פלייסטיישן 5 ו-Xbox Series X כבר כאן: האם הטלוויזיה שלכם מוכנה?

עם 120 פריימים לשניה, תמיכה ב-VRR, HDMI 2.1 ודולבי אטמוס, ה-PlayStation והאקסבוקס החדשות שלכם יצטרכו את הטלוויזיה הנכונה. האם הטלוויזיה שלכם מוכנה ומה חשוב לדעת לפני שאתם קונים את הטלוויזיה הבאה שלכם

בחודש נובמבר עומדת לפרוץ מחדש מלחמת הקונסולות, כאשר מיקרוסופט משיקה את ה-Xbox Series X וה-Xbox Series S, וסוני משיקה את ה-PlayStation 5. רבים כבר התנפלו על ההזמנות המוקדמות של קונסולות הדור הבא, ולא יכולים לחכות לרגע שבו יוכלו ליהנות מגרפיקה משופרת וחוויות משחק חדשות. אבל בשביל ליהנות באמת מכל הפיצ'רים של הקונסולות, לא מספיק רק לקנות אותן. בין אם אתם מתכננים להשתמש בטלוויזיה הנוכחית שלכם, או בדרך לקנות טלוויזיה חדשה לכבוד המאורע, יש כמה דברים שאתם צריכים לדעת כדי לוודא שאתם עומדים לקבל את החוויה המלאה.

לא מספיק שיהיה 4K?

הפיצ'ר הבולט ביותר של הקונסולות החדשות הוא משחקים ב-4K. ולמרות שטלוויזיית 4K לא הכרחית לצורך הפעלה או משחק בקונסולות, תמיכה ב-4K בהחלט צריכה להיות בראש מעיינכם (ולא מן הנמנע שיש לכם כבר טלוויזיה תומכת) כדי ליהנות מהאיכויות הגרפיות המשופרות. אבל זה ממש, אבל ממש לא הדבר היחידי שחשוב.


אז מה עדיף? פלייסטיישן 5 או Xbox Series X? תנו לנו לעשות לכם סדר


ומה לגבי 8K?

שתי הקונסולות תומכות על הנייר בשידור של תכנים ב-8K, ולמרות שהן משוכללות ומכילות חומרה מתקדמת למדי, הן עדיין לא יכולות להריץ באמת משחקים ב-8K (בואו – כרטיס ה-RTX 3090 של NVIDIA שהוכרז לאחרונה, עולה לבד 1,500 דולר. פי 3 ממחיר הקונסולות).

בפועל, על אף שהמידע הזה עדיין לא אומת על ידי אף אחת מהשחקניות, סביר להניח שיעברו עוד שנים לפני שנראה משחק שאפילו ישתמש במנוע Upscaling כדי להציג תוכן ב-8K, וסביר להניח שהחומרה המוגבלת יחסית של הקונסולות לא תצליח להריץ משחקים ב-8K נייטיב או "אמיתי".

באופן כללי, טכנולוגיית ה-8K עדיין כלל לא בשלה לשוק. אין כמעט תכנים שמצולמים ב-8K, אין הרבה טלוויזיות שתומכות ב-8K, וכל היצרניות עושות מאמצים כבירים לשכנע אתכם שאתם בכל זאת זקוקים לטלוויזיה שכזו, ולא בהצלחה מסחררת. אפילו פיל ספנסר, ראש מחלקת Xbox במיקרוסופט טען ש"אני חושב שאנחנו במרחק של שנים מלהפוך את ה-8K לסטנדרט החדש במשחקי מחשב, אם אי פעם".

בקיצור: חפשו מסכי 4K, אל תתפתו סתם ככה ל-8K

קצב ריענון: כדי שהמשחקים שלכם ירוצו בצורה חלקה

קצב ריענון מעיד על מספר הפעמים בשניה שהמסך שלכם מסוגל להדליק ולכבות את כל הפיקסלים שלו. ככל שקצב הריענון גבוה יותר, כך אתם מקבלים בפועל תנועה חלקה ומדויקת יותר. ואם קניתם או תכננתם לקנות את ה-PlayStation 5 או Xbox Series X, סביר להניח ששמתם לב ששתי החברות מתגאות בכך שהן יוכלו להציג משחקים בקצב ריענון של עד 120 פריימים לשניה.

אז למרות שכל יצרני הטלוויזיות ובוודאי המוכרים בחנויות ישמחו להראות לכם כמה התמונה חלקה באמצעות כל מיני מנגנוני החלקה מלאכותיים, אתם צריכים להתעלם מהמסיחים הללו ולחפש פשוט טלוויזיה עם תמיכה בקצב ריענון של 120 הרץ, שמסומן עם Hz – ולווודא שמדובר בקצב ריענון ברמת החומרה, ולא רק ברמת התוכנה. הרץ היא בעצם יחידה שמסמלת אירוע אחד לשנייה, ו-120 הרץ הם 120 אירועים בשניה, או ב"גיימרית מדוברת": 120 פריימים לשניה (FPS).

כך תוכלו ליהנות מקצב הריענון המקסימלי שהקונסולות יציעו בדור הנוכחי. עם זאת, קחו בחשבון שלא כל משחק יתמוך ב-120 פריימים לשניה.

בקיצור: חפשו את המונח 120Hz במפרט הטלוויזיה

כל העדכונים מחכים לכם בערוץ הטלגרם של גיקטיים כל העדכונים מחכים לכם בערוץ הטלגרם של גיקטיים להצטרפות לערוץ הטלגרם שלנו לחץ כאן

ואם כבר קצב ריענון, מה זה VRR?

מצד שמאל: תופעת ה-Tear. תמונה: LG

קצב הריענון של משחקים הוא לא דבר אבסולוטי. כלומר, אתם צפויים להיתקל במשחקים שמסוגלים לרוץ ב-120 פריימים לשניה ברגע אחד רגוע, ולהתרסק ל-60 פריימים לשניה ומתחת כשאתם לפתע בסצינה עמוסה באקשן ופרטים. וכשהטלוויזיה שלכם משדרת לכם תמונה בקצב אחד נעול, והקונסולה משדרת לטלוויזיה תמונה בקצב משתנה אחר, אתם מקבלים תופעות משונות כמו Tearing ושיבושים שונים שגורמים לתמונה לא להישאר חלק ואחידה.

הקונסולות החדשות תומכות במה שנקרא VRR. זהו קיצור של Variable Refresh Rate (או קצב ריענון משתנה), וכשהקונסולה שלכם תומכת במצב הזה, וגם הטלוויזיה שלכם תומכת במצב הזה, נוצר סינכרון בקצב הריענון בין השתיים. כך שאם למשל המשחק מגיע ל-100 פריימים לשניה ולפתע נופל ל-30 פריימים לשניה כתוצאה מעומס פרטים, הטלוויזיה תשנה את קצב הריענון שלה בהתאם ותדאג שהשיבושים המעצבנים שמתרחשים לא מעט בקונסולות וגם בחלק מהמסכים והמחשבים לא יקרו.

בקיצור: חפשו תמיכה ב-VRR או Variable Refresh Rate במפרט הטלוויזיה.

Input Lag: התירוץ ללמה אני כל הזמן מפסיד ב-Call Of Duty

למרות שזהו לא פיצ'ר שהקונסולות החדשות מתהדרות בו, Input Lag הוא גורם שיכול להשפיע רבות על חווית המשחק שלהם. זהו משך הזמן בין הרגע שהמסך שלכם מקבל אות ועד הרגע שבו אותו אות מתרגם לפעילות על המסך, או במילים פשוטות יותר – משך הזמן שעובר בין הרגע שבו אתם לוחצים על כפתור בשלט או ג'ויסטיק, ועד הרגע שאתם רואים שהמשחק ביצע את הפעולה הזאת.

כשאתם מדפדפים לכם בנטפליקס, זה לא כל כך קריטי, אבל כשאתם משחקים, מדובר בפעולה שאורכת מילי-שניות, ויכולה להשפיע דרמטית על היכולת שלכם להגיב בזמן אמת למה שקורה על המסך. כל מילי שניה יכולה להיות ההבדל בין קליעה בול במטרה, או החמצה של היריב. במקרה של Input Lag, ככל שהערך נמוך יותר – כך טוב יותר.

אם כבר קניתם טלוויזיה שתומכת ב-VRR וקצב ריענון גבוה, סביר להניח שיש לה מה שמכונה Game Mode, שהוא מצב ייעודי למשחקים שמבטל כל מיני תהליכי עיבוד ומיטוב שונים שקורים בעיקר ברמת התוכנה של המסך, כדי לספק לכם בסופו של דבר את ה-Input Lag הנמוך ביותר שהטלוויזיה מסוגלת לספק.

בקיצור: חפשו במפרט את Input Lag ושאפו למספר נמוך ככל האפשר, ועל הדרך ודאו שיש לה "מצב משחק".

Dolby Atmos ו-Dolby Vision

הקונסולות החדשות לא מביאות בשורה רק בתחום הגרפי, אלא גם בסאונד. עם זאת, בניגוד לרוב המפרט שלהן, האקסבוקס והפלייסטיישן די שונות בכל הנוגע לסאונד. בעוד סוני מתהדרת בפורמט אודיו לא ברור בשם Tempest 3D AudioTech, מיקרוסופט בחרה להשתמש בפורמט המוכר Dolby Atmos.

במקום פורמט הסטריאו או הסראונד הקלאסי שאנחנו מכירים שבו רמקולים יורים עלינו צלילים בקו ישיר, בפורמט Atmos, הצלילים לא נמצאים בערוצים ספציפיים אלא נשלחים למרחב. כלומר, במקום שצליל מסוק שחג מעליכם במשחק פשוט יעבור מקדימה לאחורה, מיקס אטמוס איכותי יתן את התחושה שהמסוק ממש נע במרחב ולא סתם עובר בין רמקול לרמקול. האפקט הזה נוצר בעזרת “ירייה” והחזרים של סאונד מקירות החדר. כלומר, סאונדים נשלחים אל התקרה בזווית ספציפית כדי שהם יחזרו אל האוזניים שלכם, וידמו לכם למשל את אותו צליל של מסוק עובר.

ה-Xbox Series X/S יהיו הקונסולות הראשונות שתומכות בגיימינג עם Dolby Atmos, אך לא כל המשחקים יגיעו עם הפורמט הנכסף. בין המשחקים שכבר הוכרזו כתומכים באטמוס תוכלו למצוא את  Gears 5, Warzone ו-CyberPunk 2077. בשביל ליהנות מהאפקט של הפורמט, תצטרכו לוודא שהטלוויזיה שלכם אכן תומכת ב-Dolby Atmos.

הבעיה היא שדולבי אטמוס הוא מתנה שממשיכה לקנות לעצמה מתנות. בשביל ליהנות באמת מהאפקט ההיקפי של אטמוס, בנוסף לטלוויזיה עם תמיכה באטמוס, תצטרכו גם להצטייד במערכת סאונד עם תמיכה באטמוס. ישנם כמה סאונדברים שתומכים באטמוס (כמו ה-Arc של סונוס) שיעלו לכם כמה אלפי שקלים, או מערכות סאונד מלאות שכוללות רסיבר, רמקולים שקועים בתקרה, סאבוופר ורמקולים קדמיים שיכולות להגיע גם לעשרות אלפי שקלים בקלות. אז אם תרצו ללכת עד הסוף עם אטמוס, יכול להיות שתצטרכו להתקשר לבנקאי שלכם.

סוני, מהצד השני, מציעה פורמט משונה בשם Tempest 3D AudioTech, שלטענתה מאפשר מיקום של אלפי אלמנטי סאונד שונים במרחב תלת מימדי במשחק. על הנייר זה נשמע דומה מאוד לאטמוס, אבל לטענת סוני אתם תוכלו ליהנות מאפקט הסאונד התלת מימדי גם ברמקולים הפשוטים של הטלוויזיה, מערכות קולנוע ביתית רגילות ואפילו באוזניות. הפיצ'ר הזה עדיין לא ברור, אבל אם הוא יעבוד בצורה תקינה, הוא דווקא עשוי לחסוך לכם לא מעט כסף והתאמות בין הטלוויזיה לבין מערכת הסאונד שלכם. נצטרך לחכות ולראות

בקיצור: אם אתם קונים אקסבוקס, חפשו טלוויזיה עם תמיכה בתקני Dolby Vision ו-Dolby Atmos (ואולי גם תשקלו קניית סאונדבר או מערכת רמקולים תומכת). אם אתם קונים פלייסטיישן, אתם די משוחררים מההכרח הזה.

HDMI 2.1

תמונה: HDMI.org

הסיכום של פחות או יותר כל היכולות של פלייסטיישן 5 ואקסבוקס Series X ו-S מתנקז למקום אחד, ולמרבה ההפתעה מדובר בחיבור ה-HDMI שלכם. שתי הקונסולות החדשות יתמכו ב-HDMI 2.1, התקן האחרון, שבעצם מאפשר כמעט את כל היכולות החדשות שעסקנו בהן קודם: הצגת תמונה ב-4K ועד 120 פריימים לשניה, הצגת תמונה ב-8K ב-60 פריימים לשניה, שימוש ב-HDR דינאמי, קשת צבעים רחבה, VRR, צלילי היקפי ועוד. זאת בעיקר לאור התמיכה ברוחב פס גדול של 48Gbps. ככל שהקונסולה שלכם רוצה להציג תוכן יותר עשיר, כך היא זקוקה לרוחב פס גדול יותר.

רוב הדגמים החדשים ביותר בשוק אכן תומכים ב-HDMI 2.1, ואתם תצטרכו לוודא את זה במפרט של הדגם שאתם מתעניינים בו, אבל כדאי לשים לב שברוב גדול של הטלוויזיות הללו יש רק יציאה אחת של HDMI 2.1 (באופן נדיר, ה-CX של LG מחזיקה 4 יציאות HDMI 2.1). משמע, אם אתם במקרה רוכשים את שתי הקונסולות ביחד ורוצים ליהנות מכל הפיצ'רים שלהן בצורה הטובה ביותר, אתם עשויים למצוא את עצמכם מחליפים כבלים בכל פעם שאתם עוברים בין השתיים.

בכל טלוויזיה שאתם בודקים חשוב לבדוק באילו פיצ'רים אותה יציאת HDMI 2.1 תומכת, וחלק מהחברות שולחות עדכוני Firmware שמאפשרים את חלק מהפיצ'רים הללו בהמשך. אז במקרה הזה, תצטרכו לעשות מחקר גוגל פשוט על כל טלוויזיה שאתם מעוניינים בה.

סיכום: אם כבר אז כבר

סביר להניח שאם יש לכם טלוויזיית 4K, אתם תיהנו מאוד מהאיכויות הגרפיות של הקונסולות החדשות. אבל אם אתם כבר מחפשים להתחדש בטלוויזיה שתוציא את המקסימום מהם, אתם תצטרכו לנבור היטב במפרטים השונים שהמוכרים בחנויות או האתרים השונים יציעו לכם. רוב הפיצ'רים המתקדמים ביותר של הקונסולות לא באמת יגיעו למלוא הפוטנציאל שלהם או בכלל יהיו בשימוש בתקופה הקרובה, ולמפתחי המשחקים יקח עוד זמן רב כדי להבין כיצד ליישם אותם במשחקים שלהם.

עם זאת, טלוויזיות וקונסולות משחק הן מוצרים שאתם רוכשים אחד לכמה שנים רחוקות, אז אם אתם כבר מתחדשים בטלוויזיה, כדאי לוודא שהיא מוכנה לאורך רוב אורך החיים של הקונסולות החדשות, ואם אנחנו משווים אותן לדור הקודם, הרי שיש לכם כ-7 שנים של גיימינג לפניכם.

 

עידן בן טובים

נולד עם ג׳ויסטיק ביד. יש לו הרבה יותר מדי גאדג׳טים והרבה פחות מדי זמן פנוי כדי לשחק עם כולם. בעל פטיש לא מוסבר לביצוע קליברציות לסוללות של מכשירים. כשהוא לא עסוק בלכתוב על טכנולוגיה, הוא אוהב לדבר עליה, והרבה

הגב

7 תגובות על "פלייסטיישן 5 ו-Xbox Series X כבר כאן: האם הטלוויזיה שלכם מוכנה?"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
איש ערכים
Guest

וחבל שהכותב לא אמר מילה על איכות הפאנל של הטלויזיה, זה אומנם משהו שקשה לתת לו מפרט מדויק כי אין מדדים מדויקים לזה אבל יש פאנלים איכותיים יותר מאחרים, בהחלט תיתכן טלויזיה שתתמוך בכל מה שהכותב רשם אבל התמונה תיראה בה הרבה פחות טוב מאשר טלויזיה אחרת.

אז חשוב לקנות טלויזיה עם פאנל איכותי, לחפש סקירות של טלויזיות מומלצות עם פאנלים טובים לגיימינג

אורן
Guest

ומה לגבי הבאג שהתגלה ב hdmi 2.1 ? לא צריך להזכיר את זה?

שלמה
Guest
אני ממליץ על LG CX 55 inch 4K Ultra HD Smart OLED TV (כמובן תקנו בהתאם לגודל הסלון או חדר משחקים את גודל הטלוויזיה) הטלוויזיה תומכת ב-120HZ G-Sync כמו במסכי המחשב של הגיימיניג, זה יימנע את המריחה של התמונה. זו אחת הטלוויזיות הכי טובות כיום לגיימינג וצפייה בסרטים. לגבי SoundBar אל תקנו את Sonos! הרבה יותר טוב למשחקים, סרטים וכו' Samsung Harman Kardon 7.1.4ch HW-Q90R. החוויה של ATMOS מאוד מרשימה, גמו בקלונוע. הילדים המליצו לקנות ואני לא מתחרט, גם רוב האתרים ברשת ימליצו לכם על הסט הזה, האיכות מאוד טובה. הרמקולים של Samsung אלחוטיים, הרבה יותר נוח מאשר לפרוס כבלים.… Read more »
Hahmadha
Guest

ואיפה מצאת את הסאונדבר , כי לא מוכרים אותו בארץ.
וסונוס מצוין אם רוכשים את הכל ( מגבר+one sl)

רונן
Guest

הייתם לפחות מפרסמים דגמים שאתם ממליצים עליהם
לחסוך לנו לשבור את הראש בחיפושים

לארה נח
Guest

LG נצרב לא לגעת – את שלי החזרתי אחרי שבועיים
SAMSUNG מומלצים Q70 Q80 Q90 Q95 Q0800 Q950
הן הכי מומלצות לא נצרבות תומכות ב HDMI 2.1
וב 4k 120HZ
וגם יש להן סאונד היקפי מטורף מניסיון

לארה נח
Guest

סדרות T החדשות של Samsung
Q70T
Q80T
Q90T
Q95T
Q800T
Q950T
נבדק ועובד פיקס HDMI2.1 4K 120HZ

wpDiscuz

תגיות לכתבה: