48 שעות עם האייפון 6S: אלו 5 המסקנות שהגענו אליהן

שיחקנו איתו, הוצאנו אותו לטיול, השוונו אותו לאייפון 6 ובתום יומיים אינטנסיביים למדי חזרנו עם 5 תובנות בנוגע לאייפון 6S החדש

מרגיש עבה וכבד יותר מקודמו (תמונה: גיקטיים)

מרגיש עבה וכבד יותר מקודמו (תמונה: גיקטיים)

מכשירי הביניים של אפל (ליין ה-S) התקשו לרוב לרגש אותי על אף החידוש המשמעותי שהם נושאים עימם. האייפון 6S כולל שדרוג משמעותי מתחת למכסה המנוע אבל בשל העיצוב הזהה לקודמו הוא מסקרן הרבה פחות. כן זה בעיקר פסיכולוגי – כי הרי לא מדובר כאן במשהו שלא ראית בעבר.

אפל מודעת לאתגר הנוגע לשיווק מכשיר שעיצובו זהה לחלוטין לקודמו ומנסה להלחם בזה בשלוש טקטיקות שחוזרות על עצמן מידי שנתיים: היא משתדלת להציג לפחות צבע אחד חדש שיאפיין את הליין שהשיקה ויאפשר לאנשים ליצור את הבידול בינם לבין אלו שמחזיקים בדור הקודם באמצעותו (השנה זה ורוד זהוב), היא עושה שימוש באריזה על מנת להבליט את השוני בין המכשירים, ואם שנה שעברה האריזה היתה חיוורת לחלוטין הפעם כבר יש תמונה מעוצבת וססגונית על גביה, וכמוצא אחרון היא מנסה להדגיש בכל פרסום, בכל אזכור, כי למרות המראה הזהה – מדובר במכשיר שונה לחלוטין שכולל שדרוגים מרחיקי לכת. (״The only thing that’s changed is everything״).

ובכן, האייפון 6S אכן שונה מהותית מקודמו – הוא כולל כוח עיבוד עוצמתי וחזק יותר (מעבד A9 למול A8), הוא מגיע עם טכנולוגיית זיהוי עוצמת המגע (3D Touch), מצלמת 12 מגה פיקסל אחורית (בניגוד ל-8 מגה פיקסל בדגם הקודם), מצלמה קדמית באיכות 5 מגה פיקסל (בניגוד ל-1.2 מגה פיקסל בדגמים הקודמים), הוא מאפשר ללכוד לראשונה וידאו באיכות 4K, ולמרות שהסוללה שלו קטנה מעט יותר מהאייפון 6, לטענת אפל הדבר לא צפוי להפחית משעות הפעילות שלו.

אחרי יומיים של שימוש אינטנסיבי למדי, אלו המסקנות הבולטות איתן יצאנו מההתנסות באייפון 6S.

הערה: המכשיר שבדקנו הוא אייפון 6S בתצורת 16GB בצבע ורוד מוזהב באדיבות גיאפון.

1. כן, פיצ׳ר ה-3D הוא כזה ביג דיל

הפיצ׳ר המרכזי שנושא עימו האייפון 6S הוא ללא ספק ה-3D Touch, מנגנון חדש שהטמיעה אפל בליין האייפונים שלה והופך את המסך רגיש גם לעוצמת המגע. ליין האייפונים הוא השלישי שמאמץ את הטכנולוגיה הזו בין מוצריה של אפל אחרי ה-Apple Watch והמקבוק החדש שהציגו תמיכה בו קודם לכן, אלא שכאן מדובר בשדרוג משמעותי לחווית המשתמש.

אני חייב להודות שבאירוע ההכרזה החגיגי של אפל לא הצלחתי להתרשם יותר מידי מהפיצ׳ר החדש, אולם ההתנסות בו גרמה לי להביט עליו באופן שונה לחלוטין. אם עד כה התרגלנו ב-iOS למחוות מגע שכללו בעיקר לחיצה קלה, לחיצה ארוכה ומספר לחיצות, השילוב של עוצמת לחיצה שפותחת תפריטי משנה משדרגת את חווית המשתמש באייפון פלאים ומשמשת למעין קיצורי דרך מהירים עבור פעולות שכיחות. כמעט כל לוגו שמייצג אפליקציה שתלחצו עליו קצת יותר חזק יגרום למעין רטט קל במכשיר ויפתח לכם תפריט משני שיאפשר לגשת לסדרת הפעולות הפופולאריות ביותר הנוגעות לאפליקציה – זה מאוד מאוד שימושי. כמו כן, אין ספק שברגע שמפתחים יתחילו להשתמש במחווה החדשה עבור האפליקציות שלהם, זה עשוי להתגלות כפיצ׳ר שיקפיץ את חווית המשתמש באופן ניכר.

אריזה צבעונית הרבה יותר מזו של שנה שעברה (צילום גיקטיים)

אריזה צבעונית הרבה יותר מזו של שנה שעברה (צילום גיקטיים)

2. הוא עבה וכבד יותר – וזה מורגש

עוביו של האייפון 6 עומד על 6.9 מ״מ וזה של האייפון 6S עומד על 7.1 מ״מ. מדובר בהבדל זניח למדי ובכל זאת מורגש. משקלו של האייפון 6 הינו 129 גרם וזה של האייפון 6S עומד על 143 גרם. כאן כבר מדובר בהבדל משמעותי יותר ויתכן כי ההבדל במשקל ובעובי גם יחד, כבר יוצרים תחושה מורגשת הרבה יותר שתורמת לפער בין הדגם החדש לקודמו שמרגיש לפתע דק וקליל יותר.

למעשה, הדבר הראשון שעבר לי בראש כששלפתי את האייפון 6S מהקופסא שלו היתה שהוא מרגיש כבד ושהוא נראה עבה. אז כן, על הנייר מדובר במספרים שהפער בינהם יחסית זניח, אבל בפועל הוא מורגש למדי. זה המחיר שנאלצה אפל לשלם עבור הטמעת טכנולוגיית ה-3D Touch ונותר לנו לקוות שבדגם הבא היא תתגבר על האתגר ותשיל ממשקלו ועוביו של המכשיר.

3. שדרוג המצלמה האחורית זניח, של הקדמית – עצום

ובכן, השינוי באיכות התמונות שמנפיק האייפון 6S בא לידי ביטוי בעיקר בתמונות תקריב או בתנאי תאורה קשים, אולם הפער בין איכות התמונות של האייפון 6S לאייפון 6 זניח באופן יחסי. עם זאת, את השדרוג העצום תגלו במצלמה הקדמית. באיחור ניכר ביחס למתחרותיה אפל הקפיצה את המצלמה הקדמית במכשיר האייפון ממצלמה בת 1.2 מגה פיקסלים בדגם הקודם ללא פחות מ-5 מגה פיקסלים באייפון 6S. את ההבדל קל לפספס. הנה כמה תמונות שמציגות את ההבדל בין תמונות המצלמה האחורית של האייפון 6S לאייפון 6.

iphone camera

iphone camera

iphone camera

iphone camera

4. מעבד משופר אך השינוי אינו מורגש

אפל משתדלת להדגיש בדגמי הביניים שלה (ליין ה-S) את הפער במהירות בין המכשיר החדש לקודמיו. ובכן, על אף שמדובר במעבד חדש ומתקדם יותר, בפועל, לפחות כרגע, קשה להרגיש בהבדל. יתכן והסיבה לכך נעוצה בעובדה שעדיין לא ממש נולדו האפליקציות שממצות את העוצמה של המעבד ויתכן מאוד והפער יתגלה בהמשך, כשהמכשירים יתיישנו מעט והאייפון 6S יפגין ביצועים טובים יותר. עם זאת, עבור רוב האפליקציות בהן אתם משתמשים ואפילו אם תשתמשו במשחקים עתירי גרפיקה, לא תרגישו בפער ניכר בכוח העיבוד של הדגם החדש ביחס לקודמו.

5. Touch ID מהיר ו-Live Photos מלהיב

על אף שאפל לא ערכה שינוי מהותי בחיישן ה-Touch ID, כאן יכולות המעבד החדש ויתכן ועדכוני מערכת קלים גורמים ל-Touch ID להגיב טוב ומהר יותר. בתקופה שבה יצרניות הסלולר מדגישות את השיפור המשמעותי במהירות התגובה של חיישן טביעות האצבע שלהן, זה כנראה יהיה בלתי נמנע מצד אפל לכלול בדגם הבא שדרוג לחומרת החיישן, אולם כבר עכשיו הוא מרגיש הרבה יותר מהיר מבדגם הקודם.

פיצ׳ר קטן שהרגיש קצת כמו גימיק באירוע ההכרזה של אפל נוגע לאפקט ה״תמונות החיות״. האייפון לוכד מספר שניות לפני ואחרי צילום התמונה בוידאו ובאודיו במטרה לשמור תיעוד קצת יותר חי של אותו רגע בו היא נלקחה. מדובר בפיצ׳ר שניתן להדליק ולכבות בקלות בדיוק כמו פונקציית ה-HDR במסך המצלמה והוא מסתכם בתמונות שבאמת לוכדות רגעים בצורה מוצלחת יותר. החסרון? לא בטוח שתרצו שדברים שנאמרו ברקע יתועדו ואם נפח האחסון שלכם מוגבל, צאו מנקודת הנחה שזה צפוי להכביד ומשמעותית על מקום האחסון במכשיר ובענן.

בשורה התחתונה: האייפון 6S הוא מכשיר טוב, יציב, מהיר, שכולל חומרה מתקדמת ומציג שיפור ביחס לקודמיו. עם זאת, מי שמחזיק באייפון 6 לא יגלה כאן שום הצדקה לשדרוג, ועל אף שפיצ׳ר ה-3D Touch בהחלט משדרג את חווית המשתמש, הוא עדיין לא ממש שווה הוצאה נוספת שמסתכמת בכמה מאות דולרים.

המכשיר ניתן לנו לסקירה באדיבות גיאפון.

 

 

רועי לטקה

גיק טכנולוגי עם נגיעות של תפוח, עדיף שיגיע נגוס. חי נושם וצורך טכנולוגיה באופן אובססיבי אך מדוד. קרימינולוג בהשכלתו, לוחם בפשע ובממסד באופן סימולטני. חובב כתיבה וקריאה, ונהנה לבחון באופן מדוקדק כל דבר שניתן לפרק לגורמים, ממוצרי טכנולוגיה ועד נפש האדם.

הגב

5 תגובות על "48 שעות עם האייפון 6S: אלו 5 המסקנות שהגענו אליהן"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
TimeyWimey
Guest

איזה מהתמונות צולמו במצלמה הקדמית ואיזה באחורית…?

RuR‎
Guest

הסוללה שופרה?

idanbiton
Guest

לא. תבדוק באתרי יוטיוב

RuR‎
Guest

מצד שני – באתר Phonearena אומרים שהסוללה מאוד שופרה, ושעכשיו יש לו סוללה מצוינת, אבל זה נראה לי קצת מוזר ואני רוצה לברר אם זה נכון.

idanbiton
Guest

אני ראיתי ביקורות שהסוללה מורגשת שהיא קטנה יותר

wpDiscuz

תגיות לכתבה: