אסף רפפורט, "יום האקזיטים" והסטארטאפ שאין לומר את שמו: אלו הסטאראפים שהכי עניינו אתכם ב-2021

קבלו אותם: עשרת הסיפורים הכי מעניינים שאהבתם בשנה האחרונה על סטארטאפים ישראליים

מככב גם השנה | צילום: נתנאל טוביאס

אחרי שנת קורונה, חגג האקוסיסטם הישראלי שנת שיא בכל הקשור לגיוסים, אקזיטים והנפקות עם גידול בלתי נתפס של 40 אחוז בהון שהוזרם להייטק הישראלי ואינספור חדי-קרן חדשים, הנפקות והערכות שווי חריגות. עכשיו, כשהשנה נגמרת, החלטנו לחזור אחורה כדי להבין מה היו הסטארטאפים, ההשקעות והאקזיטים שהכי עניינו אתכם בשנה המשוגעת הזו.

במקום ה-10: האקזיט הראשון של 2021 

פחות משנה אחרי שגייס הון בפעם הראשונה, סטארטאפ ה-HR הישראלי Spetz.io הודיע על רכישתו ע"י סטארטאפ אמריקאי – גם הוא מעולמות משאבי האנוש. סכום הרכישה אמנם לא דווח, אך על פי הערכות הוא נמכר בכ-5 מיליון דולר – סכום לא גבוה במיוחד, אבל הגיוני בהתחשב שהסטארטאפ הישראלי גייס רק 750 אלף דולר עד לרכישה.

בשיחה איתנו סיפר מנכ"ל ספץ ים דביר כי רוב השיחות בין החברה לבין הרוכשים נעשה בזום, אך בשלבים המתקדמים יותר צוות המייסדים של ספץ טס לארה”ב לתקופה כדי להכיר טוב יותר ולקיים דיונים מעמיקים יותר בנושא העסקה: “זה לגמרי היה שווה את הבידוד שאחרי”.

במקום ה-9: אסף רפפורט מדבר על Wiz ומדוע עזב את מיקרוסופט

אחד השמות הלוהטים ביותר באקוסיסטם היזמי בישראל הוא, אסף רפפורט, שהקים עם מספר שותפים את אדאלום והביא אותה לאקזיט של מאות מיליוני דולרים; הוביל את מרכז הפיתוח הישראלי של מיקרוסופט; הקים סטארטאפ נוסף, והביא אותו למעמד חד-קרן; והפך לאנג'ל על הדרך.

לכן, לא מפתיע שהראיון שערכנו איתו הפך לאחת מהכתבות הנקראות ביותר בשנה החולפת. בראיון מספר רפפורט על ההחלטה לעזוב את אחד מהתפקידים היוקרתיים ביותר לטובת רכבת ההרים שנקראית סטארטאפ. בראיון הבהיר רפפורט שהבייבי החדש שלו לא זמין לרכישה: "אם מישהו מחפש לרכוש את Wiz, זה לא רלוונטי ושלא יתקשר". אנחנו עוד נפגוש את אסף רפפורט בהמשך.

במקום ה-8: סטארטאפ שהוקם רק השנה וגייס כבר 60 מיליון דולר

Dazz הוא סטארטאפ אבטחת ענן, שעל הנייר נשמע כמו עשרות אחרים בתחום. עם זאת, בראשו עומדות כמה דמויות בולטות ומוכרות בתחום הסייבר, בהן המשנה למנכ"ל לשעבר של מרכז המחקר והפיתוח של מיקרוסופט בישראל – מירב בהט. בשיחה איתנו מספרת בהט על הייחוד של הסטארטאפ ואומרת: "״בעולמות ה-Cloud Security איינשטיין טעה – זיהוי הבעיה ממש לא חיוני יותר מפתרונה, ובעיות אבטחה לא מטופלות הן ה-breach הבא שלך"

במקום ה-7: הסטארטאפ שרוצה לשנות את הסוללות שלנו בדרך לא סטנדרטית

אורח החיים המודרני גרם לזה שהסוללות שבמכשירים הסלולריים שלנו, הלפטופים ובעיקר ברכבים החשמליים הן החמצן שלנו. הסטארטאפ הישראלי Addionics פועל לשיפור הסוללות הללו – לרוב סוללות ליתיום-יום – ע"י שינוי הפיזיקה שלהן, במקום לשנות את ההרכב הכימי שלהן, מה שרוב המתחרות שלה בתחום עושות. בשיחה עם גיקטיים סיפר מנכ"ל החברה, ואחד מהמייסדים – ד"ר מושיאל ביטון – שהסוללה שמפתחת החברה תוכל לחתוך בחצי את זמן הטעינה של סוללות, ולהגדיל בעשרות אחוזים את הקיבולת שלה.

במקום ה-6: ענקית החיפוש שהיא לא גוגל רוכשת סטארטאפ ישראלי

רבים ששומעים את המושג "ענקית חיפוש" חושבים על גוגל. אבל בתחום הפיתוח, רבים מכירים גם את Elastic הישראלית-הולנדית של שי בנון, שמפתחת בקוד פתוח את אחד ממנועי החיפוש הגדולים בעולם – Elasticsearch.

אלסטיק רכשה השנה סטארטאפ בן שנה בלבד, build.security, שגייס ב-2020 סיד של 6 מיליון דולר ועל פי הערכות נמכר בכמה עשרות מיליונים. אקזיט מהיר ויפה. הרכישה מגיעה כחלק מההתרחבות של אלסטיק, חברה בשווי 11.4 מיליארד דולר, לתחום הסקיוריטי והפיכת הסטארטאפ הישראלי למרכז המו"פ שלה פה בישראל – שבראשו יעמוד מנכ"ל בילד סקיוריטי עמית קנפר.

במקום ה-5: אקזיט של 200 מיליון דולר לסטארטאפ בן שנתייים

כשנתיים בלבד לאחר ההקמה שלו, סטארטאפ האבטחה לענן Bridgecrew נמכר השנה לענקית האבטחה הישראלית-אמריקאית Palo Alto Networks. למרות הגיל הצעיר שלו, הסטראטפ הישראלי עניין מאוד את אנשי פאלו אלטו – שהסכימו לשלם עבורו יותר מ-200 מיליון דולר.

הרכישה גילמה מכפיל משמעותי למשקיעים בברידג'קרו, שגייס רק 18 מיליון דולר עד הרכישה. בין המרוויחות: קרן Battery ו-NFX של גיגי לוי-וייס. בנוסף, הרוויחו מהעסקה כמה דמויות בכירות בעולם האבטחה והסייבר של הסיליקון וואלי בהם קווין מהאפי, מייסד Lookout; דייויד הניגן, מנהל אבטחת המידע של Spotify; דייויד טסאו, מנהל האבטחה של Netflix; ואיליי קאהן, בכיר באבטחה של AWS.

במקום ה-4: הסטארטאפ שאין לומר את שמו הופך לאחד מחדי הקרן המהירים בתולדות ישראל

למרות שהוא פועל בתחום שלא חסרה בו תחרות,  אבטחת API, גם בזירה הישראלית – הסטארטאפ הישראלי Noname Security הודיע לפני כשבועיים על כניסתו למועדון חדי הקרן עם גיוס של 135 מיליון דולר. הסטאראטפ של יוצאי 8200 הספיק לעקוף בזמנו את המתחרה הישראלית הבולטת – Salt Security – מבחינת שווי השוק, ובשיחה איתנו אמר אז המנכ"ל עוז גולן כי “הגדילה לגמרי מונעת מהשוק. יש ביקוש, יש צורך, ולכן החברה חייבת לגדול כדי לענות לצרכים ולביקוש”.

מקור השם, דרך אגב, מגיע מפגישה של היזמים עם גילי רענן מקרן Cyberstarts – כשעוד לא היה להם שם. "כשהגיע השלב שהוא רצה לעשות ולידציה על הרעיון עם רשת ה-CISO של הקרן על הרעיון והגישה שלנו, הוא שלח מייל שבו הוא קרא לנו 'Noname Security'. בין הפידבקים שחזרו: 'שם מעולה!'". השאר – היסטוריה.

במקום ה-3: הפיתוח שרוצה לפתור את אחת מהבעיות שהכי מציקות לגברים

הסטארטאפ הישראלי Virility Medical אינו חד-קרן ולא הודיע השנה על גיוס חריג או אקזיט. אבל הפיתוח שלו מעניין רבים. ויריליטי מדיקל פיתח מדבקה המיועדת לגברים הסובלים משפיכה מוקדמת, שאותה הם מדביקים על העור לפני ש*אמוג'י חציל* פוגש את *אמוג'י אפרסק*, *אומג'י דונאט* או כל אמוג’י מועדף עליכם. ברגע האמת המדבקה מייצרת גירוי חשמלי שנועד למנוע את השפיכה המוקדמת, אחת מהבעיות המציקות ביותר גברים ברחבי העולם.

המדבקה של ויריליטי עברה בהצלחה ניסויים קליניים בישראל ובאיטליה, והסטארטאפ קיבל גם אישור CE לשיווק המדבקה במדינות האיחוד האירופי. מדובר במשוכה רגולטורית משמעותית, והיא המקבילה האירופית לקבלת אישור FDA להפצת מוצרים רפואיים – ב-27 מדינות האיחוד. התכנון של החברה הוא לשווק את המדבקה בתור מוצר מדף, ללא צורך במרשם רופא (OTC), ממש כמו שרוכשים אדוויל. השלב הבא: אישור ה-FDA המיוחל.

במקום ה-2: ארבעה אקזיטים בפחות מ-24 שעות

הודעות על אקזיטים אינן חריגות, אבל ביום אחד ביולי ישראלי חם ודביק הודיעו ארבעה סטארטאפים ישראליים על כך שהם עומדים להירכש. מה לא היה לנו באותו יום? רכישת ענק של הסטארטאפ IntSights ב-400 מיליון דולר; רכישת השליטה בסטארטאפ ישראלי על ידי קרן ההון סיכון Court Square Capital Partners; סטארטאפ שנחשף לפני כשנה ונרכש; ואפילו אקזיט כחול-לבן – כשסייבריזן הודיעה על רכישת empow.

במקום ראשון: ושוב איתכם

אמרנו לכם שאסף רפפורט הוא אחת מהדמויות המסקרנות ביותר את הקוראים. ממש במקרה, הכתבה הכי נצפית השנה בכל הנוגע לסיפורי סטארטאפ והון סיכון הייתה הודעת הגיוס הענק של Wiz באוקטובר האחרון. זה היה הגיוס השני של וויז בפחות מחצי שנה, וכזה שסידר לה הערכת שווי מפלצתית של 6 מיליארד דולר – פחות משנתיים אחרי שהוקם הסטארטאפ רק נזכיר.

 

אושרי אלקסלסי

Your Friendly Neighborhood Geek. יש לכם סיפור טכנולוגי? דברו איתי: [email protected]

הגב

6 תגובות על "אסף רפפורט, "יום האקזיטים" והסטארטאפ שאין לומר את שמו: אלו הסטאראפים שהכי עניינו אתכם ב-2021"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
nope
Guest

די כבר עם הגלוריפיקציה של רפפורט
כבודו במקומו מונח, אבל הוא לא שונה משום סטארטאפיסט אחר.
שווה לקרוא מה יש לניר צוק לומר על WIZ

נילס
Guest

ניר צוק קשקשן היבריסי מצוי
מלהג על כלכלה כאילו הוא איזה כלכלן

אחד שיודע
Guest

יתכן וניר צוק קשקשן, אבל הוא בנה חברה רווחית בצורה יוצאת דופן בשוק רווי, בעוד שרפפורט שורף כספי משקיעים על טיול חברה במאוריציוס בזמן שהחברה שלו מדממת מזומנים וכמובן אסור לשכוח את הפרופיל לינקדין לכלב שלו.

מיקה
Guest

כלבה

נילס
Guest

האם ממש במקרה, הpr שעובד עם וויז, משלם לגיקטיים?
מי יודע

א.ב.
Guest

כתבה של אושרי אלקסלסי, זה כתב פח פרוגרסיבי שחצי מהתוכן שלו פרסומת שמתחזה לכתבה. אז לא הייתי מתפלא.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: