24 שעות עם האייפון 7: אלו 5 המסקנות שהגענו אליהן

מכפתור הבית החדש, המצלמה המשודרגת ועד לפרידה הכואבת מחיבור האוזניות הותיק – אלו המסקנות שלנו מ-24 שעות עם האייפון 7

האייפון 7 (תמונה: גיקטיים)

האייפון 7 (תמונה: גיקטיים)

המכשיר ניתן לנו באדיבות iStore

כבר שבועות ארוכים שאנחנו ניזונים משמועות ודיווחים שמתייחסים לדגם האייפון שצפויה להשיק אפל ב-2017 וצפוי לכלול שינויים מרחיקי לכת. מאחר וכך, הציפייה לדגם האייפון שחשפה אפל באירוע ההכרזה האחרון שלה בתחילת ספטמבר לווה בציפיות נמוכות למדי. ההנחה היא שאפל נערכת לחגיגות העשור למכשיר האייפון בשנה הבאה עם שדרוג משמעותי ולכן היתה צנועה יחסית בהכרזה הנוכחית.

עם זאת, החידושים שכולל דגם האייפון 7 רבים וקשה להתייחס אליהם בביטול. החברה החליטה להתעלם מהביקורת שנשמעה כלפי הסרת חיבור האוזניות הותיק וביטלה אותו, מדובר באייפון הראשון העמיד בפני מים, לחצן הבית סטטי לראשונה ואינו מכני יותר, המצלמה סוף סוף זכתה לשדרוג משמעותי אחרי שני דגמים בה נותרה זהה והעיצוב עבר שינוי קל שדחק את האנטנות לקצוות.

אחרי 24 שעות עם המכשיר יצאנו עם 5 מסקנות ברורות למדי.

1. כפתור הבית: משונה, אבל מתרגלים במהירות

מודה שהשינוי הזה הכי סיקרן אותי. ביטול כפתור פיזי לטובת כפתור סטטי יכול לפגוע משמעותית בחווית השימוש במכשיר. אפל כבר הוכיחה בעבר שהיא יודעת לעשות את זה נכון ולרוב הדבר לווה בשדרוג משמעותי שהתבטא בעיצוב ובחוויית משתמש מוצלחת יותר. עם זאת, אחרי קרוב לעשור שבו כפתור הבית כמעט ולא השתנה, מהלך כזה לווה בלא מעט חשש.

ובכן, התחושה הראשונית היא בהחלט משונה. רטט זעיר ומאוד ממוקד מקנה תחושה זהה לזו המתקבלת באמצעות לחיצה קלה, אם כי הוא מרעיד את כל החלק התחתון של המכשיר. כחלק מהגדרת המכשיר יחד עם הפעלתו הראשונית אפל מציעה למשתמשים לבחור בין שלוש עוצמות שונות לרטט שיתקבל בלחיצה על הכפתור, ואני בחרתי את זו החזקה ביותר. בפועל – אחרי שימוש של מספר שעות מתרגלים לכפתור החדש שמרגיש כאילו הוא לחיץ אך עם טווח תנועה קצר יותר. עם זאת, אני חייב לציין כי התחושה המתקבלת מלחצן פיזי ידידותית ונוחה הרבה יותר, ומבחינתי מדובר יותר בשנמוך מאשר בשדרוג.

2. הפיל שבחדר – בואו נדבר רגע על חיבור האוזניות

אני זוכר את הרגע שבו סטיב ג׳ובס עלה על הבמה בכנס Macworld ב-2008 וחשף לראשונה את המקבוק אייר החדש. החדשנות שהציג המחשב הדקיק באותה תקופה נתפסה בעיני רבים כפלא של ממש והמקבוק אייר הפך במהרה לסמל סטטוס של מחשבי הדור הבא, כשהוא נמכר באותה העת במחיר גבוה במיוחד.

על מנת לייצר את החדשנות הזו הסביר ג׳ובס שאפל נאלצה לוותר על כונן התקליטורים הותיק ושאין בו צורך יותר. ב-2008 מחשבים נישאים הגיעו עם כונן אופטי שהיה דרוש עבור התקנות של תוכנות שהגיעו על גבי תקליטורים והמהלך הזה היה מאוד לא טריוואלי. רבים לא הבינו איך יוכלו בכלל להתקין כעת תוכנות או לוותר על כונן חיוני שכזה, אבל אפל התעקשה והמהלך שלה הוביל למהפכה בתחום המחשוב כשמרבית החברות יישרו קו מיד אחריה.

מחבר ה-3.5 מ״מ מלווה את האנושות כבר עשרות שנים והוא פרקטי, נוח ולא פחות חשוב – הוא אוניברסלי ולא שייך לאף חברה בבלעדיות. המעבר לחיבור הלייטנינג של אפל יאפשר לחברה להקפיץ בעתיד את איכות השמע והיכולות שתוכל להציע משמעותית אבל יש לכך מחיר. תחילה היא מקצרת את הרצועה שמחברת בין קופרטינו לקולר של המשתמשים לה, שכפופים עכשיו לעוד תקן ייחודי רק לה, ומעבר לזה, היא הופכת את יתר המכשירים שכבר רכשנו למעט פחות ידידותיים כי מעתה נאלץ להשתמש במתאם עבור פעולה שעד עכשיו היתה פשוטה להפליא.

מתאם כזה כלול בכל אריזה של אייפון חדש וזה מהלך מאוד לא שגרתי של אפל שמלמד על מידת הרצינות שמייחסת החברה לביקורת שנשמעה כלפי המהלך הזה שלה. ספק אם אפל תמשיך להציע את המתאם בחינם בדגם הבא, אולם בשלב זה לפחות מדובר במוצר הכי זול שהיא מציעה מתוצרתה והוא מוצע תמורת 9 דולרים בלבד למי שירצה לרכוש בנפרד עוד מספר מתאמים כאלה.

בסופו של יום, חייבים להודות שבעולם שהופך אט אט לאלחוטי, שימוש בחיבור אנלוגי בן 100 שנים הוא לא הגיוני ומונע בעיקר מכוח האינרציה. מישהו היה חייב להוביל את המהלך הזה וזה ממש לא מפתיע שדווקא אפל היא זו שהרימה את הכפפה והחליטה לעשות מעשה. חבל רק שהתחליף הוא חיבור הלייטנינג הייחודי לאפל ולא חיבור אוניברסלי, אולם סביר להניח שבשנים הקרובות הסנכרון החוטי עבור אבזירי שמע יחלוף מהעולם ולכן כדאי אולי לשתות קצת מים קרים ולהרגע.

אייפון 7 (צילום: גיקטיים)

העיצוב נקי יותר, אבל פרט למצלמה ולמיקום האנטנות אין כל שינוי (צילום: גיקטיים)

3. מסך איכותי יותר, אבל המתחרים מנצחים

על פי לא מעט דיווחים שפורסמו במהלך החודשים האחרונים אפל צפויה לעדכן את מסך האייפון בדגם הבא וליישר סוף סוף קו עם התעשיה, בזמן שנכון להיום היא משתרכת הרחק מאחור. מסך האייפון 7 שודרג ביחס לקודמיו אולם מדובר בעדכון קוסמטי בלבד וספק אם רוב המשתמשים יבחינו בו בכלל.

מדובר עדיין במסך LCD ולא ב-OLED, אבל הוא בהיר יותר, עשיר יותר מבחינת הצבעים שהוא מסוגל להציג ואיכותי יותר ביחס ליתר דגמי האייפון שהחברה השיקה עד כה. עם זאת, המקום היחיד שבו הצלחנו להבחין באיכות המסך המשודרג הסתכמה בהפעלת אפליקציית המצלמה המובנת שמציגה עתה את מה שהמצלמה לוכדת באיכות הרבה יותר טובה, שילוב ככל הנראה גם של המצלמה עצמה.

4. מצלמה מעולה ואנחנו לא מדברים אפילו על ה-7 פלוס

אחד המגרשים האגרסיביים ביותר בתחרות בתחום הסמארטפונים שייך ללא ספק למצלמת המכשיר. במשך שנים אפל עמדה בתחרות הזו בגבורה כשהיא מקפידה לדחוק את מספר המגה פיקסלים הצידה, לטובת מרכיבים חשובים הרבה יותר הנוגעים לצמצם, לעדשות ולחיישנים שאחראים באמת על האיכות שתנפיק לבסוף המצלמה.

האייפון 7 כולל מצלמה חדשה לחלוטין, בת 12 מגה פיקסל עם מפתח צמצם בגודל f/1.8 ולראשונה גם מייצב תמונה מובנה. הצבעים שהיא מנפיקה עשירים יותר, ברורים יותר, חדים יותר והיא מזהה לא רק פנים אלא גם גוף ויודעת לייצר הבחנה ולמקד אוטומטית את הפרטים על בסיס הזיהוי האוטומטי. אפל שדרגה גם את הפלאש המובנה שכולל עתה ארבע נורות LED בגוונים שונים שמאפשרים לייצר פלאש עם גוון שמותאם לתנאי התאורה בעת הצילום.

אבל בואו נניח רגע לנתונים הטכניים בצד – איך יוצאות התמונות?

ובכן, אפילו בהשוואה לדגם האחרון (האייפון 6S) מדובר בהבדל ניכר. המצלמה של האייפון 7 מהירה יותר ומייצרת תמונות חדות ובעלות צבעים חמים ועשירים יותר מאלו של הדגמים הקודמים. ההבדל הגדול ביותר מורגש בתנאי תאורה קשים, אז היא פשוט נותנת נוק אאוט לדגמים הקודמים.

pic1

iphone 6s vs iphone 7

5. לא רמקול אחד – שניים, והם נשמעים נפלא

שדרוג קל שאפל לא התייחסה אליו בהרחבה בנוגע לאייפון 7 הוא עדכון הרמקול המובנה במכשיר. עד עתה היה מדובר ברמקול אחד שהוצב בתחתית המכשיר אולם באייפון 7 הצטרף אליו רמקול נוסף שהוטמע לצד אוזניית המכשיר ומפיק משם צלילים איכותיים ובעוצמה גבוהה. התוצאה: המכשיר מציע לראשונה אפשרות להקשיב לאודיו באופן סטריאופוני עם שני רמקולים שונים המפיקים צלילים משני צידיו.

את ההבדל ירגישו יותר בעלי האייפון 7 פלוס מאחר והמרחק בין הרמקולים גדול יותר, אולם גם עבור האייפון 7 מדובר בשדרוג משמעותי וניכר ביחס לכל דגמי האייפון הקודמים. כיף יותר לצפות בסרטונים או להקשיב לקליפים בזמן שצופים בהם ואיכות השמע השתפרה משמעותית.

*  *  *

בשורה התחתונה: על פי כלל הדיווחים וההערכות אפל שומרת את העדכון המשמעותי ביותר בליין מכשיר האייפון שלה לשנה הבאה. עם זאת, הדגם שחשפה החברה השנה כולל לא מעט שדרוגים משמעותיים ביניהם המצלמה, העמידות בפני מים ואולי הכי חשוב – הקפיצה בנפחי האחסון שמציעים הדגמים השונים. הדגם ההתחלתי מציע נפח אחסון בתצורת 32GB ואחריו הסדרה מזנקת ישירות ל-128GB. עם זאת, התחושה שיצאתי ממנה היא שהעדכון השנה לא משמעותי מידי עבור שדרוג ואני חוזר בלב שלם לאייפון 6S שלי ללא כל תחושת החמצה. אם אתם בעלי שני הדגמים הקודמים של מכשיר האייפון (6 או 6S), שווה להמתין שנה לעדכון העשור של המכשיר, אחרת – האייפון 7 הוא מכשיר מעולה שעם קפיצת נפחי האחסון, שווה קצת יותר את הכסף הפעם.

לקריאה נוספת

24 שעות עם האייפון 6

48 שעות עם האייפון 6S

המכשיר ניתן לנו באדיבות iStore

רועי לטקה

גיק טכנולוגי עם נגיעות של תפוח, עדיף שיגיע נגוס. חי נושם וצורך טכנולוגיה באופן אובססיבי אך מדוד. קרימינולוג בהשכלתו, לוחם בפשע ובממסד באופן סימולטני. חובב כתיבה וקריאה, ונהנה לבחון באופן מדוקדק כל דבר שניתן לפרק לגורמים, ממוצרי טכנולוגיה ועד נפש האדם.

הגב

16 תגובות על "24 שעות עם האייפון 7: אלו 5 המסקנות שהגענו אליהן"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
סתיו
Guest

כתבה מצוינת, כתובה בבהירות ובטעם טוב

nirmitlamed
Guest
לגבי החיבור של האוזניות אני בעד קידמה אבל הנושא הזה שנוי במחלוקת. התבטאות כמו ״בסופו של יום, חייבים להודות שבעולם שהופך אט אט לאלחוטי, שימוש בחיבור אנלוגי בן 100 שנים הוא לא הגיוני ומונע בעיקר מכוח האינרציה.״ לא מוכיח שהחלופה עדיפה. דווקא חברה כמו אפל הייתה מתגאה על חיבור שפשוט עובד ״just work״. מצד אחד אנחנו מרוויחים מהעולם הדיגיטלי הרבה מאוד אפשרויות שבעולם האנלוגי אנחנו לא יכולים לקבל. מצד שני, העולם האנולוגי/מכני עובד פי 1000 יותר טוב ויותר זמן. אחד הסיבות שעדיף לחברות לעבור לדיגיטל זה כדי שאנחנו נצטרך לשלם הרבה יותר על חלקי חילוף עם חיים קצרים יותר. זה… Read more »
אור
Guest
כשאפל נפטרו מהFLOPPY DISC זה היה כשכבר הייתה אלטרנטיבה קיימת שהפכה את הפלופי למיותר. חיבור האוזניות 3.5 מ"מ קיים ועובד ביותר מדי מקומות (שהם לא רק מכשירים סלולרים.. הרכב? רסיבר בבית? מגברי מוזיקה ועוד..) כך שהמהלך הוא לא יותר מאמיץ לשם ה-אמיץ. הוא אפילו קצת טיפש בעיני. הוא לא מביא קדמה כי אין שיפור חסר תקנה ביכולות הסאונד שלו, וזהו לא מהלך שמישהו כמהה לו (כמו החזרת כרטיס הזכרון החיצוני מהגלקסי 6 ל-7..) שוב הם לא מקשיבים ללקוחות שלהם ונותנים להם להחליט מה הם צריכים ולא להיפך- כמו כל חברה שלא בטוחה שהשמש זורחת לה מה**ת. אפל עשתה מהלך אפל… Read more »
עמית
Guest

די לבכות יש מתאם אחד שמגיע בחינם ונוסף אפשר לרכוש ב9 דולר .

הדר
Guest

ווואו!! טירוף!!! איזה הבדל מטורף בין המצלמות של האיפון הקודם לבין זה של החדש!!
מ… טכלס לא ראיתי שום הבדל בין השניים אבל זה בטח כי אני לא רואה טוב

טים קוק המלך!! (הוא עירום? )

חן צ\'ו
Guest

ראיה 6/6 ולא מוצא הבדל בין התמונות של ה6 לבין אלו של ה7. בשורה התחתונה, אין שום סיבה לקנות אייפון 7 ספציפית ואייפון באופן כללי.
החלק הכי מפתיע במכשיר הזה הוא שאין בו שום חדשנות טכנולוגית, שום בשורה לאייפוניסטים ואם כבר, אז הטלפון הזה מגלה את המלךל בעירומיו, כמו שמישהו הזכיר כאן.
בתכלס, מי שקונה כיום אייפון קונה מסיבה אחת בלבד- זה אייפון, אין לו שום סיבה רציונלית אחרת.

אהרון
Guest

אין שני רמקולים. חור אחד זה בשביל רמקול והשני בשביל היופי

דוד
Guest

הבחור צודק. מאיר את הכתבה באור לא רציני.
https://www.theguardian.com/technology/2016/sep/16/apple-iphone-7-headphone-jack-speaker-grill

שם שם
Guest

למה אתם לא קוראים, מבררים, בודקים? למה אתם טיפשים במילים אחרות?
יש 2 רמקולים. סטריאו פונים, נקודה.

אjjj
Guest

יש שני רמקולים הם נמצאים בשני *צידי* המכשיר. ז״א, אחד בחלק העליון ואחד בתחתון.

אבי
Guest

ומה לגבי הסוללה? בזה יש גם שיפור?

אנונימי
Guest

זה שהתמונה בהירה קצת יותר הופך אותה לטובה יותר?

קינן
Guest

כן, תמונה יותר בהירה היא יותר טובה. not…

Hhfgg
Guest

בסמסונגים הישנים(בימים שליפני הגלאקסי) החיבור של האוזניות גם היה דרך החיבור של המטען אז אני לא חושב לקרוא לזה קידמה

רונן
Guest

המוצר החם הבא של אפל – הiDiot.

מוצר תפור בול עבור משדרגי האייפונים למיניהם

wpDiscuz

תגיות לכתבה: