תותבות חדשניות מסייעות לכלבים לחזור ללכת

טכנולוגיות חדשות כגון גפיים מלאכותיות שהודפסו במדפסת תלת-ממדית מאפשרות לסייע לנכים ברחבי העולם. כעת, עזרים אורתופדים לבעלי חיים משפרים את חייהם של כלבים נכים, ולפעמים גם של פילים

דרבי, כלב מעורב מגזע האסקי, נולד עם מום מולד שהותיר את רגליו הקדמיות כפופות כמו זרועות של T-Rex זעיר, מה שמנע ממנו ללכת ולרוץ כמו כלבים אחרים. רגלו של הדסון, גור של פיטבול, נקטעה בגיל שלושה שבועות בלבד לאחר שבריון כפת אותו לפסי הרכבת והותיר אותו שם למות.

בתמונה: הדסון, גור הכלבים ששרד את דריסת הרכבת, זכה בהזדמנות לחיים חדשים

למרבה המזל, סיפורים קורעי לב אלה אינם מסתיימים בסוף הרע הצפוי, הודות לטוב ליבם של בני אדם, טכנולוגיות חדשות והתחום המתפתח של עזרים אורתופדיים לבעלי חיים, כלבים בני מזל אלה קיבלו הזדמנות לחיים חדשים. "הטכנולוגיה היא כלי רב ערך בתחום התותבות הווטרינריות", אומר דריק קמפנה ממרפאת Animal Ortho Care. בווירג'יניה. דריק הוא אחד משישה מומחי תותבות בעולם המתכננים ויוצרים סדים ופרותזות עבור בעלי חיים נכים.

"טכנולוגיית התלת-ממד מאפשרת לנו לטפל במגוון רחב יותר של מטופלים וגם בקטנים ביותר מביניהם אשר בעבר לא יכולנו לעזור להם". שילוב שיטות מסורתיות עם טכנולוגיות חדשות מאפשר לקמפנה ליצור חלקים מותאמים המשפרים את חייהם של חיות מחמד, בעיקר כלבים וחתולים אבל גם תיישים, לאמות, איילים ואפילו פילים.

בתמונה: התאמת רגליים תותבות לפיל בתאילנד

לדוגמה, מסביר קמפנה, אם כלב באוסטרליה זקוק לתותבת, וטרינר מבצע סריקת MRI ושולח אותה ל-Animal Ortho Care בכדי שהצוות ייצור תבנית מתאימה לתותבת עבור הכלב. קמפנה אומר שהדמיית תלת-ממד גם חוסכת זמן ואת הצורך ליצור גרסאות שונות של אותו התקן. בנוסף, אם התותבת נשברת, הדמיית MRI מספיקה בכדי ליצור תותבת חדשה.

בתמונה: פליקס האיל מספרד חזר לחייך

דרבי, ממש בלייד ראנר

טארה אנדרסון פגשה את דרבי לראשונה ב-2014 במקלט בעלי החיים Peace and Paws בניו אינגלנד. אי אפשר היה שלא להבחין בכלב ההאסקי המעורב הקטן שגרר את עצמו על הרצפה בעוד שכלבים אחרים רצו וקפצו סביבו. התמונה נחרטה בזיכרונה של אנדרסון ובסופו של דבר היא חזרה למקום והתנדבה לאמץ אותו. "שוב ושוב הסתכלתי בתמונה שלו ושמעתי את הסיפור שלו", היא אומרת. "הרגשתי שאני חייבת לעזור לכלב הזה".

על מנת לשפר את הניידות של דרבי, אנדרסון השיגה עגלה עם גלגלים שחוברה לרגליים הקדמיות של דרבי. אך הניידות שלו נותרה מוגבלת והוא לא היה מסוגל לרוץ או לשחק עם כלבים אחרים. אנדרסון, העובדת כמנהלת ב-3D Systems, גייסה לעזרתה את חבריה לעבודה קווין אטקינס ודייב דיפינטו, שניהם מעצבי תלת-ממד, כדי שישתמשו בטכנולוגיית תלת הממד בכדי ליצור תותבות מתאימות לדרבי. היא פנתה לקמפנה שיצטרף לפרויקט בגלל מומחיותו בתותבות.

באמצעות תוכנת מידול בתלת ממד יצר הצוות מודל של רגליו הקדמיות של דרבי ובנה גרביים שיתאימו לגפיים המעוותות של הכלב. לאחר מכן עיצב את הלהבים דמויי הגלגל שהפכו לתותבות של דרבי לאחר שהודפסו במדפסת תלת ממד.

התכנון הראשוני היה קטן במתכוון בכדי לאפשר לדרבי ללמוד ללכת ולרוץ עם התותבות החדשות ולחזק את שרירי הגב שלו לפני שיעבור לתותבות גדולות יותר שיאפשרו לו ללכת עם גב שטוח כמו כלבים אחרים.
"המקרה של דרבי היה מאתגר ואני לא חושב שהיינו מצליחים ללא הדפסת תלת ממד", מספר קמפנה. "מאחר והקובץ אוחסן במחשב לא היינו צריכים לבנות עוד ועוד תבניות עד לתוצאה הסופית".

בתמונה: הסטודיו של דריק קמפנה

קמפנה מציין שלעתים קרובות יש צורך במספר רב של תכניות ובניית תבניות עד שמצליחים ליצור תותבת שמתאימה בדיוק לבעל החיים, והצורך הזה תקף הן לחומרים והן לתכנון. 
"ככל שהגדלנו את המודל בהתאם לגובה המשתנה של הכלב השתנו גם הצרכים המבניים ולכן התחלנו לבחון את הטכנולוגיות שלנו בכדי לראות איזו מתאימה יותר," מספרת אנדרסון. "היינו צריכים חומר כמו ניילון שיהיה בעל תכונות מבניות אבל גם גמיש, בדיוק כפי שברך היא גם קשיחה וגם גמישה בתנועתה."

במקרה של דרבי, הפתרון נמצא באיחוי לייזר סלקטיבי (SLS), תהליך הכורך בהתכת חלקיקים קטנים יחדיו באמצעות לייזר עד ליצירת תותבת חזקה אך גמישה במידת מה. "דרבי הסתגל מצויין לתותבת החדשה שלו," אומרת שרי פורטנובה אשר יחד עם בעלה, דום, אימצו את דרבי. בני בזוג פורטנובה מדווחים שדרבי רץ כיום 3-5 ק"מ מדי יום ומסוגל לשבת כמו כלבים אחרים, דברים שלא היה מסוגל לעשות בעבר.

הדסון, הגור מפסי הרכבת

ב-2012, עובדי רכבת מאולבני, ניו יורק, מצאו שלושה גורי פיטבול כפותים ברגליהם האחוריות לפסי הרכבת. כאשר הגיעו ל-Mohawk Hudson Humane Society הגורים שנפלו קורבן להתעללות סבלו מהתייבשות ותת תזונה חמורות כמו גם מזיהומים קשים. גור אחד לא שרד, השני איבד את בהונותיו והשלישי – הדסון – איבד את רגלו האחורית השמאלית. לאחר שפציעותיו הפיזיות של הדסון נרפאו, הוא אומץ על-ידי ריצ'רד ורוזמרי נאש אשר החליטו לעזור לו להתגבר על הסיוטים שמהם סבל ועל אי-יכולתו לתת אמון מחודש בבני אדם.

במקביל, קמפנה החל בתכנון תותבת לגור הנכה. במקרה הזה, קמפנה בחר לבנות את התותבת במו ידיו מחומרים כגון פוליפרופילן, פוליאתילן וקו-פולימרים אחרים שאותם ייעצב בעזרת ואקום. "עם כל הכבוד לטכנולוגיות תלת-ממד", אומר קמפנה, "לפעמים האפשרות הטובה ביותר היא להשתמש בשיטות מסורתיות עם חומרים עמידים ביותר שעלותם סבירה". לעתים קרובות הביטוח אינו מכסה ייצור תותבות. קמפנה מחפש חומרים זולים שיחזיקו מעמד ויוזילו את העלויות והטרחה ללקוחותיו.

קמפנה יצר חמש תותבות שונות עבור הדסון ולא היה מרוצה מאף אחת מהן עד שהגיע לגרסה הסופית שלדעתו תוכל לעזור להדסון. "כל אימת שאני מתאים פרותזה לבעל חיים אני משלב אצבעות בתקווה שהיא תתאים", הוא אומר. אולם כאשר הרכיב את התותבת על רגלו הקצרה של הדסון, היא החליקה למקומה כמו נעל הזכוכית של סינדרלה. הגור דילג בחדר כשחיוך גדול על פניו. "זה היה פשוט הדסון חדש", אומר נאש שצפה מן הצד. "כאילו הוא מכריז באוזנינו שהוא חופשי".

ההתקדמות שהדסון השיג ברורה מאוד כיום. כיום הוא משמש ככלב טיפולי ומבלה את ימיו בביקורים בבתי חולים, מרכזים טיפוליים ובתי ספר, יחד עם נאש, בכדי להגביר את המודעות לאכזריות כלפי בעלי חיים, להעניק תקווה ולהעלות חיוך על פניהם של מי שזקוקים לכף.

עבור עבודתו זו זכה הדסון בפרס הכלב הגיבור מטעם American Humane Association. הפרס הוענק לו בטקס השנתי בלוס אנג'לס שבו צעד על ארבע רגליו על גבי שטיח אדום הודות לכפתו החדשה והבוהקת בצבעי אדום, לבן וכחול.

התחום המתרחב של עזרים אורתופדיים לבעלי חיים

למרות שקמפנה עבר מייצור תותבות לבני אדם לייצור עזרים לבעלי חיים רק לפני מספר שנים, עבודתו כבר התרחבה הרבה מעבר לכלבים בלבד. עד היום תכנן קמפנה תותבות לתיישים, כבשים, לאמות, צבאים, קופים, סוסים ואפילו פילים. בשנה שעברה הוא נסע לתאילנד כדי להקים מעבדת פרותזות וטרינרית וליצור תותבות עבור מושה ומוטאלה, שני פילים שסחבו גזעי עצים עד שרגליהם נקטעו כאשר עלו על מוקשים. קמפנה הקים את אתר GoFundMe page בכדי להגביר את המודעות לפעולות צדקה אלו. הוא אומר שהוא אוהב את עבודתו משום שהיא כל כך מתגמלת.

"הרבה אנשים שרואים את בעלי החיים עם הפרותזות מתעצבים אל ליבם אבל אני חושב שזה מאוד משמח לראות כלב שחוזר ללכת או אפילו מסוגל ללכת לראשונה", הוא אומר. "היכולת לעזור למישהו – אדם, כלב, זה לא באמת חשוב למי – לחיות חיים טובים יותר היא הדבר המתגמל והמשמח ביותר בעולם".

גיא גרימלנד

גיא גרימלנד הוא דובר אינטל בישראל.

הגב

1 תגובה על "תותבות חדשניות מסייעות לכלבים לחזור ללכת"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
somebozo
Guest

סירטונים?

wpDiscuz

תגיות לכתבה: