הקורונה והקרנות: "אל תפטרו עדיין, חכו חודש כדי שנבין את גודל המשבר"

אחרי שנת שיא בגיוסי הון, מתמודדים הסטארטאפים הישראליים עם אי-הוודאות שמביאה איתה מגפת הקורונה. שוחחנו עם מספר קרנות הון סיכון בולטות, כדי לשמוע איך הן מתנהלות כיום, איך המשבר משפיע על העסקאות הקיימות והחדשות ומתי עדיף לפנות אליהן

"היום אנחנו מפוקסים יותר בניהול הפורטפוליו מאשר בהשקעות". מקור: Pixabay

ההקפאה שאליה נכנסה ישראל בימים האחרונים קשה לכולם. יחד עם הצניחות בבורסות העולם, נדמה כי המאמץ לשמור על עסקים כרגיל גדול ומשותף לכולם. גם הסטארטאפים, שרובם ממילא נמצאים בסיכון תמידי, תלויים עכשיו יותר מתמיד בהשקעות ומענקים, שכעת עלולים להתעכב אף יותר. שוחחנו עם כמה קרנות פעילות בישראל, כדי לשמוע האם אנחנו באמת בדרך לחורף קר במיוחד וכיצד משפיע המשבר על ההשקעות והפעילות שלהן.

"פעם בעשור מגיע משבר"

הקרנות הוותיקות יותר זוכרות את המשברים הקשים של שנות 2000 ו-2008, ולכן הן אולי קצת יותר אופטימיות. התפיסה של רוב המשקיעים עימם שוחחנו היא שלמשברים יש השפעה גדולה בטווח הקרוב, אולם תחום ההון סיכון עוסק בהשקעות ארוכות טווח. "מניתוח אירועי העבר אנחנו רואים שבממוצע פעם בעשור מגיע משבר שמפריע מהותית לפעילות העסקית והכלכלית, וכמו במקרים קודמים אנחנו נתמודד גם עם המצב הנוכחי", אומר יובל כהן, מייסד ושותף מנהל בקרן הון-הסיכון StageOne Ventures.

מתרכזים בניהול חברות הפורטפוליו

עם זאת, כמובן שניכרת השפעה רבה על הפעילות היומיומית והתוכניות של הקרנות. "היום אנחנו מפוקסים יותר בניהול הפורטפוליו מאשר בהשקעות", מספר אסף ברנע, מנכ"ל סנארה ונצ'רס, "ואני מתאר לעצמי שכל הקרנות מתמקדות עכשיו בניהול המצב הפיננסי של חברות הפורטפוליו. יש לנו 16 סטארטאפים ואלה שנתמכים בכספי מדען יזדקקו להלוואות גישור".

אסף ברנע, סנארה ונצ'רס. צילום: שחר תמיר

עמית קרפ, שותף בקרן בסמר, דווקא מספר כי בקרן "עדיין פוגשים יזמים וחותמים על צ'קים, במיוחד בכל מה שקשור לחברות שלנו", ובכל זאת, למרות שעדיין מתקיימים מגעים להשקעה, מספר קרפ כי חל שינוי בהשוואה לעבר: "אנחנו עדיין עושים עסקאות חדשות, אבל הרף השתנה – בשביל להעביר עסקה עכשיו החברה צריכה להיות הרבה יותר מעניינת מאשר לפני חודשיים-שלושה" מספר קרפ.

גם ב-YL Ventures ממשיכים לעבוד כרגיל, תחת המגבלות. "רק בשבוע שעבר חתמנו על Term Sheet להשקעה בחברת סייבר חדשה", מספר עופר שרייבר, שותף ומנהל המשרד הישראלי של הקרן, "אם אנו נתקלים בצוות חזק שפועל בשוק מעניין, לא נהסס להשקיע בו גם בתקופה הנוכחית. אנחנו גם ממשיכים להיפגש עם צוותים שנמצאים בשלב ה-ideation ומסייעים להם לחשוב על כיוונים והזדמנויות רלוונטיות.

"זו תקופה שבה חשוב מאוד שמשקיעים יתמכו בחברות הפורטפוליו שלהם", מוסיף שרייבר, "בין היתר באמצעות הזרמת כספים וסבבים פנימיים וגם על ידי תמיכה בעסקאות ובתהליכי התייעלות. אנחנו עושים תהליכי חשיבה בתוך הצוות ועובדים באופן צמוד עם החברות על תכנון נכון של התקציב וכיצד אפשר לשמור על קשר עם הלקוחות במצב הקיים".

אייל ניב, פיטנגו. צילום: יורם רשף

"העולם לא נופל"

אייל ניב, מנהל בקרן פיטנגו, מספר כי אצלם "מתרכזים כרגע בטווח הקצר, עם מבט לששת החודשים הקרובים. אנחנו נמצאים עם היד על הדופק כדי לתת מענה לשינויים, אם יתרחשו". גם בקרן BRM שינו מעט את אופי העבודה וכעת שמים את הפוקוס על חברות הפורטפוליו. "צריך לוודא שהן ישרדו את המשבר", אומר ערן ברקת, שותף בקרן, "הצפי הוא שיהיה קשה לגייס מבחוץ ולכן צריך לשמור יותר רזרבות, ובנוסף להיות בררנים יותר". ברקת מוסיף כי הקרן הכינה מסמך מיוחד שעבר לכל החברות, במטרה להכין אותן לצליחת המשבר.

"יש עסקה או שתיים שכבר נחתמו ואנחנו מסיימים אותן. העולם לא נופל", מרגיע ינאי אורון, שותף כללי בקרן ורטקס, "יש חברות שרק לפני שבוע סגרו גיוס ויש כאלה שנמצאות בתהליך או לקראת סבב חדש. בגדול, מי שכבר במהלך סבב ממשיך אותו, אבל רואים שיש פחות עניין. יכול להיות שנשמע סיפורים על עסקאות שנמצאות כיום ב-Term Sheet, ולא ייסגרו בגלל השינויים שקורים בשוק, אבל אני עוד לא שמעתי עליהן".

"העולם לא נופל": ינאי אורון, שותף כללי בורטקס. תמונה: עומר הכהן

אורון מספר כי גם בורטקס מסתכלים פנימה ועוסקים כעת בחברות הפורטפוליו: "המיינדסט כרגע הוא לאו דווקא לעסקאות חדשות. המשבר נחת עלינו רק בשבועיים האחרונים ואף אחד לא יודע עד כמה הוא גדול באמת, אז אנחנו מנסים להבין מי מהחברות שלנו נפגעת ואיך, מה זה אומר על ההוצאות, גיוס וכו'. אבל אני מצפה שהדיל פלואו ישתפר – במשבר היזמים החזקים נשארים ומצליחים לבלוט, ואלה שזו לא בדיוק המטרה שלהם בחיים מחליטים לעזוב".

"אנחנו מתמחים בהשקעות Seed והתמיכה בחברות שלנו חשובה במיוחד", אומר יובל כהן מ-StageOne, "חברות הפורטפוליו מבינות שהולך להיות מאתגר יותר מתמיד לנהל פעילות של חברה צעירה בכל התחומים – גיוס כספים, לקוחות, פיתוח מוצר, כניסה לשווקים חדשים וכו'. אנחנו בקשר יום יומי איתן וביחד בונים מהלכים אסטרטגיים להתנהלות יעילה על מנת לעבור את המשבר בהצלחה".

יובל כהן, StageOne. צילום: דודי מוסקוביץ

זו גם רוח הדברים של אורון שמספר כי "אם עד לפני חודש שמענו על קרנות זרות שמסתכלות על ישראל, עכשיו זה לא הזמן להתחיל. רואים שהעניין ירד, וגם לקרנות הזרות יש צורך להסתכל פנימה על החברות שלהן".

הטרנדים של אחרי המשבר

הנפילות של הבורסות, ההתעסקות של המשקיעים הגדולים בהשקעות שכבר בוצעו והקשיים שעוד צפויים להגיע בכניסה לשווקים חדשים למשל, מעלים את השאלה אם בסבבים הקרובים הסטארטאפים ייאלצו לגייס לפי הערכת שווי נמוכה מזו שלפיה גייסו לאחרונה.

ברנע מסנארה מספר כי למרות הנפילות החדשות בבורסות, עדיין מוקדם מדי לוולואציות חדשות. "זה עוד לא שם, זה מוקדם מדי ואנחנו לא רואים מגמה כזו", הוא אומר, "רק לפני שבועיים-שלושה היו נפילות שאף אחד לא צפה, אז כנראה שהוולואציות יקטנו. בהמשך נעשה הערכה מחדש, אבל לדעתי אנחנו ניווכח בעלייה בדיל פלואו של חברות דיאגנוסטיקה או בנקודות המפגש עם הצרכן, כמו בפארמים. כנראה יהיה גל חדש של בקשות לניטור, רפואה מרחוק ורפואה דיגיטלית".

אורון דווקא אומר כי "בישראל רוב ההשקעות הן באנטרפרייז סופטוור, ואני מעריך שכך זה יישאר. אולי בהמשך נראה טכנולוגיות ומוצרים חדשים שקשורים לעבודה מהבית". עם זאת, לגבי שינויים בוולואציות הוא פוסק כי "אין ספק שהוולואציות ישתנו. ידענו שהשוק נמצא בבועה וגם ראינו שהתחיל תיקון עוד לפני הקורונה. בניו יורק למשל נכשלו כמה הנפקות, וכבר לפני חודשיים-שלושה ראינו הירידה במכפילים. מה שלא השתנה מהותית הוא שיש עדיין כסף שמחפש השקעות, חלק מהקרנות בדיוק גייסו והן לא יחזירו את הכסף למשקיעים. בחלקן כנראה יחליטו אולי להשקיע בחברות שלא בהכרח מתאימות לאופי הקרן המקורי".

עופר שרייבר, YL Ventures. תמונה: יח"צ

"אנחנו צופים שתהיה האטה בשוק ושסטארטאפים יתקשו לגייס סבבי המשך", אומר שרייבר, "ייתכן שהוולואציות ירדו אבל מדובר במצב זמני. אנחנו בהחלט שומרים על אופטימיות, בעיקר בכל מה שנוגע לתעשיית הסייבר המקומית, שכן הצורך בפתרונות סייבר לא משתנה ואף יעלה בעקבות המעבר המואץ לדיגיטל ולעבודה מרחוק".

ניב מספר כי הקורונה לא השפיעה על אסטרטגיית ההשקעה של פיטנגו: "יש לנו היסטוריה של השקעה בטכנולוגיות רפואיות ואנחנו כבר מושקעים בחברות שיש להן נגיעה בקורונה. לדוגמה EarlySense שמספקת למחלקות הבידוד בבתי החולים את מערכות הניטור ללא מגע". ב-BRM מספרים כי אמנם כבר ויתרו על השקעות בגלל הקורונה, אך גם כי הם מתכננים בהמשך להתמקד בהשקעות מעולמות הביטוח, מימון וריסק בכלל. לדבריו, "נצטרך להיות הרבה יותר מדויקים", אומר ברקת.

"אנחנו עוקבים מקרוב אחר ההתפתחויות בכלל, ובתחום הטכנולוגי בפרט", אומר כהן, "פעילות מגזר ההייטק תלויה במידה רבה בקשר שוטף עם השווקים הבינלאומיים, ולכן אם ניכנס לתקופה מאוד ממושכת של התמודדות עם המשבר, סביר שתינתן עדיפות לחברות שמודל המכירות שלהן הוא LOW-TOUCH, הדורש פחות פגישות פנים אל פנים עם הלקוח הסופי". כהן מוסיף כי נכון לעכשיו לא נעשו שינויים בהיקף ההשקעות או בהחלטות להשקעה: "אלו לא החלטות שנעשות מהרגע להרגע".

קרפ מבסמר מסכים כי עדיין מוקדם לשינויים בוולואציות, כיוון שלחברות יש עדיין כסף: "אם זה יהיה משבר ארוך אנחנו נתחיל לראות את זה, אבל כרגע יש הרבה חברות שרק גייסו". הוא מוסיף כי לדעתו יגיעו טרנדים חדשים שקשורים למשבר הקורונה, אבל עדיין מוקדם לדעת מה מהם יתפוס.

עמית קרפ, בסמר. תמונה: בי.וי.פי

בשיאה של אי הוודאות

בסופו של דבר, צריך לזכור שהקורונה איתנו רק שבועות בודדים ושאנחנו נמצאים בשיאה של אי הוודאות. ברוב הקרנות מסכימים כי משברים הם גם הזדמנויות השקעה ובינתיים גם קיים הכסף לזה, אך במקביל צריך לזכור כי עוד חודש כל העולם יידע קצת יותר על הנגיף ועל המצב, יקבל הערכה אם מדובר במשבר של חצי שנה או שנתיים ואז הדברים יהיו פשוטים יותר. "לדעתי כל אחד צריך לעשות את הסדר בבית ולהבין מה השתנה בביזנס, לחכות עוד כמה שבועות כדי להבין את גודל המשבר, אומר אורון.

בין שחשבתם לצאת לגיוס או להתחיל פגישות אם משקיעים, ובין שהחברה שלכם כבר פועלת ואתם מודאגים מהתזרים, ההמלצה היא לחכות קצת. "אני חושב שבזמן הקרוב יש כל כך הרבה חוסר ודאות שעדיף להוריד ראש ולחכות חודש ולראות", אומר קרפ, "אל תמהרו לפטר, חכו קצת עד שנדע יותר".

אגב, בכל הקרנות מספרים כי עברו לעבוד על פי הנחיות משרד הבריאות: כל הפגישות שיכולות להיעשות מרחוק ממשיכות להתקיים, ואף קרן אינה מחייבת את יזמי חברות הפורטפוליו להגיע למשרדים.

רונה חזקיה

עורכת וכותבת על כל תחום חוץ מכדורגל. מנהלת מערכת יחסים אובססיבית עם השפה העברית ובטוחה שדווקא הכי מצחיק זה להגיד בטטה. כתבת מגזין ומנהלת התוכן המסחרי של גיקטיים

הגב

1 תגובה על "הקורונה והקרנות: "אל תפטרו עדיין, חכו חודש כדי שנבין את גודל המשבר""

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
יצחק כהן
Guest

ב"ה

אל תפטרו!, ממש היום התפרסם בצרפת תרופה יעילה שעובדת מצויין על קורונה, אני מאמין שכבר בימים הקרובים היא תפורסם בכל העולם

מדובר על תרופת מדף שקיימת כבר כמה שנים תחת השם Zithromax
ככה שמחלת הקורונה מסתיימת בקרוב והכל חוזר למסלול

wpDiscuz

תגיות לכתבה: