3 טיפים להפקת סרטון מנצח למוצר\סטארטאפ

חיצים וראשי תיבות באנגלית ממש לא, המחשות והומור בהחלט כן. כך יוצרים סרטון שיווקי אפקטיבי

 

getty images

קרדיט תמונה: Getty Images Israel

מאת אניה כספי שמאע, מנכ”ל AnKa studio, בית הפקה איכותי לסרטי וידאו ואנימציה.

אחרי המון עבודה וליטרים של קפאין הגיע הרגע הגדול: לחברת הטכנולוגיה שלך יש מוצר. התרגשות גדולה ולכולם ברור: It’s time to go to market. סרטון וידאו הוא הכלי השיווקי המתאים ביותר, בזכות הריכוז המקסימלי שהוא יוצר אצל הצופה והנכונות לשמוע מסרים. בדקה וחצי אפשר להעביר את המורכבות של הטכנולוגיה עם היתרונות הברורים שלה לקהל היעד; כמנהל/ת שיווק, זו בדיוק השאיפה שלך.

העניין הוא, שלעומת מוצרי צריכה או שירותים מוכרים, הרבה יותר מסובך להסביר ולשווק מוצרים טכנולוגים מורכבים. איך להציג את הפתרון שהמוצר נותן ואת הערך המוסף שלו בלי להיכנס לביטים ובייטים? אם בסרטון השיווקי שלכם יש הסברים מפורטים, תרשימי זרימה וראשי תיבות באנגלית? טעיתם. תחזרו להתחלה.

1. משלים והמחשות

אז איך מסבירים נושא מסובך? אם נפשפש בזיכרונות הילדות שלנו, נמצא שם מורה אחת (לפחות) שידעה להפוך לוח מלא נוסחאות לעולם מובן. היא השתמשה בדוגמאות ובמטפורות כדי להעביר את המשוואות המופשטות לעולם תוכן מקביל ומוחשי, כזה שיכולנו להבין. כמו במשלים קלאסיים, הכוונה ליצור סיפור קל להבנה ודרכו להמחיש את הפתרון הטכנולוגי.

הנה מקרה שמבהיר את העניין: הסטודיו התבקש לבנות סרטון שיווקי, שמפרסם מערכת לניהול תורים במרפאה. היתרון של המוצר היה יכולתו לשקלל מרכיבים רבים כמו הצרכים של הרופאים, נתונים על הפציינטים, שעות פעילות המרפאה ועוד ועוד. השאלה היתה איך להציג את היתרונות האלה בלי להעמיס מידע טכנולוגי? הלקוחות של המוצר לא היו אנשי מחשבים ותוכנה אלא מרפאות. היינו חייבים לפנות לקהל הרלוונטי בצורה בהירה ומובנת.

החלטנו ללכת על שתי מטפורות מוכרות: האחת, דמות של מזכירה כל יכולה, מנהלת מרפאה אינטליגנטית ויד ימינם של הרופאים. דימינו את המערכת אליה. השנייה היתה קפסולה, כדור לבליעה. דימינו את הצרכים של הצדדים השונים (מטופלים, רופאים) לחלקי קפסולה המשתלבים יחד לכדור מושלם. כך הצלחנו להסביר בצורה מושכת ופשוטה את היתרונות המורכבים של המוצר החדש.

לפעמים זה מסובך: קורה שמוצאים מטפורה שנראה כי היא ממחישה היטב את המסר המרכזי של המוצר ומסבירה אותו היטב בעזרת סיפור שקורה בעולם מקביל (לא טכנולוגי) – ואז מתברר שהיא לא תואמת בדיוק את התהליך הטכנולוגי המדובר.

עבדנו לאחרונה על סרטון הנוגע לרכיב זיכרון (צ’יפ). חשבנו על מטפורה של חניון, שהמכוניות שנכנסות אליו ויוצאות ממנו מסמלות נתונים שנכתבים ונקראים מהרכיב הנ”ל. אבל כשבדקנו לעומק גילינו, שהמטפורה הזו לא מתאימה: מכונית שיוצאת מהחניון עוזבת אותו ולכן ממחישה מחיקה של מידע. אנחנו רצינו להמחיש קריאה מהרכיב, לא מחיקה, לכן ויתרנו על רעיון החניון.

צריך לבדוק את המטפורה בעין ביקורתית ולראות מי, במטפורה שבחרנו, הוא קהל היעד שיש לו בעיה? מהו המקביל למוצר שלנו ולפתרון שהוא מציע? וכמובן, האם המטפורה תעזור למי שאמור להשתמש בטכנולוגיה להבין את הבעיה שהמוצר פותר?

2. איך מוצאים רעיונות טובים

כדי למצוא את המטפורה המתאימה, שתמחיש בצורה פשוטה את הפעולה של מוצר טכנולוגי מורכב, מומלץ לעשות סיעור מוחות. מארגנים בחדר הישיבות (או בחלל כלשהו) כמה מוחות רעננים ולוח עם נייר חלק. חושבים על המוצר וזורקים אל הדף את האסוציאציות שהמוצר מעלה בראשם של המשתתפים. אסור לשפוט ואסור לבקר. כשגומרים, עוברים על המלים והאסוציאציות שנרשמו. חושבים ופוסלים עד שמבודדים מילה או שתיים שממחישות את הרעיון בצורה הכי מדוייקת.

עוד שיטה טובה היא להיעזר במאגר תמונות (Getty, Istock וכדומה). מקלידים מילה מעולם התוכן של המוצר ומקבלים המון תמונות ואסוציאציות. ההשראה למטאפורה מתאימה כבר תגיע.

3. בית הזיקוק (בלי הצחנה)

עקרון בסיסי בשיווק אומר KISS: Keep It Simple, Stupid. כשמשווקים מוצר שיש לו כמה אספקטים טכנולוגיים, חייבים להתמקד במסר אחד מרכזי. בסרטון פרסומת בן 1-2 דקות אי אפשר להראות את כל התהליכים וכל היתרונות. מתוך כל התהליכים הרלוונטים למוצר, צריך לזקק אלמנט אחד שהוא החשוב ביותר כרגע מבחינה שיווקית. הסרטון יתמקד באלמנט הזה.

שימו לב, האסטרטגיה השיווקית שמתבטאת בסרטון חייבת להיות מוסכמת על כל מקבלי ההחלטות מראש. אחרת העבודה הופכת להיות פינג פונג מתיש של תיקונים ותסכולים.

"Blue, red and yellow eggs surrounding by many regular white eggs."

קרדיט תמונה: Getty Images Israel

תסריט: מדוייק ושיווקי

בסיפור מעניין יש מצב התחלתי, קונפליקט ופתרון. על פי ההמלצה להשתמש במטפורה, אנחנו מספרים כאן שני סיפורים במקביל: האחד הוא הסיפור הטכנולוגי והשני הוא המטפורה שממחישה אותו. הויז’ואל (התוכן שרואים) מתאר את המטפורה. הקריינות מספרת את הסיפור הטכנולוגי ומקשרת אותו לדוגמא. בדרך זו אנחנו מסבירים מי עושה מה, מה קורה למי ואיזו טכנולוגיה מצילה את העולם.

חשוב להדק את המטפורה ומומלץ להשתמש בהומור. כך נקבל מסר קליט וקליל, שיעזור לנו לפתוח דלתות. בדרך כלל התסריט נכתב על ידי ספקים חיצוניים. בכל זאת, מנהלי שיווק צריכים לדעת למה לצפות ואיך להעריך את המוצר שקיבלו. הנה כמה כללי אצבע:

  • התסריט יתבסס על המסר שגיבשתם עם אנשי התוכן של החברה או בעזרת ספק חיצוני.
  • הטקסט של הקריינ/ית חייב להיות מדויק ושיווקי. אחרת הסרטון לא יספק את התוצאות הרצויות.
  • העריכו את אורך הטקסט: בקריינות נהוג לחשב קצב של שתי מלים לשנייה. אם אתם שואפים ליצור סרטון של כדקה וחצי, הטקסט יעמוד על כ-160 מילים.

השפה הגרפית: בלי חיצים ושרטוטים

כשבוחרים שפה גרפית לסרט וידאו שיווקי מומלץ לדבוק ב-High Level. להציג את המוצר במבט-על ולא להיכנס לספציפיקציה של טכנולוגיה. המצגות עם השרטוטים והחצים טובות לישיבות עם הדרג המקצועי אבל לא מתאימות כלל למסר שיווקי שמיועד לקהל היעד.

איך ייראה הסרט? כיוון שמדובר במוצר טכנולוגי, בדרך כלל אי אפשר או לא מעניין לצלם אותו. אם ההמחשה שבחרנו ממש מנותקת מהמראה של המוצר עצמו – אפשר להשתמש באנימציה (שוב, כמו בדוגמה של היומן לניהול מרפאה).

בשורה התחתונה

הסרטון צריך להיות מובן ולהעביר מסר ברור. תתמקדו בקהל היעד ובשפה המובנת לו. זכרו: גם המוצר הטכנולוגי ביותר מיועד לפתור בעיה בעולם האמיתי. בהצלחה!

הכתבה בחסות AnKa

סטודיו AnKa - בית הפקה איכותי לסרטי וידאו ואנימציה למגוון רחב של שימושים: הצגה בכנסים ותערוכות, גיוס כספים, פרזנטציות, סרטוני הדרכה מבוססי אנימציה וסרטי תדמית ומוצר.
הייחודיות של AnKa היא ביכולת לפשט תהליכים מסובכים ומוצרים מורכבים ולהציג אותם בסרט יצירתי ומובן לכל צופה.
בין הלקוחות של הסטודיו: Amdocs ,Gilat Satellite Networks, עיריית תל אביב, לאומי דיגיטל, Netafim ועשרות סטארטאפים מתחומים שונים.
לאתר הסטודיו לחצו כאן.

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: