הצצה ראשונה ל-Ubuntu for Phones [וידאו CES 2013]

בשבוע שעבר הכריזה Canonical, החברה המפתחת את הפצת ה-Linux הפופולארית Ubuntu על גרסה של מערכת ההפעלה המותאמת למכשיר סמארטפון. ב-CES 2013 פגשנו את החברים מקנוניקל שהרשו לנו לקחת את מערכת ה-Ubuntu for Phones לסיבוב קצר. יניב פלדמן, CES

אין ספק שכיום שוק המובייל נחשב לאחד השווקים היותר תחרותיים בזירת הטכנולוגיה. אם נניח לרגע בצד את כל יצרניות החומרה, ישנן שלוש פלטפורמות עיקריות ביניהן תצטרכו לבחור כשתרצו לרכוש את מכשיר הטלפון הנייד הבא שלכם: Windows Phone של מיקרוסופט, Android של גוגל וכמובן iOS של אפל (וזה כמובן, בהתחשב בעובדה ש-Blackberry OS כבר לא באמת מהווה תחרות אמיתית ועדיין לא ברור מה יהיה עתידה בגרסה הבאה). כמובן, יש עוד לא מעט פלטפורמות קטנות יותר, אבל של אלו שקיימות היום בשוק באמת להשפיע על משהו, הוא קטן מאוד עד לא קיים.

Ubuntu for Phones. צילום: ניוזגיק

בשבוע שעבר הכריזה Canonical, החברה המפתחת את הפצת ה-Linux הפופולארית Ubuntu על גרסה של מערכת ההפעלה המותאמת למכשיר סמארטפון. ב-CES 2013 פגשנו את החברים מקנוניקל שהרשו לנו לקחת את מערכת ה-Ubuntu for Phones (לצורך המשך הכתבה, יקרא מעתה אובונטו-פון) לסיבוב קצר.

פלטפורמה אחת לכל המכשירים

חשוב לי לציין כהערת ביניים, שאני באופן אישי משתמש ותיק ונאמן של Windows. עם השנים התנסתי כמעט בכל סוגי ההפצות של לינוקס וכמובן בפלטפורמת ה-OS X של אפל, גם במסגרת עבודה כמחשב ראשי במשך מספר שבועות, אך תמיד מצאתי את עצמי חוזר חזרה לחלונות, אולי בגלל ההרגל, אולי בגלל הנוחות. אף על פי כן, אני מחזיק אצלי פינה קטנה בלב (ובמחשב) להפצת ה-Ubuntu של קנוניקל, שכן מבין האלטרנטיבות האחרות שיצא לי להשתמש בהן, היא אחת הבודדות (יחד עם OS X) שהצליחה לגרום לי לשרוד ללא חלונות במשך יותר משבועיים.

מבחינת מערכת ההפעלה הניידת של החברה, בדומה לחזון של מיקרוסופט ושל אפל (גוגל במקרה הזה עדיין לא ממש סגורים על עצמם), אשר מפעילות את אותו הגרעין של מערכת ההפעלה גם בPC וגם במובייל, קנוניקל אף היא מנסה להביא את אותן היכולות, המנגנון והחוויה שלמדנו להכיר.

בדומה לגרסאות האחרונות של Ubuntu, גם באובונטו-פון משתמשת בממשק ה-Unity, המיועד לספק יותר מקום לאפליקציות עצמן ופחות לכל ה"רעש" שמסביב. אף על פי שעם המחשבים והמסכים של היום, אפשר לבקר את הגישה הזו. לעומת זאת, בכל הקשור לשימוש בסמארטפונים, שם גודל המסך מוגבל יחסית (למרות שלפחות בשנה האחרונה הוא רק הולך וגדל), הנקיון והסדר של אובונטו בהחלט מתקבלים בברכה. חשוב לציין כי למרות שהממשק עצמו שומר על אותם קווים נקיים, הממשק הבסיסי של Unity עבר התאמה (בסיסית למדי) למסך הסמארטפון ונראה שהחבר'ה בקנוניקל עשו עבודה לא רעה בכלל.

ברוכים הבאים לאובונטו-פון

הדבר הראשון שתראו כשתדליקו את המכשיר הוא מסך הנעילה של Ubuntu, או כמו שהוא נקרא על-ידי החברה, מסך ה-Welcome. בדומה למסכי הנעילה (לפחות בגרסאות החדשות יותר) של כל המתחרות, גם כאן המטרה של מסך ה-Welcome היא להציג בפניכם את שלל האפשרויות והמידע שאתם צריכים, בלי שתצטרכו לחפור יותר מדי בתוך המכשיר.

בניגוד לפלטפורמות המתחרות, מסך ה-Welcome של אובונטו-פון מזכיר גרסאות מותאמות אישית של אנדרואיד או אייפונים פרוצים, לפחות ברמת הגמישות ויכולת ההתאמה האישית שלו. מעבר לדברים הרגילים כגון שיחות שלא נענו, הודעות טקסט והודעות מהרשתות החברתיות השונות, אובונטו-פון מאפשרת למשתמש להוסיף Widget וקיצורי דרך ישירים לאפליקציות שונות, ישירות למסך ה-Welcome.

הדבר הראשון שחשבתי עליו כשראיתי את האפשרויות הללו, הוא חור האבטחה שנוצר כתוצאה מכך שניתן להיכנס לאפליקציות שונות במכשיר, המכילות מידע אישי, ללא הגנת סיסמא. כששאלתי את החבר'ה מקנוניקל כיצד הם מטפלים בבעייה הזאת, הם הסבירו כי כבר בגרסה הנוכחית קיימת אפשרות להוסיף למכשיר קוד נעילה, המופעל כאשר משתמש מנסה לפתוח אפליקציות שונות המכילות מידע אישי של המשתמש כגון פייסבוק, טוויטר, מיילים וכדומה. בגרסה הראשונה של מערכת ההפעלה עדיין לא ניתן לקבוע לאילו אפליקציות ידרש הקוד ולאילו לא, אך בואו נגיד שלפחות בינתיים, אם מישהו גנב מכשיר אובונטו-פון, שיהיה לו לבריאות עם אפליקציית מזג-האוויר.

מקור: יח"צ

מסך בית בקונספט אחר

בניגוד לפלטפורמות האחרות, המשתמשות במסכי הבית של המכשיר בעיקר ככלי להפעלת אפליקציות או להצגת מידע בסיסי בצורת ווידג'טים, בקנוניקל לקחו את הקונספט של מסכי הבית של המכשיר בצורה מעט שונה. מערכת ההפעלה עצמה מגיעה עם מספר מסכי בית, ביניהם ניתן לדפדף באמצעות תנועה אצבע קלילה מימין לשמאל, אך האפליקציות נמצאות רק במסך אחד מתוך כל המסכים.

מסך נוסף יציג לנו את רשימת אנשי הקשר במכשיר ובראשן כמובן את אנשי הקשר המועדפים שלנו ואת אנשי הקשר איתם דיברנו לאחרונה. מסך ההודעות יציג לנו כמובן את כל הודעות הטקסט שלנו, אך גם את כל ההודעות מכל הרשתות החברתיות אליהן חיברנו את המכשיר. בנקודה זאת חשוב לציין שלמרות שמסך ההודעות נראה מעולה ומאוד פונקציונאלי, כשאנחנו שיחקנו עם המערכת, כמות ההודעות הגדולה והיכולת המוגבלת (יחסית) לבצע סינון של ההודעות השונות הותירה בנו את הרושם שאנשים הפעילים ברשתות חברתיות מעט יתקשו להתמודד עם זה. אולי גם זה רק עניין של הרגל.

אפליקציות

האובונטו-פון יכולה להריץ אפליקציות המבוססות HTML5 בצורה שקופה כמעט לחלוטין. כך לדוגמה, תוכלו להוסיף כל אפליקציית Web כקיצור דרך במכשיר ובניגוד לפלטפורמות אחרות, אפלקציות HTML5 יכולות גם להציג התראות והודעות חדשות ישירות למסך המתאים.

בנוסף, אובונטו-פון כמובן מריצה גם אפליקציות Native הפועלות באופן חלק יותר ומאפשרות ממשקים למידע ולפונקציונאליות מורחבת במערכת ההפעלה. בשלב זה, לפחות בזמן להשקה הראשונית של מערכת ההפעלה (הצפויה בסוף החודש הבא), כמות אפליקציות ה-Native שניתן למצוא לאובונטו-פון היא יחסית מצומצמת. זהו כפי הנראה, יהיה עקב אכילס של הפלטפורמה הנהדרת מבית קנוניקל, אשר תאלץ לעבוד מאוד קשה, כפי שגילתה גם מיקרוסופט בשנתיים האחרונות, מול כל מפתחות התוכנה הגדולות על-מנת להביא את האפליקציות גם אל הפלטפורמה שלה.

מסמארטפון לשולחן עבודה

את מכשיר ההייבריד הראשון שהופך את הסמארטפון למחשב נייד לכל דבר ועניין פגשנו ב-CES בשנה שעברה. אך למרות שהקונספט אינו חדש, אובונטו-פון תאפשר, כחלק מובנה ממערכת ההפעלה עצמה, מצב שבו ניתן יהיה לחבר את מכשיר הטלפון לתחנת עגינה הכוללת מסך, מקלדת בעכבר ובכך לאפשר למכשיר לתפקד כתחנת עבודה לכל דבר ועניין.  בעוד לאטריקס של מוטורולה הייתה תחנת עגינה ייעודית שאפשרה לו לבצע את פעלולי הרובוטריקים הללו, באובונטו מקווים שהיכולות במערכת ההפעלה החדשה יעזרו לקדם את החזון לפיו משתמשים יחזיקו במכשיר אחד בלבד, אשר ישמש אותם בעת הצורך כסמארטפון, טאבלט או תחנת עבודה בהינתן אפשרויות ההרחבה המתאימות.

מתי תושק הגרסה? לאיזה מכשיר היא תתאים?

לפי ההכרזה האחרונה של קונינקל, נראה שהמשוגעים לדבר מביניכם יוכלו להתקין את המערכת כבר בסוף פברואר הקרוב, כאשר תשחרר החברה ROM של אובונטו-פון המיועד למכשירי ה-Galaxy Nexus. בנקודה הזאת גם ראוי לציין כי מערכת ההפעלה עצמה, מתבססת באופן משמעותי על פיתוחים שביצעה גוגל, כך שמבחינת דרייברים, רוב הסיכויים שאובונטו-פון תוכל לרוץ על כמעט כל מכשיר המריץ את מערכת ההפעלה אנדרואיד.

מתי נוכל לראות מכשירי ראשונים שממש נמכרים עם מערכת ההפעלה החדשה? בשלב זה עדיין לא ברור. החברים בקנוניקל מדברים על שיתופי פעולה שיבשילו במהלך 2013 כך שמכשירים ראשונים המבוססים על מערכת ההפעלה החדשה נוכל לראות לקראת סוף השנה. אנחנו מאידך, מהכרותינו עם שוק המובייל קצת פחות אופטימיים.

לפחות מהרושם הראשוני שלנו, מדובר בפלטפורמה נוחה, יפה ובהחלט ראויה להצליח. הדרך מכאן ועד השוק תלויה בעיקר ביכולות הפיתוח העסקי של החברה ובקהילת המפתחים הענפה שהיא פיתחה מסביב לפלטפורמה בשנים האחרונות ובשאלה האם אלו יצליחו להביא כמות תוכן ואפליקציות מספיק גדולה, כדי לייצר לנו עוד מתחרה על הכתר.

וידאו: Hands-on עם Ubuntu for Phones ב-CES 2013

יניב פלדמן

לשעבר העורך הראשי של גיקטיים ומייסד שותף של האתר. יזם, טכנולוג, כלכלן בהשכלה והיסטוריון חובב. התחביב האהוב עליו הוא מציאת פתרונות מסובכים לבעיות פשוטות במיוחד.

הגב

7 תגובות על "הצצה ראשונה ל-Ubuntu for Phones [וידאו CES 2013]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
דניאל בכנוב
Guest

מעניין איך ילך להם…
במחשב האישי אין יותר מדי אופציות.. רוב המחשבים בעולם מגיעים עם windows מובנה, והיא שולטת ללא ספק בשוק ביד רמה. רוב התוכנות שיוצאות לשוק תומכות אך ורק בה, נכון יש שיטות להתגבר על זה(לפעמים). אלו שאוהבים להשמיץ את מייקרוסופט, האקרים ומפתחים, ואולי גם כאלו שלא רוצים לזרוק כסף על לקנות וינדוס, מורידים לינוקס. בפלאפונים לעומת זאת קיימות שלל מערכות הפעלה בשוק ולרובן קיימות המון תוכנות ומשחקים או בעולם הסמארטפון – אפליקציות.
בואו נראה אם UBUNTU יעמדו בקצב.

רון
Guest

אי אפשר להשוות אובונטו למק או וינדוס מבחינת UI במחשב אישי.
מעניין איך ילך בסלולר.

עזרא
Guest

כך או כך, תמיד שחקן נוסף במגרש תורם לתחרות ולהתפתחות בענף, ואם זה גם בחינם אז עוד יותר טוב.

By The People-חברת הפרילנסרים של ישראל
Guest

עצם העובדה שהם החליטו לקפוץ למים הסוערים בלאו הכי זה כבר סימן חיובי. הוינדוס בנייחים וה-iOS בניידים, כלומר גישת הקוד הסגור, אינם מתאימים לדינמיקה של המאה ה-21.

Ari Meidan
Guest

להערכתי התחרות שלהם תהיה בעיקר מול ווינדוס8 ולכן הנפגעת המיידית תהיה מייקרוסופט.

Yair Shuvael
Guest

האם יש מניעה עקרונית להפעיל על זה אפליקציות Android? הרי הקרנל עדיין לינוקס? אם זה יהיה אפשרי, השמים הם הגבול

מתוסכל מאובונטו
Guest
מתוסכל מאובונטו

שקודם כל יפתרו את הבאגים באובונטו 12.10.
בזבוז של משאבי פיתוח.
האובונטו הוא הלינוקס הכי מתרסק שקיים – אפילו יותר מווינדווז.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: