ארה״ב מבטלת את איסור העלאת הלפטופים לטיסה, ויש לה סיבה טובה לכך

חודשים בודדים אחרי ההנחייה החדשה שגרמה לרבים להצטייד בספרים ותשבצים, ארה׳׳ב מודיעה סופית על ביטול איסור העלאת הלפטופים למטוסים ומציגה אמצעי אבטחה חדשים ויעילים יותר

מקור: Pixabay

בחודש מרץ האחרון רשות התעופה בארצות הברית הוציאה הנחיה חדשה, לפיה חל איסור על עלייה למטוס עם מכשירים אלקטרוניים שהם לא סמארטפון. ההנחייה התייחסה לקוראי ספרים אלקטרוניים כמו קינדל, טאבלטים, קונסולות משחקים למיניהן ובראש ובראשונה גם לפטופים, שמהווים עבור רבים כלי עבודה לצד כלי שעשוע להעברת הזמן בטיסה. הנחיה זו נגעה לטסים לארצות הברית מנמלי תעופה שונים בירדן, תורכיה, ערב הסעודית, איחוד האמירויות, מרוקו, קטר, מצרים וכווית. על פי מידע שפורסם במקורות זרים, ההחלטה נבעה בין היתר מהנחיה שהועברה לארה״ב ממידע מודיעיני שנאסף בישראל. כעת, ארבעה חודשים אחרי, מסתמן כי ממשלת ארה״ב שמה קץ לאיסור.

האיום עוד קיים

גורמים המקושרים לשירותי הביטחון הסבירו כי אותם איסורים נובעים ממידע מודיעיני שהתקבל לפיו ארגוני הטרור בודקים ללא הרף שיטות חדשות שיאפשרו להם לפגע בטיסות אזרחיות. לטענתם, אנשי דאע”ש מפתחים פצצה הניתנת להסתרה בתוך מוצרי אלקטרוניקה. ״שמועה״ נוספת מגיעה מדיווח של ה-BBC, המעיד על כך שבחודש פברואר האחרון מטוס של חברת התעופה Daallo מדובאי ניזוק מפיצוץ זמן קצר לאחר ההמראה מהבירה הסומלית מוגדישו בעקבות מטען שהונח במחשב נייד. הסתבר כי לאותם נוסעים היה מזל רב, מאחר והיחידי שנפגע (ונהרג) מהתקרית הוא המפגע עצמו, ובמזל גדול הטייס הצליח להנחית את המטוס בשלום. אותו דיווח מתייחס לכך שככל הנראה ארגון ״שבאב״ האיסלאמי המזוהה עם אל-קאעידה הוא האחראי על התקרית, וכנראה שהאפשרות של התקפות נוספות מסוג זה היא מה שהובילה להנחיה.

הפתרון: כופה שימוש באמצעים טכנולוגים מתקדמים לזיהוי חומרי נפץ

לפני כחודשיים פורסמו דיווחים לפיהם ארה״ב עשויה לאסור נשיאת לפטופים גם בטיסות אליה מאירופה, וכי איסור זה אף עשוי להתרחב גם לטיסות נכנסות לבריטניה. עם זאת, אמש (ב׳) נודע כי ממשלת ארה״ב ביטלה סופית את האיסור, וכי גם חברת התעופה האחרונה שעדיין הייתה נתונה למגבלות אלו, Saudi Airlines, מורשית כעת לאפשר לנוסעיה לעלות לטיסות עם מכשירים אלקטרוניים שאינם סמארטפון.

במקום להרחיב את איסור העלאת הלפטופים לטיסות, ארה״ב תגדיר דרישות אבטחה חדשות ומחמירות יותר. גורמים רשמיים באירופה ובארה״ב אמרו לרויטרס כי לחברות התעופה יש חלון זמן עד מחר, ה-19 ביולי, כדי להטמיע אמצעי אבטחה מתקדמים לאיתור חומרי נפץ, ועוד ארבעה חודשים כדי לעמוד בדרישות ביטחוניות אחרות, הכוללות בין היתר שיקוף משופר של הנוסעים, סריקות מוגברות סביב המטוסים וסיוע מכלבים משטרתיים. בסך הכל, המהלך האחרון צפוי להשפיע על 325,000 נוסעים מ-2,000 טיסות שמגיעים מידי יום לארה״ב, אז תהיו סבלניים בתורים.

הילה חיימוביץ׳

כתיבה הייתה עבורי מאז ומתמיד הרבה מעבר לתחביב, אך את חיבתי העזה לגאדג׳טים וטכנולוגיה גיליתי יחסית באיחור. כנראה שהגיקית שבי הייתה חבויה זמן רב, ורק חיכתה לרגע הנכון לפרוץ. בכל מקרה – היא כאן, ובכל הכוח.

הגב

2 Comments on "ארה״ב מבטלת את איסור העלאת הלפטופים לטיסה, ויש לה סיבה טובה לכך"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 
Sort by:   newest | oldest | most voted
ברלד
Guest

רק נזקים המחבלים האלו עושים.

khnrvf
Guest

ציפית שיעשו דברים טובים?

wpDiscuz

תגיות לכתבה: