אלו הרשמים שלי מהמעבר ל-Chrome OS [טור אורח]

סדרת מחשבי ה-Chromebook של גוגל זכתה להצלחה מעבר לים אבל בישראל יש כאלו שאפילו לא שמעו על המחשבים ועל מערכת ההפעלה החדשה. איך זה מרגיש ביחס לחלונות ול-OS X?

 

chromebook

מאת אלעד גבירץ, פסיכולוג ארגוני בהשכלתו (Msc בפסיכולוגיה ארגונית מהטכניון) ומתעסק במה שקורה על התפר בין האנשים בארגון.

חיכיתי וחיכיתי והנה הוא הגיע, בחבילה ארוזה להפליא בתוך מספר קרטונים מעוצבים וסגורים היטב ישב ה-Toshiba Chromebook 2 הנוצץ שלי. לקח לו כשבועיים ימים להגיע מאותה הזמנה אימפולסיבית לילית ב-01.01.2015 שהתבצעה דרך האתר של BUY2USA ומעקב יומיומי אחרי החבילה באינטרנט.

המחיר של המחשב באמזון נכון ל-19.01.2015 הוא 330$ שזה 1,300 ש"ח, אני שילמתי 380$ כי זה היה המחיר לפני שבועיים ועוד דמי משלוח ומס כך שיצא 2,254 ש"ח שזה כמעט 1,000 ש"ח יותר מצרכן בחנות בארצות הברית אבל לא ניכנס לכמה שזה מעצבן וכאלה.

המשמעות הצרכנית של היותי קונה אימפולסיבי קיבלה טוויסט בקניית מחשב מבוסס כרום או.אס, בעצם קניתי מחשב שאני לא יודע כמעט כלום על צורת העבודה שלו, אני לא מכיר אנשים שיודעים, לא שמתי ידי לדקה על אחד כזה ובכלל השאלות רבות לגבי האם הוא ישתלב בצרכים שלי והאם אוכל להפיק את המיטב מהשינוי. ברגע שהוא הגיע הבנתי שאני הולך לקראת מסע לנסות להבין מה ואיך עובדים עם זה כאשר אנשים מסביב לא.

הסיבות לכך שבחרתי בכרום או.אס מפורטות בפוסט הקודם שלי בנושא והסיבה העיקרית מבניהן היא שכל העניין החדש עם מערכת ההפעלה הזו מרתק אותי. בתור אחד שחובב אינטרנט אני חייב למצוא את הדבר הבא ולהיות חלק מהמהפכה. האינטרנט (ומה שניתן להפעיל דרכו) זה כל מה שאני צריך. אני משתמש באינטרנט ככלי עבודה עיקרי, קיים זמן מבוזבז שמשתמש במחשב ולא מקדיש אותו לאינטרנט אלא לפתיחת תיקייה, העברות, עידכון תוכנה, התקנה וכו… אני בעיקר בג'ימייל, EverNote, פייסבוק, WordPress וסתם גולש לי. אם הכל היה לי בדפדפן לא הייתי יוצא ממנו. הדרישות שלי הן סבירות ואם זאת אני דורש מהירות, נוחות, קלות שימוש והכל באותו מסך. וכן, יש גרסת אונליין לוורד. סיבה נוספת היא שנמאס לי מווינדוס – עוד פעם עדכון, עוד פעם לא לדעת מה המערכת הפעלה הבאה ומה הולך להשתנות, נמאס לי קצת מהחלונות, נמאס לי שדברים נתקעים בלי סיבה, נופלים ומשאירים אחריהם קול ענות חלושה ומסכי שגיאה לא ברורים. נמאס לי לחכות למחשב שלי שיעלה ויפעיל את כל התוכנות האלה שאני לא צריך. הכרום או.אס הוא מהיר, מאפס לג'ימייל ב-10 שניות, תדליק-תתחבר. בחרתי לנסות ולהתנסות – לא מכיר אף אחד עם מערכת ההפעלה הזו, אין לי שום דעות קדומות, "מתי בפעם האחרונה ניסית משהו חדש?" אומרת הפרסומת ההיא. יאללה.

chromebook

כולם מתעניינים, אף אחד לא ממש התנסה

בשבועיים האלו של ההמתנה מצאתי את עצמי חופר לאנשים על הכרום או.אס ומסתבר שאומת הסטארטאפ בעלת מושג די מצומצם לגבי מערכת ההפעלה הזו, זה מתחיל עם אנשי IT שלא שמעו על כרום או.אס ועד בעלי חנויות מחשבים שאין להם מושג על מה אני מדבר. אני עובד בימים אחרונים על כל מיני הסברים פשוטים לגבי איך מערכת ההפעלה עובדת, אני חייב לציין שאף פעם לא נדרשתי לתאר מערכת הפעלה, פשוט הכרום או.אס גורר תגובות ואנשים באמת רוצים לדעת איך ומה. לעומת זאת, בעולם יש התעניינות הולכת וגדלה להיכנס לשוק הכרומבוק מצד חברות גדולות כגון Dell, Acer. Asus, Sony, Toshiba והן מוציאות מחשבים איכותיים במחירים זולים ומצד המשתמשים יש היענות לנסות את מערכת ההפעלה החדשה כאשר 35% מהמחשבים הניידים בארצות הברית מבוססי כרום או.אס (על פי חברת הייעוץ NPD). יש פער בין השוק האמריקאי לישראלי ויחסית למדינה שמאמצים בה שינויים מהר אנחנו עוד לא מכירים את הרעיון של הכרום או.אס. אני מרגיש כמו איזה מגלה ארצות שהגיע ליבשת חדשה וחוזר הביתה לספר הכל ולא ממש מבינים מה הוא רוצה.

אז בגדול למי שלא יודע, בשנת 2009 גוגל הוציאו מערכת הפעלה חדשה מבוססת אינטרנט שנקראת כרום או.אס, ברמת העיקרון כרום או.אס מבוססת דפדפן כרום ורוב הפעולות נעשות באמצעות החיבור לאינטרנט, אתה לא מתקין תוכנה על המחשב אלא יוצר קשר אל התוכנה און ליין באמצעות דפדפן כרום ומפעיל אותה על שירותים מבוססי ענן. רוב הפעולות והקבצים שאתה שומר הם בענן. הממשק הוא הדפדפן הוא מערכת ההפעלה. בעצם אפשר לומר שזו מערכת ההפעלה השלישית לצד ווינדוס ומק, בפוסטים הבאים אסביר את העקרונות של מערכת ההפעלה והשוני בינה ובין ווינדוס/מק. מדובר במחשבים זולים, קלים ונוחים לשימוש (את זה אני עוד צריך להבין בעצמי!). הטענה של גוגל היא שהמהירות נובעת מכך שאין מערכת הפעלה, אין את כל התוכנות התומכות את הפעולה של המחשב וברמת העיקרון המחשב מריץ דפדפן בלבד. גם כשמופעלת תוכנה היא פועלת און ליין ומבצעת את החישובים והפעולות דרך הענן, שיטה זו חוסכת משאבים רבים למחשב.

פתחתי את האריזה, מבחינה חיצונית המחשב זהה לניידים אחרים, מראה כסוף ומעוצב די דומה לעיצוב של אפל. המחשב קל מאוד וקומפקטי הוא שוקל 1.36 קילו, לא מרגישים אותו כמעט. גודל המסך הוא 13.3 אינצ' שזה קטן אבל אם זאת די נוח בנשיאה ושימוש יומיומי. רוב הכרומבוקים (ניידים מבוססי כרום או.אס) הם בגדלים 11 ו13.3, במרץ 15' ייצא לשוק כרומבוק של Acer בגודל 15 אינצ'. בלינק הבא ניתן למצוא סקירה מפורטת של ה-Toshiba Chromebook 2, אם זאת יש קושי לערוך השוואה המבוססת ללפטופ מבוסס ווינדוס או מק מכיוון שהוא דורש חומרה חלשה יחסית להפעלה רציפה. בחלק השמאלי עליון על גב הכרומבוק ישנו סמל של Chrome מלווה בלוגו העיגול של כרום עם הצבעים צהוב, אדום וירוק מקיפים עיגול כחול, בתחילה הסמל הזה לא מורגש אבל הוא מסמל את השינוי הגדול שנמצא בפנים ומוסיף ל"אווירה" שהמחשב הזה יוצר.

מערכת הפעלה פשוטה ונקייה. Chrome OS

מערכת הפעלה פשוטה ונקייה. Chrome OS

ומה קורה בפנים?

אז ככה, חיברתי אותו לכמה שעות למטען האמריקאי והדלקתי. נדלק מאוד מהר וישר מגיע למסך הפעלה ראשון. כמה מהר? בערך 10 שניות מרגע לחיצה על הכפתור ועד המסך, עכשיו תתזמנו ללפטופ שלכם ותראו את ההבדל. עד שלא מנסים לא מבינים כמה זה מהיר ונוח. בהתחלה קורה תהליך מאוד פשוט ואינטואטיבי, המחשב מחפש להתחבר לרשת זמינה ומעדכן את עצמו. זה הכל. פשוט וקל, אין התקנות מסובכות או מסכים מרובי בחירות והגדרות. כרום או.אס עושה הכל בשבילך מאחורי הקלעים וזה ניכר בכל צעד ופעולה במחשב. קשה לתאר את חדות התמונה של ה-Toshiba Chromebook 2 יש הפרש של 80$ בין מחשב עם מסך Full-HD לבין אחד בלי וזה שווה את ההשקעה. רואים פשוט מעולה. צבעים עזים, פונטים חדים, הגלישה באינטרנט מעולם לא נראתה טוב יותר, המסך מציג תמונה חדה גם כאשר אתה נמצא בזווית עילית או צידית. זה שיפור משמעותי למחשב הקודם שלי ואחד הדברים המשמחים. כרום או.אס מינימליסטית והמחשב מזכיר במראה ובאיכות המסך את הMacBook Pro שיקר ממנו בערך פי 4. אני מכיר כמה מעצבים גרפיים ולדעתי איכות התמונה קרובה למסכי ה-Retina המהוללים של אפל, הכל נראה טוב יותר, כל סרטון, תמונה, כפתור ווידאו. השוותי את התמונה של המקבוק פרו רטינה לטושיבה שלי ולא מצאתי הבדל נראה לעין, אולי כמה מעצבים יחלקו עלי. המחשב מצוייד ברמקולים איכותיים של Skullcandy ושומעים מעולה.

אמרנו שהמחשב חיצונית מזכיר לפטופ וזה נכון עד שמגיעים ללוח המקשים שם מחכה לנו הפתעה רצינית שיכולה לערער לנו מוסכמות חברתיות (לא פחות). אז החדשות הם שגוגל החליטו להעלים לנו כמה כפתורים ולשים אחרים במקומם, הם לקחו את השינוי הזה צעד קדימה ומספקים את המקלדת שלדעתם תענה על צרכי המשתמש של כרום או.אס. מכירים את כפתור Delete? גוגל אמרו לו ביי ביי ונתנו לו קיצור של ALT+Backspace, לוקח קצת זמן להתרגל… מה עוד? תשכחו גם מ-Caps Lock, שהוחלף בכפתור החיפוש של גוגל שמפנה לחיפוש במערכת ההפעלה/גוגל. נוספו מקשים שמקלים על השימוש בטאבים, פתיחה וסגירה של חלונות ועוד. סקירה רחבה של לוח המקשים תגיע בהמשך. לוקח זמן להתרגל לשינוי (כל שינוי) אבל כשמבינים את ההוויה הגוגלית של נוחות שימוש ומהירות אפשר להתחבר למקשים הנכונים שיקחו אותך לשם. כל ההפעלה מכוונת לעשות את החיים לפשוטים יותר עבור המשתמש, יש מינימליזם של פעולות ותוצאות לפעולות. לוח המקשים תומך בעיקר בגלישה וביצוע פעולות דרך הדפדפן שזה הכלי העיקרי בכרום או.אס. ניתן לראות שהפעלת הדפדפן נעשית קלה יותר ואינטואטיבית כשמתרגלים למקלדת.

מערכת ההפעלה עצמה היא חדשנית, מצד אחד אין את כל הבלבולי שכל של ווינדוס עם התפריטים הלא נגמרים, התיקיות וכל זה. אתה בוחר להתקין תוכנה ו"פופ" היא קופצת לך בתור אייקון תוך שתי שניות. מאוד מזכיר סמארטפון בכלל ואנדרואיד בפרט. יש מסך מרכזי שמורכב מתמונה גדולה ואייקונים קטנים בפינה, ניתן לפתוח את לוח התוכנות/אפליקציות ולהפעיל אותן משם. עם זאת כל התוכנות נפתחות דרך הדפדפן בצורה נוחה. התוכנות מותקנות דרך חנות האינטרנט של גוגל כרום בלחיצת כפתור.

הפוסט פורסם לראשונה בבלוג ״איש חדיש״.

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

14 תגובות על "אלו הרשמים שלי מהמעבר ל-Chrome OS [טור אורח]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
מני
Guest

מה עם Skype ?

ערן
Guest

אחת מהכתבות היותר מיותרות שפורסמו, מה בדיוק סקרת?

arik100
Guest

ברגע שקראתי שאתה קנית את המוצר ללא שום בדיקה מראש כבר ידעתי שלא שווה לקרוא את הכתבה. ונראה ששאר התגובות מצדיקות את המסקנה שלי

שם
Guest

אז איפה ההסבר?

mishax1
Guest

אפילו במנוע חיפוש של גוגל אני לא נוגע..

עדי
Guest

יש לי. המערכת עולה תוך 3-5 שניות. עשר שניות רק בהפעלה הראשונה. מערכת נהדרת. לא נוגע בפי סי. לא צריך אנטי וירוס. עדכונים חינם כל שבוע שבועיים. בארץ לא יאהבו למכור כי אי אפשר לדחוף תוכנות, ואין תקלות תוכנתיות.

גל
Guest

יכלת פשוט לכתוב:
״הזמנתי ChromeBook, נראה מגניב וזה…״
זה מסכם את כל מה שכתבת. אין כאן שום סקירה, שום השוואה למוצרים אחרים

Noam Kamrat
Guest

אפשר להתקין כרום אוס למחשב רגיל?

אחיעד
Guest

הוא ייצא ממש טמבל…באמזון ה Toshiba Chromebook 2 שהוא קנה נשלח לארץ…הוא סתם שילם *הרבה* אקסטרה ל Buy2usa….

עומר
Guest

אני דווקא חושב שהכתבה לא רעה בכלל. בתור מישהו ששמע רק "בגדול" על המחשב, שמחתי להיכנס קצת יותר לעומק.

or
Guest

ראיתי בארץ כרוםבוקס של hp שזה הגירסה הנייחת וזה פשוט לא הולך

SGS5
Guest

נו? שווה את המחיר והזמן? ממליץ לעבור?

Elad Zazon
Guest

מחכה להמשך, נראה כאילו הפסקת לכתוב באמצע (וכמו שאחרים אמרו, עוד לא באמת יש לך מה לסקור חוץ מעיצוב וקיצורי מקלדת)

רפי
Guest

"עם זאת" ולא "אם זאת".
תיקנת אחד, יש עוד שלושה.
הרבה זמן חיכיתי לסקירה על כרום OS. כנראה שאחכה עוד קצת.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: