כך תהפכו את הטלפון שלכם לסופר-פון נטול הסחות-דעת

תתפלאו. אפשר להפוך את הטלפון שלכם לטלפון נטול הסחות-דעת, ולגרום לו לעבוד בשבילכם, במקום שאתם תעבדו בשבילו. הנה כל השיטות והאפליקציות שתצטרכו לקסם הזה

לפני כמה חודשים ירדתי במעלית מהקומה ה-23 והבחנתי בסיטואציה שעדיין מהדהדת לי בראש. איתי במעלית היו אב ובת. אני חושב שהיא הייתה בת 3 או 4. לומדת את העולם בסקרנות ובתמימות. הבת ניסתה להרכיב כל מיני משפטים ממילים אקראיות, בניסיון לקבל את תשומת-ליבו של אביה.

היא אמרה ואני מצטט: ״אבא למה קוראים לה מעלית אם אנחנו יורדים?״

האבא, תוך שהוא מתעלם מהשלט שצועק שאסור להשתמש בטלפון, הינהם במצב אוטומט, והמשיך להתעסק בטלפון שלו.

המקרה הזה במעלית פגע בי כמו אגרוף-הנוקאאוט של רוקי בלבואה על אפולו קריד.

מחובר, אך לא מוסח-דעת

אז יצאתי למסע – להפוך את הטלפון שלי לטלפון נטול הסחות-דעת. טלפון שיעבוד בשבילי במקום שאני אעבוד בשבילו. שאני אוכל להישאר מחובר לעולם דיגיטלי, מבלי להיות מוסח-דעת כל הזמן. טלפון שיעזור לי להגיע לאופטימיזציה של:

א. אינטרקציה חברתית: למקסם את ה-אינטרקציה החברתית עם האנשים שחשובים לי באמת. לדוגמא: לשמור על קשר מתמשך עם בת הזוג שלי.

ב. אפקטיביות טכנולוגית: לעזור לי לקבל את כל היתרונות של טכנולוגיה בצורה מיידית ונגישה, כך שאני אוכל להתפקס בדברים החשובים באמת. לדוגמא: הזמנת מונית בלחיצת כפתור עוזרת לי להגיע למקומות מהר ולייצר יותר אימפקט.

זה העניין – ברגע שהתחלתי לחשוב איזה דברים בטלפון גורמים לי לחיות את סדר העדיפויות של אנשים אחרים, התחלתי לקבל החלטות חכמות יותר ולמקד את הזמן שלי בדברים שחשובים לי באמת.

אחרי חודשים של מחקר ואופטימיזציה, אני שמח לשתף איתכם את הצעדים להפוך את הטלפון שיש לכם בכיס מ-מפעל לשאיבת תשומת-לב, לטלפון-סופרטול שעובד בשבילכם.

צעד ראשון: מסך בית ללא-הסחות דעת

פברואר האחרון פרסמנו בקהילת סופרטולז שירשור עם קרוב ל-100 תגובות בו חברי הקבוצה שיתפו את מסך הבית שלהם. לא יכולתי להתעלם מהבחירות שאנשים עשו על מה מופיע להם במסך הבית וכמה זה מעיד על הבחירות שלהם בחיים.

מילניאל ממוצע פותח את הטלפון כ-150 פעמים ביום. 10% העידו שהם פותחים את הטלפון כ-300 פעמים בזמן שהם נמצאים בחופשה. הבחירות שנעשה לגבי האפליקציות שאנחנו ממקמים ראשונות על גבי המסך הראשון לאחר מסך הנעילה הן קריטיות ומשפיעות על צריכת התוכן היומיומית שלנו.

למה? כי כוח רצון זה פייק ניוז. כימיקלים כמו דופמנים וקורטיזולים כבר מזמן חלק מהמשחק. וברגע שהם נכנסים לתמונה – אנחנו חייבים לגבש מערכת הרבה יותר מתוחכמת בשביל לקבל את תשומת הלב שלנו בחזרה.

הפתרון שלי הוא פשוט וכולל כמה צעדים פשוטים להטמעה:

א. החלפת תמונה הרקע במכשיר לתמונה מינימליסטית כהה. מצד אחד זה טוב לעיניים ולפוקוס שלכם, ועל הדרך טוב לסוללת המכשיר. שימוש ברקעים כהים יכול לחסוך לכם עד 20% באנרגית סוללה. >> קישור לרקעים שאני אוהב במיוחד.

ב. הגבלה של 4 אפליקציות במסך הבית. כאן אני בוחר אפליקציות שבאופן אופטימלי מיצרות את מקום המפגש בין זמן שימוש <> אפקטיביות בשימוש. במילים פשוטות, מדובר באפליקציות שאני משתמש בהם הכי הרבה ולכן הן נגישות לי כל הזמן, אבל, ופה השינוי, הן גם הופכות אותי ליותר אפקטיבי ביומיום, כך שאוכל להתפקס בדברים שחשובים לי באמת.

כאן אפשר לראות 4 אפליקציות מובילות:

1. טלפון: לא חושב שיש צורך להסביר. הסיבה שהמציאו את הטלפון, זה טלפון (דה).

2. Notion: הויקיפידיה של החיים שלי. כאן אני מנהל יעדים שנתיים, יומן אישי, משימות לטווח ארוך, סיכומי-פגישות, לוח-שנה לתוכן שלי, רשימה של אנשים שאני רוצה לשמור איתם על קשר ועוד רבות.

3. Forest: אם יש אפליקציה אחת שלדעתי היתה צריכה להגיע בילט-אין בטלפון זה פורסט. כתבתי על האפליקציה בבלוג בעבר, אבל למי שלא מכיר – מדובר בעץ וירטואלי שאתה מגדל, כל עוד אתה לא משתמש בטלפון במשך 25 דקות (או כל זמן שאתה בוחר). אם תיכנס לכל אפליקציה אחרת בטלפון, העץ ימות. כן אנחנו במערב הפרוע הדיגיטלי.

4. לוח שנה: אני מנהל את כל המשימות והאירועים לטווח קצר דרך הלוח שנה. לכן זאת גם האפליקציה הכי נגישה שלי. אני משתמש בגוגל קלנדר, למרות שאני חושב שהאפליקציה רחוקה מלהיות קרובה לאפקטיבית. אבל זה כרגע הדבר הכי טוב שיש.

עכשיו אפשר לעבור למסך השני

כאן נמצא העמוד השני במסך במסך הבית. אפשר לראות חלוקה עליונה לתיקיות ובשורה שניה יש אפליקציות בשימוש גבוה שעוזרות לי לתפקד יותר טוב במהלך היום.

למה אני מסדר את האפליקציות שלי בתיקיות?

תיקיות מגנות עליי ומאפשרות לי לעשות החלטות יותר טובות בשאלה ״לאן תשומת הלב שלי הולכת היום״. עצם סידור התיקיות לפי קטגוריות שמסודרות לפי היעדים והאינטרצקיה שיש לי עם טכנולוגיה מהוות סוג של כיפת-ברזל טכנולוגית עבורי ומורידות את זמן השימוש באפליקציות שמטרתן למשוך את תשומת-הלב שלנו.

לפני התיקיות, נתחיל דווקא עם האפליקציות בשורה השניה:

א. Headspace: למי שלא מכיר מדובר באפליקציה שהפכה מדיטציה לפעילות יומיומית. דרך האדספייס אני עושה מדיטציות קצרות של 5-10 דקות בשביל ליצור לעצמי יותר מרחב לפוקוס, או כאשר אני לוקח ״קורס״ לעבוד על תהליך מנטלי ארוך ומסובך יותר (כמו עבודה על אכילה רגשית).

ב. Scannable: בתור יזם ועצמאי יש לי לא מעט מסמכים וקבלות לסרוק. כל פעם שאני מקבל נייר שלא העולם הישן, אני מיידית עושה לזה המרה דיגיטלית וסורק את זה. את הסריקות אני יכול לשמור בגוגל דרייב, Evernote או לשלוח לי ישירות לאימייל.

ג. Spotify: לא חושב שצריך להסביר. מוסיקה זה החיים. להיות נגיש לספרייה אינסופית של מוסיקה בלחיצת כפתור רק מעיד איזה עולם דיגיטלי נפלא אנחנו חיים בו.

ד. Superhuman: נחשב בעיניי רבים לקליינט האימייל הכי מהיר על הפלנטה. אני לא ארחיב במילים על האפליקציה כי מדובר בפוסט שלם אחר שאפרסם בחודש הבא. השימוש ב- Superhuman מאפשר לי לנקות אימיילים במהירות ומקפיץ לי הודעות חשובות (כמו הודעה מלקוח חשוב).

נעבור לתיקיות, והפעם תיקיית future me

בתיקייה הזאת אני מנסה לדמיין איזה אפליקציות יהפכו אותי להיות ״אני, רק יותר טוב ועתידי״. כאן הבחירה היא באפליקציות שצריכתן תוביל אותי ללמוד משהו חדש, להשתפר בסקיל או לפתח תהליך חשיבה מסוים, לפי היעדים השנתיים שלי.

בוא נצלול לכמה מאפליקציות בולטות:

א. Blinkist: הייתי רוצה לקרוא יותר מ-100 ספרים השנה. אבל מה, אין לי ממש זמן. עם האפליקציה הזאת אני יכול לצרוך באודיו או בקריאה כמעט כל ספר, אבל רק את ה-key takeaways, כלומר המסקנות העיקריות של הספר. זה עוזר לי לקבל החלטות יותר חכמות מה אני רוצה לקרוא השנה.

ב. Audible: לשמוע זה הרבה יותר מהיר מאשר לקרוא. Audible הופך כמעט כל ספר בעולם לפודקאסט. כך שאפשר לצרוך ספרים יותר מהר ופחות לעייף את העיניים.

ג. MindNode: את אותן ספרים שאני שומע, אני מסכם את המסקנות, הציטוטים שאהבתי, ואת עיקרי הדברים ב-MindNode שמאפשר ליצור מפות-מחשבה יפות אפל-סטייל.

ב. Zero: אני מתעדף בריאות השנה יותר משנים אחרות. בעיקר תזונה. נחשפתי השנה ליתרונות הגדולים בצום (בעיקר אחרי הפרק עם יונתן לוי שעוד מעט יתפרסם). זירו מאפשרת לך לנהל את הצום שלך. ולא, לא ביום כיפור.

ג. SimplyPiano: אפליקציה שמאפשר לי לסיים את היעד השנתי שלי וללמוד סוף סוף לנגן על פסנתר בצורה טובה. האמת שהטכנולוגיה שלהם די קסומה. אלגוריתם שומע ומזהה את התווים שאתם מנגנים בפסנתר הביתי שלכם (כמו שאזם רק לתווים) ובאמצעות משחק אפשר ללמוד בצורה אפקטיבית ומהירה ללמוד לנגן.

ד. DayTwo: מחקר שנעשה במכון וייצמן מצא קשר בין החיידקים במעיים לבין הדברים שאנחנו אוכלים. האפליקציה הזאת מותאמת אישית אליי ואומרת לי על כל רכיב ומנה שאני אוכל – האם זה טוב, סביר או רע לי לאכול לפי רמות הסוכר שהמנה הזאת אמורה להקפיץ לי בגוף. חשוב להגיד שאין לי בעיה של סוכר, אבל אני מתעדף בריאות ותזונה בחשיבות עליונה השנה. השימוש ב-DayTwo מאפשר לי ליצור קומבינציות אכילה שלא מקפיצות את רמות האינסולין בגוף ואז מובילות להשמנה.

נעבור לאם-כל-התיקיות, הסופרטולז

בתיקייה זאת אני שם סופרטולז שהופכים אותי להיות מחובר, אך לא מוסח-דעת.

א. Rocketbook: סיקרתי בעבר את המחברת האינסופית החכמה שמאפשרת לכם לסרוק בקלות את הדפים ואז למחוק אותם עם מגבון.

ב. 1Password: אני כבר לא זוכר את מספר הפעמים ששכחתי את הארנק ושהאפליקציה הזאת הצילה אותי. עם 1Password אפשר לנהל ארנק וירטואלי ואת כל הסיסמאות שלכם. כך שלא תצטרכו ממש לצאת עם ארנק למקומות יותר.

ג. Paste: מכירים את זה שהעתקתם כמה דברים במחשב ואז רציתם להדביק את זה בטלפון? אז פסט מאפשרת לכם לעשות את זה על ידי ניהול הקליפבורד במחשב ובטלפון.

ד. Headphones: זו האפליקציה של האוזניות החכמות של סוני שמאפשרות לי להשתיק את העולם. האפליקציה מאפשרת לי לשלוט ברעשים שמגיעים מבחוץ. לדוגמא אם אני רוכב על אופניים, אלגוריתם מאפשר כניסה של צלילים מסוימים כמו צפירות של רכבים, על מנת להגן עליי ולאפשר לי רכיבה בטוחה.

ה. Brain.fm: כאשר אני רוצה להגיע לעבודה עמוקה אני שם אוזניות עם ביטול-רעשים ואת Brain.fm. מדובר בפלייליסט שנוצר על ידי אלגוריתם שמתבסס על מחקרים על המוח. הוא מאפשר להגיע לפוקוס בצורה אופטימליץ ולהישאר במצב עבודה עמוקה.

ו. TextExpander: מאפשר לי להגדיר קיצורי-מקלדת לטקסים ומשפטים ארוכים שאני שולח לעיתים תקופות. נגיד במקום להקליד את הכתובת המלאה שלי, יש לי קיצור מקלדת "xhome" שפותח לי את הכתובת המלאה כולל מיקוד. אפשר להפסיק לחפש את המיקוד כל פעם מחדש באתר של דואר ישראל.

ז. Kronaby: אפליקציה שמאפשרת לי לנהל את ההתראות והפעולות שהשעון האנולוגי שלי עושה. רגע, שעון אנלוגי מחובר לאינטרנט, מה? כן – קרונבי זה שעון היברידי, timepiece שמאפשר פעולות אינטרנטיות פשוטות כמו שליטה על המוסיקה בטלפון, קבלת התראות חכמות, ושליטה על האורות בבית.

השעון אפשר לי להגיע לקונספט שנקרא filttered notification. במקום להגדיר שכל ההתראות שלי פתוחות לשיחות וסמסים מאנשים, הגדרתי 4 אנשים שחשוב לי לקבל מהם התראה אם התקבלה שיחה (כמו ביפר). כך שכל פעם שאני מקבל שיחה עם אשתי, שני המחוגים מגיעים לשעה 13:00 בשעון.

נעבור למתחם של הבית הדיגיטלי שלי

כאן נמצאות אפליקציות שקשורות לבית שלי:

א. Switcher: אפליקציה ששולטת במים החמים בבית.
ב. Mi Home: אפליקציה של שיואמי ששולטת על הרובוט והנורות בבית.
ג. Nanit: מוניטור חכם לילד שלי, שכבר כתבתי עליו בעבר.
ד. Bragi: אוזניות חכמות שאפשר לשחות איתן. לא הייתי ממליץ לקנות אותן אגב.
ה. Amazon Alexa: מאפשר לי לשלוט על האלקסות שיש לי בבית. אם הייתי צריך לבחור אלקסה אחת זה כנראה היה ה-Spot. עוד ארחיב על זה בפוסט נפרד על שולחן העבודה שלי.
ו. Sonos: מאפשר לי לשלוט על הרמקולים בבית.
ז. Sebsibo: שליטה חכמה על המזגן.

ברוכים הבאים לעיר דיגיטלית

לא צריך להיות ב-2025 בשביל לראות שאנחנו חיים בעיר דיגיטלית. אפליקציות רבות מאפשרות לנו להפוך להיות יותר יעילים במעבר ממקום למקום בעיר. אני אפרט רק על כמה בולטים מהן:

א. Colu: שירות שעובד עם לא מעט בתי עסק בעיר ומאפשר לשלם על דברים דרך הטלפון. הם השיקו מטבע לעיר תל-אביב אבל אני לא יודע אם זה ממריא עדיין.

ב. Bird: אם עדיין לא נדבקתם בחיידק הקורקינטים – אז כדאי שתכירו. בוודאי שמתם לב לכל הקורקינטים שפזורים בעיר ומאפשרים לכם להגיע ממקום למקום בקלות. זה קונספט שנקרא "The last mile״. ירדתם ברכבת, לוקחים קורקינט להגיע הביתה בלחיצת כפתור.

כשבא לי להתחבר עם אנשים

זוכרים את הטג-ליין של נוקיה ״connecting people״ עוד שהם שלטו בשוק הטלפונים לפני שהגיע האייפון? אז היום יש כבר אינסוף פלטפורמות שמאפשרות לנו להתחבר עם אנשים ולמקסם את הקשר שלנו איתם. הבעיה שיש יותר מידי פלטפורמות כאלה. לפני שאני אדבר על כמה אפליקציות בולטות, חשוב לי לדבר על הפיל שבחדר.

למה בחרתי לשים את וואטסאפ בתוך תיקייה?

בעוד וואטסאפ היא אפליקציה שיכולה לעזור במקסום אינטרקציות אנושיות עם אנשים שחשובים לכם, היא הפכה להיות מקדש לשאיבת תשומת-הלב של רבים מאיתנו. וואטסאפ היא האפלקיציה הכי פופולרית בישראל וכזאת ששואבת את רוב הזמן שלנו בשימוש יומיומי בטלפון. לכן, כדאי שנקבל החלטות חכמות בשימוש איתה.

הדרך שבה אני יוצר הגבלה עם וואטסאפ היא קודם כל לשים אותה בתיקייה שנקראת 'people' להזכיר לי שבסוף היום המטרה היא לשמור על קשר עם אנשים שחשובים לי באמת.

א. FullContact: אפליקציה שמאפשרת לעשות שיפור למידע שיש לכם באנשי הקשר שלכם. האפליקציה שואבת מידע מסושיאל מדיה ומוסיפה לאנשי הקשר תמונות, תפקידים עדכניים וכתובות. זה עוזר לי להשתמש במידע ב- CRM האישי שלי.

ב. Conduit: אפליקציה חדשנית שמשתמשת בבינה מלאכותית לעזור לי לנהל את היחסים שלי עם אנשים. מאפשרת לי לקבל החלטות יותר טובות עם מי אני רוצה לשמור על קשר ובאיזה תדירות. לדוגמא: האפליקציה יכולה להגיד לי שעל בסיס האינטרקציות הדיגיטליות שלי, שיש איזה חבר רחוק שלא דיברתי איתו הרבה זמן וכדאי שאני ארים לו טלפון כי רמת הקשר שלנו דורגה כחזקה.

ג. Zoom: לפעמים יותר אפקטיבי לעשות שיחות וידיאו מאשר טלפון. כך אפשר להתקרב עוד צעד לאינטרקציה אנושית אמיתית. עם Zoom אפשר לעשות שיחות וידיאו בצורה יציבה ולשתף את המסך. אני משתמש בזה הרבה ליעץ לאנשים on-the-go.

נעבור לתיקייה האחרונה, סופר-בודי

זאת תיקייה שמבוססת על יעד שנתי שלי והוא ״להיות בריא יותר״. לא אכנס יותר מידי לפירוט של האפליקציות כי אני ביחסי אהבה-שנאה עם רובן. הבעיה באפליקציות כושר ותזונה למיניהן זה שהן דורשות את התשומת-לב היומיומית שלי בשביל שזה יעבוד כמו שצריך. קחו לדוגמא אפליקציה מעקב אחרי מה שאתה אוכל – אתה אשכרה צריך לפתוח את האפליקציה, לחפש את כל המרכיבים שאכלת ולהקליד נתונים. לכן, זנחתי את רובן.

מתוך התיקייה הזאת אני יכול להמליץ על אפליקצייה אחת שבאמת עזרה לי לעשות החלטות יותר חכמות והיא – Hit The Gym. למה? כי הדבר הכי קשה בללכת לחדר כושר זה אשכרה לקום וללכת לחדר כושר. בכל פעם שאני הולך לחדר כושר האפליקציה מזהה את זה לפי המיקום שלי ועושה check-in אוטומטי. אני מגדיר לאפליקציה מתי אני רוצה ללכת לחדר כושר והיא מזכירה לי לעמוד ביעד שלי ואשכרה להגיע. קונספט פשוט – אבל עובד.

צעד שני: למחוק אפליקציות אינסופיות.

אנחנו נמצאים בעידן שבו הכלכלה המרכזית היא כלכלת תשומת-הלב. אפליקציות רבות עוצבו ותוכנתו למשוך את תשומת הלב שלנו. מפתחים רבים כבר העידו איך הם משתמשים באותם טריקים שעוצבו לבמכונת מזל, רק על המכשיר שנמצא לנו בכיס.

אז איך אפשר לשלוט על האפליקציות ששואבות את תשומת-הלב?

א. מחיקת אפליקציות לא-שימושיות בשימוש גבוה. מה הכוונה? יש אפליקציות שעוצבו אך ורק למשוך את תשומת הלב שלנו ולהכניס אותנו למלכודת דופמין. דופמין מוזרק למוח שלנו בכל פעם שיש תחושת נותן תחושת אופריה של סיפוק, מוטיבציה ואפילו התאהבות. אפליקציות כמו Facebook ו-Instagrm נחשבות לאלופות ״שקר הדופמין״. הן יוצרות לנו אינטרקציות חברתיות שקריות ובכך מובילות לייצור דופמין שנותן תחושה שווא של הישגיות. מנגנון ממכר.

לכן, מחקתי לצמיתות:

  • אינסטגרם
  • פייסבוק למובייל
  • אימייל (לא מחקתי כי יש לי Superhuman)

ב. לא למחוק אבל להגביל אפליקציות עם ״ניגון ללא הפסקה״. אפליקציות כמו YouTube עדיין נשארת במכשיר שלי כי יש תכנים שאני מאד נהנה לצרוך ועוזרים לי להגיע ליעדים שלי (נגיד לימוד קטע פסנתר), אך יש להם מנגנון חדש וחמקמק בשם ״ניגון ללא הפסקה״. זה אומר שברגע שסיימת לצפות בוידיאו אחד, וידיאו שני מתחיל להתנגן אוטומטי (ופרסומת לפני). למה המנגנון קיים? בשביל להשאיר אותנו בתוך האפליקציה. זה דומה מאד למנגנון ה- "Endless scrolling״ בפייסבוק, בו התוכן כל הזמן נטען ולא נגמר לעולם.

איך אפשר לשנות את המנגנון הזה? להוריד את הסימון "Autoplay next video״ באפליקציית YouuTube דרך מסך ההגדרות ולהחזיר את השליטה על הדברים שאתם צופים.

צעד שלישי: הגדירו נוטיפיקציות שיעבדו לטובתכם.

כאן מגיע החלק החשוב ביותר. מננגנון ההתראות הוצג במקור על ידי חברת בלקברי והוא הוטמעה לראשונה בממשק אימייל שלהם. זה התקבל באהדה על ידי אנשי-עסקים שהיה להם חשוב לשמור על קשר מיידי עם הלקוחות והקולגות שלהם.

אבל מה, אף אחד לא תיאר לעצמו שיהיו כל כך הרבה אפליקציות לשימוש אישי על גבי הטלפון. כל אפליקציה כזאת שואבת כברירת-מחדל פיסה מהתשומת-לב שלכם, דרך התראות יומיות או שבועיות שמסיתים אתכם מהדבר שאתם עושים עכשיו.

מחקרים מראים שאנחנו מקבלים בממוצע 95 התראות ביום. כל התראה כזאת באה עם מחיר מסוים על הפוקוס והיכולת שלכם להיות אפקטיביים באמת במהלך היום. אותם מחקרים מראים שנוטיפקציות ללא שליטה מובילים לעלייה חדה ברמת הסטרס.

אז הפתרון הוא לכבות את כל הנוטיפיקציות? ממש לא. תקבלו את האפקט ההפוך – חרדת החמצה דיגיטלית, דבר שיוביל לעלייה נוספת ברמת הסטרס שלכם.

לא חייבים להיות נזירים דיגיטליים, מצאתי פירצה.

אבל אפשר אחרת. מצאתי בשבילכם מעקף, האק שיהפוך אתכם להיות מחוברים לעולם מבלי להיות מוסחי-דעת. נתחיל?

שלב ראשון: לעשות הערכת מצב ולבדוק כמה נוטיפקציות אתם מקבלים בשבוע.

הולכים להגדרות >> זמן מסך >> וגוללים למטה להתראות (Notifications).

אפשר לראות את כל ההתראות שאתם מקבלים בשבעת הימים האחרונים. אבל יותר חשוב מזה, אפשר לראות מאיזו אפליקציה אתם מקבלים הכי הרבה התראות.

שלב שני: יש לעשות הפרדה בין אפליקציות שמאפשרות לנו חיבור עם אנשים שחשובים לנו באמת, לאפליקציות ״לא-אנושיות״ היוצרות פייק דופמין, אשר אותם נרצה לנטרל לחלוטין. אם ההתראה מגיעה מאפליקציה ״לא-אנושית״, זאת אומרת אפליקציה שלא באמת מאפשרת לכם ליצור אינטרקציות אמיתיות עם אנשים, לדוגמא מחשבון, אנחנו מורידים התראות לאלתר.

יש להוציא מהכלל אפליקציות שחשוב לכם לקבל מהן התראות בזמן אמת, כמו קלנדר. אותן תשאירו AS IS.

שלב שלישי: כאן נכנס הטוויסט בעלילה. אם זו אפליקצייה ששולחת יותר מ-20 התראות שבועיות ואין בהתראה משהו שהוא רגיש-בזמן אנחנו דואגים שההתראה תופיע רק ב-״מרכז ההתראות״ (Notification center).

מדובר כאן בטריק מאד פשוט שמשמעותו להחזיר את השליטה שלכם על טכנולוגיה. ברירת-המחדל היא שאתם מקבלים התראות בכל החזיתות: דרך באנרים מעצבנים, במסך נעילה וגם במסך ההתראות.

  • התראות במסך הנעילה זה לא מומלץ. זה יגרום לכם לפתוח את הטלפון שוב ושוב בחרדה כי פספסתם משהו.
  • אבל התראות בצורה של באנרים הן הכי מסוכנות. תדמיינו שמישהו מגיע אליכם לפתע ומקיש לכם על הכתף בזמן שאתם עובדים על משהו חשוב. זה האפקט שהתראות של באנר בשילוב עם צלילים או רטט יכולות לעשות לנו. זה האמא של ה- push notifications.

כאשר אתם שמים התראות רק ב-״מרכז ההתראות״ אתם מחזירים חזרה את השליטה. אתם מחליטים מתי נוח לכם לקרוא את ההתראות שפספסתם במקום שאחרים יחליטו בשבילכם.

איזה אפליקציות אני כן מגדיר התראות ומשאיר אותן רק במסך ההתראות?

  • אימייל
  • IM – וואטסאפ, מסנג׳ר וסלאק

לסיכום: כל פעם שאני רוצה לראות מה פספסתי מאפליקציות כמו וואטסאפ, מסנג׳ר וסלאק, אני פשוט מחליק את האצבע מלמעלה בצד שמאל של המסך. כך ההתראות מגיעות אליי דרך החלטה ולא דרך הסחת-דעת.

צעד רביעי: Somewhere only we know

תשמעו טריק קטן שעשיתי עם בת זוגתי. בגלל שאני מכבה התראות בצורת באנרים בכל האפליקציות בטלפון שלי, הייתי צריך למצוא דרך לאפשר לבת זוגתי ואם ילדיי להשיג אותי בכל רגע נתון דרך הודעות. כאן נכנסת לתמונה אפליקציית-רפאים.

מה הכוונה?

לוקחים פלטפורמה למסרים מידיים שאף אחד לא משתמש בה ופשוט מתכתבים בה. בפלטפורמה הזאת אני מגדיר שאני מקבל באנרים וכך אשתי יכולה לכתוב לי ואענה במיידית. אנחנו אישית משתמשים באפליקציית סמס רגילה, כי באופן אבסורדי אף אחד לא שולח סמס היום לא דרל וואטסאפ.

צעד רביעי: להגדיר זמני ״לא להפריע״

מכירים את זה כשאתם מגיעים למלון ואז יש שלט כזה אל הדלת שנותן אינדיקציה למנקים לא להיכנס לחדר? אז יש כזה בדיוק גם לעולם הדיגיטלי. בטלפון שלכם אפשר להגדיר מצב DND = Do not disturb, שזה הדבר כנראה הכי טוב שאתם יכולים לעשות לכם ולמשפחה שלכם. בשעות מוגדרות, הטלפון יעבור למצב DND ותוכלו לקבל שיחות רק ממספרים ספציפיים. כל ההתראות, הטלפונים, והרעשים יעברו לשקט באופן אוטומטי, כך שתוכל להניח את הטלפון בצד באמת.

בוא נראה איך הגדרתי את זה:

א. אני מגדיר שהטלפון נכנס למצב DND בין השעות 20:00-08:00. למה? כי אני בדרך כלל מתעורר ב-06:00 והייתי רוצה את השעתיים הראשונות בבוקר להקדיש לעצמי ולסיים משימות מורכבות (מה שנקרא ״לאכול את הצפרדע״). בערב משעה 20:00 הייתי רוצה להקדיש לזמן משפחה נטול הסחות-דעת.

ב. שימו לב לסמן ב- ״Allow calls from" ואז ללחוץ על "Favorites״. זה אומר שברגע שתקבלו שיחה מאנשים שברשימת מועדפים שלכם, נגיד משפחה, בת זוג וכו׳ השיחה תעבור.

ג. אני מסמן את ה-"Repeated calls״ שזה מאפשר לי להוריד קצת 'פומו' בכך שאם מישהו יתקשר אליי פעמיים רצוף ואני אהיה במצב DND השיחה תגיע אליי. זה מעולה להוריד מכם קצת סטרס בלהיות מוטרדים בשאלה ״אבל אם מישהו מחפש אותי דחוף?״.

ד. יש גם אפשרות יותר מתקדמת להגדיר DND בזמן נהיגה. הטלפון מזהה שאתה נכנס למצב נהיגה באופן אוטומטי ואז שולח סמס אוטומטי לאנשים שמתקשרים אליך. זה נחמד, אבל מצאתי שזה עושה כל מיני טעויות.

אוקיי, אבל מה עושים עכשיו?

אם הגעתם עד לפה – זה אומר שאתם רוצים לעשות שינוי בדרך בה הטלפון שולט לכם על החיים. אז שאפו.

רוצים לנסות איתי דיאטת הסחות-דעת? הכנתי לכם צ׳ק ליסט ב-ToDoist שיאפשר לכם להפוך את הטלפון שלכם לסופרטול מיד >> להורדת הצ׳ק ליסט.

יש לך שאלה? אנחנו מחכים לך בפוסט שאלות ותשובות בקהילת סופרטולז.

תומי בראב

תומי בראב מוביל את התחום של Supertools, אומנות השימוש בטכנולוגיה. תומי גם היה בצוות ההקמה ואיש מרקטינג בחברת הסייבר לעולם הרכב Argus ו-MassChallenge בישראל

הגב

12 תגובות על "כך תהפכו את הטלפון שלכם לסופר-פון נטול הסחות-דעת"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
יואב אבידן
Guest

כתבה מעולה !

שירלי
Guest

איזה יופי. באמת, כתבה מעולה ושימושית !!
שאלה – ראיתי שהכל ל-IOS יש גם לאנדרואיד?

יורם
Guest

מצוין

יאיר
Guest
יש פה טעות נורא בסיסית בעיני. כל הכתבה הזאת שואפת לניצול טוב יותר של הזמן שלנו. אבל זמן זה בכלל לא העניין פה. בדיוק להפך. הסיבה שאנשים מכורים לסמארטפון שלהם היא שהם מרגישים שהם חייבים לנצל את הזמן, ומה שאתה עושה זה למצוא פתרון לתסמין, שהוא לנצל את הזמן רק לדברים חשובים. אבל אתה לא פותר את הבעיה העיקרית. וזה מזכיר לי: ""בוקר טוב", אמר הנסיך הקטן. "בוקר טוב", אמר הסוחר. סוחר זה היה מוכר גלולות משוכללות לשיכוך הצימאון. "יש לבלוע גלולה אחת בשבוע, ואין צורך לשתות כלל". "מדוע אתה מוכר את אלה?" שאל הנסיך הקטן. "זה חסכון משמעותי בזמן",… Read more »
איתי
Guest

נהנתי מאוד לקרוא, ואפילו שמרתי במועדפים כדי לחזור אל הפוסט בזמן פנוי ולסדר דברים .
תודה.

ניר
Guest

כתבה מצויינת, אימצתי הכל :)

הייקר
Guest

תרשה לי רק להעיר שהשאלה המעולה של הילדה רחוקה מאוד מלהיות מורכבת ממילים אקראיות ויתכן שיש בה כדי לרמז שהילדה מעבירה את הזמן באופן הרבה יותר מושכל מאביה.

הייקר
Guest

ועוד דבר, לקחתי ממך כמה טיפים….

עידן
Guest

כתבה מעולה! אם אפשר להוסיף התאמות לאנדרוראיד יכול להיות נחמד

ת נ
Guest

ממה שאני רואה Notion לא כל כך מותאמת לעבודה בעברית.
זה נכון? יש לך טיפים לעבודה איתה שמשלבת עברית?

Eitan
Guest

הכתבה בין הכי מועילות שקראתי השנה תודה לך תומי.

דן דויטש
Guest

היי, תודה על כתבה מחכימה ומדוייקת. האם יש לך עצות מקבילות לשימוש מושכל נטול הסחות דעת במחשב נייד?

wpDiscuz

תגיות לכתבה: