פרשיית ספוטיפיי וג׳ו רוגן: מה לעזאזל קרה שם ולמה כולם כועסים על כולם

ענקית הסטרימינג Spotify נמצאת תחת אש בשבועות האחרונים, והכל בעקבות ההימור הגדול שלה על עולם הפודקאסטים – האם זוהי עוד סערה שתדעך בעוד שבוע, או רגע מכונן בהיסטוריה של שירותי התוכן?

עיבוד תמונה: גיקטיים

כשאתם חושבים על חברות טכנולוגיה שגורמות לשערוריות תקשורתיות ענקיות, אתם אולי חושבים על גוגל ופייסבוק-מטא, אבל בשבוע האחרון התחוללה סערת ענק שמופנית דווקא כלפי אחד השירותים הפופולריים בעולם, שהיה עד עכשיו די חסין לזעם ההמונים – ספוטיפיי. האשם? פודקאסט אחד עם מנחה בעל פה גדול ואגדות רוק שיצאו נגדו. הנה כל מה שאתם חייבים לדעת על פרשת ספוטיפיי, ג׳ו רוגן וניל יאנג.

פודקאסט אחד – 100 מיליון דולר

מתוך עמוד הפייסבוק של רוגן

לפני פחות משנתיים, אחרי שסימנה את עולם הפודקאסטים כמנוע צמיחה אסטרטגי, החליטה ספוטיפיי לצאת למסע השתלטות על התחום. אחרי שרכשה את Anchor, Gimlet, Parcast ואת רשת הפודקאסטים The Ringer, היא החליטה לבצע מהלך דרמטי בעולמות התוכן של הפודקאסטים, והודיעה על רכישת הפודקאסט של ג׳ו רוגן, The Joe Rogan Experience. ספוטיפיי הפכה את הפודקאסט של רוגן לבלעדי לספוטיפיי תמורת כ-100 מיליון דולר, וזאת במטרה ברורה: להפוך לבית החדש של הפודקאסטים בעולם.

על פי סיכום השנה של ספוטיפיי לשנת 2021, הפודקאסט של רוגן היה הפודקאסט המואזן ביותר של השנה בעולם – כך שאין ספק שרוגן שמר על הפופולריות שלו במסגרת המהלך הזה. גם בישראל הפודקאסט של ג׳ו רוגן הוא אחד מהפודקאסטים הזרים המואזנים ביותר, ונכון להיום הוא במקום ה-3 בטבלאות ההשמעות (וזה לפני הקפיצה בעקבות הפרשיה הנוכחית).

אם אתם לא מכירים את רוגן מהפודקאסט האובר-פופולארי שלי, יכול להיות שאתם מכירים אותו כמנחה התוכנית המיתולוגית, ״אפקט הפחד״; מופעי הסטנדאפ שלו; או בתור הפרשן של ה-UFC – אבל הפודקאסט הוא מה שהפך אותו לשם דבר. רוגן מנחה את הפודקאסט שלו עוד מ-2009 (הרבה לפני ש-Serial שינה את העולם וקונאן אוברייאן עוד חשב שהוא ינחה את ה-Tonight Show ב-NBC ולא יהפוך לפודקאסטר ענק בעצמו), ולאורך יותר מ-1,700 פרקים אירח רוגן מספר גדול של אורחים לראיונות די פתוחים ומעניינים. מסטנדאפיסטים, אנשי רוח, מדענים, וגם לא מעט אנשי טכנולוגיה כמו אילון מאסק – שהעניק את הרגע האיקוני ובו הדליק ועישן ג׳וינט באולפן.

גם זה קרה בפודקאסט של רוגן

ממש לא הפעם הראשונה שרוגן עולה לכותרות

תמונה: By Raph_PH

אבל מלבד ראיונות מעניינים, הפודקאסט של רוגן הוא גם במה ללא מעט רגעים שנויים במחלוקת. כך למשל בשנתיים האחרונות הוא ניצל את הפודקאסט כדי להפיץ מידע שגוי על וירוס הקורונה; טען שמסכות הן ״For Bitches״; קידם ״תרופות לטיפול בקורונה״ שה-FDA הזהיר בפירוש מצריכתן; והפיץ מידע שגוי גם על החיסונים ואף קרא למאזיניו הצעירים שלא להתחסן. השיא הגיע בפרק 1757 בסוף חודש דצמבר כאשר רוגן אירח את ד״ר רוברט מלון, אשר נחסם בטוויטר עקב הפצת מידע שקרי על הוירוס. מלון השווה את נהלי הקורונה לשואה, חיזק תיאוריית קונספירציה שמנהיגים סובייטים היפנטו את הציבור וכמובן המשיך לשתף עוד עובדות שקריות על החיסונים.

בעקבות הפרק הזה ואלו שקדמו לו, חתמו אלפי רופאים ומומחים על מכתב פתוח לספוטיפיי, שקורא לה לקחת אחריות על רוגן, ולקבוע כללים עבור התוכן בפלטפורמה שלה עצמה. המכתב הזה הוביל את אמן הרוק האגדי, ניל יאנג, להציב בפני ספוטיפיי אולטימטום חריג בצורת מכתב פתוח: ״הם יכולים לקבל את רוגן, או את יאנג. לא את שניהם… אני עושה את זה בגלל שספוטיפיי מפיצה מידע שקרי על חיסונים – ועשויה לגרום למוות בקרב אלו שיאמינו לדיסאינפורמציה שמופצת על ידם. בבקשה פעלו נגד זה עוד היום ודווחו לי על לוח הזמנים בטיפול״. ספוטיפיי, באופן לא מפתיע ממש, לא ויתרה על הפודקאסט הפופולרי ביותר בפלטפורמה שלה, והיא פשוט לא עשתה כלום.

אל תפספסו אף ידיעה או כתבה אל תפספסו אף ידיעה או כתבה הרשמו עכשיו לערוץ הרשמי של גיקטיים

יאנג עמד במילה שלו, וביום חמישי האחרון הסיר את כל אלבומיו ושיריו מספוטיפיי. יאנג שיחרר מכתב נוסף ובו הוא כתב ״כשעזבתי את ספוטיפיי, הרגשתי טוב יותר… אני תומך בחופש הביטוי. מעולם לא הייתי בעד צנזורה. לחברות פרטיות יש את הזכות להחליט מה הן מרוויחות, כפי שאני מחליט שלא לתת למוזיקה שלי לתמוך בפלטפורמה שמפיצה מידע הרסני. אני שמח וגאה לעמוד בסולידריות עם עובדי מערכת הבריאות ואלו שמסכנים את חייהם בכל יום כדי לעזור לאחרים״. אם לא די באידיאולוגיה, יאנג גם החליט לתקוף את האיכות הטכנית בספוטיפיי וטען כי ״ספוטיפיי מרמים אתכם מהיום הראשון״, והיא נחשבת לשחקנית עם איכות הסאונד הנמוכה ביותר בעולם הסטרימינג.

ספוטיפיי – השחקנית האחרונה שעדיין מזרימה מוזיקה באיכות נמוכה


ספוטיפיי אכן עדיין לא השיקה את Spotify Hi-Fi, התוכנית החדשה שלה שאמורה להנגיש מוזיקה בפורמט Lossless. החברה טענה כי תשיק את החבילה החדשה עד סוף 2021, אבל זה כמובן לא קרה, ובינתיים אפל עקפה אותה בסיבוב בצורה משמעותית בכך ששדרגה את כל הספריה שלה למנויי Apple Music ללא כל תוספת תשלום – מה שסביר להניח שמט את הקרקע מתחת למהלך של ספוטיפיי, שהיה אמור להיות מושק בתוספת תשלום. ״החליפו לאחת האלטרנטיבות – חברות שתומכות באמנות. יש שם סאונד אמיתי… אתם רק צריכים לעזוב את ספוטיפיי וללכת למקום חדש שבאמת אכפת לו מאיכות מוזיקה״.

אפל מטרילה

אפל החליטה לנצל את הפרסומת החינמית שיאנג העניק לה, ושלחה פושים, ציוצים והעלתה פלייליסטים ובהם כתוב שאפל מיוזיק היא ״הבית של (המוזיקה) של ניל יאנג״.


בינתיים, The Verge הצליחו להניח את ידיהם על תכתובת Slack פנימית בספוטיפיי, ובה הדוברת הראשית של ספוטיפיי כתבה שהחברה בחנה כמה פרקים ״שנויים במחלוקת״ של ג׳ו רוגן, וקבעה כי אלו לא יוסרו מהפלטפורמה, וציינה כי לספוטיפיי יש חוקים פנימיים בנוגע לתוכן המופץ אצלה, אך היא עושה עבודה לא טובה בלשתף את הציבור באותם חוקים. עם זאת, מבחינה של הניסוח של אותם חוקים פנימיים, נראה שהוא מאוד ספציפי, ומאפשר לתכנים כמו אלו של רוגן להתפרסם ללא הפרעה. כך למשל, החוקים אוסרים על הכחשת קיומו של וירוס קורונה, עידוד להידבקות מכוונת, הצעה לצריכת אקונומיקה כתרופה, הצגת טענות כי עטיית מסיכות מובילה לנזק תמידי והצגת טענות כי החיסונים נועדו להרוג בני אדם. עד כמה שרוגן אומר דברים שנויים במחלוקת, אף אחד מהם לא קרוב להגדרות המאוד ספציפיות הללו.

לאחר ניל יאנג, גם הזמרת ג׳וני מיטשל הודיעה כי היא תסיר את כל הקטלוג שלה מספוטיפיי מאותן סיבות. בינתיים, גם משתמשים רבים לקרוא ברשתות החברתיות לביטול מינויים לספוטיפיי, וחלקם אף מדווח כי לאור הצפת שירות הלקוחות של ספוטיפיי בפניות – ספוטיפיי לא מאפשרת יותר פניות לשירות הלקוחות. מבדיקה שלנו, ניתן עדיין לבטל את המינוי ללא כל פניה לשירות הלקוחות וללא בעיה.

כמובן שאחרי השערוריה מגיעות הרוחות גם לבורסה. מחיר המניה של ספוטיפיי צנח מ-234 דולר ב-31 בדצמבר ל-172 דולר ב-28 בינואר – מחיר שפל בשנתיים האחרונות, שהוביל למחיקה של כ-4 מיליארד דולר בשווי השוק של החברה. עם זאת, הצניחה הזאת החלה עוד לפני פיצוץ הפרשה – כאשר חלק נכבד מהנאסד״ק התרסק בשבועות האחרונים.

פרשנות: איפה טיילור סוויפט?

Spotify discover weekly

תמונה: גיקטיים

כעת ישנם מספר נתיבים שבהם הפרשה יכולה להתפתח: האפשרות הסבירה פחות מכולן היא שספוטיפיי תנקוט צעדים נגד הטאלנט מספר 1 שלה, רוגן. האפשרות הסבירה יותר היא שהפרשה תישכך (וגם תישכח) כמו רוב השערוריות האינטרנטיות האחרות, והצרכנים יעדיפו כרגיל את הנוחות והמקום המוכר מאשר להלחם על העקרונות שלהם. עם זאת, אם יש משהו שלמדנו מהרכישות של ספוטיפיי ומלחמות הסטרימינג האחרות – התוכן הוא המלך.

במקום שבו התוכן הוא המלך, רק פגיעה בתוכן יכולה לפגוע בפלטפורמות ענק – וכך, נשאלת השאלה האם אמנים משמעותיים נוספים יצטרפו ליאנג. רק לפני חודשיים אדל הצליחה לגרום להסרת פיצ׳ר ה-Shuffle האוטומטי בניגון אלבומים, ובהשקת Apple Music הצליחה טיילור סוויפט לשבור את אפל לאחר שהודיעה כי לא תעלה את אלבומה החדש (אז) לשירות עד שאפל תשלם תמלוגים סטנדרטיים לאמנים גם בתקופת הניסיון החינמית של מינויים חדשים. דמיינו את התרחיש (הלא סביר כל כך) שסוויפט, דה וויקנד, בילי אייליש או אדל יודיעו על כוונתם להסיר את הקטלוג שלהם מספוטיפיי – אז, ההכנסות מרוגן עשויות שלא להצדיק את חוסר המעש של ספוטיפיי, ולהוות איום משמעותי על המניה, ההכנסות ומספר המינויים של ספוטיפיי. אז, תהיו בטוחים שספוטיפיי תמצא סיבה לטפל בתוכן שהיא עצמה רכשה. בסופו של דבר, זה עניין של איזון הכנסות ומספר המנויים שספוטיפיי צריכה להציג למשקיעים שלה. אם אלו יפגעו, אז תדעו שספוטיפיי תצטרך להגיב. עד אז? יש מצב סביר יותר שרוגן יהפוך לדובר של ה-FDA.

עידן בן טובים

נולד עם ג׳ויסטיק ביד. יש לו הרבה יותר מדי גאדג׳טים והרבה פחות מדי זמן פנוי כדי לשחק עם כולם. בעל פטיש לא מוסבר לביצוע קליברציות לסוללות של מכשירים. כשהוא לא עסוק בלכתוב על טכנולוגיה, הוא אוהב לדבר עליה, והרבה

הגב

25 תגובות על "פרשיית ספוטיפיי וג׳ו רוגן: מה לעזאזל קרה שם ולמה כולם כועסים על כולם"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
עמית
Guest

צריך חתיכת מערכת אודיו כדי לשמוע את ההבדל בין ההזרמה של ספוטיפי 320K וFLAC. דרל הממירים של טלפון ואזניות ב 300 שקל? די נו.. אלה ויכוחים שבפורומים של אודיו עברו וסיכמו לפני 10 שנים.

בטהובן
Guest

נכון אין הבדלים בסאונד כששומעים מהטלפון/אוזניות. אבל יש הבדל עצום בין לוסלס ל-320k כשאני שומע במוניטורים שלי

עמית
Guest

מספוקתתני אם יש "הבדל עצום". קובץ שקודד באופן תקין, דורש תשומת לב עצומה ו"לימוד" הקטע כדי לאתר את ההבדלים.
שווה לברר אם הלוסלס לא עבר "שיפור" עוצמות. אפילו +2DB בעוצמה נותן רושם של איכות גבוהה יותר, טריק ישן של מדגימי מערכות בחנויות..

מוצארט
Guest

אחי למרות שאתה כותב נורא יפה, אתה טועה ומטעה. יתרה מכך, אני יכול להשוות את הלוסלסים האלה לקבצי ווייב אמיתיים שהייתי מוריד בימי הווינאמפ. יש הבדל עצום בין דחוס ללא דחוס. ולא ב-DB. הכל פתוח יותר. עצוב לי שאנשים התרגלו ל320K.

צהוב
Guest

יש הרבה אנשים שלא מרגישים בהבדל. כמו קוקה קולה ופפסי.

מוצארט
Guest

מעבר לזה, אני בעצמי מעלה את המוזיקה שלי בתור ווייב לפלטפורמות הסטרימינג השונות ושומע את ההבדלים לפני ואחרי

ברח
Guest

למי אכפת ולמה זה עושה הרבה כותרות?.

אני
Guest

כדי שאני אדע להשקיע במניה של ספוטיפי

ליאור
Guest

מאוד מעריך את רוגן שהוא לא נכנע להתייפיפות וההפחדות של כל האלה שטוענים שהם ליברלים אבל בפועל רוצים לממש חלומות של ימנים הזויים עם שליטה שלהם. מי שרוצה שיתחסן 10 פעמים וילך עם 3 מסיכות, שישחררו את האחרים. עוד פחדנים כמו ניל יאנג מרגישים שהם היחידים שמותר להם להגיד את הדיעה שלהם. אפסים אמן יקבלו קורונה. מקווה שגם במשרדים של ספוטיפיי אין הנחיות קורונה מעבר למה שהמדינה מחייבת.

רק שאני אבין
Guest

כלומר אם הוא יביא חמאסניק מ**** שיגיד שצריך לז*** את כל היהודים ולזרוק אותם לים זה סבבה מבחינתך

חיים
Guest

איזה כיף שבינתיים ה"פחדנים" הם הרוב, למרות הבועה שאתה חי בה שגורמת לך לחשוב שכל הרופאים והמדענים סתם שרלטנים, חוץ מאותו רופא בודד שתומך בכל הקונספירציות הללו.
לכן גם יש חוקים ויש אכיפה, ואני שמח שהם קיימים, גם אם גם לי זה לא תמיד נוח

דניאל
Guest
ג׳ו רוגן אומר כל כך הרבה דברים שלהגיד שהוא קורא להתנגד לחיסונים זה באמת לשלוף חצאי משפטים משיחות של שלוש שעות לפרק. הוא בסך הכל מזמין אורחים ומנהל איתם שיחה באווירה קלילה. גם כשאני יושב עם חברים עולות תהיות על חיסונים (כולנו מחוסנים) וזה בסדר לתהות, זה אפילו דבר חיובי. אגב, ג׳ו רוגן גם אמר שלאונן זה מעשה הומוסקסואלי כי בעצם יד של גבר מענגת אותך – אבל זה כמובן משפט אחד מתוך דיאלוג של שלוש שעות עם אורח. אז בבקשה כל מי שיש לו טיפת שכל בראש שיבין שגם כשהוא מדבר עם חברים הוא אומר לפעמים דברים רציניים, לפעמים… Read more »
רק שאני אבין
Guest

אבל הדוגמה שהבאת לא יכולה להרוג. כל מיני רדנקים שלא יקשיבו למדענים אלא למסומם מכחיש מדע שפותח מיקרופון- יכולים גם להזריק לעצמם אקונומיקה ולא להתחסן כי הוא אמר להם שזה מזימה של ביג פארמה . מבין?

דניאל
Guest

אבל הוא לא אומר לא להתחסן, הוא אומר ש-לדעתו- אנשים צעירים ובריאים לא צריכים להתחסן (ואומר ש-לדעתו- אנשים מבוגרים או אנשים עם בעיות רגע צריכים להתחסן), הוא מזכיר גם כל הזמן שהוא לא רופא, לא מדען אלא בסוך הכל קומיקאי. ושוב, זה לא שהוא אומר את זה ואך ורק את זה, גם אני בשיחה עם אנשים לפעמים אומר מחשבות שיש לי בראש – האם צריכים לשרוף אותי על זה? לא, אני בסך הכל בן-אדם שמוציא החוצה מחשבות, הוא גם בסך הכל בן-אדם רק עם מיקרופון.

ASD
Guest

להקטין את יכולת ההשפעה של בן אדם כמו רוגן כאילו מדבור בשיחת סלון דומה לשלך עם החברים שלך זו היתממות לשמה.

לא שמעתי את הפודקאסט ואני לא מסכים או לא מסכים עם מה שנאמר שם אבל רק רציתי להצביע על עיוות בהיגיון שאתה מנסה להציג פה.

ASD
Guest

רק שיש הבדל פעוט בין שיחה בין חברים לבין תוכנית שמושמעת ל-11 מליון בני אדם.

דניאל
Guest
מסכים איתך, יש הבדל עצום אבל האם זה בסדר להשתיק אנשים כי הם תוהים על דברים? האם זה לא בסדר לשאול שאלות? אדגיש שוב – הוא לא קרא לא להתחסן כמגמה כוללת, הוא בסך הכל האזין לדעות שונות וניהל שיחת עומק של שלוש שעות – וזה דבר שאף כלי מדיה אחר לא עושה משיקולי רייטינג כי הכי קל להביא כסף עם כותרות מפציצות, וזה בדיוק מה שקורה בסיפור הזה – כותרות מפציצות אך לא אמיתיות. בלי קשר ממליץ לבחור פרק רנדומלי עם אורח שנראה מעניין ולהאזין או אפילו לראות קטעים ביוטיוב – שיחות מרתקות, מדהים איזה סיפורים אנשים משתפים כשהם… Read more »
המונים זועמים
Guest

ההמון תמיד זועם. על התבטאויות כאלה במדיה, על המחירים העולים, על היחס המשפיל לעובדים(היי אמזון), מכירת מידע אישי(שלום מטא וגוגל) אבל הוא רק זועם. אין לו אומץ לעשות משהו אחר. הקדמה הטכנולוגית ניוונה את היכולת להפגין אם זה לא באמצעות share, מתחת לשמיכה מול נטפליקס.
אל דאגה, הוא אולי ישתף על יחס משפיל לנהגי משאיות אבל יצרח על השירות לקוחות אם החבילה תתעכב ב5 דקות

אבי
Guest

לא.
מהלך של הסרת תוכן מספוטיפיי יפגע בה אנושות.
תקרא את הכתבה שוב בבקשה.

הבורסה זועמת חזרה
Guest
הבורסה זועמת חזרה

כשההמון זועם, הבורסה מגיבה בירידות. משקיעים מפעילים לחץ על החברה לשנות את הרגליה – חלק מהחברות מפנימות ומשתפרות, וחלק לא. קאפיש?

המונים זועמים
Guest

ראיתי איך הבורסה זעמה על נהגי המשאיות ועובדי המחסנים של אמזון. הם קיבלו לא מזמן פרס מאיגוד הנהגים על שיפור היחס.
העומס זועם במקלדת, ואז שוכח כי יש סרטון חדש בטיקטוק וחייבים לשתף

אבי
Guest

תודה על הכתבה.
ראיתי בלגן, ולא הבנתי מי נגד מי בדיוק…
עכשיו אני יודע.

מומחה בריאות
Guest

טוב מאוד שלא נכנעים לנסיונות הצינזור – זה מדרון חלקלק
היום אמן כזה או אחר נותן אולטימטומים בגלל דעות כאלו ואחרות על הנגיף
מחר יתן אולטימטום על אמן אחר ונושא אחר שהוא לא מסכים איתו

אנונימי
Guest

עידן, מי אתה שתקבע שהמידע שהוא מפיץ
שקרי? טרחת לחקור לפני שאתה שגורס טענות לכאורה כל כך חזקות.

הנה חופש הביטוי נותן לך לכתוב שטויות לא מבוססות. כתבה מוטית באופן מובהק שממש לא עומדת בקנה אחד עם הכותרת שלה.

דניאל
Guest

גופי הבריאות בארצות הברית חסמו כמה וכמה תרופות יעילות לטיפול בקורונה, למרות הראיות ליעילותן. אפילו את השימוש בסטריאודים אישרו לבסוף חודשים רבים וארוכים אחרי שהוכחו כיעילים לטיפול בקרב מאושפזים.
טוב שיש מי שלא מפחד לצאת נגדם.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: