עצמת האוקיינוס: הכירו את Zumwalt, המשחתת המתקדמת בעולם

כאשר חיל הים האמריקני צריך להפתיע ולהתגבר על אויב קרקעי, הוא יכול לשלוח את המשחתת Zumwalt החדשה – ספינת המלחמה המתקדמת ביותר מבחינה טכנולוגית שנבנתה מעולם

הכתבה פורסמה לראשונה במגזין Popular Science ישראל בגיליון 222 שראה אור באוקטובר 2012 ונכתבה במקור על ידי קליי דילואו.

תמונה: מדע פופולארי

כאשר תושק בשנה הבאה ה-USS Zumwalt, מהמעגנה ב-Bath Iron Works שבמדינת מיין, תהיה המשחתת החדשה ביותר של חיל הים האמריקני ארוכה ב-30 מ' יותר מהמשחתות המשרתות כיום מסביב לעולם – וכמעט פי שניים מסיבית יותר – אך עם זאת תהיה לה חתימת רדאר קטנה פי 50 והיא תישא על סיפונה מחצית מכוח האדם.

עמוסה מהחרטום עד הירכתיים במערכות הרדאר, החמקנות, הנשק וההנעה המתקדמות ביותר, ה-USS Zumwalt, אשר תכנס לשירות מבצעי באמצע 2016, תהיה ספינת המלחמה המתוחכמת ביותר מבחינה טכנולוגית שהושקה מעולם.

איל ניגוח ימי

המשחתת Zumwalt, שהיא כוח משלים למשחתות ברמה של ה-Arleigh Burke, שמגינות כיום על נושאות המטוסים של הצי מפני התקפות אוויריות, נועדה להטיל הרס על היבשה. היא יכולה לחמוק מזיהוי עוין; להיכנס אל תוך המים הרדודים לאורך חופים זרים; ולפרוק כוח אש מדוייק באופן הרסני בעומק של מאות קילומטרים בתוך היבשה, כתמיכה למבצעים מיוחדים על החוף ופינוי הדרך בשביל הנחתות כוחות אמפיביים, או השמדת מערכות הגנה אוויריות. היא איל ניגוח ימי – בעל ציוד מיוחד לפריצת הדלת הקדמית של האויב.

בשנות ה-90 ביצע צבא ארצות הברית התקפות אמפיביות מוצלחות בסומליה ובמקומות אחרים. אבל בעוד כוחות הגנה חופיים מסביב לעולם הפכו למתקדמים יותר – וביניהם עירק, אשר הייתה יכולה להוות איום משמעותי לכוחות אמריקניים אם היא הייתה פולשת לכויית דרך הים במהלך מבצע סופה במדבר – חיל הים החליט לבנות את ה-Zumwalt.

משחתות קונבציונליות יוצרות שובלים אדירים וגוף הספינה נוטה לזרוח על צלחות הרדאר. לעומת זאת, זווית הגוף של ה-Zumwalt מקטינה את חתימת הרדאר שלה פי 50 (על מסך הרדאר היא נראית כמו סירת דייג) והיא צולחת את המים כמו טיל שאורכו 180 מ', היוצר שובל קטן שקשה לאיתור מלמעלה ומלמטה. על אף שהיא שקועה, ה-Zumwalt יכולה לפעול במים רדודים שעומקם תשעה מ' בלבד, תוך שהיא סורקת אחר איומים אוויריים ותת-ימיים באמצעות מערך רדאר מישורי וסונאר מתקדם.

פגזים מונחי GPS

ה-Zumwalt עם מערכת ההנעה המשולבת שלה, מסוגלת לירות את טיל הקרקע ארוך הטווח (LRLAP) החדש של חיל הים האמריקני, טיל מונחה עצמית שהוא הרסני יותר מהפגז הבלתי מונחה המסורתי. תמונה: מדע פופולארי

מהמים הרדודים, יכולה ה-Zumwalt להשמיד כוחות הגנה עוינים עד למרחק 115 ק"מ. ימאים לא דוחסים פגזים אל תוך תותחי 155 מ"מ והם גם לא מפנים את התרמילים. התותחים נשלטים, מכוונים ויורים באמצעות מחשב במרכז הבקרה; הם יורים פגזים מונחי GPS, הנחשבים על ידי חיל הים לרקטות יותר מאשר לפגזים בגלל שניתן לכוון אותם תוך כדי טיסה. הספינה גם נושאת סוללה של טילי נ"מ SM-2, טומהוקים ממוקדי-יבשה, מיירטי טילים מסוג ESSM וטילי טורפדו ASROC נגד צוללות המשוגרות אנכית, כולם פזורים בין 80 קני טילים שמקיפים את גוף הספינה. המיקום של הקנים מבטיח שאי אפשר יהיה לשתק את כל הטילים באמצעות פגיעה עויינת אחת והם משמשים כשכבת הגנה נוספת מסביב לספינה.

ה-Zumwalt מייצרת הרבה יותר כוח ממה שהיא צריכה. בשונה מכלים ימיים אחרים של חיל הים, מערכת הכוח המשולבת החשמלית לחלוטין שלה תומכת בתפעול הסיפון על ידי שימוש במקור אנרגיה מסיבי יחיד: ארבעה גנרטורים המופעלים על ידי טורבינות-גז שמייצרים 78 מגה-וואט של חשמל, כמעט פי עשרה יותר ממשחתות ברמה של ה-Arleigh Burke. מנועי השראה של 35 המגה-וואט המתקדמים שלה מייצרים מהירות שיא של 30 קשר, אבל במהירות של 20 קשר חוסכת ה-Zumwalt 75 אחוזים מהאנרגיה הנדרשת (58 מגה-וואט) עבור המערכות האחרות. המערכות האלה – החל ממערכות דיכוי האש ועד לתפעול מטענים רובוטי המצוי בבטן האנייה – הם אוטומטיים בעיקרם ומאפשרים ל-Zumwalt לתפקד עם צוות של 148 איש בלבד, מול ה-276 המשרתים על ה-Arleigh Burke.

אבל על אף התחכום שלה, הספינה תראה פעילות מוגבלת. בעשור האחרון, עברו סדרי העדיפות של חיל הים האמריקני ממשחתות הפועלות במים-רדודים להתקפות יבשתיות. איומי טילים מצפון קוריאה, אירן, רוסיה וסין (אשר מתגאה בכך שיש ברשותה טיל המסוגל, על פי דבריה, להטביע נושאות מטוסים) הפכו את ההגנה על נושאות מטוסים לחיונית. ואחרי עשור של מלחמות יבשתיות, הדגש האסטרטגי עובר ללחימה במים פתוחים.

כתוצאה מכך, מעביר כיום הצבא האמריקני 60 אחוזים מכוחות הצי שלו אל האוקיינוס השקט. ה-Zumwalt אינה מתאימה במיוחד לזירה מהסוג הזה, ובעידן של גאדג'טים מתכווצים, פחות הגיוני להמשיך לשפוך שלושה מיליארד דולר על כל אחד מאיילי הניגוח האמפיביים שלא נבחנו, מול הצורך לרכוש מגוון של ספינות קטנות וזולות יותר המצויידות בטכנולוגיות הגנה אווירית מוכחות.

חוד החנית מול אירן

אבל הספינה עדיין צפויה להיות בעלת ערך. כל עימות שעלול להתרחב מהמים הפתוחים אל, למשל, האיים הרבים המצויים במחלוקת בדרום האוקיינוס הפסיפי, הוא עימות שה-Zumwalt תוכל להכריע. הצי גם עשוי להיקרא לפעולה במיצר הורמוז, שם מגיעה המתיחות עם אירן לנקודת רתיחה. למעשה, דוח שהוזמן על ידי הפנטגון ושפורסם לאחרונה המליץ שארצות הברית תשלח יותר ספינות מוכנות לפעילות אמפיבית אל האוקיינוס השקט כדי להבטיח שלנחתים באזור יהיו כלים המתאימים להתערבות. במקרה שאירועים גאופוליטיים ידרשו את אבטחתם של נכסים רגישים מסויימים, כמו המתקנים הגרעינים של צפון קוריאה או אירן במקרה של התפרקותן, ה-Zumwalt תהיה הדרך הבטוחה ביותר של הצי האמריקני להגיע ללא התראה ולפתוח את הנתיבים אל תוך היבשה.

התפקיד המיידי ביותר של הספינה יהיה ככל הנראה בתור אינקובטור לטכנולוגיות מתקדמות בעוד חיל הים משדרג את הצי שלו לעימותים של המאה ה-21. ה-Zumwalt היא פלטפורמה אידאלית למערכות נשק הצורכות עוצמות-כוח עתידיות, כמו לייזרים ותותחי rail gun אלקטרומגנטיים. ובדיוק כפי שירד חינה של ה-Zumwalt אל מול איומים משתנים ותקציבים מתכווצים, יוכלו עימותים עתידיים לדרוש את הכנסתן של המשחתות לפעולה אם הצי יצטרך לפרוץ את דלתו של האויב.

תמונה: מדע פופולארי

כיבוש אינצ'ון, תסריט דימיוני עדכני

ב-1950 פתח הגנרל דאגלס מק'ארתור במבצע כרומיט שנמשך 18 ימים כדי לכבוש את העיר אינצ'ון ובסופו של דבר, את סיאול. המטרה הייתה לנתק את האספקה וקווי התקשורת של האויב אל תוך היבשה באמצעות התקפה אמפיבית. הפתעה וכוח מוחץ הופכים התקפות כאלה למוצלחות. יכולות החמקנות וכוח האש ארוך טווח של שלוש משחתות מסוגה של ה-Zumwalt, היו מעניקות לו הרבה משני אלה. – אלברט צ'ו.

אינצ'ון היום

זמן דרוש: יומיים

1. משחתות Zumwalt חומקות אל תוך מים עויינים ומשגרות מל"טים מרושתים כדי לאתר מטרות, כמו מתקני רדאר ובסיסי חיל אוויר.

2. טילים ותותחים בעלי טווח 135 ק"מ של ה-Zumwalt משמידים את המטרות, ומותירים את המרחב האווירי של אינצ'ון פתוח להתקפה אמריקנית. 450 אנשי צוות הספינות נותרים מחוץ לטווח האוייב.

3. כשהדרך מפונה על ידי כלי הנשק של המשחתות, ספינות וכלי טיס אחרים מפנים את האיזור מצוללות ומוקשים.

תמונה: מדע פופולארי, כיבוש אינצ'ון, תסריט דמיוני עדכני


אוהבים מדע ולא מקבלים מספיק ממנו בניוזגיק? Popular Science ישראל וניוזגיק יוצאים בשיתוף פעולה במיוחד במסגרתו יוכלו גולשי האתר להנות ממנוי הכרות מיוחד לגרסה הישראלית של מגזין הטכנולוגיה והמדע במחיר של 20 ש"ח בלבד למשך 3 חודשים. לפרטים נוספים והרשמה

 

מדע פופולארי

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: