למה לשים לב: כיצד בוחרים ICO להשקעה?

רגע לפני שאתם משקיעים ב-ICO: ממה להזהר, למה לשים לב ואיזה מושגים כדאי להכיר. עושים סדר

golden pig

בשנה האחרונה עולם הבלוקצ'יין עלה לכותרות בעיקר בזכות הביטקוין, שהינו המטבע הראשון שנוצר על גביי טכנולוגיית הבלוקצ'יין. אולם ישנם מטבעות וירטואליים רבים אחרים אשר פחות מוכרים לציבור הרחב. כיום מונפקים מעל 190 מטבעות וטוקנים וירטואליים חדשים בשבוע, ובסוף שנת 2017 היו לנו קרוב ל-2,000 מטבעות וטוקנים שונים.

מאחורי כל מטבע, אמורה לעמוד חברה. חברה העוסקת בעולם הבלוקצ'יין ומבקשת לממן עצמה באמצעות הנפקת מטבע וירטואלי בו אנחנו, הציבור, ישקיע בתקווה להשיא את ההשקעה בטווח הארוך. הנפקת המטבע הוירטואלי (Initial Coin Offering – ICO) כרוכה במאמצים רבים מצד החברה והצוות המבקשים לבצעה, הן טכנולוגיים והן מאמצים שיווקיים ויחצניים. עם זאת, אנו עדים לשתי תופעות בעייתיות, לנו כמשקיעים. האחת היא, שיותר ויותר חברות שמקומן אינו בעולם הבלוקצ'יין, רואות לנכון לנסות את מזלן בהנפקת מטבע משלהן. האחרת: יש כל כך הרבה מטבעות וחברות, איך נדע אילו מהן טובות יותר וטובות פחות?

הנייר הלבן

האורים והתומים שלנו בכל חברה יהיה ה-White paper שלה. בו אמורים לפרט ולענות על כל השאלות שעשויות לצוץ לנו בנוגע אליה (מהות החברה, מטרתה, מי הצוות, כמה מגייסים וכו). הבעיה שאין אחידות בתחום כתיבת ה-White papers ופעמים רבות נמצא עצמנו מול מצגת דלה בת 3-4 עמודים או לחלופין מסמך עב כרס שלא ניתן להבין את המתואר בו אם אין לך תואר שני בפיזיקה גרעינית. הכלי הנוסף העומד לרשותנו הוא אתר האינטרנט של החברה, מידת הרצינות המשתקפת בו תעזור לנו בראיית התמונה הכוללת גם טרם צללנו לנבכי החברה (האם מדובר באתר ייעודי או Wix-י, האם הוא מייצג נכונה את החברה האם הוא עובד כראוי וכדומה).

ננסה להקל עליכם ולהראות במה יש להתמקד הן בעת קריאת ה-White paper והן בעת החיפושים אודות החברה ברחבי האינטרנט.

1. הצוות

הנושא החשוב ביותר בכל חברה, בין אם בעולם הבלוקצ'יין ובין אם לאו הוא הצוות המרכיב אותה. לכן נרצה להבין לעומק מהו הניסיון שמביא עימו הצוות: מהן היכולות הטכנולוגיות שלו, האם ניתן לאמת את הביוגרפיות שכתבו באתר החברה מול הלינקדאין של בכירי החברה, האם המנכ״ל כבר עשה אקזיט או ניהל חברה מצליחה בעבר ובכלליות מהי טביעת האצבע הוירטואלית של אנשי הסטארטאפ.

2. המוצר

שאלה נוספת שנשאל את עצמנו, וניתן לשאול גם לגבי כלל הסטרטאפים, היא האם ברור לנו מה מטרת מוצר החברה, האם הוא נחוץ וייחודי, האם יש טכנולוגיה מוצקה מאחורי הרעיון ומהו השלב בו נמצאת החברה בעת כתיבת ה-White paper. בנוסף נבדוק מקורות נוספים ברשת במטרה לראות את שלב המוצר והאם התקדם מאז פרסום ה-White paper.

3. האם יש הצדקה להשתמש בבלוקצ'יין?

אחרי שגיבשנו דעה בנוגע למוצר החברה, שהוא אכן ראוי ושימושי ושאכן מדובר בצוות המתאים והנכון ביותר לביצוע המשימה, נשאל את עצמנו (או את החברה, בקבוצת הטלגרם שלה), האם המוצר יעבוד בצורה טובה ותקינה גם אם נוציא ממנו את הבלוקצ'יין? במידה והתשובה חיובית, והמוצר תקף גם ללא הבלוקצ'יין – מדוע הלכו מנהלי החברה לכיוון של הנפקת מטבע?

במידה והבלוקצ'יין הכרחי למוצר החברה, נשאל עצמנו מדוע בחרה החברה להנפיק מטבע או טוקן משל עצמה ולא בחרה להשתמש במטבע קיים. נרצה לראות כי קיימות סיבות מהותיות הקשורות למגבלות טכנולוגיות אשר דורשות יצירת מטבע חדש. במידה ולא נמצאו סיבות כאלו, ייתכן שהסיבה היחידה להנפקת המטבע החדש היא רק הרצון של החברה לגייס כסף באמצעות ICO. במקרה כזה, עלינו לשקול בקפידה אם להשקיע ב-ICO.

סוגי המטבעות והטוקנים הוירטואליים

כיום, ישנם 5 סוגי מטבעות וטוקנים עיקריים על גבי תשתית הבלוקצ'יין. סוג המטבע צריך להוות שיקול בבחירות ICO שבהם נשקיע.
1. Cryptocurrencies (מטבעות וירטואלים, או דיגיטליים) – המקבילים לשימוש במטבעות בעולם הפיזי, לדוגמא: ביטקוין.
2. Stable Coins – תת קטגוריה של מטבעות וירטואליים, למטבעות אלה יש קשר לנכס כלשהו בעולם הפיזי, לדוגמא: Tether המייצג את המסחר בשער הדולר.
3. Utility coin – מטבע ולו תשתית המאפשר למטבעות נוספים להיות מנופקים עליו, לדוגמא: אית'ריום.
4. Security / Equity token – טוקנים שערכם מבוסס לרוב על ביצועי החברה שהנפיקה אותם, נחשבים לספקולטיביים ובמרבית המקרים אינם עומדים ב-"מבחן האווי" ובכך מוכרים בפועל כנייר ערך. לדוגמא: TenX.
5. Apps Tokens – לקטגוריה זו מתכנסים מרבית המטבעות החדשים כיום, מדובר בדרך כלל על טוקנים בעלי הגדרת שימוש ספציפית, בדרך כלל שימוש במוצר שמציעה החברה. לדוגמא: FileCoin, Golem ועוד רבים אחרים.

נציין שרבים מהמטבעות והטוקנים המכונים בכינוי הגנאי "Shit-coins" שייכים לקטגוריה מספר 5.

4. מבנה ה-ICO ואופן גיוס הכסף

רעיון מבריק לסטארטאפ זה חשוב ותכנון מעולה חשוב לא פחות. נרצה לדעת שגם בתחום הזה הצוות עשה את שיעורי הבית המתאימים והכין עצמו לבאות. מהו ה-Cap אותו מתכוון הצוות לגייס, כמה טוקנים מוצעים למכירה בסך הכל וכמה מהם נשארים בידי המייסדים והצוות, האם יש הנחות בלתי סבירות והבטחות נוספות למקדימים לרכוש טוקנים, האם יש תכנון מפורט והגיוני לגבי הכסף שיגוייס והאם ומתי מתכוונים להתחיל במסחר על הטוקן בבורסות.

5. מבט לעתיד

רבים מהסטארטאפים פועלים מהרגע להרגע, ללא חזון מסודר לצעדיהם בהמשך הדרך, וזה עשוי להיות ההבדל בין חברה מוצלחת לחברה כושלת. נרצה לדעת האם החברה הציבה לעצמה והכריזה על Milestones ברורים להמשך הדרך, האם יש לחברה פיילוטים שרצים, האם יש התעניינות מצד חברות נוספות בנוגע לטכנולוגיה, האם יש כבר לקוחות, או אפילו עסקאות בפייפ-ליין.

6. פידבק מקהילת הקריפטו

הדבר הדומיננטי ביותר שאנו רואים היום בעולם הקריפטו שאינו תקף לשווקים נוספים בעולם, הוא התמיכה והביקורתיות הבלתי נדלית של קהילת הקריפטו בנוגע לכל אספקט אפשרי בתחום. בין אם באמצעות קבוצות ווצאפ, טלגרם, רדיט או פשוט בפייסבוק ובאתרי ביקורות שונים, הקהילה מגיבה בנחרצות ובהתלהבות בנוגע לכל הנושאים שהעלינו לעיל, ואין כמו חוכמת ההמונים כדי לספק חותמת אישור נוספת לכדאיות ההשקעה, לאחר שביצענו את יתר הבדיקות.

אתרי ביקורת ICO לדוגמא: Bitcointalk.org, Hacked.com, ICOrating.com.

לאחר שבדקנו את כל הסעיפים שהוזכרו, יש לנו ארסנל הרבה יותר טוב, באמצעותו ניתן להגיע לתמונה אמיתית ומציאותית יותר מזו המצטיירת לנו מבעד לאתר האינטרנט של החברה בה אנו מעוניינים להשקיע. צריך לזכור שהשקעה ב-ICO הינה השקעה בחוסר וודאות מסויים משום שהיא אינה ניתנת (עדיין) לשינוי ואין אפשרות לקבל החזר לכסף אשר הושקע (בד"כ), ולכן נחשבת להשקעה בסיכון גבוה. אלא שאם עובדים נכון ובודקים לעומק ניתן לסנן טוב יותר את השקעותינו, למזער סיכונים ובכך למקסם עד כמה שניתן את התשואה בטווח הארוך.


לקריאת הדו"ח המקיף שלנו בנוגע לשוק הבלוקצ'יין.

לכתבות נוספות בנוגע לעולם הבלוקצ'יין, פנו ל-CryptoTree.

בני חקק

הכותב מנהל מחלקת המודיעין העסקי של Geektime, לשעבר יועץ כלכלי בכיר ב-EY, מנכ"ל אגודת הסטודנטים בטכניון, יו"ר דירקטוריון חברת "מכלול" בע"מ, מורה ומחנך. בהכשרתו מהנדס תעשייה וניהול, בוגר הטכניון.

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: