הטעות הנפוצה של הסטארטאפים והמחיר ש-Whisper שילמה עליה

כמו בחיים הפרטיים שלנו, גם כשזה מגיע לעסק, אנחנו לעיתים מחפשים תבנית קיימת למסמך בלי להתאים אותו אלינו. זה עשוי לעלות לכם ביוקר

bla

במהלך החג התפוצץ סיפור שעשוי להראות חריג במיוחד: אפליקציית Whisper, שאיפשרה לאנשים להתבטא בצורה אנונימית ולחשוף את עצמם בלי לוותר על הפרטיות שלהם, כנראה שלא באמת היתה כזו. מה שנקרא "ההפתעה הכי צפויה באינטרנט". מקרה דומה במיוחד קרה ל"סיקרט", אפליקציה דומה מאוד. אבל הדרך שבה החשיפה של עובדה זו קרתה היא המעניינת: עיתון הגרדיאן הבריטי עבד בצמוד עם Whisper על כתבת עומק. במהלך הכתבה, אנשי Whisper הציגו לגרדיאן מידע שנאסף בתוך האפליקציה כדי להראות כמה היא ייחודית, והגרדיאן לא חטא למקור העיתונאי שלו, ובמקום לעשות כתבת יחסי ציבור על Whisper, חשף את ערוות האפליקציה.

דבר הפך לגרוע יותר כאשר Whisper ניסתה לכסות את המקרה כאשר זו שינתה את מדיניות הפרטיות שלה, כדי שבדיעבד תאפשר את החשיפה של מידע לגרדיאן ותהפוך את התחקיר למיותר, ואפילו יותר מזה: גם אחרי השינוי כנראה ש-Whisper חטאה לאיך שהדבר בוצע. קל מאוד להבין את האכזבה של Whisper: הם הגיעו כמקור עיתונאי, הם הציגו סיפורים יפים לאנשי הגרדיאן, ובסוף הם נכוו על ידי זה שהשתמשו במידע נגדם.

חטא שכיח בעולם הסטארטאפים

הבעיה היא כאן ש-Whisper עשו את אותה הטעות שכמעט כל סטארטאפ עשה: מדיניות הפרטיות של האפליקציה היתה סטנדרטית וכזו שנכתבה כנראה בצורה שלא עברה תהליך ניתוח של האפליקציה, אלא מבוססת על שבלונה. בפועל, כולם עושים את זה. במציאות אבל כמעט אף אחד לא נתפס.

אז איך כותבים וקוראים מדיניות פרטיות? אין צורך להרחיב יותר מדי על מה שכבר נטחן. מדיניות פרטיות היא הסכם משפטי שצריך לענות באמת בצורה קצרה וברורה על השאלות האלו: (1) איזה מידע נשמר עלייך (פרטי ולא פרטי); (2) מהם השימושים במידע; (3) למי יש גישה למידע; (4) איך אפשר לעיין במידע או למחוק אותו; (5) איך לטפל בהפרות פרטיות. המהדרין יפרטו גם כיצד המידע מאובטח, איך אוספים את המידע והאם יש דרך לעצור את האיסוף. מסמך שלא יענה על זה, או יכתוב את זה בצורה עמומה, פשוט לא יאפשר לאדם לקבל הסכמה מדעת על השימוש במידע שלו.

כל מסמך כזה, שנוצר בצורה מותאמת אישית, יכול לספק. כדי לקרוא מדיניות פרטיות טובה אפשר לקרוא את Uber, שהיא אולי לא מצטיינת מבחינת השימוש במידע (היא אוספת הרבה מידע מעבר לצורך) אבל היא בהחלט כתובה בצורה מרשימה וקריאה במיוחד. מדיניות פרטיות כתובה בצורה עמומה במיוחד אפשר למצוא אצל המתחרה הישירה של Uber, גט-טקסי. ההבדל בין השתיים הוא שכאשר אתה מסיים לקרוא את המסמך, אם תבחר לקרוא אותו, יהיה לך ברור מה עושים עם המידע האישי שלך.

משתמשים בטמפלט, נושאים בתוצאות

לפי ניתוח ראשוני של מדיניות הפרטיות המקורית, שהופיעה באוגוסט (לינק לארכיון האינטרנט), מדובר במסמך שמבוסס על Template שאפשר למצוא לא מעט עותקים שלו באינטרנט (1, 2, 3). עכשיו, לכך יש שלוש סיבות: או שהמסמך של Whisper היה כזה מוצלח שהוא הועתק על ידי סטארטאפים רבים, כולל כאלו שלא קשורים לפעילות של Whisper, או שעורכי הדין של Whisper לא ממש חשבו שיש צורך לחולל מסמך חדש וממצה, והשתמשו ב-Template, או ש-Whisper השתמשו באחד מהמחוללים הרבים, בלי להתחשב באיך שפעילות כזו בעייתית צריכה לקבל אפיון.

לצורך העניין, נניח לרגע שמשרד עורכי הדין של Whisper פשוט נתן להם את המסמך. זה קורה לא מעט. סטארטאפ בדרך כלל יעדיף לעבוד עם אותם עורכי דין להכל, גם להסכם ההשקעה, גם למדיניות פרטיות וגם לתביעות של עובדים שלא קיבלו שכר כמו שצריך. הבעיה היא שכתיבה של מדיניות פרטיות היא תהליך לא פשוט. הכתיבה מבוססת לא רק על Template שבו עונים על שאלות שבלוניות, אלא גם על כך שצריך לערוך תהליך פנימי בארגון שבו יסודרו כל הגורמים שנוגעים לפרטיות. לדוגמא, סוגיה שבה העובדים יעברו הדרכה על מה מותר ומה אסור לחשוף, כך שגם אם שומרים מידע על נתוני מיקום של לקוחות, עדיין לא יהיה מצב שבו הם ישתפו את הנתונים עם עיתונאי (ראה את מקרה גט-טקסי כדוגמא יפה).

הבעיה ממשיכה כאשר התפישה של משרדי עורכי דין רבים היא שהמסמכים האלו הם סטנדרטיים וכללים, ומאמצים את הגישה של "הכל טוב ויפה עד שמישהו מאבד עין". זה לא אופייני רק לחברות היי-טק. גם בתחקיר הסופרמרקטים של עידו קינן ושלי גילינו שחלק משמעותי מרשתות שיווק העתיקו תקנונים אחת מהשניה. אבל השימוש בשבלונה כדי לייצר מסמך כזה מעיד לא רק על כך שהמדיניות לא משקפת את המציאות, אלא שהיא מייצרת מצג שווא כלפי הציבור.

כלומר, גם אם הסטארטאפ שלך עומד בכל החוקים ועושה הכל לפי הספר, אבל במדיניות הפרטיות (שהיא הסכם משפטי מחייב עם הלקוחות שלך) אתה אומר שלא תשתמש בנתוני המיקום שאתה אוסף, ואתה כן משתמש, אז בסופו של דבר אתה פוגע בפרטיות של הלקוחות שלך. כדי להמנע מהמצב הזה, חלק ממשרדי עורכי הדין פשוט אמרו במדיניות הפרטיות "אנחנו נעשה כל שימוש חוקי עם כל מידע שנאסוף עלייך". אבל התוצאה של אמירה כזו היא חמורה יותר: כשאתה אוסף יותר מידע ממה שאתה צריך, אתה חורג מעקרון "צמידות המטרה" בדיני הגנת הפרטיות; אתה בעצם נותן יד חופשית לשימוש לרעה במידע. לדוגמא: אם אפליקציה מסוימת אוספת נתוני מיקום למרות שהיא לא צריכה, ורשות שלטונית עלומה יודעת שהמידע הזה נמצא שם, היא עדיין יכולה לבקש גישה למידע הזה ולהשתמש בו (לרעה, או לטובה).

אין מסמך אוניברסלי שמתאים לכולם

בעיה אחרת נוצרת כאשר הפרטיות הופכת להיות צ'קבוקס שצריך לסמן, ולא תהליך אמיתי. לצורך העניין, אשר כותבים מדיניות פרטיות בשלב הראשון יושבים עם המפתחים ואנשי מערכות המידע. מבינים את הצרכים שלהם, ואת השימושים במידע, את התוכניות העתידיות של העסק. לאחר מכן, מחליטים יחד מה צריך לשמור ומה מיותר.

לדוגמא, חברה ששומרת Device ID של מוצר מסוים לא בהכרח צריכה אותו למעקב, אלא רק כדי לספור את כמות ההתקנות (כדי לשלם למפרסמים שלה על התקנות מוצלחות, אבל רק על ההתקנה הראשונה בכל מכשיר). במצב כזה, אם היא תשמור רק את גיבוב (Hash) המספר הסידורי, כך שאי אפשר יהיה לאחר מכן להתחקות אחרי המכשיר, היא תוכל להשיג את אותה תועלת. דוגמא אחרת היא על נתוני מיקום: נתוני מיקום נדרשים לצורך הצגת פרסומות לא אחת. אבל, אם הנתונים האלו לא נחוצים לאחר הצגת הפרסומת, מדוע חברות מסוימות מתעקשות להמשיך לשמור?

כך, לאחר אפיון הצרכים של החברה, מכינים בדרך כלל שלד שמסביר ועונה על השאלות הנכונוות, ומסביר לציבור בשפה פשוטה מה השימושים שיעשו במידע שלו. התהליך הזה כואב הרבה פעמים גם בכיס, אבל בעיקר למי שלא רוצה להיות שקוף מול הלקוחות שלו. לכן, יש העדפה כללית בשוק ללכת על מסמכים לא טובים, שעובדים נגד הלקוחות והצרכנים.

הפרשה של Whisper מראה לנו בדיוק מדוע צריך מדיניות פרטיות טובה. במקרה שבו המדיניות היתה אכן נאכפת, אז Whisper לא היתה משתפת את המידע עם הגארדין הבריטי, ולא היתה נחשפת הפרשה בכלל. במקרה שבו היא היתה מתאימה את המדיניות כך שתגיד מה המצב שקורה בפועל באפליקציה, לאף אחד לא היתה יכולת להתלונן. היי, הרי פייסבוק עושה דברים נוראים יותר עם המידע שלנו.

יהונתן קלינגר הוא עורך דין העוסק בתחום המידע, הגנת הפרטיות והטכנולוגיה.

יהונתן קלינגר

יהונתן קלינגר בעל תואר שני במשפטים ותארים ראשונים במשפטים וממשל. כמו כן הוא כותב בעבודה שחורה, מיזם לקידום שיח בין בוחרים ונבחרים ובהיתוך קר למפגרים, בלוג הומור.

הגב

5 תגובות על "הטעות הנפוצה של הסטארטאפים והמחיר ש-Whisper שילמה עליה"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אני קלינגר - כותב תנאי שימוש 'תתקשרו אלי
Guest
אני קלינגר - כותב תנאי שימוש 'תתקשרו אלי

לא הייתי סומך על מה שמר קלינגר כתב פה …

אני
Guest

חבל שלא מצוין שגם את הרעיונות הפקטיביים והלכאורה מקוריים שיהונתן כותב כאן הועתקו כתבנית מאתר אחר.

מנסה להבין
Guest

באמת, באמת שניסיתי להבין מה כתוב פה.
תורגם בגוגל טרנסלייט? גיקטיים, עריכה לשונית, משהו?

יריב קדם
Guest

אני ממליץ תמיד להתייעץ עם עו"ד לאורך כל הדרך במיוחד כשמדובר באפליקציה מהסוג הזה.
חשוב שתדעו איך להגן על עצמכם וגם על הרעיון שלכם.
http://www.kedem-law.co.il

מיכל
Guest

הכי נכון יהיה להתייעץ עם עורך דין לסטארט-אפים בעל ניסיון רב בתחום.
כדאי גם לקרוא מאמרים בנושא שיסייעו לכם להימנע מטעויות נפוצות:
https://startuplawyer.co.il/he

wpDiscuz

תגיות לכתבה: