ככה עושים את זה: 5 דוגמאות מוצלחות לשיווק סטארטאפ

חמישה מקרים של חמש חברות מובילות, שיזמו בשלבים שונים מהלכים שיווקים מוצלחים במיוחד וכדאי ללמוד מהם

shutterstock idea

בתחילת דרכה השתמשה Airbnb ביוזרים של Craigslist להשכרת מקומות לינה כשלא הצליחה להגיע למספר מספק של יוזרים בעצמה. בפוסט הבא תמצאו דוגמאות בהן השתמשו חמש חברות סטארטאפ שהפכו להצלחה. לא דוגמאות כמו זו של Airbnb, אלא כאלה שניתן ללמוד מהן הרבה על הגישה והיצירתיות במציאת פתרונות שיווק מצליחים.

חברות סטארטאפ ישראליות רבות מאלה שפגשתי בשבע השנים האחרונות בטוחות, מאמינות ורוצות להצליח. יחד עם זאת פעמים רבות מדי בטוח היזם הישראלי שהקשיים והאתגרים בהם הוא נתקל ייחודיים רק לסטארטאפ שלו ומנסה לנקוט בפתרונות שהולמים את האינטואיציות או נקודת המבט שלו עצמו. הרי מי מכיר את הסטארטאפ שלו טוב ממנו?

צודק. אלא שהשאלה היא לא מה מתאים לסטארטאפ שלו אלא מה מתאים ללקוחות הפוטנציאלים שלו, ואותם, פעמים רבות מדי לצערנו, היזם הישראלי אינו מכיר.

מה שסייע לחלק לא קטן מחברות הסטארטאפ המצליחות, הוא הניסיון להבין את נקודת המבט של הלקוחות הפוטנציאליים שלהן ומציאת פתרונות שיווקיים יצירתיים המתאימים לאותם לקוחות.

להלן חמש דוגמאות שניתן ללמוד מהן לא מעט:

1. Mint

הדוגמא הראשונה היא של Mint – אפליקציה שמספקת ניהול פיננסי אישי. כשעלתה האפליקציה לאוויר היה העיקרון שליווה את הפעילויות השיווקיות של החברה, מתוך החסכון בהוצאת משאבים – לחפש פעילויות שיווקיות חינמיות או בעלות נמוכה מחד, אולם כאלה שיהיו רלוונטיות מאוד לקהל הלקוחות שלהם מאידך.

הדבר הראשון שעשו היה להעלות בלוג בתחום הניהול הפיננסי האישי. החברה ליקטה, כתבה, סקרה ויצרה אינסוף תכנים הנוגעים לניהול פיננסים אישי. הבלוג היה עשיר מאוד בתכנים ומהר מאוד הפך לבלוג מספר 1 בתחום.

במקביל, השקיעה החברה זמן רב ביצירת הקשרים האישיים עם הבלוגרים הרלוונטיים והזמינה אותם לכתוב חינם פוסטים בבלוג של Mint אותו חשפו בכל אמצעי המדיה החברתית.

בלוג מקצועי הינה אחת הדרכים היעילות ביותר לכל סטארטאפ ליצירת מובילות ובניית מותג. זוהי גם הדרך לקחת בעלות על הקטגוריה אותה אנו רוצים להוביל.

קרדיט: צילום מסך

קרדיט: צילום מסך

2. GiftCardRescue

כשהבלוג הטכנולוגי המוביל Mashable ביקש מ-10 סטארטאפיסטים לתת את הטיפ החשוב ביותר שלהם לשיווק סטארטאפ אפקטיבי, המליץ Kwame Kuadey מהסטארטאפ GiftCardRescue לסטארטאפים להתחיל את הרשימה שלהם ל"טופ 20" בקטגוריה של כל סטארטאפ.

לקראת עונת החגים התחילה GiftCardRescue (שמאפשרת ללקוחות לסחור ולקנות שוברי הנחה וקניות של חנויות ומותגים במחירים הטובים ביותר), להוציא PR ולפרסם את רשימת ה-“Top 20 Gift Cards” המפרטת את הכרטיסים הכי פופולריים בקרב הקונים. הרשימה פורסמה במספר בלוגים ועיתוני צרכנות.

בשנה שלאחר מכן הוציאה WalMart שהובילה את הרשימה, יחסי ציבור משלה שעושים שימוש ברשימת ה-Top 20. ו-GiftCardRescue זכו לחשיפה מרשימה ובעקבותיה לתנועה גדולה של נכנסים וקונים באתר.

בדוגמא הנ"ל נעשה שימוש אינטליגנטי ופשוט במידע שקיים בחברה ויש לו ערך רב ללקוחות ועוד יותר מכך לרשתות הקניות. לעתים קרובות צבור בידי הסטארטאפ מידע בעל ערך ללקוחות או למדיה הרלוונטית שיכול בקלות להפוך למנוף שיווקי.

קרדיט: צילום מסך

קרדיט: צילום מסך

3. Twitter

המנכ"ל לשעבר של Twitter טען בתוקף שהקמפיין הזה היה הפעם היחידה בה הוציאו כסף על שיווק בתקופת ההשקה. אינני יודעת אם זה נכון, אולם אין ספק שזו דוגמא מצוינת: ב-2007, ראשית ימיה של החברה זיהו אנשי Twitter שהרבה מהמאמצים המוקדמים (Early adaptors) שלהם עוקבים ומצייצים סביב פסטיבל SXSW. מדובר באירוע שמתרחש מדי שנה באוסטין, טקסס ומקבץ יחד מספר פסטיבלים ותערוכות בתחומי קולנוע, אינטארקטיב ושיווק.

מתוך רצון להיות קרובים לקהל שלהם ובתקווה לייצר באז, החליטה Twitter להשתתף בתערוכה אולם במקום ביתן רגיל הקימו עם המארגנים מסכים גדולים של Twitter באולם המרכזי עליהם ראו בזמן אמת ציוצים שנעשו מהטלפונים בתערוכה מה שיצר בולטות, מודעות ושיח ואפשר לכל הנוכחים לעקוב אחרי לקוחות Twitter שנכחו בתערוכה.
עבור חברת סטארטאפ השתתפות בתערוכה מתגלה לעתים קרובות כהשקעה יקרה מדי עבור ביתן קטן ונחבא בין עשרות ביתנים אחרים. חשיבה יצירתית וחיפוש דרכים שונות ליצירת בולטות ונוכחות סייעו ללא מעט חברות סטארטאפ להשיג ערך גדול בהרבה מנוכחות בביתן סטנדרטי.

4. Airbnb

נדמה שאי אפשר לכתוב על שיווק סטארטאפ מבלי להתייחס ל-Airbnb, שמעבר לכך שהתנסו בלא מעט מהלכים שיווקיים (מוצלחים יותר או פחות) אלא גם מקפידים תמיד לשתף ולחלוק את התובנות שלהם מהפעילויות השונות.

באחד הקמפיינים שלה עשתה החברה שימוש באפליקציית Vine לצילום 6 שניות של סרטוני וידיאו קריאטיביים. במשך 6 ימים הריצה Airbnb קמפיין ב-Twitter ובו פירסמה רשימת סיטואציות לצילום והזמינה כמה שיותר אנשים לצלם באמצעות Vine קליפ בין 6 שניות של סיטואציה אותה בחרו מתוך הרשימה. 100 דולר הוצעו לכל סרטון שיכלל בקליפ.

750 קטעי וידיאו הגיעו ל-Airbnb, מתוכם נעשה שימוש בכ-100 סרטונים למה שהוגדר כסרטון הוידאו הקצר הראשון שבויים דרך טוויטר. הסרטון הופץ ברשת, זכה לתהודה גדולה ביותר ולשלל ציוצים ברשת המיקרובלוגינג.

5. HubSpot

הדוגמא האחרונה היא על HubSpot שהמציאה ומשווקת כיום כלים ליצירת Inbound Marketing. השיווק המשמעותי ביותר בעיני המוצע כיום לסטארטאפ, הוא מה שנוהגים לכנותInbound Marketing  – שיווק שמביא את הלקוחות הפוטנציאלים אלינו על ידי יצירת תוכן וערך ושיתופו. בלוג, Webinars, וידיאו podcasts, eBooks, enewsletters, whitepapers, SEO, ועוד, כל אלה הם כלים בהם אנו משתמשים ליצירת ערך בנושאים הרלוונטיים לתחום המוצרים שלנו (התחום אותו אנו רוצים להוביל), כדי להביא אלינו לקוחות שמתעניינים במידע.

בדוגמא שלהלן מעניין לראות כיצד השתמשה חברת HubSpot בדיוק באותם כלים ופתרונות אותם היא משווקת ללקוחותיה. החברה גיבשה תכנית מדויקת ליצירת תכנים עבור לקוחות פוטנציאלים. כחלק מתכנית זו היא סיפקה (ועדיין מספקת) תכנים פרקטיים ברמה גבוהה אודות שיווק על ידי סושיאל מדיה והנעת Inbound marketing ליצירת לידים. החל מפרסומי e-books אודות העבודה עם כל רשת חברתית, שהלקוחות יכולים להוריד חינם (לאחר השארת פרטי ההתקשרות בסיסיים מה שהופך את הלקוח לליד), המשך בכתיבת תכנים בפוסט, שימוש בשלל הרשתות החברתיות הוויזואליות כגון Instagram ו-Pinterest ובעיקר אספקת כל הכלים ליצירת תוכן ושיתופו עם הלקוחות הפוטנציאלים.

על גבי התכנים, HubSpot מתייגת נכון, מזמינה לקוחות לקרוא\לשמוע לראות עוד מידע ומעודדת אותם לשתף את התוכן על ידי שימוש בכפתורי שיתוף בולטים בצורה חכמה.

לסיכום

המיוחד והמבדל את הדוגמאות שהובאו לעיל, הוא הכרות והבנה מדויקת של קהל היעד ושימוש בכלים נכונים, יצירתיים (ולרב פשוטים), שמתאימים בדיוק ללקוחות הפוטנציאלים ולצרכיהם. כל אחת מהדוגמאות המובאות להלן יכולה להוות השראה, או לתת כיוון לכלים האפקטיביים ביותר עבור כל סטארטאפ ליצירת פריצת דרך שיווקית.

תמונה: marketing via shutterstock

הכתבה בחסות גאיה

Gaia VSM מתמחה בבניית אסטרטגיות שוק ושיווק לחברות סטארטאפ ישראליות במטרה לסייע להן ליצור פריצת דרך נכונה ומהירה לשוק הבינלאומי.
Gaia פיתחה מודל ייחודי ומכוון תוצאות המאפשר ללקוחותיה לעבור תהליך מובנה, מקצועי ומהיר של גיבוש אסטרטגיית שוק. במסגרת התהליך, מסייעת Gaia ללקוחותיה להגדיר במדויק את המוצר מנקודת המבט של הלקוח הפוטנציאלי, לזהות מהם שווקי היעד המתאימים ביותר ולאתר את הלקוחות הפוטנציאליים הראשונים והמשניים הבשלים לאמץ את הטכנולוגיה. אסטרטגית השוק מתורגמת יחד עם החברה לתכנית פעילות שיווקית שתביא למקסום ערך החברה והשגת היעדים העסקיים.
החברה הוקמה על ידי חיות יוגב, בעלת ניסיון של מעל 25 שנה בתפקידי ניהול, אסטרטגיה, שיווק ומסחר בחברות מקומיות ובינלאומיות מובילות. צוות Gaia כולל מומחים בעלי ניסיון בשוק ההיי טק בתחומי ההשקעות, גיוס הון ותקשורת שיווקית. לפרטים נוספים לחצו כאן

חיות יוגב | מנכ"לית Gaia VSM

חיות יוגב היא מנכ"לית חברת Gaia-VSM המתמחה באסטרטגיות שוק ושיווק לחברות סטארטאפ טכנולוגיות. ל-חיות ניסיון של עשרים וחמש שנים בעולם השיווק והאסטרטגיה בשווקים מקומיים ובינלאומיים.

הגב

3 תגובות על "ככה עושים את זה: 5 דוגמאות מוצלחות לשיווק סטארטאפ"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
basa basi
Guest

כמו לכתוב על פעולות השיווק של מיקרוסופט או גוגל. הכי בנאלי, הכי משעמם, המידע שנמצא בכל מקום באינטרנט. כתבות האורח שלכם מבאסות יותר מיום ליום

אלכס
Guest

יש לי הרגשה שכבר קראתי את הכתבה הזאת פה לפני כשנה…

Adrian Knoll
Guest

מספר 5 – השם של החברה הוא HubSpot ולא HobSpot.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: