אז כמה מרוויחים מעצבי UI/UX היום בישראל? סקר חדש חושף את הפרטים

הסקר השנתי של קהילת מעצבי חווית המשתמש בישראל חושף כמה פרטים מעניינים על התחום, השכר, כלים מועדפים וההשפעה של משבר הקורונה

מקור: Unsplash

מאת שיר זלצברג

אפשר להגיד הרבה דברים על שנת 2020, אבל משעממת – היא לא היתה.

ראינו השנה צמיחה מואצת בתפיסה של עבודה מרחוק ושינוי מדיניות עבודה בחברות הגדולות בעולם, לצד עשרות סטארטאפים ובתי עסק נפלאים נסגרים, וכמובן שגם מאות עציצי משרד שנותרו בודדים באור הפלורסנט. השפעות הקורונה על שוק העבודה יתבהרו בשנים הקרובות בהיקפן המלא, אבל אין ספק שכבר עכשיו אפשר לראות שינוי גדול.

לכן, דווקא בשנה זו, מעניין מתמיד לנסות לאמוד כיצד השינויים השפיעו על התעסוקה ועל המשכורות בעולם ההייטק בכלל ותחום העיצוב בפרט. לצורך זה, ערכנו בקהילת Startup Designers סקר שכר עבור מעצבים עם דגש על מעצבי חווית משתמש. הסקר התקיים באוקטובר 2020 והתבסס על 700 משתתפים מתחומי העיצוב חווית משתמש, UX, UI ומרקטינג. בסקר בחנו מגמות שינוי במשכורות בתחום, הבדלי מגדר, פערים ביחס למקומות עבודה, וכלי עבודה מועדפים. שנתחיל?

השגרה החדשה: עבודה מהבית

בזמן שבעבר עבודה מהבית נחשבה להטבה ייחודית או מצב זמני, היום זה כבר נחלת הכלל.

בסקר שהתקיים בין הסגר הראשון לשני, ראינו כי 47.5% מהמשתתפים עובדים מהבית באופן מלא.
כ-38.4% שילבו בין הבית למשרד ורק 14% מהמשתתפים חזרו לעבוד באופן מלא מהמשרד.
אם תהיתם מה כולם עושים בבית כל היום, אז 31% עובדים ללא הפסקה, 20% עסוקים בבישול ואכילה ו-11% מהמשיבים התחילו לעשות אימונים בזום.

חברות אנטרפרייז הושפעו פחות מהקורונה

מהסקר עולה שמשבר הקורונה הורגש פחות בחברות אנטרפרייז, והיה בעל השפעה גדולה יותר בקרב סטארטאפים קטנים, חברות סטודיו וחברות פרויקטים. 86% מהעובדים בחברות אנטרפרייז העידו שלא הושפעו כלל ממשבר הקורונה, בעוד ש-14% מהמעצבים בחברות סטארטאפ קטנות העידו שהשכר שלהם הופחת, וכ-15% פוטרו בעקבות משבר הקורונה.בחברות סטודיו ופרוייקטים – 14% הוצאו לחל״ת.

אף אחד לא רוצה לחוות פיטורים, אבל אם זה כבר קורה, עולה מהסקר תמונה מעניינת: הזמן הממוצע למציאת עבודה חדשה הוא 3 חודשים ו-50% מהמפוטרים, שמצאו מקום עבודה חדש לאחר מכן, העלו את השכר שלהם ב28% בממוצע.

תחום הUI/UX נמצא בעלייה

70.7% מהעונים על הסקר השנה מגדירים את עצמם כמעצבי UI/UX, לעומת הסקר של שנה שעברה בו 60.6% מהעונים הגדירו את עצמם בתפקיד הזה. מעצבים שהגדירו את התפקיד שלהם כרק UI או רק UX ירדו במספרם השנה לעומת שנה שעברה.

גברים מרוויחים משמעותית יותר מנשים

השכר הממוצע הכולל של נשים הוא 17,072 ש"ח והשכר הממוצע לגברים הוא 21,396 ש"ח. זהו פער של 25% לטובת משכורות הגברים. אחת הסיבות לפער הגדול במשכורות יכולה להיות תוצאה של התפלגות התפקידים. מהסקר עולה כי 16% מהגברים ממלאים תפקיד ניהולי ביחס ל-10.3% בלבד מהנשים.
מנגד, 14.6% מהנשים מגדירות את עצמן בתפקיד התחלתי (ג׳וניור) לעומת רק 8.2% מהגברים.

סיבה אחרת לפער השכר יכולה להיות תוצאה של הסכמה להתפשר. כ23% מהגברים העידו שבשלב ההתמקחות הן בסופו של דבר התפשרו, לעומת 31% מהנשים. זה כנראה הזמן הנכון להתייחס לברור מאליו: נשים – תבקשו יותר ותתפשרו פחות, אין שום סיבה שהפער הזה יתקיים.

*כל נתוני השכר חושבו רק עבור שכירים העובדים ב100% משרה.

קפיצה גדולה בשכר בשנים הראשונות

השכר הממוצע למעצבים בתפקיד ראשון (0 שנות ניסיון) הוא 9,600 ש"ח.
לעומת זאת, מעצבים עם שנתיים ניסיון מרוויחים בממוצע 15,041 ש"ח. כלומר, עלייה של 57% במשכורת בתוך שנתיים.

קפיצות שכר דומות ניתן לראות גם ביחס לדרג. בזמן שמעצבים ג׳וניורים מרוויחים בממוצע 11,478 ש"ח, מעצבים בכירים (senior/lead designer) מרוויחים בממוצע 21,935 ש"ח ומנהלי עיצוב מרוויחים בממוצע 27,236 ש"ח.

בוגרי תואר ראשון בתחום עדיין משתכרים יותר

בשנים האחרונות לימודי תעודה בתחום החווית משתמש נעשים יותר ויותר נפוצים, ומציעים מסלולי לימוד ספציפיים למעצבים הרוצים להשתלב בתחום. עם זאת עדיין קיים פער בשכר בין בוגרי תעודה לבוגרי תואר. בוגרי לימודי תעודה ללא תואר ראשון מרוויחים בממוצע 16,126 ש"ח, ובוגרי תואר ראשון בתחום העיצוב מרוויחים ממוצע של 20,606 ש"ח. בוגרי תואר שני בתחום העיצוב מעלים את השכר הממוצע שלהם ל-23,478 ש"ח, אבל חשוב לציין שמדובר בקבוצה יחסית קטנה ביחס למשתתפי הסקר.

עליה בכלים ייעודים לעיצוב חווית משתמש

למרות שאילוסטרייטור ופוטושופ מובילים את רשימת הכלים השמישים ביותר בסקר השנה והן בשנים הקודמות, כלים ייעודים לעיצוב חווית משתמש נעשים יותר ויותר דומיננטים מדי שנה. סקצ׳ (Sketch) מופיע במקום השלישי עם 376 הצבעות ממשתתפי הסקר ומיד אחריו במקום הרביעי נמצא פיגמה (Figma) עם 342 מההצבעות. העליה של פיגמה ככלי שמיש בשוק הישראלי בהחלט שווה תשומת לב, במיוחד ביחס לעובדה שבשנה שעברה הכלי היה במקום ה-10 ברשימה.

אגב, אם אתם דואגים להצלחה של אדובי, כלי עיצוב חוויית משתמש שלהם, XD, גם עולה בשימוש שלו ונמצא במספר 8 ברשימה.

על אף הקורונה, יותר ימי כיף השנה לעומת שנה שעברה

שכר הוא כמובן לא השיקול היחיד. גם להטבות יש ערך כלכלי שיכול להשפיע על ההחלטה שלנו, החל מאופציות ומניות, דרך כרטיסי אוכל ואפילו ימי כיף.

על אף הקורונה, 57% מהמשתתפים העידו שיש אצלם ימי הכיף השנה – לעומת 50.4% בשנה שעברה. לא שאלנו איך ימי הכיף האלה התקיימו, אבל אפשר לנחש שהיו השנה יותר הורדות של Kahoot מבכל שנה קודמת… בנוסף, ראינו השנה הטבות חדשות ומעניינות שהן תוצאה של הקורונה, למשל, 24% מהמשתתפים העידו שהם קיבלו החזר כספי לרכישת ציוד מקצועי הביתה.

משתלם להיות מעצבים

זוהי השנה השלישית שבה אני מקיימת את סקר השכר בקרב קהילת Startup Designers, ובכל שנה ניתן לראות שיפור ועלייה במשכורות ובתנאים המוצעים למעצבים. העלייה מתרחשת במקביל להתחזקות ההבנה והחשיבות של עיצוב כחלק מתהליך בניית מותג ומוצר, ומשמח לראות שחברות וארגונים רבים מבינים זאת. במקביל 91.4% מהעונים על הסקר אמרו שהם שמחים מאוד מהבחירה המקצועית שלהם, ואין ספק שזה הנתון החשוב ביותר.

הסקר המלא נמצא כאן.

 

הכותבת הינה מעצבת חוויית משתמש בכירה בסיילספורס והמנהלת של קהילת Startup Designers

 

כתבת אורחת

הגב

10 תגובות על "אז כמה מרוויחים מעצבי UI/UX היום בישראל? סקר חדש חושף את הפרטים"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
סתם שם
Guest
בנוגע להפרשי השכר בין גברים ונשים, בכתבה מצויין בברור שיותר גברים עובדים במשרות ניהול יש כמעת כפול נשים במשרת ג'וניות, אז אפשר לנהל דיון על למה פחות נשים מקודמות אבל אין פלה בהפרש השכר הממוצע, ואם כבר לנהל דיון על הפרשים בשכר אפשר להשוות רק משרות באותה חברה ואותו תפקיד, השוואה של ממוצע לא קורקטית כלל. בנוגע לפליאה ששכרם של בעלי תואר גבוהה יותר, למה זה אמור להיות אחרת? אדם השקיע 3-4 שנים בתואר לעומת מישהו שעשה קורס של כמה חודשים, מעבר לכך הידע של אדם שעשה תואר רחב הרבה יותר כי למד הרבה תחומים שונים שיכולים לתת לו יתרון… Read more »
מישו
Guest

למה להתלונן?
סוף סוף כתב שמונה מספר אופציות למה יש הבדלי שכר בן גברים לנשים
אם הכתבה הזו היית מופיע ב – NYT היה כתוב בכותרת "שנאת נשים נפוצה גם בתחומי UX"

אז ברכות לכתב…

עמרי
Guest

לפי הסקר – הפרשי השכר קיימים גם כאשר משווים בין גברים ונשים עם אותו היקף משרה, גודל חברה, דרג, שנות ניסיון ורקע אקדמי.

מחפש
Guest

אני בדיוק מחפש עבודה עכשיו, ב20אלף לחודש
איפה בדיוק זה נמצא ?

מהנדס פחי זבל
Guest

כשיהיה לך תואר ראשון במחשבים וניסיון של כמה שנים אז יסתכלו עליך

Udy
Guest

הכל נראה אמין עד שהראת שפוטושופ ואילוסטרייטור הם הכלים המובילים. עכשיו אני כבר לא בטוח עם מי דיברת, כי הם בטח לא כלי UX.

אלי
Guest

כמעצב מוצר, אני משתמש המון בפיגמה (בעבר בסקצ'), וקצת בפוטושופ אילוסטרייטור. יכול להיות שהגרף נראה ככה בגלל שעל כלי ה- UX יש עדיין תחרות וזה מתחלק באופן יותר שוויוני, אבל על כלי האיור / עריכת תמונות יש מונופול של אדובי. השאלה לא עונה בהכרח על איזה כלים נמצאים בזמן שימוש הכי גדול אלא איזה כלים יש לכמה שיותר אנשים.

Noya
Guest

נראה לי שפשוט כולם משתמשים גם בפוטושופ ואילוסטרייטור ולא ככלי עבודה מרכזי.. כנראה שכלי העבודה המרכזי של רוב המעצבים בסקר הוא  SketchFigmaXD. כדאי להסתכל על זה בצורה נכונה ולהבין שסכום המשתמשים של 3 הכלים האלה הוא בעצם המספר שציפית למצוא בראש הכותרת. זה לא סותר שמעצב שעובד באחד מהם יעבוד גם באילוסטרייטור או פוטושופ..

אולי זה היה צריך להיות מחולק לפי קטגוריות

יניב
Guest

בשום מקום לא כתוב: אלה מספרי ברוטו או נטו?

צח גול
Guest

ברוטו . תמיד ברוטו

wpDiscuz

תגיות לכתבה: