תתפלאו, חברות ההייטק יכולות להפוך את המומנטום השלילי במניות לטובת העובדים

איך להטיב את תנאי השכר בעלות מינימלית? הירידות החדות במניות הטכנולוגיה מאפשרות לבצע תמחור מחדש של אופציות שהוענקו לעובדים; למי זה טוב? מה ההשלכות? ולמה חשוב לשים לב?

מקור: Unsplash

מאת גידי שלום בנדור

מצב השווקים הנוכחי נראה מדאיג ביחס לעבר הלא רחוק, בייחוד עבור סקטור הטכנולוגיה אשר הוביל את המגמה החיובית בשנים האחרונות וכעת מוביל את המגמה השלילית. חברות הטכנולוגיה, אשר מלבד המתיחות הגיאופוליטית סביב אוקראינה ועליית הריבית, סובלות ממחסור מתמשך בשבבים ומגיבות במגמה שלילית שכבר נמשכת למעלה מחצי שנה בשווקים הציבוריים.

ירידת מכפילי מניות חברות הטכנולוגיה, ביחד עם עליית הריבית אשר מעלה את שיעורי ההיוון, מתורגמות לירידת שווי מניות הטכנולוגיה גם בשווקים הפרטיים, ובמצבים של חוסר ודאות המשקיעים מקפיאים השקעות וממתינים על הגדר. על אף הירידות החדות בבורסות בעולם כדוגמת מדד הנאסד"ק אשר ירד בכ-30% מאז חודש נובמבר, חברות הטכנולוגיה יכולות להפיק תועלת מחוסר הוודאות – הירידה בשווי החברות מאפשרת לבצע עדכון להערכות השווי למגוון מטרות שונות וביניהן תמחור מחדש של אופציות שהוענקו לעובדים.

תמחור מחדש (Repricing), הינו הפחתת מחיר המימוש של האופציה, כך שישקף את השווי העדכני של מניית החברה ולעיתים אף שינוי תנאי תקופת ההבשלה. ביצוע תמחור מחדש הינו אירוע שיש לו משמעויות מבחינת מס ומבחינת הדוחות הכספיים, אך המשמעות המהותיות ביותר היא מבחינת ניהול כוח האדם בחברה. כאמור, שווי חברות הטכנולוגיה ירד ובמקרים מסוימים האופציות אשר הוענקו מלכתחילה לעובדים, בעיקר ככלי לתגמול בעת הצלחה כמו גם לשימורם בחברה, איבדו את תכליתן מכיוון שהאופציות התרחקו מהותית מהכסף ובהתאמה, הסיכוי שהעובדים יוכלו לממש אותן ירד. על כן, ניתן לשקול לבצע ספין חיובי ולרתום את ירידת השווי לטובת החברה, באמצעות הענקת אופציות במחיר מימוש נמוך יותר, כך שהאופציות שהוענקו לעובדים יחזרו להיות אטרקטיביות, תוך הגדלת הסיכוי שהעובדים יוכלו לממש אותן.

מי יכול לעשות ריפרייסינג?

באופן עקרוני, כל חברה יכולה לבצע תמחור מחדש של האופציות לעובדים. במידה ומדובר בחברה ציבורית ההליך פשוט יותר ביחס לחברה פרטית, ואין סיכון מבחינת סעיף 409A (לצורך הענקת אופציות לעובדים המשלמים מס בארה"ב), כל עוד מעניקים את האופציות בשווי הוגן. בחברות פרטיות, לעומת זאת, יהיה צורך להעריך את שווי החברה במקרים מסוימים, לדוגמה לצורך סעיף 409A. אפשרות נוספת אשר עומדת בפני החברות ואשר מבחינה כלכלית הינה זהה לתמחור מחדש היא ביטול האופציות והענקה של אופציות חדשות.

מה המשמעות מבחינת תשלומי המס?

צריך לקחת בחשבון שלאחר תמחור מחדש של אופציות, מנקודת המבט של רשויות המס בישראל וגם בארה"ב, התקופה הנדרשת של שנתיים להחזקת האופציות לצורך תשלום מס מופחת (תשלום מס רווח הון במקום מס שולי) מתאפסת ומתחילה שוב ממועד התמחור מחדש.

מה המשמעות מבחינת ההשפעה על הדוחות הכספיים?

ברגע שמשנים את תנאי האופציות שהוענקו לעובדים, בדרך כלל יהיה גם שינוי בשווי האופציות, כאשר במידה ושווי האופציות לאחר התמחור מחדש הינו גבוה יותר, הרי שמדובר בהטבה אשר נרשמת בדוחות הכספיים כהוצאה באופן מיידי.

איך מודדים את שווי ההטבה?

לצורך מדידת שווי ההטבה, שווי האופציות אשר הוערך בעבר בהתאם למועד ההענקה המקורי איננו רלוונטי עוד, אלא מעריכים את שווי האופציות (בדר"כ באמצעות מודל B&S) נכון למועד התמחור מחדש, פעם אחת תחת התנאים המקוריים מבחינת מחיר מימוש ותקופת הבשלה ופעם נוספת לאחר התמחור מחדש, כלומר לפי מחיר המימוש ותקופת ההבשלה החדשים. הפער בשווי בין שני סוגי האופציות הינו גובה ההטבה.

למה כדאי לשים לב?

לפני שנכנסים להליך של תמחור מחדש, חשוב לשים לב לכמה סוגיות. ראשית, מבחינת המסר שהנהלת החברה משדרת לעובדים ולמשקיעים, כאשר מדובר בתמחור מחדש לנוכח סיטואציה כוללת בשווקים כגון משבר פיננסי או מגמה שלילית ארוכת טווח בסקטור הטכנולוגיה כפי שאנחנו חווים מאז חודש נובמבר אשתקד, הרי שהמסר שהנהלת החברה צריכה להעביר הינו כי הליך התמחור מחדש נועד לנצל לחיוב את הסיטואציה השלילית בשווקים לצורך חיזוק הקשר של העובדים לחברה בהשקעה מינימלית.

במידה ותמחור מחדש נועד להתמודד עם מצוקה תזרימית של חברה ספציפית, ולא כחלק ממצוקה תזרימית כוללת כאמור, הרי שהמסר לעובדים ולמשקיעים יכול ליצור נזק, שכן מדובר באות מצוקה ויש לקחת זאת בחשבון. כמובן שישנם מצבים, כגון לאחר קיצוץ של שליש מעובדי החברה וקיצוץ מהותי בהוצאות, בהם לכולם ברור שהחברה נמצאת במצוקה תזרימית.

בשורה התחתונה

תמחור מחדש של אופציות שהוענקו לעובדים הינו כלי נפלא מבחינת המעסיק להטיב עם עובדיו, בעלויות מינימליות מצידו. המצב הנוכחי בסקטור הטכנולוגיה מתאפיין בלחץ ואי ודאות כלכלית בקרב עובדים רבים, חלקם אף פוטרו או נאלצו להתמודד עם פגיעה בשכרם ובפרט ברכיב ההוני של שכרם דרך ירידת שווי האופציות. באמצעות תמחור מחדש המעסיק יכול לתקן את ירידת שווי האופציות שהוענקו לעובדים וכפועל יוצא לחזק את הקשר של העובד עם החברה ומטרותיה ולשמר אותו לטווח הארוך. חשוב להדגיש כי תמחור מחדש מחייב פניה למס הכנסה על ידי המייצגים של החברה וזאת על מנת למנוע אירוע מס ולשמר את מסלול המס של סעיף 102 ההוני להענקות מסוג זה.

הכותב הוא מנכ"ל ומייסד S Cube מבית IBI Capital

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

1 תגובה על "תתפלאו, חברות ההייטק יכולות להפוך את המומנטום השלילי במניות לטובת העובדים"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
פסטיבל מספרי סיפורים
Guest
פסטיבל מספרי סיפורים

ברור שזה לטובת העובדים.
מי שעבר עבודה ב2021 כנראה שידרג שכר ונמחקו לו כל האופציות. דיל טוב ? תלוי מה אתה מחפש.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: