מאות מיליוני דולרים זרמו בימים האחרונים לסטארטאפים בהובלה נשית

כמעט מיליארד דולר זרמו השבוע אל הסטארטאפים הישראליים, ומתוכם מאות מיליונים הלכו לסטארטאפים שמובלים על ידי נשים. מקרה? לא – אם תשאלו את היזמיות

מקור: גיקטיים

למרות שהן מהוות רק כחמישית מכוח האדם בהייטק הישראלי, לא קשה לשים לב שלרוב, שבקרב היזמים והמייסדים של הסטארטאפים הישראלים המצב קשה עוד יותר, ונמצא ביניהם בעיקר גברים מסיבות רבות ומגוונות. אבל אם אנחנו מחפשים אור בקצה המנהרה מגיעים הימים האחרונים, ולצד כל הסטארטאפים שהודיעו על גיוסי הון, אנחנו רואים שחלק בולט מהם הוקמו ומובלים על ידי נשים, כשסטארטאפים נוספים שמובלים על ידי נשים, צפויים להודיע על גיוסים בימים הקרובים. אך האם מדובר ביד המקרה או תחילתה של מגמה?

מאות מיליוני דולרים ב-7 ימים

הסטארטאפ הישראלי Sunbit, המפתח מערכת המאפשרת למשתמשים קבלת קו אשראי לרכישת מוצרים הכרחיים, זכה להשקעת ענק של 130 מיליון דולר בהובלת Group11 של דובי פרנסס, שהזניקה אותה ישירות אל מועדון חדי הקרן. בסאנביט פיתחו אלגוריתם המבוסס על בינה מלאכותית שיודע למתח את היסטוריית האשראי של כל לקוח בזמן אמת ולהתאים את הצעת התשלומים עבורו לקנייה ספציפית. לדברי פרנסס, החברה יכולה להגיע גם למעמד דקה-קורן, כלומר חברה בשווי של 10 מיליארד דולר בתוך 5 שנים.

המייסדים של Sunbit | מקור: יחצ

על צוות המייסדים של החברה נמנית אורנית מיזל, שמכהנת כ-CTO. מיזל חושבת שלא מדובר ביד המקרה, אלא תחילתה של מגמה: "השבוע האחרון הוא לא מקרי, אלו ניצנים ראשונים של הבשלת יזמות נשית טכנולוגית המגיעה למימדי הצלחה ענקיים יחד עם כל השוק. יש יותר מודעות בשנים האחרונות, ויותר נשים המשמשות דוגמה, ולכן גם לא מדובר בנישה מסוימת של סוגי סטארטאפים, כיום בקלות ניתן למצוא נשים מובילות כ-CTO, CEO, VP R&D, CFO ועוד תפקידי מפתח בסטארטאפים בתחומי האבטחה, הפינטק, הבלוקצ׳יין, הבינה המלאכותית, ועוד".

לדברי מיזל, כדי להמשיך את המגמה, חשוב להמשיך לייצר מודעות: "מנקודת המבט שלי, הדבר הכי חשוב הוא לא להפסיק לייצר שיח ולעורר מודעות. גם אם בחוויה האישית שלי מגדר עבורי היה ׳נון-אישיו׳, עידוד נשים לתפקידים טכנולוגיים וניהול בתפקידים טכנולוגיים הוא משימה של כולנו. יש לקחת צעדים אקטיביים בקהילה, כבר בבית הספר היסודי והתיכון, ליצור תכניות לעידוד והעצמה של ילדות ונערות עם אוריינטציה טכנולוגית ודרך פורומים מקצועיים בשלבים מאוחרים יותר. לאורך כל הקריירה שלי לקחתי חלק בתוכניות כאלה, ואני גאה בצוות שלנו בסאנביט שהצליח להגדיל את אחוז הנשים בכלל וספציפית במרכז הפיתוח בישראל".

צוות ההנהלה של Hello Heart בישראל. מימין לשמאל: מעין כהן, מיכל גוטמן וזיו מלצר. תמונה: פרג׳

סטארטאפ נוסף בהובלה נשית שהודיע השבוע על גיוס הון גדול הוא Hello Heart, שמובל על ידי מעין כהן, שותפה-מייסדת ומנכ"לית ומיכל גוטמן, שמנהלת את מרכז הפיתוח של החברה בישראל. הסטארטאפ שרוצה לנטר את רמות לחץ הדם והדופק של הסובלים ממחלות לב זכה להשקעה מרשימה של 45 מיליון דולר בהובלת קרן IVP, שהשקיעה בסבבים של כמה מהחברות הגדולות ביותר בעולם הטכנולוגיה, ובהן נטפליקס, סלאק, טוויטר, גיטהאב ועוד רבות וטובות.

"אני חושבת שהרבה נשים התחילו להרים את הכפפה בשנים האחרונות ולבנות חברות מדהימות שעכשיו מבשילות להשקעות גדולות אחרי שנים של עבודה קשה", אומרת לנו מעיין כהן, מנכ"לית ומייסדת שותפה ב-Hello Heart. לדברי כהן ניתן להבחין במודעות גבוהה אצל חלק מהקרנות למה שהיא מכנה "ההטייה העצמית שלהם כגברים להשקיע בגברים, וליתרונות של השקעה בנשים". לדברי כהן, הקרנות פתוחות יותר מתמיד להשקעות בנשים ומנסים ליצור איזון בפורטפוליו שלהם וגם בדירקטוריונים, ומגדירה את זה כ"חדשות מצוינות לכולם".

עוד ועוד חברות בוחרות בגיקטיים אינסיידר עוד ועוד חברות בוחרות בגיקטיים אינסיידר רוצים לראות את ההייטק הישראלי מבפנים? היכנסו עכשיו

מייסדי סנאפי: חני גולדשטיין ודביר כהן | צילום: אלעד מלכה

גם Snappy, סטארטאפ שמפתח פלטפורמה לשליחת מתנות אונליין ומבוסס אלגוריתם, מובל על ידי מנכ"לית – חני גולדשטיין. גולדשטיין הצליחה ביחד עם שאר הצוות להשלים סבב גיוס גדול של 70 מיליון דולר עם לקוחות ענק כמו מיקרוסופט, אובר ואדובי, שלצד יותר מ-1000 לקוחות אחרים שלחו בחצי שנה האחרונה יותר ממיליון מתנות לעובדים.

גם גולדשטיין, כמו כהן ומיזל, מאמינה שמדובר בהבשלה של תהליך ארוך ומתמשך: "קשה להתעלם מכך שמסתמנת איזושהי הבשלה בשוק מבחינת היכולת לקבל גיוון והכלה ובהחלט ניתן לראות פתיחות רבה יותר מבעבר להשקעות במגוון רחב של מיזמים שעומדות בראשן יזמות".

אחד המקומות היותר מובהקים לפער בין יזמים ליזמות הוא תחום הסייבר, שבולט לרעה אפילו ביחס לשאר תחומי הסטארטאפים. חברת SAM, שמפתחת מערכות להגנה על מכשירי IoT, הצליחה למשוך אליה כמה משקיעים מעניינים במיוחד כשהשלימה סבב גיוס B נאה בסך 20 מיליון דולר, בין היתר מאינטל, ורייזון ובלאקברי. החברה הוקמה על ידי מספר יזמים בראשות סיוון ראושר, שמכהנת כמנכ"לית החברה.

נציגות נוספת שנוגעת בסייבר היא חברת Parametrix, שמפתחת מוצר לניטור שירותי IT ברחבי העולם, כדי לספק לארגונים ועסקים פוליסות ביטוח במקרה של נפילות שירותי ענן. גם פרמטריקס מובלת על ידי נשים עם אורי כהן, שמכהנת כ-COO של החברה ונטע רוזי ה-CTO. רוזי עלתה לישראל כדי להתגייס לצה”ל בתור חיילת בודדה, ומעידה על עצמה שמגיל צעיר מאוד התעניינה כבר בפיתוח. השתיים נפגשו בתוכנית היזמות ZELL ביחד עם יונתן חצור המנכ"ל, ולאחר מכן חברו אל תמיר כרמל, האיש שעמד מאחורי תן-ביס. השבוע הודיעה החברה על גיוס של 17.5 מיליון דולר בין היתר מ-FirstMark, שהשקיעה בעבר בשופיפיי, דיסקורד, Airbnb ועוד.

לדברי אורי כהן, חברות עם יותר מנהלות נשים "מתקבלות בצורה טובה יותר", אך כמו רבות, היא קוראת לשינוי השיח סביב נשים בהייטק: "לדעתי צריך לדבר על נשים דווקא בגלל שהן מקצועניות ומעולות בתחומן, בתוכנה, ניהול ותחומים נוספים, אבל לא בגלל שהן נשים". גם כהן טוענת כי ככל שיותר נשים נמצאות בתפקידי מפתח, הנהלה בכירה ויזמות, "זה דוחף יותר ויותר נשים להתפתחות אישית ורצון להקדים מיזמים משלהן".

Laguna Health, רק הספיקה להחשף לראשונה השבוע, וכבר הודיעה על גיוס של 6.6 מיליון דולר מפיטנגו ו-LionBird, כאשר גם היא מגיעה מעולמות הביטוח. החברה פיתחה פלטפורמה המציעה ביטוחי החלמה עבור מטופלים שנדרשו לאשפוז בבית חולים, ומתאימה פרוטוקול טיפול וליווי אישי לכל מטופל שאמור למנוע את חזרתו לאשפוז נוסף ויקר. החברה נוסדה בשנה שעברה על ידי יוני שטיין ויעל אדם, שייסדה בעבר גם את Vim וכיהנה כ-CPO של Bond, וזאת לאחר ששימשה בתפקידים בכירים במיקרוסופט וגם באמזון.

צוות Parametrix: מימין לשמאל: תמיר כרמל,נטע רוזי, יונתן חצור ואורי כהן. צילום: דוד גרב

אורנית מיזל, ה-CTO של סאנביט, מסכמת בתקווה – שהאמת, גם אנחנו חולקים – "אני מצפה ליום שבו נשים בהייטק כבר לא יהיה נושא לכתבה".

עוד ועוד חברות בוחרות בגיקטיים אינסיידר עוד ועוד חברות בוחרות בגיקטיים אינסיידר רוצים לראות את ההייטק הישראלי מבפנים? היכנסו עכשיו

מערכת גיקטיים

גיקטיים, אתר חדשות הטכנולוגיה הגדול בישראל, פועל משנת 2009, ומהווה הבית של קהילת ההייטק, הסטארטאפים והטכנולוגיה בישראל

הגב

7 תגובות על "מאות מיליוני דולרים זרמו בימים האחרונים לסטארטאפים בהובלה נשית"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
עינת
Guest

את מי זה מעניין שהן נשים? מה רע בכתבה פרגנת ונטולת אג׳נדה ?
לפי הכתבה נדמע שהשקיעו בחברות רק בגלל הנוכחות הנשית מה שמעלה שאלה על המקצועיות. חבל

עידו
Guest

בדיוק מה שחשבתי

יניר
Guest

ההייטק בנוי על הצלחה של מדענים ומהנדסים גברים.
בלי מדענים ומהנדסים גברים האנושות לא הייתה חוצה את תקופת האבן.
ההתעקשות לשילוב מאולץ בהייטק של נשים גבריות (פמיניסטיות) בתפקידי ניהול
לנוכח העובדה שבתפקידי ליבה מדעית והנדסית אין להן.ם לחלוטין סיכוי היא סוטה וחולנית.

דדד
Guest

למה זה מעניין מה יש לסטארטאפיסטים בין הרגליים? מצדי שיהיה תלוי להם שם פעמון

אליס
Guest

נשים בהייטק הן לא נושא לכתבה. זה אתם שמפמפמים חברות (בלי אף כתב שחתום על הבזיון), כנראה משיקולים עסקיים. ברור לכל משקיע שהפמפום מעלה ספק לגבי הערך האמיתי של החברות, זה מקל בין הרגליים. חבל.

יניר
Guest

עוד כתבה פמיניסטית פתטית ממומנת על חשבון משלם המיסים.
ההייטק זקוק למדענים ומהנדסים גברים שיודעים את העבודה
ולא ל"מנהלות" מיותרות.

מעין מנכל הלו הארט
Guest
מעין מנכל הלו הארט
צוות גיקטיים – תודה רבה על הפירגון :) ותגובה לכמה מהתגובות… עינת – אף אחד לא ישקיע בחברה רק בגלל שיש שם נשים, משקיעים בחברות לפי מדדי ההצלחה העסקית שלהם ולנשים סטטיסטית יותר קשה להשיג מימון אגב עם אותם תוצאות עסקיות. אז יש בהחלט אתגר לנשים בגיוס כסף ותקרת הזכוכית מתחילה להיסדק בתחום הזה ולכן זה הישג משמעותי ומענין עבור כולם בתעשייה. מעולם לא ראיתי את עצמי כאשה בהייטק, אני מנכל לפני הכל – אבל זה בהחלט היה חודש יוצא דופן מבחינה חיובית לשיוויון ההזדמנויות בהייטק ששווה אזכור. כן ירבו! יניר – אתה מוזמן ללכת ללמוד קצת היסטוריה לגבי הישגים… Read more »
wpDiscuz

תגיות לכתבה: