אתרי הטיסות, המלונות והחופשות ששווים מיליארדים; מה עם ישראל?

תחום ה-Travel הכולל הזמנת טיסות, מלונות, חופשות ותיירות באופן כללי משגשג ברשת ומניב לסטארטאפים ולחברות גיוסים והשקעות נאות. מה קורה עם ישראל ואילו מהחברות שולטות היום בתחום?

shutterstock travel

הפוסט נכתב על ידי עודד נבו, מייסד שותף ב-localyoo ואיש טכנולוגיה, תכנון ועיצוב מוצר עם ניסיון של שנים רבות בתחום בחברות כמו Conduit, אינטל ו-Telmap.

עולם הטכנולוגיה והחיבור שלו לשוק ה-Travel הוא נושא שלטעמי קצת מוזנח בסיליקון וואדי, למרות שבתקופה האחרונה אפשר לחוש בהתעוררות בתחום עם לא מעט מיטאפים סביב הנושא. אולם עדיין כשסוקרים את התחום מבחינת גודל החברות וסכומי הכסף הגדולים, אני חושב שאפשר לומר שאין בישראל באמת דריסת רגל לתעשייה הזאת.

קצת מספרים

תעשיית ה-Digital Travel שפונה לצרכן הסופי היא תעשייה שמגלגלת כ-300 מיליארד דולר בשנה והיא כוללת חברות ענק שנסחרות בבורסות בעולם בסכומים של מיליארדי דולרים, הנה כמה דוגמאות:

  • TripAdvisor – כ-13 מיליארד דולר
  • PriceLine – כ-60 מיליארד דולר
  • Expedia – כ-11 מיליארד דולר
  • Airbnb – כ-10 מיליארד דולר (שווי מוערך לפי גיוס אחרון)

אגב, מדובר על חברות עם רווחים מכובדים, בטח ובטח אם נשווה אותם לחברות כמו eBay ו-Amazon הקמעונאיות המקוונות.
כדי להבין את גודל ועוצמת השוק אציין שסך המכירות המקוונות בעולם ה-Travel לצרכן הסופי מהוות כרבע מכלל סך המכירות המקוונות לצרכן סופי.

אולי לא ידעתם אבל אחת מעסקאות הענק בעולם הטכנולוגיה שבוצעו בספטמבר אשר בו רכשה סאפ, ענקית התוכנה הגרמנית, את קונקאר תמורת 8.3 מיליארד דולר (שזו דרך אגב עסקת הרכישה הגדולה ביותר אותה ביצעה סאפ מאז ומעולם) היא עסקה שקשורה לעולם ה-Corporate Travel כשהפתרונות אותן מספקת קונקאר מאפשרים לארגונים לנהל את ההוצאות הקשורות לנסיעות של עובדיהם. בהודעה לעיתונות שהוציאה SAP בעקבות הרכישה היא מעריכה שעולם ה-Corporate Travel מגלגל מעל לטריליון דולר(!).

המלך הבלתי מעורער, Trip Adviser. צילומסך

המלך הבלתי מעורער, Trip Adviser. צילומסך

המהפכה

הדרך שבה אנו צורכים שרותי Travel (או גם: נסיעות ותיירות) עברה שינוי אדיר בשנים האחרונות, כשכל התהליך של הזמנת חופשה משלב התיכנון וצריכת התוכן ובהמשך רכישת הטיסה והחדרים במלון – מתבצע באופן עצמאי ע”י הצרכן עצמו מול המחשב או המכשיר הנייד ללא כל צורך בהתערבות אנושית. כשההוצאה השנתית למשק בית בעולם המערבי על נסיעות וחופשות היא הוצאה לא מבוטלת, וחלק ניכר מכל הטראנזאקציות מתבצע באופן ישיר ע”י הצרכן הסופי ניתן לומר שעולם ה-Travel הוא אחד הדוגמאות המובילות לכך שיותר ויותר אנשים מוכנים לצרוך שירותים דיגיטלים מורכבים, שכוללים תשלומים מקוונים בסכומים גדולים ומעקב אחרי אישורים וטפסים דיגיטלים, בתמורה לחסכון כספי ושירות מהיר יעיל ונוח. עולם ה-Travel הוא ללא ספק עולם שהתווה דרך ועומד בחוד החנית של הצרכנות המקוונת.

אם ננסה לחלק את תעשיית ה-Travel המקוונת שפונה לצרכן הסופי לתחומי פעילויות מרכזיים, ניתן לומר שבגדול קיימים שני תחומים עיקריים: תחום של צריכת שירותים ותחום של צריכת מידע.

צריכת שירותים

בתחום צריכת השירותים (הזמנה של טיסות, מלונות, ורכבים שכורים), האתר המוביל הוא Booking.com, מה שמעניין בסיפור של Booking.com הוא שלא רק שהם פיתחו ממשק שאיפשר לצרכן הסופי להזמין חדרים בבתי מלון בצורה ישירה, הם גם עשו שינוי בדרך שבה נגבו התשלומים, כשאם עד אז הסוכנים היו גובים את סכום ההזמנה מראש, במודל החדש של Booking.com התשלום התבצע רק כאשר הלקוח סיים את החופשה ועזב את המלון והחדשנות הזאת (היום קוראים לזה: Disruption) היא שהביאה בסופו של דבר להצלחה של הסטארטאפ ההולנדי ולרכישתו ע”י Priceline שהיא החברה הגדולה ביותר הפועלת בתחום ומאגדת תחתיה מותגי ענק אחרים כמו Kayak ו-Agoda (דרך אגב Priceline רכשה במהלך 2014 את Qlika הישראלית שמתמחה בפתרונות לוקאליזאציה לתחום הפרסום המקוון). מייד אחרי Priceline נמצאת Expedia שמאגדת תחתיה מותגי ענק כמו Hotels.com ו-HotWire.com

מלבד המותגים האמריקאים, ישנם שחקנים גדולים מאוד שפועלים בשווקים מקומיים, אשר חלקם גדולים יותר מחלק מהמותגים האמריקאים המוכרים כמו MakeMyTrip ההודי ו-HotelUrbano הברזילאי.

הכסף הגדול דרך אגב נמצא בהזמנת מלונות, שכן זו התעשיה שמאפשרת את אחוזי הרווח הגדולים ביותר.

צריכת מידע

מלבד החברות שמספקות שירותים, יש לא מעט מותגי תוכן מוכרים שכוללים שמות כמו National Geographic ו-Lonely Planet (שבבעלות BBC) אבל גם מותגי תוכן נוספים שפחות מוכרים לקורא הישראלי כמו Travel&Leisure ו-Conde Naste Traveler ששייך למוציא לאור של Wired, GQ ו-Vougue, כל אותם המותגים אחראים לכמויות מכובדות של תנועת גולשים (וזה לפני שהזכרתי את מדורי ה-Travel של ענקי מדיה כמו BBC, NYTimes, Yahoo ועוד) אבל הענק הבלתי מעורער של התעשיה הוא TripAdvisor, עם כ-84 מיליון כניסות בחודש הוא משמש כערוץ הראשי של תנועת גולשים לאתרי הזמנת המלונות ומהווה דוגמא מצויינת לכוח שניתן לצרכנים בזכות שירות שמבוסס על חוכמת ההמונים.

התרבות

בנוסף לעולמות התוכן הקלאסיים שסובבים את עולם ה-Travel, ניתן למצוא גם תכנים שעוסקים בחדשנות דיגיטלית. אם אתם חושבים להכנס לתחום או סתם רוצים להכיר את העולם הזה ולספוג את התרבות, כדאי לכם לעקוב אחרי שני בלוגים מובילים שעוסקים בטרנדים האחרונים בעולמות שמשלבים טכנולוגיה, Travel ו-New Media:

Skift: האמריקאי שיושב בניו יורק אבל מאוד מזכיר בהוויתו את הבלוגים הטכנולוגים של החוף המערבי.

Tnooz: עם משרדים ראשיים באירופה וכתבים בכל היבשות. המראה של הבלוג קצת מיושן אבל התכנים מצוינים ממש כמו בבלוג המתחרה.

לפני כמה חדשים פתח גם הבלוג הענק LifeHacker תת מדור בשם Wayfarer שמתעסק הרבה בפתרונות טכנולוגיים ובדרך שלהם לשפר את חווית הטיול עם פוסטים תמציתיים בסגנון הפוסטים של הבלוג הראשי.

מאיפה תצמח החדשנות הבאה?

אם בתחילת הפוסט ציינתי את המהפכה שחוללה הטכנולוגיה בעולם ה-Travel והחדשנות שעולם ה-Travel מוביל, אי אפשר בלי להזכיר את המהפכה העכשווית שהתאפשרה בזכות הטכנולוגיה, מהפכת “הכלכלה השיתופית” שסוחפת את העולם בהובלתה של Airbnb, שכבר חצתה את גבולות עולם ה-Travel, משפיעה על מודלים כלכליים מסורתיים ומביאה לשינויים חקיקתיים במדינות וערים באירופה וארה”ב. מלבד Airbnb שווה להזכיר את CouchSurfing, גם היא מתחום ה-Travel, שנוסדה כבר ב-2003, כחמש שנים לפני Airbnb, שלקחה את מודל הכלכלה השיתופית לקצה ויש לה חסידים רבים בעולם וגם בתל אביב שמקיימים מפגשים שבועיים בבתי קפה בעיר עם “גולשים” שבאו להתארח בעיר.

אז מה קורה בארץ?

לא הרבה האמת… קרנות הון סיכון ומשקיעים פרטיים מאוד חוששים מכניסה לתחום, אם אתה יזם, קרוב לוודאי שיהיה לך הרבה יותר קל לגייס לחברה שמפתחת פתרונות שקשורים לאבטחת מידע או מתמקדת בעולמות ה-B2B ובכל זאת ניתן להרגיש בשינויים כש”הדקה 90″ מתחילה לבחון השקעות בתחום, ב”אל על” יש דיבורים על הקמה של אקסלרטור ואפילו חברה מהתחום (Roomer) שהצליחה לגייס 2 מיליון דולר מקרן הון סיכון (BRM).

WIX נכנסה לפני כחודש לעולם ה-Travel כשהחלה להציע את פלטפורמת WixHotels שתאפשר הקמה של אתרים שמאפשרים הזמנה של חדרים.

במסגרת DLD TelAviv התקיים פורום בנושא “תיירות דיגיטלית” בהנחיית שרון לנדס מנהלת השרות לתייר בתל אביב עם פאנל שכלל את גלן פוגל סמנכ”ל אסטרטגיה ב-PriceLine שהיה מעניין מאוד ודיבר על הקשיים בכניסה לתחום שנשלט ע”י חברות ענק ואיפשר לשאול שאלות על הטרנדים האחרונים שנצפים בענף. נראה שאולי אולי מתחילה להיתפתח אצלנו סביבה תומכת שתאפשר גדילה של חברות שמסוגלות לפעול בתחום ולתרום לעולם המרתק והאתגרי הזה.

קרדיט תמונה: two people travel via shutterstock

 

Avatar

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

4 תגובות על "אתרי הטיסות, המלונות והחופשות ששווים מיליארדים; מה עם ישראל?"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
Roi F
Guest

כתבה יפה
נראה כי לא בוצעה עבודת תחקיר אודות המצב האמיתי בארץ והחידושים הצפויים, שכן אם היה פונה לחברות טכנולוגיה מובילות כגון פלג יישומי תוכנה, DPC, אלגומה, הוא באמת היה נחשף לפיתוחים החדשים והמיזמים העתידים לקום

רועי.

Nati Bialistok Cohen
Guest

כתבה מעניין ששופכת אור על הנושא. מאחל המון הצלחה ל localyoo, ברמה המסחרית ובדרך השינוי התודעתי.
אגב, לדעתי יש בארץ פעילות קצת יותר רחבה משהכותב מציג.

ערן
Guest

התחום כבר פה מזמן. ונכון התיירות מאז ומעולם גיגלו המון כסף גם לפני שהתחום חדר לאינטרנט. הפלטפורמה של booking.com נבנתה כמה שנים אחרי כמה חברות אחרות והטכנולוגיה לא כזאת מדהימה. לדעתי החידוש של חיוב כרטיס האשראי של הלקוח אחרי עזיבתו מהמלון זה מתקין להונאה ושימוש בכרטיסים גנובים וזה יגרום לנזקים. דרך אגב הרווחים הגדולים מגיעים מטיולים ולא מבתי מלון. חוץ מזה כתבה מעניינת ונכונה ברובה.

לירן יעקב רוזנפלד
Guest
לירן יעקב רוזנפלד

הצוות שלנו ב http://www.roomixer.com גייס 200 אלף דולר שבוע שעבר. ולמיטב ידיעתי GUESTY גייסו 2 מיליון. ישנם קומץ חברות טכנולוגיות שנותנות שרותים לחברות ענקיות בתחום. לפי דעתי התחום הרבה יותר חי ממה שנראה במאמר. לצערי החברות הגדולות כמו PRICELINE לא באמת מפרגנות. איך זה שלפרייסליין ו AIRBNB אין עדיין אקסלרייטור משל עצמם

wpDiscuz

תגיות לכתבה: