תנאי ההעסקה של הדור החדש: אופניים, מהבית ועם תן ביס טבעוני

המועמדים לעבודה בשוק ההייטק יודעים שהם סחורה חמה. זאת, בנוסף לשאיפות האישיות לפיתוח אישי, לחיי משפחה ולהרחבת האופקים, הביאו לשינויים מהותיים בתהליך המשא ומתן של המועמדים החדשים. אז מה השתנה? ואיך זה משפיע על הסיכויים שלך להתקבל למקום העבודה הנחשק?

shutterstock job interview

הפוסט נכתב על ידי דניאל חלבי, מנכ״ל חברת SeeV.

תנאי ההעסקה בישראל נמצאים בשינוי מתמיד. אחד ממנופי השינוי הגדולים ביותר הם תעשיית ההייטק שמגדירה את הסטנדרטים ואת ה-Benchmark בכל הקשור לתנאי העסקה ולתגמול על עבודה בקרב צעירים משכילים. השינויים בתפיסות של המועמדים לעבודה, ברצונות ובשאיפות שלהם יוצרים שינויים בתנאי ההעסקה. והשינויים? הם לא רק בנושאים ה"גדולים" כמו משכורת, שעות עבודה ותגמול, אלא גם במקום העבודה, בגמישות הניהולית ואפילו בהטבות כמו תשלום על ארוחות ועוד.

אז מה נשתנה?

מכירים את הבעת הדאגה שנסוכה על פני ההורים שלכם כשאתם מודיעים להם על החוזה החדש שחתמתם במקום העבודה הבא שלכם? פה בדיוק ההבדל.

ההורים שלנו גילו נאמנות למסגרת, בין אם היא מקום עבודה, בית ספר או כל מסגרת אחרת. הם בחרו באופן מודע להישאר באותו מקום עבודה לאורך זמן ומעטים מהם העלו דרישות בנוגע לשכר או לתנאים שלהם. אנחנו, לעומתם, עברנו תהליך מהותי של שינוי בשנים האחרונות, שכולל את תפיסת המשפחה, התעסוקה והפנאי שלנו ומשפיע על מקומות העבודה בכמה רמות:

 • העבודה מבחינתו צריכה לספק לא רק פרנסה אלא גם סיפוק ותחושה של תרומה והשפעה. בהסתכלות על פרימידת הצרכים של מאסלו, הדור הזה מונע בעיקר מהרמה הגבוהה ביותר שהיא הגשמה עצמית.
 • מקום העבודה והתפקיד צריכים להשתלב בחיים של העובד, בתחביבים שלו ובחיי המשפחה שלו.
 • רבים מהמועמדים המבוקשים ממשיכים ללמוד לתארים מתקדמים ומשלבים את העבודה עם קורסים והשתלמויות ומקדישים לכך חשיבות, גם אם זה בא על חשבון שעות העבודה.
 • חלק מהמועמדים מעורב ביוזמות ובסטארטאפים משלהם. הם מחלקים את זמנם בין מקום העבודה שאחראי לפרנסה ובין הסטארטאפ שלהם.

סביבה, תנאים והטבות: שלושת תחומי הדרישות

התפיסה החדשה של המועמדים את מקום העבודה, יחד עם הידיעה כי המוכשרים מביניהם נמצאים תמיד בין הכוונות של החברות הגדולות והמגייסים, הופכים את המשא ומתן בתהליך הגיוס למפורט יותר. המועמדים אינם מקבלים כמעט שום דבר כמובן מאליו ומציבים את התנאים כחלק מהמשא ומתן.

אם מחלקים את הדרישות של המועמדים לקבוצות, אפשר למנות שלוש קבוצות עיקריות:

סביבת העבודה

בקבוצה זו ניתן למנות את תחום הפעילות של החברה, היכן החברה ממוקמת, וכמובן את הגדרת התפקיד.

מועמדים בעבר חיפשו את העבודה הבאה שלהם לפי התפקיד או פעילות החברה בלבד. המועמדים הצעירים והמבוקשים מחפשים לא רק את התפקיד ותחום הפעילות אלא גם את המיקום הגיאוגרפי של החברה. מרבית החברות פועלות כיום במתחמי תעסוקה והמועמדים מדגישים את העדיפות שלהם לעבוד במתחמים אלו.

לדוגמא: מתכנת PHP שחיפש עבודה במהלך החודש האחרון הציב תנאים ברורים, לפיהם הוא מבקש שמקום העבודה יהיה בקרבת שדרות רוטשילד מכיוון שהוא מאוד אוהב את האזור.

מועמד אחר שלל חברה שנמצאת במגדלי עזריאלי משום שהוא גר בלב תל אביב ומעוניין להגיע ברגל לעבודה.
ישנם מועמדים אשר מדגישים את עולם התוכן של החברה כקטגוריה התחלתית. לדוגמא, איש סיסטם שמבקש לעבוד אך ורק בחברה העוסקת באבטחת מידע. כיום יש גם מגמה בה אנשים רוצים לעבוד בחברה אשר המוצר שלה הופך את העולם למקום יותר טוב, כך הם נותנים ביטוי לאידיאולוגיה שלהם גם בשעות העבודה ולא רק בחייהם הפרטיים.

תנאי העבודה

שעות עבודה, שילוב בין עבודה מהבית ובין עבודה משרדית, היקפי המשרה ושילוב בין עבודה ובין לימודים, ימי חופשה ועוד.

השינויים הגדולים ביותר להם אנו עדים בתנאי העסקה נמצאים בתחום זה. זאת בעיקר בשל העובדה כי צעירים מוכשרים ומבוקשים מרגישים מחויבות אישית גבוהה להגשמה עצמית ולסיפוק, לא רק ממקום העבודה אלא גם מאופן שילובו בחיים האישיים והמשפחתיים.

אחד התנאים המבוקשים ביותר בתחום כרוכים בגמישות ניהולית בנוגע לשעות העבודה, ולשילובה בחיי המשפחה או הלימודים. בין הבקשות המקובלות ביותר של מועמדים ניתן למנות:

 • מועמדים רבים מבקשים לעבוד ארבעה ימים בשבוע ולהקדיש יום אחד ללימודים, לתחביבים או לסטארטאפ האישי שלהם.
 • הורים, לרבות אימהות, מבקשים לסיים את יום העבודה שלהם בשעה 16:00 לכל המאוחר וליהנות משקט ממיילים ומטלפונים ממקום העבודה.
 • עבודה מהבית (Telecommuting) הופכת לאפשרית יותר ויותר בשל ערוצי התקשורת המתקדמים של ימינו כגון סקייפ, video conference ועוד. בשל כך, מועמדים רבים מעוניינים לשלב עבודה מהמשרד עם עבודה מהבית.
 • מועמדים רבים ממשיכים את הלימודים שלהם במסגרות אקדמאיות ואחרות ומקדישים זמן רב יותר לפיתוח התחביבים ותחומי העניין שלהם, לכן הם דורשים גמישות בשעות העבודה כדי שיוכלו לצאת ללימודים שלהם. דבר זה מיטיב עם עבודה מול חו"ל בגלל פערי השעות בין המדינות.

הטבות

החל מרכב חברה + דלק, דרך תשלום על ארוחות צהרים ואוכל במשרד וכלה בסמארטפון עדכני, חברות ההייטק מתגאות במיוחד בהטבות הייחודיות שהן מעניקות לעובדים שלהם. חדרי המנוחה והמשחקים, הארוחות המפנקות וה-Segway במסדרונות החברה לא נעלמים מעיניהם של המועמדים לעבודה, אשר מתייחסים להטבות אלו כחלק בלתי נפרד מהמשא ומתן. בין הבקשות ניתן למנות:

 • מספר ימי חופשה גבוה מהמקובל.
 • דרישה לרכב חברה ספציפי ללא התפשרות על אחזקת רכב או רכב מקבוצה נמוכה.
 • בקשה לדעת האם לחברה יש שירותי קייטרינג או שהעובדים מקבלים כרטיס לרכישת ארוחת צהריים במסעדות באזור.
 • התעניינות האם בקייטרינג יש אופציות טבעוניות או צמחוניות.
 • דרישה שהסמארטפון שלהם יעודכן עם כל דגם חדש שיוצא לשוק.
 • תנאים סוציאלים והטבות מיוחדות כגון בונוסים, משכורת 13, אופציות ועוד.

ומה איתך?

אם אתה בדרך לראיון עבודה או שאתה לקראת שיחת שכר במקום העבודה שלך, סביר להניח שחלק מהדוגמאות שצויינו רלוונטיות אליך. השאלה היא איך להביא לכך שתוכל להדגיש את הבחירות וההעדפות שלך, מבלי לפגוע בסיכויים לקבלה לעבודה.

להלן כמה עקרונות שכדאי להקפיד עליהם:

 1. Choose your battles: כדאי להחליט מהם התנאים העקרוניים ביותר עבורך ועל מה אתה יכול לוותר או להסתפק בחלופות. כך תוכל לנהל את המשא ומתן באופן הרבה יותר יעיל.
 2. תנאים והטבות = כסף: כל אחד מהתנאים וההטבות שווים כסף למעסיק, בין אם מדובר בימי חופשה, ברכב או בהיקפי משרה. לכן, חשוב מאוד לדעת כמה שווה כל הטבה בשוק וביחס למשכורת המוצעת ולהבין כמה אתה מוכן לשלם עבור התנאים המבוקשים על ידך ומה המשמעות הכספית שלהם למעסיק.
 3. פשרה טובה הינה כאשר שני הצדדים מרוצים: לעיתים מגיעים אלינו מועמדים עם דרישות קיצוניות, דוגמת מועמד שביקש רילוקיישן רק לבוסטון או אחר שמוכן להגיע רק באופניים למקום העבודה. הדרישות האלה לגיטימיות אבל הן עשויות למנוע התחלה של תהליך. לכן, כדאי תמיד לשמור על גמישות מחשבתית ומעשית במהלך כל התהליך.

קרדיט תמונה: job interview via shutterstock

הכתבה בחסות See.v

SeeV היא חברת השמה בוטיק לתחום ההייטק אשר הוקמה ב - 2007 ע"י 4 בוגרי ממר"ם.
בזכות שיטות הגיוס והאיתור החדשניות של החברה, היא צמחה במהירות והפכה לחברת ההשמה הגדולה והמובילה בישראל להייטק.
החברה עובדת עם המגוון הרחב ביותר של חברות בתחום התוכנה בישראל,
החל מחברות ענק ועד לשפע סטארטאפים בשלבים שונים. ההצלחה של החברה הגיעה מכיוון שאנשיה יודעים להיות במקום הנכון ובזמן הנכון, לפני כולם.

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

8 תגובות על "תנאי ההעסקה של הדור החדש: אופניים, מהבית ועם תן ביס טבעוני"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
מהנדס תוכנה מנוסה
Guest
מהנדס תוכנה מנוסה

למה רשום ש- See.v היא חברת ההשמה הגדולה והמובילה בישראל להייטק??
איזה קשקוש!
ניסיתי אותם פעם אחת ולא הייתה להם אפילו משרה אחת רלוונטית ו/או אותנטית!
לעומתם חברות השמה כמו "נישה" ו-"SQ Link" הציעו לי מגוון משרות!

למה סתם להעניק תארים לא ראויים?!

חיים
Guest

מדוע אתה כל כך מופתע? גם אם אתה תשלם עבור כתבת אורח תוכל לרשום כל אשר עולה בדעתך..

רק רציתי לציין שלרשום שהחברה הוקמה ע"י בוגרי ממר"מ אינו אומר דבר. בעבודה אצלי יש בוגרי ממר"מ שמוציאים שם מאוד רע ליחידה שלכם (אין להם שום ניסיון טכני ורמת הבנה בסיסית).

תאיר - SeeV
Guest

שלום למהנדס תוכנה בכיר.
אם זה עדיין רלוונטי, נשמח לשוחח איתך ולראות מה אפשר להציע לך.

יום טוב

מפתחת
Guest

צודק
אני גם ניסיתי דרכם ודרך sqllink או נישה ואין מה להשוות למבחר והאיכות שקיבלתי באחרים לעומת seev
הרגשתי ש seev מסמנים מראש מרואין אם שווה להשקיע בו, ואין יחס אישי

1
Guest

עד גיל 37-40 ואז הכל הולך
צריך לשנות קצת את שוק העבודה ולשמור עובדים שיהיו רלוונטיים בגילאים מתקדמים

דוד
Guest

יש סיבה טובה לדרישות, התנאים לעובד בישראל נמוכים מאוד. דברים שנחשבים לבסיסיים מאוד בכל העולם נראים כיוצאי דופן בארץ בגלל שהרגילו אותנו לתנאים גרועים. בגרמניה, ללא משא ומתן, קיבלתי 26 ימי חופש, תשלום מלא על ימי מחלה מהיום הראשון, שכר גבוה מבארץ, ולאחר חצי שנה קיבלתי העלאה בלי לבקש אפילו. זה גורם לי לכבד את המעסיק הרבה יותר, ולפזול לצדדים הרבה פחות מכשהייתי בארץ.

הייטקיסט
Guest

מה שחשוב, שההטבות לא יבואו על חשבון משכורת, במיוחד אם אתם צריכים עוד לשלם עליהן מס.
זאת שיטה לא להפריש לכם לפנסיה.

כל הכבוד שמנכל חברת השמה מעלה כתבות, אבל תיראו את זה מהמקום והאינטרסים שלו.

שי
Guest

כל זה נכון, אבל לא כולל את כל מי שעוסק בתחום התוכן, הסושיאל והSEO.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: