. בערכה מגיעים ארבעה גדלים של אטמים (שנכנסים לאוזן), ושלושה גדלים של "סנפירים", שאמורים לשבת בקשת הפנימית של האוזן ולעזור לאוזניות להישאר במקום. האוזניות עמידות לנוזלים בתקן IPX5, וסוללת המכשיר אמורה להספיק ל-8 שעות פעילות.

חוויית החיבור הראשונית של Vi כבר מציגה את האישיות המעט שונה של העוזרת הקולית: Vi מספרת בדיחות, לועגת לקולות רובוטיים של עוזרות קוליות אחרות ואף מבטיחה שאם האוזניים שלי אינן סימטריות היא עדיין תאהב אותי כמו שאני. אפילו סרטון התאמת האטמים וה"סנפירים" הוא משעשע וחביב והחוויה כולה קלילה וחיובית.

בהפעלה הראשונה של Vi המשתמש בוחר את היעד שלו (הורדה במשקל, שיפור מהירות, שיפור כושר, שמירה על כושר וכדומה). את שאר הנתונים הפיזיים ניתן להזין באופן ידני או לאפשר גישה ל-Google Fit או ל-HealthKit של אפל, כדי שהיא תוכל להתעדכן בנתונים האחרים שאתם מזינים לסמארטפון שלכם. נכון לעכשיו האפליקציה יודעת רק לקרוא ולא לכתוב לאפליקציות האלו, ולכן, באופן תמוה, גם אם תרוצו במשך שעתיים אפליקציית הכושר שלכם לא תדע על כך, ותשלח לכם התראה שלא התאמנתם מספיק.

טיפים וזריקות עידוד מותאמות למשתמש

תמונה: LifeBeam

בדרך כלל אפליקציות ריצה וספורט "מדברות" עם המשתמש רק בתחילת הריצה, בסיומה וכאשר הוא מגיע ליעדים. ב-Vi הסיפור הוא קצת שונה: מלבד החיווים שהתרגלנו אליהם באפליקציות ריצה, Vi תעיר הערות גם במהלכה. בריצות הראשונות שלי היא נתנה לי טיפים מעניינים שאמורים לסייע במניעת פציעות ושחיקה. לעיתים הטיפים הם על מתיחות, לעיתים על נשימה.

Vi היא לא עוזרת אישית כמו סירי או העוזרת של גוגל, אלא מיועדת רק לענייני ספורט ואך ורק כשהיא פועלת דרך האפליקציה. נכון לעכשיו, היא דוברת ומבינה פקודות באנגלית בלבד. עם זאת, מאחר שהיא צורכת את קובצי הקול והמידע מהסמארטפון, היא יכולה לקבל קובצי קול ועדכונים חדשים, כך שאם בעתיד יתווספו שפות חדשות או עדכונים הם יעודכנו באפליקציה ומשם לאוזניות. החברה, אגב, טוענת שהיא תספק עדכונים על בסיס חודשי ואף שבועי של קובצי קול חדשים ואפילו של סוגי פעילות גופנית שונים.

לאחר שעתיים של אימונים מצטברים, Vi לומדת להכיר את המשתמש ואפשרויות נוספות נפתחות בפניו. היא יודעת לזהות מתי אתם צריכים זריקת עידוד, מתי אתם מתעייפים, מתי אתם בדרך לשבור את השיא של עצמכם ועוד שלל נתונים שהיא תמסור לכם במהלך הריצות. ככל שתשתמשו בה יותר, כך היא תדע לזהות יותר אלמנטים בריצה שלכם. עם זאת, חוויית הדיבור קצת נפגעת במשפטים כמו "עד כה רצת X קילומטרים בקצב של Y לקילומטר" – הרי אם המטרה היא להישמע אנושית, אז במשפטים מורכבים כאלה עדיין דרוש שיפור, כיוון שהאלמנטים המשתנים נשמעים קצת כמו מענה טלפוני אוטומטי, עם טונים לא אחידים וקצב שמעיד על מלאכותיות.

אחת התובנות האהובות עליי ש-Vi מנסה להנגיש היא קצב הריצה. כבר בריצה הראשונה היא הפצירה בי לרוץ בצעדים קצרים ומדויקים יותר, תוך שמירה על אותה המהירות כדי למנוע מניעת פציעות והתעייפות. חוץ מההערה הקולית, היא הציעה לי עזרה בשמירה על קצב הריצה הנכון על ידי השמעה של ביט קבוע. הפונקציה הזו מכונה "Step to the beat". בתחילה הצליל נשמע מונוטוני בדומה למטרונום, אך לאחר כמה שניות שבהן תשמרו על הקצב הנכון, הוא יתפתח ויתווספו אלמנטים עד שהוא יהפוך למנגינה. כשאתם חורגים מהקצב Vi תציע לכם לתרגל את הקצב הנכון, והיא גם יודעת להחמיא ולעודד אתכם כשאתם שומרים עליו.

חיישן דופק מדויק, אבל רק כשהוא נמצא בדיוק במקום הנכון

אישית אני לא חובב גדול של אוזניות In-Ear, ולצערי גם במקרה הזה ההתאמה לאוזניים שלי לא הייתה מושלמת ונאלצתי להחליף אטמים ו"סנפירים" במשך כמעט חצי שעה. נדרשתי גם לשחק לא מעט עם האוזניות כדי שחיישן הדופק ימוקם בדיוק בנקודה הנכונה והדופק שלי יוכל להירשם באפליקציה. לעיתים האוזנייה עם החיישן זזה קצת וצריך לעצור את הריצה ולהתאים אותה מחדש, ובעיקר לגרום לחיישן לעבוד שוב. כשהחיישן יושב בצורה אופטימלית, הוא מדייק יחסית (גם בהשוואה ל-Apple Watch שלי), אך אחרת הוא מפסיק לעבוד או לפתע מציג קריאת דופק מוגזמת למדי (140 BPM במנוחה). Vi יודעת להתריע אם החיישן לא קורא היטב את הדופק שלכם, אבל לפעמים זה קורה מאוחר מדי. באופן כללי המיקום של החיישן באופן בלעדי באוזן שמאל מעט מרגיז, כיוון שהוא לא מאפשר גמישות בשימוש (אם אתם מעוניינים לרוץ עם אוזניה אחת למשל).

תמונה: LifeBeam

אוזניות In-Ear גם אוטמות לא מעט סאונד חיצוני. מצד אחד זה מאפשר להתרכז במוזיקה ובפעילות הגופנית, אך מצד שני גם מנתק אתכם לגמרי מהסביבה ובמהלך ריצה זה עלול להיות מסוכן. בחברה הבינו את הבעייתיות והודיעו שהם ישחררו בהמשך אטמים שונים שיאפשרו ליותר סאונד חיצוני לחדור.

סאונד טוב וזיהוי קולי בעייתי

על הסאונד אחראית חברת Harman/Kardon, ובהתאמה נכונה של האוזניות הוא אכן מוצלח, בטח בשביל אוזניית ספורט. לאוזניות יש גם מיקרופון מובנה, אך סט הפקודות הקוליות האפשריות שתוכלו לתת ל-Vi מוגבל למדי: תוכלו לבקש ממנה לבדוק את הדופק שלכם, לקבל סיכום של ההתקדמות שלכם בריצה, ליצור תחנה מהשיר שמתנגן כעת (מספוטיפיי בלבד), לבקש הדרכה, להפעיל את פונקציית ה-Step to the beat ולעצור את הריצה. זהו. מדי פעם היא תשאל אתכם שאלות תוכלו לענות לה לאחר צליל (Tone). דווקא כאן התחושה היא מאוד מלאכותית והרבה פחות של "מאמנת כושר שנמצאת אצלכם באוזן". אפילו צליל החיווי נשמע קטוע ולא מוצלח.

תמונה: LifeBeam

למרות שהאוזניות מכילות לא מעט טכנולוגיה מתקדמת, Vi לא יכולה לעבוד ללא חיבור לסמארטפון שלכם. המשמעות היא שתצטרכו לשאת איתכם את המכשיר שלכם במהלך הריצה – פעולה שהרבה רצים מנסים להימנע ממנה. חבל שהאוזניות לא יכולות לשמור מספר מדדים של הריצות האחרונות ולאחר מכן להתסנכרן למכשיר, ובכך לאפשר למשתמשים לבחור איך הם רוצים לרוץ, או אפילו לאחסן חלק מהשירים שלכם כדי שתוכלו לרוץ יותר בחופשיות.

המבחן האמיתי: לאורך זמן

נכון להיום, Vi תומכת רק בריצה, הליכה ורכיבה על אופניים (עם אוזנייה אחת, בהתאם לחוק ולבטיחות הרוכב), אך נראה ש-LifeBeam תמשיך לעדכן את האוזניות בחודשים הבאים ועתידה להוסיף תמיכה בריצה על הליכון ובהמשך גם במדיטציה. החברה טוענת שהיא ממשיכה לעבוד במרץ על עדכוני תוכנה וחומרה לאוזניות, הוספת קובצי קול ושמות חדשים ואפשרויות חדשות. כאן יהיה המבחן האמיתית של Vi: האם היא תצליח להתפתח ולהשאר מרעננת לאורך זמן? אם החיוויים הקוליים שלה יתחילו לחזור על עצמם, והיא לא תקבל תובנות חדשות, היא בעצם תהיה דומה מאוד לאפליקציות ריצה רגילות. בינתיים נראה כי Vi היא עוזרת חביבה, שגרה באוזניות יחסית מוצלחות, ומתאימה בעיקר לרצים מתחילים או לאנשים שצריכים דחיפה טכנולוגית קלה כדי להתחיל לרוץ או להתמיד בריצה.

האוזניות של Vi משווקות בלעדית ברשת “באג” ומחירן עומד על 900 שקלים.

עידן בן טובים

נולד עם ג׳ויסטיק ביד. יש לו הרבה יותר מדי גאדג׳טים והרבה פחות מדי זמן פנוי כדי לשחק עם כולם. בעל פטיש לא מוסבר לביצוע קליברציות לסוללות של מכשירים. כשהוא לא עסוק בלכתוב על טכנולוגיה, הוא אוהב לדבר עליה, והרבה

הגב

3 תגובות על "אוזניות Vi: רצנו עם מאמנת כושר חכמה באוזן וזה מה שיש לנו להגיד"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
לאון קסלר
Guest

נשמע שעשית מבדק מאוד מעמיק של המאמנת כושר אישית הוירטואלית, העניין הוא שאנשים מחפשים מאמן כושר אישי או מאמנת כושר אישית על מנת שאלו יהיו התמיכה האנושית שתעזור להם להגיע למטרות שהם קבעו לעצמם. VI לעולם לא תוכל להחליף מאמן כושר אישי שהוא בן אדם, יחד עם זאת היא כן תעבוד עבור מישהו שאולי אין לו תקציב למאמן או מאמנת כושר אישית.

מישהו שמבין
Guest

נראה לא נוח בעליל! אזניות ספורט שאי אפשר לשמוע את הסביבה? רוצים שאני אדרס או שמישהו יתקע בי עם אופניים?
ועוד הקשת הזו על עצם הבריח. שנדפקת לך בעצמות בזמן הריצה ונופלת לך על הפרצוף שאתה מתאמן. לא תודה. Backbeat go של plantronics אם כבר..קצת יותר הנדסת אנוש. מותאמת יותר לריצה ואימונים.

אבי
Guest

ממליץ על Jabra Sport Pulse, גם להם יש מד דופק באוזניה אבל מה שבעיקר טוב זה האפליקציה שלהם. עם התראות קוליות ומידע על כל אימון

wpDiscuz

תגיות לכתבה: