בדקנו את Tyto הגאדג'ט הישראלי לבדיקות רופא מרחוק

מכשיר ה-TytoCare מאפשר לכם לבצע שורה ארוכה של בדיקות בבית – מבלי להגיע למרפאה, ולקבל במקום איבחון של רופא, הפנייה למיון אם תצטרכו או מרשם. לקחנו אותו לבדיקה

צילום: גיקטיים

עדכון 20-03-20: בעקבות מגפת הקורונה, ראינו בגיקטיים זינוק בעניין שלכם, הקוראים, בכתבה הספציפית הזו שסוקרת את מכשיר הרפואה מרחוק של Tyto. למרות שהיא פורסמה במקור ב-2018, היא עדיין רלוונטית ונותנת לכם מידע מרכזי על מכשיר ה-Tyto. מידע מפורט ומעודכן תוכלו למצוא באתר שירותי בריאות כללית.


לפעמים נראה שיש מוצרים שפשוט המציאו בשבילנו.

מצד אחד, מערכת גיקטיים (מבלי להיכנס לשמות) מורכבת מאנשים שאוהבים טכנולוגיה, גאדג'טים וכל מה שמתחבר לחשמל. מצד שני, בדיקה מדגמית מעלה כי 100 אחוז מחברי המערכת הם היפוכונדרים, איסטניסים וחרדתיים בכל הקשור לחיידקים ונגיפים.

לכן התרגשנו לקבל לסקירה מכשיר כמו Tyto, שנעזר בטכנולוגיות שונות כדי לבצע איבחון מרחוק של מחלות ולמנוע ביקור במרפאה מוצפת החיידקים. המכשיר פותח על ידי הסטארטאפ הישראלי TytoCare, שגייס כבר השקעות בגובה 50 מיליון דולר, והוא נמכר כרגע ללקוחות שירותי בריאות כללית תמורת 450 ש"ח, כשלטענת "הכללית" מדובר במחיר מסובסד. אבל כיצד פועל המכשיר? האם הוא ידידותי? והאם הרפואה-מרחוק (טלרפואה) הבשילה לשימוש על ידי ההמונים?

מה תקבלו בקופסה

צילום: גיקטיים

ה-Tyto יכול לבצע 8 בדיקות נפוצות שרובן דרשו עד עכשיו הגעה פיזית למרפאה: בדיקת לב, בדיקת ריאות, בדיקת גרון, בדיקת אוזניים, בדיקת משטח הבטן והעור. בנוסף, המכשיר משמש כמד דופק ומד חום. למרות הייעוד הרפואי, האריזה של ה-Tyto נראית כמו אריזה של גאדג'ט חכם ונחשק. הוא מגיע עם נרתיק נשיאה קשיח ואיכותי ובו תמצאו כמה רכיבים:

צילום: גיקטיים

מכשיר ה-Tyto. מדובר במכשיר שיזכיר לדינוזאורים שבינינו את הביפרים של פעם. מצד אחד תמצאו מסך מגע LCD בגודל 2.35 אינץ' (ואפילו בלי מגרעת); בצידו העליון תמצאו את כפתור ההפעלה והכיבוי שלו; בחלקו התחתון תמצאו שקע אוזניות; חריץ MicroUSB ושקע הטעינה; בצידו האחורי נמצא את לב המערכת שכולל פנס, מד-חום מבוסס אינפרא-אדום ומצלמה. לתוך החלק הזה אתם מחברים את אחד מהמתאמים שמגיעים בערכה.

הסטטוסקופ, שמיועד לצורך בדיקות לב וריאות

האוטוסקופ, שמיועד לבדיקה של עור התוף

מתאם עליו ניתן להרכיב מקלות לבדיקת גרון

תפתחו את הפה ותעשו האאאאאאאאאא. צילום: גיקטיים

בנוסף, תמצאו בערכה כיסויי פלסטיק קשיח סטריליים, אותם יש להרכיב מעל המתאמים וכלי הבדיקה השונים. מהחברה נמסר לנו שתוכלו לחטא אותם ולעשות בהם שימוש חוזר, וכך לחסוך בהוצאות של כיסויים חד-פעמיים שמוכרים לנו למשל ממדי-חום אלקטרוניים.

חוברת הדרכה (אנחנו קיבלנו באנגלית)

מטען

הפעלה ראשונית

צילום: גיקטיים

תהליך ההתחברות הראשוני אמור להיות ידידותי, כמכשיר שפונה אל הקהל הרחב. עם זאת, מומלץ להפעיל אותו מייד כשאתם מגיעים הביתה ולא לחכות לשעת הצורך. מדובר בתהליך לא קצר, שכולל כמובן התקנה של אפליקציית TYTO, שמתממשקת עם חשבון 'הכללית' שלכם, ולאחר מכן סריקה של ה-QR CODE על גבי האפליקציה, כדי לשייך את המכשיר לסמארטפון שלכם. ואתם לא רוצים לעשות את זה כשהילד קודח מחום או שאתם מחרחרים בנשימות.

בעיה. צילום: גיקטיים

תהליך ההתקנה מייגע למדי, ודורש משום מה התחברות נפרדת לרשת ה-Wi-Fi שלכם, כולל הקלדת סיסמה – ולא ברור לנו מדוע האפליקציה לא עושה פשוט שימוש ברשת אליה אנחנו מחוברים גם ככה עם הסמארטפון. עוד דבר שאתם צריכים לדעת הוא שהמכשיר אינו תומך ברשתות Wi-Fi בתדר 5GHz ולכם עליכם למצוא רשת 2.4GHz לצורך הפעולה. לא פעם יצרנים עושים זאת, כדי לחסוך ולשלב מודם זול יותר במכשיר וחבל.

בכלל, האפליקציה "עצבנית", ויותר מדי פעמים נותק הקשר בין ה-Tyto לסמארטפון, או שפג תוקף ההתחברות שלנו, והתבקשנו להקליד מחדש שוב ושוב את הסיסמה לאפליקציה או את הסיסמה ל-Wi-Fi. מתיש ולא ידידותי. בחברה מסבירים שהצעד נועד לצורך שמירה על פרטיות המשתמש (בדומה לאפליקציות בנק) אך הכוונה היא להקל על התהליך בעתיד באמצעות טביעת אצבע.

עוד מסבירים ב-TytoCare, שמרגע מרגע שנוצרה התחברות ראשונית אין צורך להיות באותה רשת ואין צורך לחברה מחדש. עוד נמסר כי יש גם אפשרות חיבור מהוט-ספוט טלפוני ובגרסאות חומרה עתידיות ירדו מגבלות התדרים שהוזכרו.

אבל אם להתעלם מהבעיות הללו – שיכולות אגב להיעלם בעדכון תוכנה פשוט – נראה שנעשה ניסיון כדי להפוך את כל התהליך לידידותי. לפני הבדיקות תוכלו לצפות בסרטוני הדגמה בעברית, שמסבירים לכם כיצד לבצע את הבדיקות השונות שניתן לבצע בעזרת המכשיר. גם חיבור המתאמים והחיישנים השונים קל – מקפידים שהנקודה הכחולה על המתאם והנקודה הכחולה שעל מכשיר ה-Tyto יהיו חופפות למעלה – וזהו פחות או יותר.

איך משתמשים

צילום: גיקטיים

כאשר תפעילו את האפליקציה תוכלו לבחור את המטופל – מתוך הרשימה של המטופלים שמוגדרים בחשבון שלכם ב'כללית', כך שאם אתם הורים, תוכלו לבחור גם את אחד מהילדים שרשומים אצלכם ולבדוק אותו בעזרת ה-Tyto.

לאחר בחירת המטופל – תוכלו לבחור האם אתם רוצים לתרגל את השימוש או להיבדק על ידי רופא. ההמלצה החמה שלנו היא שברגע שאתם מקבלים את הערכה תתרגלו את השימוש – תרגול שכולל צפייה בוידאו הדגמה ואז הרכבת החיישן המתאים וסימולציה של בדיקה. זה יחסוך מכם סטרס ועצבים בזמן שהרופא מחכה לבדיקה.

בדיקת אוזניים. צילום: גיקטיים

עוד המלצה היא להטעין היטב את המכשיר, כי הוא מתבסס על מצלמה, תאורה ומסך מגע – שלושה זוללי סוללה ידועים – ואתם לא רוצים שבאמצע הבדיקה של הרופא תיגמר הסוללה.

אחרי שבחרתם בבדיקה, אתם בוחרים האם אתם זקוקים לרופא משפחה או ילדים ולאחר מספר דקות תקבלו הודעה שביקור האונליין שלכם החל. מכאן, תחל שיחת וידאו עם הרופא במסגרתה הוא יוכל לצפות בכל הוידאו והנתונים שמתקבלים מה-Tyto. בבדיקה שעשינו, ראינו שהרופא יכול לא רק לצפות, אלא ממש להפעיל את מכשיר ה-Tyto שלכם: להדליק את התאורה, למקד את המצלמה, לראות איזה חיישן חיברתם ועוד. השיחה עצמה מתנהלת במתכונת של שיחת וידאו כשהחצי העליון של המסך שמור למידע שמתקבל מה-Tyto ובחצי התחתון תוכלו לראות את הרופא.

צילום: גיקטיים

במהלך הבדיקה הרופא ידבר איתכם וינחה אתכם בביצוע הבדיקות, כדי שיוכל לקבל דיאגנוזה אודות מצבכם הרפואי. כל המידע והאבחנות של הרופא יישמרו בתיק הרפואי שלכם ותוכלו לקבל אונליין מרשם לתרופות או הפנייה למיון – הליך שיחסוך לכם ביקור במוקד.

סיכום

צילום: גיקטיים

אבל האם הבדיקה באמצעות ה-Tyto שוות ערך לבדיקה במרפאה? ובכן, מטעמים ברורים, לא יכולנו לבדוק את רמת הדיוק הרפואית של המכשירים והבדיקה מרחוק. אבל, בכללית מספרים על מחקר קליני שנערך על ידי פרופסור יחזקאל ויסמן והשווה בין בדיקה פיזית רגילה לבין בדיקה באמצעות המכשיר. התוצאות של המחקר העלו שהממצאים היו כמעט זהים בשני סוגי הבדיקות, כלומר, רופא שבדק מטופל באמצעות מכשיר Tyto הצליח לאבחן כמו רופא שבדק מטופל במרפאה.

ככה נראית שיחה עם רופא. צילום: גיקטיים

למעט מספר "מחלות ילדות" (ותסלחו לנו כאן על משחק המילים) בעיקר בתהליך ההתקנה הראשוני ובבעיות הקישוריות של האפליקציה – מדובר בפתרון בשל שמתאים גם לקהל רחב יותר. לטעמנו, מדובר במכשיר שיעניין בעיקר הורים לילדים – שרוצים להימנע מביקורים ליליים במרפאות, לחסוך את זמן ההמתנה ובעיקר לקצר את זמן אי-הוודאות עד לאיבחון של רופא. נכון, כבר היום יכולים הורים ולקוחות של שירותי הבריאות השונים ליצור קשר עם מוקדי רופאים, אבל אין ספק שהתוספת של בדיקה בפועל תורמת רבות לאיבחון הבעיה ולפסול בעיות אפשריות אחרות.

מעכשיו גיקטיים גם בטלגרם מעכשיו גיקטיים גם בטלגרם להצטרפות לערוץ הטלגרם שלנו לחץ כאן

יניב אביטל

עורך אתר גיקטיים. יש לכם רעיון לכתבה? טיפ סודי? הדלפה? מחכה לכם ב[email protected]

הגב

12 תגובות על "בדקנו את Tyto הגאדג'ט הישראלי לבדיקות רופא מרחוק"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אחד
Guest

קניתי את זה, לאחר שימוש ראשוני אכן יש תקלות ילדות לאפליקציה. תאכלס קניתי את זה להשקיט את הלחץ של ילדים עם חום, וזה כן עושה את העבודה.
כמובן תלוי ברופא שיש לך בצד השני (ואני מניח שלא מביאים את המומחים ביותר בשביל להיות תורני לילה…) אבל סה״כ אני יכול להגיד שזה עשה את העבודה והשקיט את האמא…
זה בטוח חוסך את הביקור בגלל חשש לרופא (אצלנו נרגענו שזה כנראה לא דלקת ריאות).

רונית
Guest

מעולה, היכן ניתן להתנסות בו?

מוש
Guest

מוזר שלא התייחסו בכתבה לשאלה אם זה רלוונטי למי שלא לקוח של קופ"ח כללית… אם יש דרך לתקשר עם רופא כלשהו, אפילו פרטי, כשרשומים לקופ"ח אחרת…

חלאס_לפרסום_סמוי
Guest
חלאס_לפרסום_סמוי

כי זה מריח כמו פרסומת סמויה.

מיקי
Guest

השירות ניתן רק ללקוחות הכללית

מיקי
Guest

השירות ניתן רק ללקוחות הכללית

יותם
Guest

אפשר לעשות להשתמש בזה בלי רופא?
כלומר האם אפשר למדוד חום בלי לחכות ל״תור״?

משה
Guest

+1

אלכס
Guest

חסר לי מידע שלדעתי הכי חשוב במכשיר הזה.
האם הוא מוגדר כמכשיר רפואי?
אם כן אז הוא נדרש לעמוד בסטנדרטים מאוד נוקשים ולעבור כיול ובדיקה מדי פעם ע"י מעבדה מאושרת.
לאחר שהמכשיר יוצא מהמפעל מכויל החיישנים שלו מתחילים לזייף.

משה
Guest
צריך לשפר את המוצר. ולעשות מוצר דומה שנותן תשובות על המקום – על ידי תוכנת AI או ענן שמסוגל להגיד לך למשל בבדיקת אוזניים פשוטה האם יש לך זיהום או לא, מהו סוג הזיהום ואילו תרופות עליך לקחת. הדיאגנוזה של הרובוט תהווה סוג של מרשם שאיתו ניתן ללכת לבית המרקחת. זה יחולל מהפכה בתחום הרופאים ויאפשר חיסכון אמיתי ברופאים ובזמן תורים. אחרת, כל הרעיון הוא די מיותר כי אתה צריך רופא מצוין בצד השני של הקו כדי שיאבחן ושוב אנחנו נכנסים לצואר הבקבוק של "תורים" והמתנות ותלות בבירוקרטיה של משרד הבריאות. אבל, מכשיר AI זה באמת מהפכני. שורה של בדיקות… Read more »
שודד הטלכתבים
Guest

האם תהליך העבודה עם המכשיר נגיש לחירשים (למשל, הורים חירשים לילדים חולים)?

אולה
Guest

באיזה מכשירים זה תומך והאם זה נחשב למכשיר רפואי שבאמת יכול להחליף בדיקה אצל הרופא?

wpDiscuz

תגיות לכתבה: