ליצור מודלים בתלת-מימד עם עט ואייפד: הכירו את UMake

UMake הישראלית מפתחת דרך חדשה ואינטואיטיבית ליצירת מודלים תלת מימדיים עם עט ואייפד. מנכ׳׳ל Waze לשעבר, בכיר ב-Uber ומייסד del.ici.ous כבר השקיעו בחברה

מקור:Umake

תלת-מימד עם עט. מקור:Umake

תחום עיבוד התמונה עבר בשנים האחרונות מהפכה של ממש. מה שפעם רק אמני פוטושופ יכלו לעשות, יכול לעשות כמעט כל אחד מאיתנו בעזרת תוכנות ואפליקציות ידידותיות, בזמן קצר ומבלי להשקיע זמן רב בלמידה. אולם בניגוד לעיבוד התמונה, תחום תלת המימד נותר תחום למקצוענים בלבד, שעובדים בעזרת תוכנות ייעודיות ולא בהכרח ידידותיות על גבי מחשבי דסקטופ. את המצב הזה רוצה לשנות UMake, סטארטאפ ישראלי חדש, שרוצה להביא את בשורת היצירות בתלת-מימד לקהל רחב הרבה יותר.

שרטוט ידני הוא הדרך האינטואיטיבית ביותר להפוך מחשבות למשהו ויזואלי

UMake היא אפליקציית אייפד שמאפשרת למשתמשים ליצור ולשתף את הרעיונות והמחשבות שלהם בתלת מימד בדרך קלה ואינטואיטיבית. בניגוד לתוכנות העיצוב המסורתיות (CAD) שמתבססות על שרטוט בדו-מימד וכוללות שימוש בתוכנות שולחניות עם המוני כפתורים, פונקציות ותפריטים, UMake מאפשרת למשתמשפשוט לאייר על גבי האייפד שלו את המודל אותו הוא רוצה ליצור, וליהנות תוך דקות ממודל תלת-מימד לכל עניין אותו הוא יוכל לשתף, להדפיס או לרנדר.

את UMake הקימו ב-2014 אביתר מאיר ואריק ספיר, יוצאי ענקית התוכנה Autodesk. בשיחה עם גיקטיים מספר ספיר כי הרעיון להקמת UMake עלה לאחר שהשניים עזבו את החברה. לדבריו, מהשיחות שהם ניהלו עלה כי הכלי שהמעצבים רצו יותר מהכל היה האפשרות למדל תלת מימד בעזרת שרטוט ידני, כפי שהם משרטטים על נייר. ספיר הסביר כי "אנו חושבים ששרטוט ידני הוא עדיין הדרך האינטואיטיבית ביותר להעביר את המחשבות שלך לכדי משהו ויזואלי, ואנו רוצים לתעל את החוויה הזאת על מנת לשנות את הדרך בה אנשים מעצבים בתלת מימד. אנו חושבים שלתלת מימד יהיה תפקיד משמעותי בחווית המשתמש ובדפוסי הצריכה בשנים הקרובות".

כך, למרות שהרעיון לא היה חדש ואף נחקר באקדמיה, הרי שהוא נשאר ברמה התאורטית ולא הגיע למימוש, עד שמאיר וספיר החלו בפיתוח של UMake. השינוי המהותי, על פי ספיר, הוא בשינוי ההתנהגות של מעצבים, שהתרגלו לעבודה עם עכבר ומקלדת, וכעת יכולים להשתמש שוב בידיים ובעיפרון (סטילוס) על מנת לעצב.

השניים החלו בפיתוח של UMake ומהר מאוד החלו להגיע אליהם משתמשים שרצו לקחת חלק בתוכנית הבטא הסגורה שלהם. לדברי ספיר, המשתמשים מגיעים מתחומים שונים: החל ממעצבי תלת מימד העוסקים בתחום שנים, דרך מעצבים תעשייתיים, מעצבי רכב ואפילו מעצבים בדו-מימד, שמעולם לא חשבו למדל בתלת-מימד, אך בזכות UMake החליטו "לקפוץ למים".

עד כמה קשה יהיה להתרגל לעבוד בממשק של UMake? ספיר מסביר שמהבדיקות שלהם, עקומת הלמידה קצרה למדי; ״מעצבים ללא ניסיון יוכלו להתחיל לעבוד באפליקציה תוך כשעתיים, ומעצבים עם ניסיון בתלת-מימד יוכלו לשלוט באפליקציה תוך פחות משעה״.

ללא מעט חברות יש תוכנות ואפליקציות CAD. מה היתרון שלכם מול מתחרות כמו אדובי ואוטודסק למשל? "אנו חושבים שהיתרון הגדול במה שאנו עושים הוא להמציא חוויה חדשה לגמרי, שלא הייתה קיימת עד היום – היכולת שלנו להביא מוצר עם חוויה חדשה לגמרי שמגובה בטכנולוגיה מצויינת, הופכת אותנו להרבה יותר רלוונטים עבור מעצבים שרוצים להעביר את הרעיון שלהם מהר בתחילת התהליך העיצובי. יותר מכך, אנו פותחים דלת להרבה יותר אנשים שמעוניינים להיכנס לעולם התלת-מימד ולא יכלו עד היום בגלל המחירים הגבוהים של אותן תוכנות וחווית המשתמש המאד מורכבת שלהן".

על פי ספיר, מה שאולי חלק מהאנשים יתפוס כחסרון, נתפס אצלם כיתרון גדול: "חלק מהאנשים יטענו שהתוצרים שלנו ״מופשטים״ – זה טבעו של Concptual Design – אנו רואים בזה יתרון ולא חסרון. הרבה ממשתמשי הבטא שלנו אוהבים בדיוק את זה – הפשטות והקלות שאתה יכול ליצור מודלים תלת מימדיים".

אז ממה החברה עושה כסף? ובכן, המודל העסקי של UMake מתבסס על מודל ה-Freemium, כשמרבית הפיצ׳רים יינתנו בחינם. משתמשים מקצועיים שירצו לעשות שימוש בפיצ'רים מתקדמים יותר וללא הגבלות יוכלו לעשות מינוי Pro, כשהמחיר ייחשף סמוך להשקת המוצר.

עד עכשיו ספיר ומאיר פיתחו לבדם את המוצר, כאשר לאחרונה הם גייסו מנהל קהילות שינהל את קהילת המשתמשים בארצות הברית, ולמעשה הגיע בעצמו מקהילת משתמשי הבטא של המוצר. יחד איתו שוהה בארצות הברית גם מאיר וביחד עם מרכזים את השיווק מול השוק האמריקאי, כשספיר אחראי על הפיתוח בישראל.

כאמור, האפליקציה עדיין אינה זמינה להורדה והשקתה מתוכננת להתרחש במקביל להשקת האייפד-פרו החדש בסוף החודש, אולם כבר כיום רשומים ברשימת ההמתנה שלהם אלפי משתמשים שהגיעו ללא פעילות שיווקית, אלא רק בדרכים אורגניות ואחרי אירוע ההכרזה האחרון של אפל.

פיל שילר מאפל מציג את האפליקציה. מקור:Umake

פיל שילר מאפל מציג את האפליקציה. מקור:Umake

לא רוצים להרחיב על שיתוף הפעולה עם אפל

לפני מספר שבועות חשפה אפל את האייפד-פרו, האייפד גדול המימדים שלה שכולל גם סטיילוס. באירוע ההכרזה הציג פיל שילר, סגן נשיא בכיר באפל, את האפליקציות המיוחדות שפותחו במיוחד לאייפד החדש ובין השאר הציג את אפליקציית UMake.

ספיר לא שש לדבר על שיתוף הפעולה עם אפל, אבל מספר כי מאז ההכרזה רשימת ההמתנה שבאתר "גדלה יפה" ובחברה קיבלו הרבה תגובות והתעניינות מכל העולם. למרות ששילר הציג את האפליקציה כייעודית לאייפד-פרו, הרי שספיר מספר לנו כי האפליקציה תתאים לכל אייפד, גם בלי סטיילוס, ובהמשך אפילו לאייפון. מה עם אנדרואיד אתם שואלים? לא בזמן הקרוב.

מנכ"ל Waze כבר בפנים; גם בכיר ב-Uber

כארבעה חודשים לאחר שהקימו את החברה נבחרו להשתתף ב-UpWest Labs, תוכנית ההאצה האמריקאית-ישראלית, שמתמקדת בשוק האמריקאי. ספיר מסביר כי השהייה בעמק הסיליקון היא קריטית עבור מוצרים כמו של UMake ותרמה להם משמעותית. לדבריו "ניתנה לנו ההזדמנות להכיר את עמק הסיליקון לעומקו, להיפגש עם סטודיואים מובילים לעיצוב תעשייתי וללמוד על איך אנו יכולים לשפר את החוויה".

מלבד התמיכה של UpWest Labs, מימנו השניים מכיסם את כל תהליך הפיתוח עד אשר הצטרפו אליהם בחודשים האחרונים כמה אנג'לים מוכרים ביותר. בין המשקיעים בחברה ניתן למנות את בריאן מקלנדון, אחראי על טכנולוגיות מתקדמות ב-UBER ובעברו אחראי בגוגל על תחום המיפוי ו-Google Earth ומי שהיה אחראי על רכישת Sketchup, אחת מתוכנות ה-CAD הפופולאריות ביותר בעולם; משקיע נוסף הוא ג'ושוע שכטר, המייסד של del.icio.us ואחד המשקיעים הראשונים ביצרנית מדפסות תלת-המימד Makerbot ואתר Etsy; משקיע נוסף בחברה הוא נועם ברדין, מנכ"ל Waze לשעבר וכיום בכיר בגוגל, שמביא איתו הרבה ידע וניסיון בניהול קהילות משתמשים.

אז איפה אתם רואים UMake שנה מעכשיו? חטיבה בתוך אוטודסק? "ממש לא. אנחנו לא מכוונים לרכישה. בשביל זה עזבנו והקמנו משהו חדש. אנחנו רוצים לגדול ולכן אנחנו גם מגייסים מפתחים ורוצים לגדול במספר אנשי הצוות בתחומים כמו הדפסת תלת-מימד ו-VR".

אתגרים לא פשוטים בדרך, אבל גם סיכוי טוב להצלחה

מקור:Umake

מקור:Umake

לטעמנו, מדובר בניסיון יצירתי במיוחד להנגיש את תחום תלת-המימד לקהל רחב יותר ולהפוך את תהליך היצירה לאינטואיטיבי יותר. עם זאת בפני החברה צפויים לא מעט אתגרים בדרך. ראשית, אנחנו לא בטוחים ש-UMake תוכל לרקוד על שתי החתונות ולפנות גם לקהל מקצועי וגם לקהל חצי-מקצועי עם אותה אפליקציה. לקהלים שונים כמו מעצבי מוצר, אנימטורים וסטודנטים יש גם צרכים שונים, שמתבטאים ברצון לממשק מעוצב יותר, מול רצון לפיצ'רים מסויימים וכו׳. זו בדיוק הסיבה שאדובי למשל מייצרת לצד פוטושופ לקהל המקצועי גם עשרות אפליקציות מובייל לעריכת תמונה שעונות על דרישות של קהלים ספציפיים.

אתגר נוסף שיעמוד בפני UMake הוא לגרום למעצבי מוצר ומהנדסים שרגילים להשתמש בתוכנות כמו SolidWorks או AutoCAD לנטוש את התוכנות הללו. לצורך זאת, יצטרכו המפתחים של UMake לשלב פיצ'רים מוכרים מתוכנות קיימות ופיצ'רים חדשים וחזקים, להמשיך להשקיע בממשק ובעיקר לחזק את הקשר עם קהילת המשתמשים, שיכולה להיות העוגן של החברה. אם לעומת זאת, תרצה החברה שהמשתמשים יעשו שימוש ב-UMake לצד התוכנות בגרסת הדסקטופ, הן יידרשו לפתח אינטגרציה חלקה בין הפלטפורמות, כמו גם תמחור הוגן.

בשורה התחתונה, ל-UMake לא יהיה פשוט לנגוס בנתח השוק של ענקיות כמו אוטודסק, אדובי ו-Dassault Systemes (מפתחת SolidWorks), או המתחרה הפופולארית SktechUp, אולם הדחיפה מאפל בהחלט יכולה להיות התחלה טובה.

אנחנו מאמינים בכוונות ובחזון של היזמים שמאחורי UMake, וגם עושה רושם שיש להם תוכניות ארוכות טווח ומעניינות עבור המוצר ולא להסתפק באקזיט זריז. ובכל זאת, לא נהיה מופתעים אם בשנה הקרובה נתבשר על רכישה של UMake על ידי אחת מענקיות ה-CAD או התוכנה, שרוצה להוסיף לפורטפוליו שלה מוצר מובייל חדשני ומבטיח.

יניב אביטל

עורך אתר גיקטיים. יש לכם רעיון לכתבה? טיפ סודי? הדלפה? מחכה לכם ב[email protected]

הגב

1 תגובה על "ליצור מודלים בתלת-מימד עם עט ואייפד: הכירו את UMake"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
ערן
Guest

קישור כלשהו?

wpDiscuz

תגיות לכתבה: