10 מפתחי המובייל הבולטים בישראל לשנת 2013

חודש דצמבר הוא זמן מצויין לסכם את השנה החולפת והפעם החלטנו לצאת ולבדוק מיהם 10 האנשים המובילים והבולטים בתחומם. הרשימה הראשונה מוקדשת למפתחי המובייל הבולטים בהייטק הישראלי לשנת 2013.

פרויקט ״אנשי הטכנולוגיה הבולטים בישראל לשנת 2013״ נולד לפני מספר חודשים ומטרתו להפנות את אור הזרקורים כלפי אנשים שבלטו במיוחד בתחום מסויים במהלך השנה החולפת.

עוד בפרויקט:

10 המעצבים הבולטים בישראל לשנת 2013

10 מנהלי המוצר הבולטים בישראל לשנת 2013

שוק המובייל בשנים האחרונות הוא אחד התחומים הלוהטים בעולם הטכנולוגי וכך גם הביקוש למפתחי מובייל למערכות ההפעלה השולטות היום בשוק. אם בתחילת שנות ה-2000 כולם רצו נוכחות ברשת באמצעות אתר אינטרנט, היום כולם מעוניינים באפליקציה. הפופולאריות של מכשירי הסמארטפון ומחשבי הלוח הולידו אינספור סטארטאפים שמציגים פתרונות שונים למובייל ואלו שגורמים לזה לקרות הופכים בשנים האחרונות למחוזרים מאיי פעם.

haim-bengigqiadam-sitonrotem-tzabarinatan-rolnikari-sprungd

ribkaraz-turgeman1 alexanderyosi-dahanelad-lebovitch

איך גיבשנו את הרשימה?

״בולטים״, ״הכי טובים״ – כל אלו הם מושגים בשימוש במטרה לנסות ולהבליט קבוצה מסויימת של מקצוענים הנמצאים בחוד החנית של תחומם. אבל האמת היא, מי יכול לקבוע באמת מי ״הכי טוב״? כמעט בלתי אפשרי למצוא סט של קריטריונים שחוצה מספר רב של תחומים. בשווקי הנישה זהו הניסיון, הביצוע, הגיל ומגוון רחב של גורמים משפיעים אחרים שמים לאנשים שונים את התווית ״בולטים״ בתחומם באופן הכי הוגן שאפשר. בכל זאת, כל הגורמים הללו לא צריכים למנוע מכמה אנשים מאוד מרשימים, את ההכרה הראוייה להם. אספנו בגיקטיים עשרה אנשי מקצוע שונים במספר קטגוריות, כל אחד והסיפור שעומד מאחוריו, וביקשנו מהם לספר לנו קצת על עצמם ועל נקודת המבט האישית שלהם.

בחודשים האחרונים פנינו לכל מפתח מובייל שנקרה בדרכינו וביקשנו ממנו להעביר לנו את רשימת המפתחים המוערכים ביותר על ידו. כך הגענו לרשימת מפתחים ארוכה שהובילה לאחת נוספת וכן הלאה, עד שהגענו לבסוף לרשימה הכוללת אלפי אנשים שעוסקים בתחום בישראל.

את האנשים שהוזכרו יותר מפעם אחת ברשימות השונות סימנו וספרנו כל פעם ששמם הוזכר ברשימה אחת נוספת. לבסוף הגענו לרשימה ובה 20 שמות של מפתחים אליהם פנינו באופן אישי על מנת להתרשם מהעבודות השונות שלהם בתחום ולבחור לבסוף את 10 הנבחרים שלנו מתוך אלו ששמם הופיע הכי הרבה פעמים ועל סמך ההתרשמות האישית שלנו מהעבודות שהציגו בפנינו.

חשוב לציין: הרשימה הטרוגנית וכוללת אנשים ותיקים מאוד בתחום לצד אלו שרק הצטרפו אליו לפני מספר שנים. הקביעה נעשתה על בסיס אזכור שמם של המפתחים במספר רב של רשימות שקיבלנו ולבסוף על בסיס מעבר על העבודות שהצליחו לבלוט יותר על פני היתר.

אז הנה הם, 10 הנבחרים שלנו בתחום פיתוח המובייל לשנת 2013 (הסדר אינו מחייב)

.


1. חיים בנגיגי, מפתח אנדרואיד

haim-bengigqiגיל: 34

תפקיד: CTO ומהנדס תוכנה בכיר בסטודיו Bengigi Games.

שנים בתחום: שנתיים.

ספר על פרוייקט שאתה גאה בו במיוחד.

משחק הדגל שלנו, Run Cow Run. זהו משחק ריצה שבמרכזו עומדת פרה קטנה שנמלטת מבית המטבחיים ומצילה בדרכה חיות אחרות. במשחק ייחודי זה הצלחנו להטמיע אג'נדה טבעונית בצורה הומוריסטית ומשעשעת. יחד עם זאת המשחק גם זכה להצלחה כבירה ברחבי העולם עם מליוני הורדות ויצא כמעט לכל פלטפורמה אפשרית.

הפרוייקט הכי מורכב שהיית מעורב בו? ספר על האתגרים השונים בפיתוח וכיצד התגברתם עליהם.

אחד הפרוייקטים היותר קשים, שעדיין נמצא בתהליך פיתוח, הוא משחק בשם Dancing Gig, שאמור לצאת לאור בקרוב. מדובר במשחק ריקודים שדוגם את פניו של השחקן בעזרת טכנולוגיית זיהוי פנים ומלביש אותם על גבי דמות מונפשת המרקדת על פני המסך. בין האתגרים במשחק אני יכול למנות את השימוש השונה במצלמה במכשירים שונים ובדרישות התאימות לפלטפורמות השונות, את הצורך בזמני תגובה קצרים וברמת ביצועים גבוהה וכן את העובדה שאין בנמצא הרבה תיעוד על הטכנולוגיה, שכן מדובר בטכנולוגיה חדשנית, שעדיין לא נעשה בה שימוש מסחרי משמעותי. התגברנו על הקשיים בעזרת הרבה ניסוי וטעייה, קוד שמגן מפני כל מקרי הקצה וכמובן הרבה אופטימיזציות לשיפור הביצועים.

איזו דמות היית מגדיר ככזו שאתה מעריך במיוחד?

אחד האנשים שאני מאוד מעריך בתעשייה הוא בחור גרמני צעיר ושאפתן בשם ניקולאס גרמליך, אשר פיתח בעצמו בקוד חופשי מנוע לפיתוח משחקים בשם AndEngine. בזכותו אנחנו, וכמותנו רבים אחרים, נכנסנו לתחום פיתוח המשחקים באנדרואיד ולמעשה המשחק הידוע שלנו Noogra Nuts מבוסס על המנוע הזה בגרסאת האנדרואיד שלו.

נשמח אם תשתף בטיפ אחד או יותר עבור אלו שרק נכנסים לתחום

הייתי ממליץ לו כמובן קודם כל להכיר את יסודות התכנות, בין אם בלימודים באוניברסיטה, בקורס חוץ אקדמי או במסגרת אחרת. על מנת להכנס לשוק המובייל הייתי מייעץ להתחיל ראשית בפיתוח של אפליקציה פשוטה יחסית באופן עצמאי, גם על מנת לרכוש נסיון בסיסי וגם בכדי לדעת אם התחום הזה בכלל מתאים. פיתוח אפליקציות ומשחקים בפרט זהו תחום מאוד תובעני ומאוד תחרותי, עם טכנולוגיות שמתפתחות ומשתנות מידי יום, לכן חשוב להשאר עדכני ולהיות מסוגל ללמוד ולהכיר טכנולוגיות חדשות בזמן קצר. בתור מפתח עצמאי יש כמובן חשיבות עצומה ליצירתיות ולמקוריות.


adam-siton2. אדם סיטון, מפתח iOS

גיל: 30.

תפקיד: ראש צוות iOS בחברת Any.DO.

שנים בתחום: 4.

ספר על אפליקציה שאתה לא יכול בלעדיה

בשנה האחרונה התמכרתי ל Coursera. החזון של להביא חווית לימוד ברמות הגבוהות ביותר לכולם הוא מדהים בעיניי, וההתקדמות של האתר בזמן הקצר שהוא קיים מרשימה מאוד – גם בהיקף הקורסים וגם בכמות המשתמשים. אני לא יודע אם חווית הלימוד אונליין תהווה בשלב מסויים תחרות אמיתית לאוניברסיטאות, אבל אם כן, זה יהיה הרבה בזכות Coursera.

מה הכי אוברייטד בעיניך?

אתר Craigslist. עד עכשיו אני לא מצליח להבין איך אתר שנראה כאילו הוא משתדל להיות כמה שיותר מכוער ולא אינטואיטיבי, הפך להצלחה כל כך גדולה.

מאיזו דמות אתה שואב השראה?

ממציא ה-Bitcoins (לכאורה) – Satoshi Nakamoto. אני עדיין לא משוכנע ש-Bitcoins היא לא בועה שתתפוצץ בקרוב, אבל העובדה היא ש-Satoshi סיפק פתרון לבעיה שאף אחד אפילו לא ידע שקיימת בצורה כל כך מדוייקת ואפקטיבית ושהצליח לייצר מודל שמתפשט בצורה אקספוננציאלית בלי שום גוף מרכזי שדוחף אותו – מאוד מרשימה אותי.

מהו הפרוייקט שהיית הכי רוצה להיות חלק ממנו עכשיו?

״התחום שהכי מרתק אותי בשנים האחרונות הוא השילוב בין מובייל לעולם הרפואה והביולוגיה. באופן לא מפתיע, גם בתחום הזה גוגל מסתמנת כפורצת דרך והכריזה לאחרונה על הקמה של חברת בת חדשה בשם Calico ששמה לה למטרה להאריך באופן משמעותי את תוחלת החיים, אך למרות שיש מעט מאוד אינפורמציה פומבית על החברה – היא עושה רושם של מקום עבודה מרתק עבורי.״

ולסיום – תן טיפ למפתחי מובייל בתחילת דרכם

המצב בארץ היום הוא קצת בעייתי למפתחים חדשים שמנסים להיכנס לתחום המובייל – מצד אחד יש כמות עצומה של תכנים זמינים ללימוד עצמאי, אבל מצד שני יותר מרבע מחברות ההייטק בארץ הן סטארטאפים שלא מוכנים להשתפשף על מתכנת חסר נסיון. אני הייתי ממליץ למתכנת חדש שמנסה להיכנס לתחום לעשות קורסים אונליין (לדוגמא הקורסים של אוניברסיטת Stanford) ואחר כך לנצל את העובדה שלכל עם ישראל יש רעיון לאפליקציה – ופשוט לפתח אפליקציה קטנה באופן עצמאי. זה גם ייתן לו נסיון מעשי, גם ילמד אותו על הקשיים האמיתיים בתחום,  גם ייראה את התשוקה וההבנה שלו בבניית מוצרים וגם ייתן לו משהו קונקרטי לדבר עליו בראיונות עבודה.


rotem-tzabari3. רותם צברי, מפתחת אנדרואיד

גיל: 22.

תפקיד: פרילאנסרית, מפתחת פרוייקט Web למובייל בגוגל.

שנים בתחום: שנתיים.

ספרי על אתגרים בהם נתקלת במהלך הדרך

בכל פרוייקט האתגרים הם שונים – לפעמים יש דדליין קשיח, לפעמים הטכנולוגיה חדשה ועדיין לא כל כך יציבה, ולפעמים הלקוח הוא הכי מאתגר. באנדרואיד אחד האתגרים הכי הגדולים הוא לבנות אפליקציה שתעבוד חלק על מגוון מכשירים וגדלים שונים של מסך, במיוחד אפליקציות שמשלבות אנימציות ו-Touch Events מורכבים שדורשים ניתוח של מידע בקצב מהיר.

מהי האפליקציה האהובה עלייך?

קנדי קראש עשו עבודה מדהימה ביצירת מנגנוני התמכרות והפצה חברתית ממשחק שבסך הכל ראינו כבר בהמון גרסאות. זו אומנות. אני הכי אוהבת פרוייקטים שמשלבים כיף וטכנולוגיה, ששמים דגש על חווית משתמש וגם מאתגרים מחשבתית בתהליך התכנון והפיתוח, ונראה לי שתחום המשחקים משלב טוב בין השניים. אני כרגע עושה את עבודת החלומות שלי – בוחרת על אילו פרוייקטים לעבוד ויכולה לגוון ולהחליף בכל שלב. אני שואפת שתמיד יהיה לי אתגר וחופש יצירה.

מהי האפליקציה הכי גרועה בעינייך?

Windows 8 ל-PC.

ולסיום – תני טיפ למפתחי מובייל בתחילת דרכם

לאדם בלי ניסיון בפיתוח בכלל הייתי ממליצה קודם ללמוד תכנות בסיסי ועקרונות OOP. אחר כך הייתי ממליצה לבחור פרוייקט קטן ולהתחיל לפתח אותו, לתקוף את הבעית אחת אחת ולאט לאט להרחיב את היקף הפרוייקט. לדוגמא יש פרוייקטים שלמים שמתבססים על מפות, פרוייקטים שמתמקדים בהקלטה ונגינה, פרוייקטים שמתמקדים בחיבור לאינטרנט ופייסבוק, פרוייקטים שמתמקדים בציור על המסך ועוד ועוד. יש המון נישות והן בלתי תלויות אחת בשניה. זה גם תחום שמשתנה כל הזמן, כל כמה חודשים ה-SDK מתעדכן ויוצאות ספריות חדשות, כל יום צצים פרוייקטים של קוד פתוח שאפשר להיעזר בהם. זה תחום צעיר ולכן אפשר להתמקצע בו מהר יחסית. ככל שעושים יותר פרוייקטים הבעיות הופכות למוכרות וצוברים סט קבוע של כלים שרלוונטים כמעט לכל אפליקציה.


natan-rolnik4. נתן רולניק, מפתח iOS

גיל: 26.

תפקיד: מפתח iOS בחברת Seeking Alpha, המפעילה אתר חדשותי המוקדש לשוק ההון.

שנים בתחום: 4.

ספר על הפרוייקט החלומות שלך

אחרי שאצבור הרבה ניסיון, גם טכנית וגם במה שנוגע לעבוד עם צוותים שונים, ארצה לעבוד בחברה שמשלבת בין ההתלהבות שיש לי בתחום המובייל, יחד עם הידע מהתחום הרפואה והבריאות, שכן אבי ושניים מאחיי רופאים בברזיל. אני רואה את ההצלחה בתחום אחר שהוא לא איפה שרכשתי את התואר האקדמי שלי, והעובדה שאני עובד עם זה פה בארץ, היא חלום גדול מבחינתי.

איזו אפליקציה אתה מעריך באופן יוצא דופן?

אפליקציית Tweetbot של Tapbots. המפתח Paul Haddad והמעצב Mark Jardine פיתחו ביחד את הגירסה השלישית של תוכנת ה-Client לטוייטר, ואנשים רבים המשתייכים לקהילה של מפתחי ה-iOS משתמשים באפליקציה הזו. פרט ליציבות האפליקציה ולעצם העובדה שהיא עובדת כמו שצריך, האפליקציה התברכה בממשק משתמש ועיצוב פשוט מעולה. גם לפני העדכון האחרון היא הייתה מעוצבת להפליא, אך לא ממש מתאימה לעיצוב הנקי והחדש של iOS 7. כולם שאלו את עצמם כיצד מפתחי האפליקציה יתגברו על האתגר הזה והתוצאה היתה מאוד מפתיעה.

מאיזו דמות אתה שואב השראה?

אני מאוד מעריך את Craig Federighi, היום Senior Vice President of Software Engineering באפל, הוא אחראי על הפיתוח של iOS ו-OS X, מערכת ההפעלה של מחשבי ה-Mac. למרות הידע הרב שלו בתחום (Masters במדעי המחשב ותואר ראשון בהנדסה, חשמל ואלקטרוניקה) על הבמה הוא פשוט כוכב – הכי רחוק מחנון. הוא מצחיק, ויודע להעביר את המסר. הייתה לי הזדמנות קצרה לדבר איתו ב-WWDC, והוא מסמן את מה שהכי מושך אותי באפל – השילוב בין טכנולוגיה ואומנות לבין החיים היום-יומיים.

בלי איזו אפליקציה אתה לא מסוגל לחיות?

בדרך לעבודה ובחזרה, Waze היא האפליקציה שאני לא יכול בלעדיה. אני סומך עליה שתחשב עבורי את הדרך הכי מהירה ומקשיב להתראות שלה, גם כאשר אני נוסע למקומות שאני מכיר, ולמקומות שאני לא מכיר אני מסתמך עליה במיוחד – במיוחד בתור אחד שעלה לא מזמן לישראל ולא מכיר את כל הכבישים. המנכ״ל שלנו ב-Seeking Alpha אמר לנו פעם, שכל חברת סטארט אפ צריכה לחשוב ככה: "אני רוצה לבנות חברת X כדי שהאנשים יעשו Y, ובעוד כמה שנים, אנשים לא יוכלו בלי המוצר הזה בגלל Z". ואני חושב ש-Waze מתאימה בדיוק למשפט הזה.


ari-sprungd5. ארי ספרונג, מפתח אנדרואיד

גיל: 33

תפקיד: מפתח אנדרואיד בכיר, חברת הסטארטאפ UIU Mobile

שנים בתחום: 4

ספר על הפרוייקט שאתה הכי גאה בו

הפרוייקט שאני הכי גאה בו הוא אפליקציית אנדרואיד בשם Red Alert שפיתחתי בזמן המלחמה, ושולחת התראת Push בעת אזעקה, בהתבסס על מיקום המשתמשים. פיתחתי את האפליקציה בזמן קצר במיוחד (פחות משבוע), וכאשר העליתי אותה לחנות ה-Google Play, אלפים הורידו אותה בפחות מ-24 שעות. לאחר שנגמרה המהומה, התבקשתי להסיר את האפליקציה מהחנות מטעמים בטחוניים.

ספר על אפליקציה שמוערכת במיוחד על ידך?

Shazam, בעיקר בזכות מורכבות הטכנולוגיה העומדת מאחוריה.

ואפליקציה פחות מוערכת?

LinkedIn. אפליקציה איטית מאוד וללא חווית משתמש מעולה, אשר לא מנצלת את מלוא הפונטציאל הגלום בה. לדוגמא: כאשר אני לוחץ על פרופיל LinkedIn של משתמש באתר הקישור מפנה אותי אל אתר האינטרנט עצמו, כאשר אתר האינטרנט מבקש ממני להתקין את האפליקציה, אבל כבר בעצם התקנתי אותה…

מאיזו דמות אתה שואב השראה?

מייקל ג׳ורדן – הוא מזכיר לי כל הזמן כיצד להשיג את המטרות שלי, להגשים את החלומות שלי וללמוד מטעויות בדרך. ניסוי וטעייה הוא חלק חשוב מאוד בדרך להצלחה, במיוחד בתחום הפיתוח. כאשר טעיתי, למדתי את הלקחים הכי גדולים שלי והם עזרו לי במיוחד בהמשך. ציטוט שלו שאהבתי במיוחד: ״החטאתי יותר מ-9,000 זריקות בקריירה שלי, הפסדתי יותר מ-300 משחקים, 26 פעמים קיבלתי את הכדור ברגע המכריע והחטאתי, נכשלתי בחיי שוב ושוב, ובזכות זה גם הצלחתי.״

ולסיום – תן טיפ למפתחי מובייל בתחילת דרכם

אני חושב שאני הדוגמא המושלמת למישהו שעשה את הקפיצה אל תוך הפיתוח למובייל. כאשר עזבתי את משרת המכירות שלי החלטתי שאני רוצה להיות מתכנת. לקחתי קורס של 8 חודשים והקדשתי את רוב הזמן שלי ללימוד ברשת ולתרגול. כיום, יש שפע כל כך גדול של מידע שניתן למצוא אותו בקלות באינטרנט, וכל מי שמונע לתחום הפיתוח, נלהב ומתמצא ברשת יכול להיות מפתח טוב על ידי הקדשת זמן ללימוד מהקהילה המקוונת. אהבתי במיוחד את YouTube, והייתי מבקר שם הרבה בתחילת דרכי. לדעתי, מפתח מתחיל צריך לנסות בעצמו וללמוד טכניקות שונות ומושגים על ידי תרגול מירבי. במילים אחרות, למידה על ידי עשייה.


ribka6. רבקה שוורץ-פלג, מפתחת iOS

גיל: 23.

תפקיד: מפתחת iOS בכירה בחברת Tvinci.

שנים בתחום: שנתיים.

ספרי על האפליקציה שאת הכי גאה בה

אפליקציה שפיתחתי בעבר ואני גאה בה במיוחד היא אפליקציה לעיוורים, המתרגמת תמונות לצלילים לפי אלגוריתם הממיר צבעים לצלילים על סמך מחקר שהתפתח במחלקה לחקר המוח באוניברסיטה העברית, באמצעות האפליקציה, ניתן לעבור אימון על-ידי תמונות על בסיס כל מיני חוקים, דוגמאת קווים עם מוטיב מסויים, אותיות ה-א׳ ב׳ וכמובן צילום חי של תמונה בודדת או וידיאו. עד עכשיו כל התהליך היה עדיין בגדר מחקר, אך האוניברסיטה תשיק את האפליקציה לקהל הרחב ממש בזמן הקרוב. האפליקציה הזו מאתגרת מאוד מההיבט המתמטי: עיבוד תמונה -> יצירת קובץ שמע (ברמה של ביטים) ובמינימום זמן.

מהו פרוייקט החלומות שלך?

הייתי שמחה לעבוד בפרוייקט מחקרי , שמנסה להביא את הדבר הבא בטכנולוגיה. (טכנולוגיה שקופה , טכנולוגיה שמתבססת על כישורים אנושיים  – מחשבות , דיבור, טכנולוגיה לבישה). אני מאוד מפרגנת לגוגל, זו חברה שדוחפת את העולם קדימה ושומרת על מצוינות טכנולוגית ועממיות גם יחד. הרבה מהפרויקטים של גוגל כבר נראים לנו כמובן מאליו, אך אלו הם הפרוייקטים ששינו את העולם, לדוגמא: GMail, Google Maps, ועכשיו Google Glass.

בלי איזו אפליקציה אתה לא יכולה לעבור את היום?

לא יודעת אם לא יכולה בלעדיה, אבל מאוד שימושית עבורי – AnyList, אפליקציה לניהול רשימות משותפות.

ולסיום – תני טיפ למפתחי מובייל בתחילת דרכם

אם עכשיו היה ניגש אליי אדם ללא ניסיון בפיתוח ושואל אותי כיצד להיכנס לתחום הפיתוח המובייל, הייתי בוחנת כמה כוח רצון ופוטנציאל יש לו, אבל אם יש לכם את שני התכונות הללו ובכמות מספקת, תוכלו להגיע למטרה שלכם בכל דרך שרק תבחרו.


raz-turgeman17. רז תורג׳מן, מפתח אנדרואיד

גיל: 28.

תפקיד: מפתח אנדרואיד ב-Nubo Software.

שנים בתחום: 3.

ספר על פרוייקט שאתה גאה בו במיוחד ועם אילו אתגרים וקשיים היית צריך להתמודד התמודדת במהלך הפיתוח.

החברה הקודמת בה עבדתי כראש צוות, Contentnet Education, פיתחה פלטפורמה לימודית מבוססת אנדרואיד על טאבלטים המיועדת לתלמידים. המוצר מהפכני בכך שהוא יכול לשנות את שיטת הלימוד בבתי הספר ולהפוך אותו לאינטראקטיבי ומעניין יותר לתלמידים, ולתת משוב ומעקב הרבה יותר טוב למורים, כך שבעצם כל תלמיד מקבל יחס אישי, אפילו מרחוק.

הפרויקט היה מאוד מאתגר כי בעצם החל מהרגע שיצאנו לפיילוט והטאבלטים הגיעו לידי התלמידים, גילנו שהם ה-QA הכי טוב שיכולנו לבקש. מכאן, היינו צריכים למצוא דרכים למנוע מהתלמידים לצאת מאפליקצית השיעור והטאבלטים עברו התאמה אישית מכל הבחינות. ההתגברתי על הקשיים ע"י הרבה שעות פיתוח ומחקר של ניסוי וטעייה, חיפושים בגוגל וקבלת משוב מהשטח על-ידי מערכת למעקב ולהעלאת לוגים אוטומטית מהפלטפורמה.

ספר על אפליקציה שאתה מעריך במיוחד

Mobli. גם כי הם ישראלים, וגם כי יש להם ממשק משתמש וחווית משתמש ממש נוחים, הם דואגים לעידכונים ולתיחזוק רשת חברתית, שזו משימה לא פשוטה. אני מאחל להם הרבה הצלחה בהמשך.

ואפליקציה גרועה?

האפליקציה של זאפ השוואת מחירים, פשוט אפליקציה עם פוטנציאל גדול ומימוש רע, הרבה דברים לא עובדים כמו שצריך, החיפוש לא תמיד אמין ולא ניתן לפלטר בצורה טובה את תוצאות חיפוש, אחד השימושים המרכזיים באפליקציה.

ספר על דמות שאתה מעריך.

אם לא לבחור את מייסדי גוגל/אפל שעשו את זה בענק וכנראה גם נכון, הייתי בוחר את הבוס שלי, ישראל ליפשיץ, מייסד SysAid ו-Nubo. לא בתור חנופה – אלא משום שבאמת הוא בן אדם מבריק בעל ידע נרחב והוא פשוט אוהב לתכנת – גם במעמדו ועם התפקיד העמוס, בכל זמן פנוי שיש לו הוא יושב לכתוב קוד, מחפש טכנולוגיות חדשות ותמיד אפשר לפנות אליו לשאלות.

שתף בטיפ למתכנת המובייל המתחיל

עבור אדם ללא ניסיון בפיתוח שרוצה להיכנס לתחום האפליקציות, הייתי ממליץ מאוד לנסות להתמודד קודם עם מדריך למפתחים מתחילים ב-Java בשביל לקבל רקע בסיסי, ולאחר מכן לחפור קצת באתר Google Developers יש שם מדריכים מצויינים, אך עם זאת לטווח הרחוק אי אפשר להשוות את הידע והכלים להתמודד עם כל דבר שתואר באוניברסיטה נותן (מדעי המחשב/ הנדסת תוכנה) כדי להיות מסוגל לתכנן דברים יותר מורכבים ומערכות משולבות מעבר לאפליקציה פשוטה.


alexander8. אלכסנדר ישראל, מפתח iOS

גיל: 23.

תפקיד: מנכ"ל ושותף בפז"מ – שווק ופרסום לחיילים.

שנים בתחום: 3

איזו אפליקציה אתה מעריך במיוחד?

Pheed, רשת חברתית לצעירים שהצליחה לייצר לעצמה קהל של מליוני משתמשים. בלי לשלם עבור פרסום (לטענתם). הם עשו את עבודתם בצורה פנומנלית ויצרו חוויה מספיק איכותית כך שהמשתמשים באפליקציה יהיו פעילים, וגם יספרו על זה לחברים שלהם.

וכזו שאתה לא מעריך?

אלפי אפליקציות עולות מידי יום, ורובן נכשלות בגלל עשרות סיבות שניתן לנתח אותן. צריך לזכור שלכל מוצר יש קהל יעד מסוים, והכי חשוב הוא לחדור לאותו קהל יעד ולהצליח להחזיק בו את המשתמשים. אלו הם המשתמשים החשובים, והעובדה שסוגים שונים של אנשים יורידו אמנם את האפליקציה אבל לא יחזרו אליה – לא תורמת כלום להצלחה שלה.

ספר על דמות שאתה מעריך.

שון וויט, גולש הסנוברד-סקייטבורד האגדי, מעבר לאהבתי לספורט השלג, שון הוא מודל לחיקוי בדחיקת הגבולות. למרות שהוא מבטיח את זכייתו במדליית זהב כבר בסיבוב הראשון, הוא יעלה לסיבוב שני ושלישי וימציא תרגילים חדשים רק בכדי לדחוק את הגבולות ולהיחקק בזיכרון.

בלי איזו אפליקציה אתה לא מסוגל להעביר את היום?

זאת לא אפליקציה אלא תוסף למערכת ההפעלה iOS (לא יכול בלי Jailbreak), שמו Zephyr והוא מאפשר החלקה של המסך כלפי מעלה כדי לסגור אפליקציה במקום ללחוץ על כפתור הבית במכשיר.


yosi-dahan9. יוסי דהאן, מפתח iOS

גיל: 21.

תפקיד: מנכ"ל חברת Appmobil ומייסד הסטארטאפ heyTaxi.

שנים בתחום: 3.5.

ספר על פרוייקט מאתגר שהיית מעורב בו

בשנת 2010, פיתחנו אפליקציית אייפד עבור חברת סטארטאפ. האתגר היה להטמיע מס' פונקציות ואפשרויות שלא היה לנו מושג איך לעשות זאת מבלי לפגוע באיכות האפליקציה. לבסוף, התגברנו על הקושי ולאחר 9 חודשי עבודה – האפליקציה הגיעה למקום הראשון העולמי ברשימת האפליקציות החינמיות לאייפד. הייתי אז בן 17, זאת היתה זריקת אדרנלין לרוץ ולהתקדם הלאה בכל הכוח, וגם להוכיח שהגיל לא קובע.

האם היית רואה את עצמך בתור עובד שכיר בחברה גדולה?

קשה לי לראות את עצמי שכיר. אני מאמין בחופשיות, ביצירתיות, ברגע שיושבים לך על הראש ואתה כל הזמן מקובע על משהו אחד, עם סדר יום קבוע ועם טכנולוגיה קבועה, אתה לא יכול להתקדם. גם עכשיו בזמן הצבא, וגם לפני כן, לא היתה שניה שעברה מבלי שחשבתי לעצמי איך אני הולך להרים חברה ששווה מיליונים. פחות להוט לאקזיט, יותר לחברה רווחית שתייצר עוד מקומות עבודה בארץ.

כל בנאדם שמתעסק בפיתוח וטכנולוגיה, יגיד לך שהחלום שלו זה אקזיט מוצלח, שיכתבו עליו בעיתונים, ושיקחו ממנו דוגמא. גם אני כזה, רק בלי הקטע של העיתונים, אני מעדיף שהכל יהיה במצב שקט. ממה שאני מכיר את עצמי, התפקיד האידיאלי עבורי הוא יותר בתחום הניהולי. אני אוהב להניע תהליכים, לגרום לדברים לקרות, לדרבן אנשים לבצע את הטוב ביותר שהם יכולים ולספק את הסחורה, אבל במקביל גם לבצע את העבודה השחורה ולכתוב קוד, כי כשאתה לומד ורואה איך דברים עובדים מלמטה, אתה יכול לנהל דברים בצורה יותר חכמה והגיונית, כיוון שאתה מכיר את השטח מקרוב – מה שמאפשר לך לבצע החלטות ארגוניות נכונות ומדוייקות במידה רבה יותר. הייתי רואה את עצמי משתלב יפה מאוד בחברה גדולה וגם קטנה, גם בתחום הפיתוח וגם בתחום הניהולי.

איזו אפליקציה גרועה בעינך?

איך ששאלת את השאלה הזו ישר עלתה לי לראש אפליקציית Snapchat – רק מראה שמכלום אפשר להצליח. למרות שאני לא יודע מה גרם לזה: או שזה באמת מזל, או שהם פשוט נפלו על כמה משקיעים פראיירים שגרמו להם להצליח. השווי הנוכחי של החברה פשוט מטורף, הביצוע קצת פחות טוב.

מאיזו דמות אתה שואב השראה?

מיקי בודאי ושלמה קרמר מ-Trusteer בהחלט גרמו לי לחשוב מחוץ לקופסה ולהתעניין בתחום הסייבר ואבטחת המידע, והם אחת הסיבות העיקריות לכך שנרשמתי לקורס ארוך בתחום אבטחת המידע והסייבר.

יש לך אולי טיפים למתחילים?

לי אישית אין שום השכלה פורמלית בתחום. לא למדתי אף פעם בקורס פיתוח כלשהו המכללה או אוניברסיטה, את רוב הדברים למדתי ממדריכים ברשת, ולאחר שצברתי ניסיון, התקדמתי לספרות מקצועית יותר בתחום. אני חושב שלמי שיש את היכולת ללמוד באופן עצמאי שילך על זה, ולמי שזה קצת יותר קשה בשבילו, קורס פיתוח במכללה טובה יכול לעשות רק טוב. יש מרצה, יש שיעורי בית, יש הסברים – לא חסר כלום. ללמוד לבד זה קצת יותר קשה, אבל זה גורם לך להתעסק בדברים בקצב שלך, ולפתח את יכולת הלמידה העצמאית שלך.


elad-lebovitch10. אלעד ליבוביץ׳, מפתח iOS

גיל: 28

תפקיד: מנהל פיתוח של AutoCAD ב-AutoDesk (לשעבר מנכ״ל For-Each שנמכרה ל-AutoDesk).

שנים בתחום: 3.5.

ספר על הפרוייקט שאתה הכי גאה בו

פיתחתי משחק בשם Ranger Rocket (משחק כמו Xonix, אבל עם גרפיקה ועלילה מאחוריו) אשר היווה למעשה את אבן היסוד ל-For-Each, ובעזרתו התחלנו לקבל פרוייקטים ותשומת לב. היה כיף בטירוף לעבוד עליו והוא היה למעשה הפרוייקט הראשון עליו עבדנו ברצינות, והוא צבר אלפים בודדים של הורדות.

אם לא היית עוסק במה שאתה עוסק כיום, מה היית רוצה לעשות?

חוזר לפתח משחקים ל-iOS.

איזו אפליקציה אתה מעריך במיוחד?

Pulse, הם עשו לדעתי עבודה מדהימה גם בממשק וגם בתוכן שהם מביאים. עצם העובדה שהם מכרו את החברה ל-LinkedIn מראה למעשה שבמהלך הדרך, הם עשו הרבה מהלכים חכמים שהביאו אותם לאיפה שהם כיום.

ואפליקציה גרועה במיוחד?

Ynet, אני כל הזמן קורא באתר האינטרנט שלהם, אבל האפליקציה נסגרת לי כל הזמן ולרשום טוקבק דרכה זה סיפור. בסופו של דבר מחקתי אותה, ועברתי לגלוש דרך הדפדפן של המכשיר.

איזו דמות אתה מעריך?

Eric Ries – המחבר של The Lean Startup. לא שאני חושב שזו תורה מסיני, אבל הכתיבה והמחשבות שלו יכולות לסדר להרבה סטארטאפים צורת עבודה נכונה יותר בעיני.

איזה חלום היית רוצה לממש?

הייתי רוצה לפתח את הסופר מריו הבא לאייפון.

אבישי בר

מנהל מוצר. מפתח Web ו-React Native, חולה גאדג'טים, הולך נגד הזרם ואוהב את כל מה שקשור לגוגל, לאנדרואיד ולקוד פתוח. עיסוקו העיקרי הוא לפרק לחלקים כל צעצוע חדש שמגיע למשרד ואז לכתוב עליו מדריך.

הגב

25 תגובות על "10 מפתחי המובייל הבולטים בישראל לשנת 2013"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
מארק
Guest

שמת את כל החברים ברשימה אחת? :)

אסף
Guest

בחייכם, מפתחים עם 2-3 שנות ניסיון ? על סמך קבעתם שהם הכי טובים ? איזה קשקוש

מ
Guest

צוציקים, צעירים בתחום!

יוסי
Guest

חיים בנגיגי והאחים שלו תותחים ברמות! חיים אמנם שנתיים בפיתוח לסמארטפון אבל יש לו יותר מ 16 שנים ניסיון בפיתוח!

תותחים אחד אחד ויגיעו רחוק בזה אני בטוח.

ליצן
Guest

אתה ממש ליצן – לחיים בן גיגי יש בסך הכל 8 שנות נסיון בפיתוח לא 16 – זה לא אומר שהוא לא תותח באנדרואיד, אבל ב-SIEBEL הוא תותח על :)

john
Guest
דניאל
Guest

נו באמת.. מפתחים בחצי שקל חחחחחחחחחח

דלית
Guest

על חלק מהחברות שמעתי ועל חלק לא, בכל אופן ברכות לכולם!
כאחת שעבדה בעבר בתחום אני יודעת כמה התחום הזה קשה, אז באמת מגיע לכולם כל הכבוד והמון בהצלחה.

משו משו
Guest

מדוע אין פרטי יצירת קשר?

י' מהקיבוץ
Guest

יש כשל לוגי בשיטה שלכם מכיוון שפניתם למעגל המכרים שלכם
וספרתם כמות אזכורים
ניתנה למעשה עדיפות לאנשים שיותר קרובים למעגל שאתם מכירים (יש יותר סיכוי שיש לכם חברים משותפים וכן יותר סיכוי שמספר הפעמים שהם יוזכרו יהיה גדול יותר)

יש פגם בבחירת אנשים עם נסיון כ"כ מועט. כדי להיות בולט/מוביל, צריך (לעניות דעתי בלבד) יותר נסיון.
צריך גם לבחון את ההשפעה של הפרויקטים שעשית על השוק (עם דגש על המפתחים בשוק הישראלי ולא בצד המשתמשים – שוב לדעתי)

כנראה שמי שמוביל צוות, משפיע יותר מתוכניתן בצוות ומי שמפתח תשתית (שנמצאת בשימוש רחב) משפיע כנראה הרבה יותר ..

xo
Guest

שטויות.

רוני ג.
Guest

יצא לי להכיר באופן אישי חלק מהמפתחים שצויינו פה. אנשים עם המון ידע וחשיבה יצירתית. אני מברך את כולם באופן אישי על ההישגים, ולמגיבים הקרים, לכו תשתו תה :)

יעל
Guest

זה בסדר, נשתה תה. בטח אתה גם אחד ברמה שלהם.

ג'ל
Guest

מה מיוחד בהם?
הם הוסיפו קוד open source ?
הם פתחו קומפננטות חדשות?

כתבה הזויה

אחד שיודע
Guest

אלון פרידמן מאונאבו, מס׳ אחת בארץ!!

דין
Guest

האלגוריתם שלכם לבחירת האנשים די מגוחך (אם כי אני יכול להבין את האינטואיציה) וכהוכחה לכך רשימת האנשים שקיבלתם, שבודדים מהם עובדים בחברות מכובדות ולבודדים מהם יש באמת רקורד כלשהו.

כשמפתחת בת 22 רושמת את הפנינה: Windows 8 ל-PC כתשובה ל"מהי האפליקציה הכי גרועה בעינייך?", זה מראה שכל קשר בינה לבין עולם הפיתוח מקרי בהחלט.

יעל
Guest

הרשימה לפי דעתי מעליבה את כל המתכנתים ואת בוגרי מדעי המחשב בשוק.זה כמו שתגיד לי שעו"ד מתמחה הוא אחד הטובים או הבולטים בשוק. ילדה מפגרת שאומרת שהאפליקציה הכי גרועה זה ווינדוס 8.
מי את חושבת שאת? קצת חוצפה, ומראה גם את הידע שלה באפליקציות. ממנה לא הייתי קונה אפליקציה, כבר נשמע שהיא לא יודעת לכתוב קוד.
הייתי מצפה לקצת יותר מפופוליזם מהאתר. תודה

יואב
Guest

קצת רצינות… אתר רציני – עם רשימה לא רצינית
אלכסנדר ישראל? נו באמת – אפליקציה לחיילים
וינדוס 8 לפי סי ? נו באמת!

אל תורידו את הרמה!

יוגב
Guest

אלכסנדר ישראל אחד התותחים שפגשתי לאחרונה, האפליקציה שלו פז"מ זה פחות או יותר פייסבוק בקרב חיילים!

גלעד
Guest

לגבי אמינות הרשימה:

אני מכיר אחד מהמפתחים דרך פרוייקט משותף ויכול להצהיר בוודאות כי הוא משקר במצח נחושה בכתבה וזוקף לזכותו עבודה שלא הוא ביצע.
קחו זאת בחשבון…

יניב
Guest
כל מי שלועג לאנשים בקטע של "מעט נסיון", "בחירה שגויה", "מפתחים בחצי שקל" – אתם בושה לאנשות.. עובדה שאנשים אלו נכנסו לתחום זה של פיתוח פליקציות במובייל, ואתם לא, הם כבר כתבו, פיתחו ועוד – ואתם? אתם לא רק שקל וחצי, אלא הרבה יותר פחות מאגורה אחת.. לגבי נסיון "רק 3 וחצי שנות ניסיון?, עלוב ביותר" – מה?? מישהו מכם יכול להגיד לי כמה זמן קיים אנדרויד בשוק???? וממתי באמת אנשים נחשפו לאנדרואיד בצורה רחבה? מפתח אנדרואיד בעל 3 -4 שנים ניסיון נחשב למנסה ביותר!! אנשים אלו אוהבים את התחום, שאפו לעסוק בתחום זה והצליחו, ואני מפרגן להם.. הלוואי עלי!!… Read more »
יוסי
Guest

אתם רציניים?

כל מפתח עם מעל ל-8 שנות נסיון פיתוח רציניות (ולא משנה במה) עם עוד שנה אחת לפחות בפלטפורמת מובייל כלשהי הוא כבר יותר טוב מהם. לא חסר כאלה. מה זה הרשימה הזאת?

זה לא רציני ואני מתקשה לראות מפתח רציני ומנוסה קונה את הרשימה הזאת.

ולא , אין לי בעיה לפרגן , אני בטוח שהחברה האלה מוכשרים לכשעצמם. הביקורת שלי על הכתבה ולא על האנשים המוזכרים בה.

כתבה הזויה

SIMI
Guest

אני ממליץ בחום רב על בית סופר מוכשר עם מיטב המפתחים והכישרונות בארץ – http://www.bfmobile.co.il/

wpDiscuz

תגיות לכתבה: