רשימת המיליונים: הנה 200 האנג'לים הפעילים בישראל ואיך תגיעו אליהם

יזמים? חושבים על סטארטאפ? הנה רשימה של 200 המשקיעים הפרטיים הפעילים ביותר בארץ, ועוד כמה טיפים על איך לגייס את ההון הראשוני לסטרטאפ שלכם

מאת: עוז חסין

כדי להיות יזם מצליח צריך סט של כלים כמו היכולת להניע אנשים, לאתר הזדמנויות, לרדת לפרטים ועוד שלל תכונות ניהוליות. אבל תכונה די ייחודית שיזם של סטארטאפ צריך היא היכולת לגייס כספים. כלומר, נכון שיש מספר סטארטאפים שהצליחו בגדול בלי לגייס כספים ממשקיעים לאורך הדרך (Bootstrap) אבל רובם המוחלט של הסטארטאפים המגיעים לשוויים גבוהים, להנפקות ולאקזיטים הם כאלו שנתמכו לאורך הדרך ע"י משקיעים. בתוך כל האתגר המתמשך הזה של גיוס  כספים יש נקודה שבה רוב היזמים המתחילים נעצרים והיא גיוס הכסף הראשוני.

לסטארטאפ בראשית דרכו עם רעיון למוצר שישנה את העולם יש לא פעם תחושה של ביצה ותרנגולת כשהוא ניגש לשלב של גיוס הכספים. כאשר מצד אחד המשקיעים מעוניינים במוצר בשל יותר, ומצד שני, כדי להגיע לשלב הרצוי הוא זקוק לכסף מהמשקיעים. בשלב הזה סטארטאפים רבים פונים לכל משקיע שרק יפתח להם את הדלת, ויסכים לשמוע אותם וכך למעשה הם מבזבזים אנרגיה ומשאבים במקום הלא נכון.

כמי שעובד בקרן הון סיכון ונחשף להמון מצגות ומיזמים, חבל לי על בזבוז הזמן והאנרגיה של אותם יזמים אשר פונים פעמים רבות  לגורמים הלא נכונים. בעוד שיש קרנות שמשקיעות החל משלב הרעיון, הרוב המוחלט של הקרנות מבקש לראות משהו מגובש יותר, ובינינו, גם אלו שאומרות שהן משקיעות החל משלב הרעיון, לרוב יעשו כן רק כאשר מדובר  ביזמים עם קורות חיים מאוד מאוד מרשימים.

לכן כתבנו סט של עצות קטנות שיכול לסייע לכם להבין איך לעשות את הצעדים הראשונים. להתרכז יותר בהתקדמות ופחות בבזבוז זמן על משקיעים שאינם רלוונטיים.

ציברו נכסים – קשה לגייס כסף על בסיס רעיון בלבד. עם זאת, גיוס אנשים לצוות, יועצים, קבלה לאקסלרטור איכותי, השתתפות  בתחרויות, פנייה לתוכניות מדען, פיתוח ראשוני של המוצר וגיוס של לקוחות ראשונים – כל אלו יקדמו את המיזם שלכם, ובעיקר יעזרו לכם להתבלט מול סטארטאפים אחרים.

הכירו את הקריטריונים של המשקיעים שאתם פונים אליהם – לשלוח מצגת למאות קרנות נשמע אולי מפתה, לאור  הסיכוי שאולי אחד מהם יגיד לכם כן, אבל בפועל מדובר בבזבוז זמן רציני ושעלול לשרוף את השם שלכם אצל משקיעים רבים.

השקיעו מאמץ ותשומת לב בפנייה לגורמים רלוונטיים – השתמשו ברשימת האנג'לים של Flashpoint VC, אתרו את המשקיעים  שרלוונטיים עבורכם, חפשו  למשל אנג'לים שהשקיעו בחברות דומות לשלכם.

פנייה אישית ומכוונת לכל משקיע – שליחת עשרות מיילים תביא לכך שהמיילים שלכם יגיעו מהר מאוד לספאם של המשקיעים. במקום, נסחו פנייה אישית ונסו להעביר אותה דרך מכר משותף.
היו גמישים במחשבה ובנוגע לשווי החברה: טעות נוספת של חברות היא הצבת סכום גיוס מרתיע בשלב מוקדם. כשאתם פונים למשקיעים, כוונו לסכום כסף שתואם את הטיקט של אותו משקיע.

צבירת נכסים

בעוד שהיכולת לגייס כסף על בסיס מצגת בלבד שמורה למעטים, המחזיקים מלכתחילה בקורות חיים מושלמים למשימה, סטארטאפים רבים יכולים בתחילת דרכם להתחיל לאסוף נכסים שונים שיקדמו את המיזם שלהם עוד לפני הגיוס. המילה נכסים מתייחסת לשלל הדברים שיגרמו לכם להיות יותר מעוד יזמים עם רעיון. נכסים שכאלה יכולים להיות גיוס של צוות בעל רקע מרשים, גיוס של יועצים מהתחום שמלווים אתכם בתהליך (ראיתי איך סטארטאפים לפעמים גם נוטים להגזים כשהם מגייסים לעיתים גם מספר גדול של יועצים שלא נותנים להם כלל ערך, אז כמובן שהכל במידה). כמו כן, לדעתי לסטארטאפ בראשית דרכו מומלץ לנסות להתקבל לאקסלרטורים איכותיים שיכולים לתת לו הכוונה, קשרים, אינדיקציה טובה יותר למשקיעים ובחלק מהמקרים גם השקעה צנועה. התקדמות נוספת בצבירת הנכסים יכולה להיות פיתוח  אבטיפוס, MVP או מוצר באופן עצמאי, פנייה למסלולי התמיכה של המדען, גיוס הלקוח הראשון ועוד.

בשורה התחתונה, הרבה פעמים בתחילת הדרך לא תוכלו לגייס כסף, אבל כן תוכלו לגייס נכסים שיאפשרו לכם לגייס את הכסף. על כן, מקדו אנרגיה בהתקדמות בפיתוח המוצר והחברה לפני שאתם משקיעים את כל המאמצים בלגייס השקעה על בסיס מצגת בלבד.

קריטריונים להשקעה

לכל משקיע יש כאלה. אתם רק צריכים להבין מה הקריטריונים של כל משקיע ולהשתדל לפנות לאלו שרלוונטיים עבורכם. רוב המשקיעים נבדלים על פי שני צירים עיקריים: תחומי השקעה ושלבי השקעה. ישנם משקיעים שמתמקדים בסקטור או סקטורים מסוימים; יש משקיעים שמתמקדים בשלב מסוים בין אם זה pre-seed או A rounds; אבל רוב המשקיעים מגיעים עם מושג מסוים לגבי הסטארטאפים בהם הם יוכלו להשקיע ומה ה-sweet spot שלהם. יש קרנות שהן גם multi stage ו-sector agnostic אבל הרוב המוחלט של המשקיעים מחפש סטארטאפים שמתאימים לפרופיל השקעות מסוים.

הטעות הנפוצה ביותר היא לפנות למשקיעים בשלב מוקדם מדי עבורם. לדעתי המקור לטעות הזאת טמון אולי בעובדה שקל יותר לפנות לקרנות מאשר לאנג'לים, לכל קרן יש אתר עם אפשרות לפנות אליה ופנייה לאנג'לים לרוב מורכבת יותר.

חשוב אם כך להבין לגבי כל משקיע באיזה שלבים הוא משקיע. אפשר ללמוד על שלבי ההשקעה או ממה שהמשקיע מעיד על עצמו או להסתכל בפורטפוליו שלו (אם מדובר באנג'ל אז דרך לינקדאין ו-Crunchbase ולהצליב את הזמן בו הוא השקיע עם שנת ההקמה של החברה. כמו כן, חשוב להבין באילו תחומים הוא השקיע בעבר. נתון זה יעזור גם להבין בהרבה מקרים כמה ערך יוכל להוסיף לחברה מלבד ההשקעה הכספית.


רוצים לדבר על גיוסי הון, סטארטאפים, פיתוח וטכנולוגיה?
כתבי גיקטיים ויותר מ-1,700 גיקיות וגיקים מחכים לכם בקבוצת הדיונים שלנו


איך לא לפנות למשקיעים

בבקשה אבל ממש בבקשה, אל תכתבו מייל בעברית שמתחיל: "שמי אלי, ואני רוצה לספר לך על סטארטאפ מהפכני בתחום ה…" ותפיצו את המייל הזה לכמה שיותר משקיעים. המחשבה שאם נשלח לאלף משקיעים, ואולי אחד יגיד כן – צריכה להתעדכן – היות וברמה הטכנית, ברגע שתעשו את זה ג'ימייל פשוט תעביר אוטומטית את כל האימיילים שלכם לספאם.

אז איך כן עושים את זה? מחפשים משקיעים מתאימים ומצמצמים את הלונג ליסט שבהמשך לשורט ליסט של משקיעים רלוונטיים עבורכם בלבד. מרחיבים את השורט ליסט בחיפוש עצמאי של אנג'לים שהשקיעו בחברות דומות לכם מבחינת תחום. מחפשים מישהו שיוכל להמליץ עליכם או להעביר דרכו את המצגת.
פונים בצורה אישית וחכמה. ומשהו טכני לסיום: תבדקו שהאימייל שאתם שולחים אליו – באמת מקבל הודעות, אם אחוז מסוים מהאימיילים שלכם חוזרים – שוב – ג'ימייל יתייג אתכם כספאמרים.

ועוד כמה מילים לפני הרשימה

שווה להקדיש זמן לקרוא עוד תוכן מהסוג הזה לפני שרצים לפנות למשקיעים, אלה היו השני סנט שלנו אבל יש דעות נוספות וטיפים נוספים, שיוכלו לחסוך לכם זמן יקר ולקרב אתכם להשקעה המיוחלת. לא הרחבתי על כך אבל אפשר גם לעבוד עם מתווכים – אם כי זאת משימה לא קלה בשלבים הראשונים, שכן גם מתווכים רוצים לראות משהו יותר מגובש מסתם רעיון כדי להשקיע בכם את הזמן שלהם.

תחשבו טוב כמה כסף אתם צריכים. בעיקר כשפונים לאנג'לים הטעות הנפוצה היא לכוון גבוה מידי, מעבר לצ'ק המקסימלי של אותו אנג'ל. צריך להתקדם בשלבים, ובעיקר לזכור שאחרי הגיוס הראשוני החיים נעשים קלים יותר. זה עוד לא אקזיט אבל יהיה לכם קל יותר להתקדם וגם לשווק את עצמכם למשקיעים הבאים. עד שתגיעו ל-Series A crunch, אבל על זה – בפעם אחרת.

אז אחרי כל ההקדמות והטיפים, הנה היא: רשימת האנג'לים של ישראל. אני רוצה להודות לעוז מקרן פלשפוינט, שהכין לטובת הקהילה רשימה של 200 האנג'לים הפעילים בישראל. ההשראה לרשימה היא כמובן הרשימה האגדית של אדן שוחט מ-Aleph שעד היום מלווה סטארטאפים רבים. הרשימה ממשיכה להתעדכן וגם אם לא כל הפרטים בה שלמים, היא נקודת התחלה טובה לסטארטאפ המתחיל.


 

הכותב הוא משקיע הון סיכון מקרן פלשפוינט

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

17 תגובות על "רשימת המיליונים: הנה 200 האנג'לים הפעילים בישראל ואיך תגיעו אליהם"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
מינה צמח
Guest

לא צריך להיות מדען חוקר בלשכה המרכזית לסטטיסטיקה כדי לראות ש99 אחוז מהרשימה הזאת מורכבת מגברים, ממוצא אשכנזי, עם ממוצע גיל של 45. אין ספק שיש פה מונופול של השוק.

אנעל
Guest

וואלה.. קדימה בשם הקדמה למחוק את כל הגברים עד שיהיה שיוויון

השם שלי קצר מידי
Guest
השם שלי קצר מידי

ממתי לקחת כל דבר שאומרים ולהפוך אותו נהייה טיעון לגיטימי?
המגיב למעלה אמר שאין מספיק משקיעות נשים ומשקיעים מעדות המזרח. זה מצב שיכול ליצור קיבוע של עיוותים היסטורים בגלל הטיה שלנו לרצות לעבוד עם אנשים שדומים לנו.

ואתם שניכם הפכתם את זה כאילו שהוא אמר שהגברים הלבנים איכשהו ״אשמים בזה״. זה לגמרי לא מה שנאמר… אתם חלק מהבעיה לא כי אתם גברים לבנים. כי אתם רואים ניסיון לתקן עיוות/כשל שוק כתקיפה נגד גברים לבנים. זה לא המצב.

הזין שלי קטן מדי
Guest
הזין שלי קטן מדי

ממתי לקחת כל דבר שאומרים ולהפוך אותו נהייה טיעון לגיטימי?
המגיב למעלה אמר שאין מספיק משקיעות נשים ומשקיעים מעדות המזרח. זה מצב שיכול ליצור קיבוע של עיוותים היסטורים בגלל הטיה שלנו לרצות לעבוד עם אנשים שדומים לנו.

ואתם שניכם הפכתם את זה כאילו שהוא אמר שהגברים הלבנים איכשהו ״אשמים בזה״. זה לגמרי לא מה שנאמר… אתם חלק מהבעיה לא כי אתם גברים לבנים. כי אתם רואים ניסיון לתקן עיוות/כשל שוק כתקיפה נגד גברים לבנים. זה לא המצב.

חדש ימינו כקדם
Guest
חדש ימינו כקדם

״כָּל הַבֵּן הַיִּלּוֹד הַיְאֹרָה תַּשְׁלִיכֻהוּ וְכָל הַבַּת תְּחַיּוּן״ :)

יפתח
Guest

תראי את הבחורה שתמיד מביאים לכרישים, בונקר לא מוכנה לקחת סיכונים

בר
Guest

רוצים להגיע לעוד משקיעים? תצטרפו לאירוע שיכלול מעל 100 משקיעים מישראל ואירופה במתכונת אונליין של Flashpoint.
כחלק מהאירוע, יהיה ניתן להציג בפני משקיעים מאירופה ומישראל. הרשמה בחינם בקישור הבא –
https://hopin.com/events/summer-saas-2021

גלעד
Guest

אי אפשר לראות מה כתוב בהרבה מאוד תאים באקסל. הוא חסום כך שאי אפשר לעמוד על התא ולראות למעלה מה כתוב בו, ובטקסטים טיפה ארוכים אז הם נמשכים מעבר לתא ובלתי ניתנים להצגה.
אפשר לתקן את האקסל כך שהוא ימלא את מטרתו עבורנו בבקשה?

עוז חסין
Guest

הוספתי לינק לטבלה

נועם
Guest

גם אם ישנו שדה שחלק מהטקסט מוסתר, ניתן לבחור בשדה וכל הטקסט יופיע מעלה, בשורת ה ״עריכה״…

עוז חסין
Guest
פולי
Guest

אז סתם חפרתי אתמול ב- HTML?

פולי
Guest

גם לא רשמת במה אתה משקיע ודרך איזה חבר אפשר להגיע אליך

עוז חסין
Guest

היי פולי,
אני בעצמי לא משקיע ישירות בסטרטאפים והקרן שלנו משקיעה בשלבים יותר מאוחרים (לייט סיד ומעלה עד פרי IPO).
אם מישהו בכל מקרה רוצה לפנות אליי האימייל שלי מופיע בתוך הקובץ או בלינקדאין – https://www.linkedin.com/in/ozh/

לאמלאךלאשרף
Guest

כתבה לא ראויה שמקדמת אירוע שהמשקיע עורך.

הרשימה מכילה לפחות עשרה אנשים לא רלוונטיים שמעולם לא ביצעו השקעה, או ביצעו השקעה אחת או שתיים כחלק מתפקידם בקרן הון סיכון, וכן כוללת לא מעט שותפים פעילים בקרנות.

כמו כן הרשימה לא כוללת עשרות רבות מהמשקיעים הפעילים יותר בשוק.

מתפלא על גיקטיים שפירסמו כתבה כזו אינטרסטית, עם רשימה כ"כ מטעה, חסרה, ומביכה, בלי לבדוק או לאמת אותה.

משה
Guest

אוקיי אז יש לך רשימה אחרת, מעודכנת? עם כל המשקיעים הפעילים, אדרבה, שלח קישור, נודה לך.

עוז חסין
Guest

היי מה המצב?
אני פרסמתי את הכתבה ובגלל שהפרסום היה בסמוך לתחרות סטרטאפים שלנו ניצלתי את ההזדמנות להזכיר לאנשים להירשם לתחרות, אם אתה חושב שזה לא ראוי מותר לך לטעמי זה סבבה.

לגבי האיכות של הרשימה, לקחתי כמה שיותר שמות שיכולתי למצוא ברשת של אנג'לים פעילים. האם חלקם כבר לא כל כך אקטיביים – יכול להיות, ברוב המקומות השתדלתי לציין גם כמה האנשים אקטיביים לפי מספר השקעות והשקעה אחרונה.

שמות שחסרים לך ברשימה אני אשמח לקבל ולהוסיף אותם, מאז הפרסום הוספתי לא מעט שמות ובהחלט אשמח להוסיף עוד, כרגע יש מעל 200 אבל בטוח שנוכל למצוא עוד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: