המקבוק החדש של אפל – גזר דינם של המבקרים

בסוף השבוע האחרון השיקה אפל את המקבוק החדש שלה באופן רשמי ויום למחרת הוא כבר אזל מהמלאי. מה יש לביקורות הראשונות לומר עליו?

macbook retina

מאת נתי שוחט.

בחצי השנה האחרונה השמועות והדיווחים על דגם חדש של מקבוק אייר שיגיע ב- 3 צבעים, עם מסך רטינה בגודל של 12 אינץ’ ופרופיל דק וקל הרבה יותר מדגמי המקבוק אייר הנוכחיים התעופפו להן ברשת, אם כי לא ברור היה מתי אפל תציג ו/או תשיק את המחשב האולטרא דקיק והחדש. באירוע האחרון שקיימה, הצליחה להפתיע אפל את הקהל כשחשפה ליין נפרד לחלוטין ולא שדרוג מינורי לליין הקיים. ואכן בהתאם לדיווחים ולשמועות המקבוק החדש הוא אכן מחשב נייד אולטרא דקיק במשקל של 1 קילו, בעל מסך רטינה בגודל 12 אינץ’ ושאר שיפורים טכנולוגיים מרשימים למדי שמגיע ב- 3 צבעים: כסוף, אפור וזהוב. ביום שישי האחרון החלה אפל למכור את המחשב החדש, לצד המכירות המוקדמות של ה-Apple Watch, כשבמקביל הביקורות על המחשב החדש כבר זמינות ברשת ומאפשרות לקבל חוות דעת מקיפה לגבי המחשב הנייד החדש של החברה. באופן גורף נראה כי הביקורות מסכימות על דבר אחד: הודות לטכנולוגיה המדהימה של טרקפד ה-Force Touch, העובי הדקיק והמשקל הקל, מסך הרטינה המרהיב והעיצוב היפהפה – המקבוק החדש הוא העתיד של המחשבים הניידים. אולם מי שירצה לחוות את העתיד כבר היום, יצטרך להסכים לחיות עם לא מעט פשרות.

הטוב

הדבר הראשון והבולט ביותר במקבוק החדש הוא העיצוב שלו. בחלקו האחורי והעבה ביותר המקבוק החדש מגיע לעובי של 13.1 מילימטר בלבד, שיורד בהתאם למבנה דמוי הטיפה שלו לכדי 3.5 מילימטר בלבד בחלקו הקדמי והדק ביותר. לשם השוואה דגמי המקבוק אייר הנוכחיים מגיעים לכדי 17 מילימטר בחלקם העבה ביותר, בעוד המקבוק פרו בתצורת ה-13 אינץ’ מגיע בעובי של 18 מילימטר. אכן, זה המקבוק הדק והנייד ביותר שאפל הציגה עד כה והוא גם הקל ביותר – כשהוא שוקל 2 פאונד, המהווים כ- 1 קילו בלבד. אולם מעבר לכך מדובר במכונה יפהפייה שעשויה כולה מאלומיניום. כן אפילו הציר שבמחשבי המקבוק אייר והמקבוק פרו הנוכחיים עשויים מפלסטיק, הן בגלל מגבלות טכניות והן בשביל מקום לאכלוס הקישוריות (בלוטות’ ו-WiFi), עשוי מאלומיניום כשנראה שאפל למדה לא מעט ממכשירי ה- iOS השונים, ובעיקר מהאייפון 6 שמגיע עם פאנל אחורי העשוי (כמעט) כולו מאלומיניום. דבר נוסף שבולט בעיצוב הוא הסרת הלוגו הזוהר של אפל בחלק האחורי של המחשב, והחלפתו בלוגו בעל ליטוש מראה בדומה למכשירי האייפון והאייפד. כמו כן מדובר במק הנייד הראשון מאז המקבוק המקורי (שהגיע בצבע לבן או שחור) שמוצע ביותר מצבע אחד, כשאפל מציעה את המקבוק החדש ב- 3 הצבעים של ליין מכשירי ה- iOS: כסוף, אפור וזהוב.

macbook

הדבר הבא הוא המסך שמגיע בגודל של 12 אינץ’ וברזולוציה של 2304×1440 בו צפיפות הפיקסלים היא 226ppi. רזולוציה זו מאפשרת למסך להיות מסך רטינה במלוא מובן המילה והסקירות מהללות את המסך שבעוד הוא מגיע ברזולוציה קצת מוזרה, הוא מציג צבעים חדים, חיים שהופכים את הצפייה בו לתענוג של ממש. בעיקרון מסך הרטינה היה במשך השנים האחרונות גחמתם של משתמשי המקבוק אייר באשר הם, שראו כיצד אפל מציגה דגמים חדשים של מחשבי מק עם רזולוציית רטינה: תחילה המקבוק פרו 15 אינץ’ וכלה ב- iMac 5K, וחיכו בסבלנות להגעת מסכי הרטינה למחשבי המקבוק אייר – דבר שככל הנראה כבר לא יקרה לעולם.

״המקבוק החדש אינו מיועד לכולם, מסך הרטינה חד ויפיפה, אך דורש לא מעט משאבים מכוח העיבוד המוגבל שלו, שמוטב היה שילך למקומות אחרים״ טוען ג׳ושוע טופלוסקי מבלומברג. ״אם תבצעו פעולות כמו עריכת תמונות או תנסו להפעיל מספר תוכנות במקביל תגלו שהוא הופך לאיטי באופן משמעותי״.

אחרי המסך מגיע תורו של הטרקפד. הטרקפד הוא טרקפד חדש לגמרי שהטכנולוגיה החדשנית שלו נובעת בין היתר כאילוץ מעצם הפרופיל הדקיק של המחשב. הטרקפד מגיע עם טכנולוגיית ה-Force Touch, אותה אפל הציגה לראשונה עם השעון באירוע ספטמבר האחרון, כשהיא מחליפה באופן מלא את הצורך בלחצן הפיזי של הטרקפד. משמעות הדבר היא שניתן ללחוץ בכל מקום על הטרקפד, בשונה מהלחצן הפיזי שהיה מעוצב בצורת מקפצה ובהתאם לכך לחיצה בחלקו העליון של הטרקפד הייתה בלתי אפשרית ובאמצע שלו – די קשה. מה שכן הטרקפד מזהה את הלחיצה באמצעות 4 חיישנים וביחד עם מנגנון אלקטרו-מגנטי יוצרים משוב הפטי של רעד ממוקד (ובר הגדרה) שגורם למשתמש להרגיש את הלחיצה, כאילו לחץ על לחצן פיזי של ממש. זה אולי נשמע מוזר, או הזוי או מטופש, אולם כל סוקרי הטכנולוגיה ששמו את ידיהם (תרתי משמע) על הטרקפד החדש, ציינו שמדובר בפלא של ממש. במיוחד כשמבינים שהטרקפד לא זז יותר מכמה מעשרות ננומטר, כשהתחושה שהוא מספק בעת הלחיצה עליו היא של לחיצה על לחצן פיזי שכאילו ונלחץ פנימה.

macbook

macbook

בנוסף לכך אותם 4 חיישנים גם מזהים את עוצמת הלחיצה על הטרקפד ומאפשרים שלל מחוות ואינטרקציות חדשות שעד כה היו מצריכות שימוש ב- 3 אצבעות או יותר. למשל כדי לקבל פירוש מילוני של מילה כלשהי כל מה שצריך לעשות הוא לסמן את המילה וללחוץ על הטרקפד חזק יותר, כדי להפעיל את פיצ’ר המילון המובנה של OS X. או לחילופין כשמערכת ההפעלה מזהה כתובת, לחיצה דומה תציג חלונית עם מפה של הכתובת. אפל גם הטמיעה שימושים בפיצ’ר זה באפליקציות שלה כשלמשל בשימוש ב- iMovie, הפיצ’ר יאפשר העברת הסרטון באופן מהיר יותר, ככל שהלחיצה על לחצן ה”קדימה” תהיה חזקה יותר. או שעם הגעת הסרטון לסופו המשתמש ירגיש משוב הפטי של רעד דרך הטרקפד.

״משטח ה-Force Touch Trackpad מרגיש כמו אובייקט בלתי אפשרי. אתם יכולים להגדיר את עוצמת התגובה בהגדרות. על אף שחלק גדול מהמחוות שאפל שילבה במערכת ההפעלה על מנת להשתמש במשטח החדש לא אינטואיטביות לטעמי, הלחצן עצמו והשימוש בו הרגיש לי טבעי למדי, כזה שעומד בסטנדרטים הנוקשים של אפל. למעשה, זה הרגיש לי נוח יותר מאשר המשטח הקודם של המקבוק שלי, כך שלא משנה איפה תלחצו עליו, העוצמה תרגיש זהה למטה ולמעלה״, מציין דיטר בוהן מדה וורג׳.

מה שביניהם

הפשרה הראשונה והבולטת ביותר במקבוק החדש היא המקלדת אולם לא מדובר בחיסרון נטו, יתכן שאפילו בשיפור, אבל כזה שיצריך מעט זמן להסתגלות. לאור העובי הדקיק, אפל הייתה צריכה להמציא מנגנון חדש לגמרי עבור מקשי המקלדת, כאלה שלא מצריכים עומק לחיצה רב. התוצאה היא מנגנון ה”פרפר” החדש שמחליף את מנגנון ה”מספריים” הוותיק שנמצא בשימוש במקלדות של מחשבי המק האחרים של אפל. מנגנון זה מציע עומק לחיצה רדוד מאוד שמתאים לפרופיל הדק של המקבוק החדש. במקביל לשינוי מנגנון הלחצנים, אפל גם הגדילה את שטח הפנים של המקשים והתוצאה היא מקשים שקשה מאוד לפספס אותם, גם למי שרגיל להקליד מהר מאוד, אולם כאלה שצריך קצת זמן כדי להתרגל אליהם. ואכן רוב המבקרים ציינו שהמקלדת החדשה היא מצוינת ברגע שמתרגלים אליה – אולם כאמור צריך להתרגל.

״במבט ראשון הלחצנים במקלדת נראים שטוחים ודקים מידי, כאלו שלא יהיה נוח ללחוץ עליהם, אלא שברגע שתתחילו להקליד תגלו שזה הרבה יותר נוח מאיך שזה נראה״ טוענת דנה וולמן מאינגאדג׳ט.

בהצגת המקבוק החדש אפל התהדרה בטכנולוגיה חדשה של ייצור סוללות, בה החברה מייצרת שכבות של סוללות הפרושות זו על גבי זו בתצורה של טרסות. באופן זה החברה יכלה לנצל עד מקסימום את חלל המקבוק עם סוללות, זאת לאור העיצוב דמוי הטיפה של המחשב שהופך ונהיה דק יותר בקצותיו. התוצאה היא שהמקבוק החדש מגיע עם חיי סוללה של כ-9 שעות פלוס מינוס. מדובר בחיי סוללה המשתווים לאלו של המקבוק אייר 11 אינץ’ הנוכחי, ולאור העובדה שהמקבוק החדש מגיע עם מסך קצת גדול יותר של 12 אינץ’ (אל מול מסך ה- 11.6 אינץ’ של המקבוק אייר הקטן) אך כזה עם רזולוציה חדה יותר שמצריכה גם יותר הספק. יש לציין שאפל שיכללה את טכנולוגיית המסך של המקבוק החדש, להיות חסכוני יותר ובהתאם לכך חיי הסוללה שווים כאמור לאלו של המקבוק אייר 11 אינץ’. אולם עדיין מדובר בחיי סוללה בינוניים בלבד, במיוחד כשמדובר במחשב נייד שלמעט הלוג’יק בורד הקטנטן שלו והטרקפד החדשני, מלא עד כמעט אפס מקום בסוללות.

macbook

הרע

אם המקלדת היא חצי פשרה, שהרי שאר הדברים הם פשרה של ממש שעבור משתמשים רבים עשויים להתבטא בתור חסרונות, ולמעשה אלו הם המאפיינים של המקבוק החדש שהופכים אותו למחשב שלא מיועד לכל אחד. הראשון הוא המעבד. כדי להכניס לוג’יק בורד שלם של מקבוק למכשיר כל כך דק וקטן, החברה החליטה לוותר על מאוורר ולשם כך לבחור במעבדי ה-Core M החדשים של אינטל. מדובר בדור מעבדים חדש שמיועד בעיקר למכשירי מובייל ובראשם טבלטים מתוך מטרה להתחרות בארכיטקטורה של ARM, ובהתאם לכך הם עובדים בהספק נמוך מאוד (5 וואט בלבד) וללא צורך במאווררים. אולם בהתאם לכך עוצמת העיבוד שלהם היא לא מהמרשימות ביותר, במיוחד לא עבור מחשב נייד חדש שמושק בשנת 2015. המקבוק החדש מגיע עם מעבד Core M במהירות של 1.1Ghz שבמצב של טורבו בוסט מגיע עד לכדי 2.4GHz. על פניו נראה שמדובר במעבד חלש למדי, אולם בפועל מדובר במעבד שמסוגל להגיע למהירות העבודה של דגמי המקבוק אייר של שנת 2011, מה ששם את הדברים בפרספקטיבה מעניינת: מצד אחד לא מדובר במעבד כזה חלש כפי שנדמה, אולם מצד שני לא מדובר במעבד עוצמתי כפי שהיה מצופה ממחשב נייד שמושק בשנת 2015 והסקירות מציינות זאת באופן מפורש כשלפיהן דברים כמו גלישה ברשת ועבודה קלה, לא יגרמו לאיטיות כשלכך גם תורמת ארכיטקטורת ה- PCIe החדשה שמאפשרת מהירויות גבוהות יותר בשימוש עם כונן הפלאש המובנה. אולם ברגע שמנסים להשתמש במכשיר לעבודה קצת יותר “כבדה” כמו למשל עריכת תמונות או סרטונים, המעבד מתחיל להתאמץ והלאגים מתחילים.

macbook

החיסרון השני הוא מחבר בודד אחד. למעשה זה לא מדויק שהרי המקבוק מגיע גם עם מחבר אודיו של 3.5 מילימטר סטנדרטי. אולם מעבר לחיבור זה החיבור היחיד שתמצאו הוא חיבור USB 3.1 המוכר בשמו USB Type C. חיבור זה הוא ללא כל ספק העתיד: חיבור דו כיווני אחד (כמו ה-Lightning) שמסוגל לעשות הכל בין אם להטעין את המחשב, להוות חיבור חיצוני לאביזרים פריפריאליים ואפילו לשמש כחיבור למסך חיצוני. מזכיר בפעולתו את חיבור ה-thunderbolt, אולם כזה שהוא סטנדרט ורבגוני הרבה יותר.

העניין הוא שהחיבור החדש הוא לא הבעיה. הבעיה היא האקוסיסטם של האבזרים הפריפריאליים הנוכחי המבוסס על חיבורים שונים ומשונים בין אם זה USB 3.0 (או 2.0), יציאות תצוגה כמו HDMI ועוד. מעצם העובדה שחיבור ה-USB Type C חדש כל כך יצרניות חומרה עדיין לא הספיקו להשתמש בו בצורה מספיק רחבה עם אביזרים פריפריאליים המיועדים למחשבים והתוצאה היא שכדי לנצל אותו מעבר להטענה, דבר שניתן לעשות גם דרך סוללות חיצוניות שעושות שימוש בחיבור זה – לכשעצמו יתרון לא קטן, יש להשתמש במתאמים שלא מגיעים עם המקבוק החדש ועלותם מגיעה עד לכדי 80$ נוספים. מבחינתה של אפל קישוריות אלחוטית כמו בלוטות’ ו-WiFi יספיקו בעתיד לכל צרכים אלו, אולם כאמור אנחנו עדיין לא בעתיד ונכון להיום קישוריות אלחוטית, היא דבר מצוין אבל עדיין לא אמין ב-100% (במיוחד כשמדובר במוצרים של אפל…).

״למקבוק החדש שתי יציאות למעשה: חיבור ה-USB Type C וחיבור לאוזניות. השימוש בתקן החדש מבורך, אך יש לכך לא מעט השלכות ואחת המשמעותיות שבהן היא העדרותו של חיבור ה-Magsafe הידידותי של אפל שמבוסס על מגנטים ומתנתק בקלות מהמחשב במידה והכבל נמשך. כאן מדובר בחיבור קבוע, כזה שקשה לנתק ולא יגן בפני משיכות של הכבל שמזרים את המתח החשמלי״, מציין ג׳ושוע טופולסקי מבלומברג.

בסופו של דבר כאמור מדובר בעתיד המחשבים הניידים וכמו שהמקבוק אייר הראשון היה יקר מדי, חלש מדי ועם מעט מידי חיבורים. רק כדי שבתצורה השניה שלו המחשב הדקיק הפך להיות המחשב הנייד שיש לכולם, או שכולם מחקים, נראה שהמקבוק החדש ילך בנתיב דומה וכעת כל מה שנותר לעשות הוא לחכות שהעתיד יפגוש את ההווה.

וידאו: אפל מתייחסת לעיצוב המקבוק החדש

הפוסט פורסם לראשונה באתר iPhones.

 

iPhones.co.il

הגב

2 תגובות על "המקבוק החדש של אפל – גזר דינם של המבקרים"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
משה
Guest

מחבר ה-“ברק”, מחבר ה-“רעם”?
מי כותב את הדברים פה? ילדים בני 3?

Yotam Nachum
Guest

בהתחלה תהיתי מי כותב כל כך הרבה על פיצ’רים נחמדים ולא כאלו גדולים כמו הForce Touch Trackpad ואז נזכר להוסיף בקטנה בסוף שהמחשב בקושי סוחב ויש לו חיבור אחד שמשמש גם כמטען כלומר אפס חיבורים לשימוש אחר ואז ראיתי שזה כותב מאתר iPhone והכל נהיה ברור.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: