המשקיע והיזם ההרפתקן

ביזמות לכל אחד מנגנון פעולה אוטומטי של מחשבות ודפוסי התנהגות המגיב לטריגרים אליהם אנו רגישים. הכרת מערכת ההפעלה הזאת מאפשרת ליזם לשים לב מתי היא משרתת אותו ומתי היא שמה לו רגליים ולמשקיע לרתום את היזם לקידום המטרה המשותפת במקום להקפיץ לו כפתור שיעביר אותו לצד השני של המתרס. הלית ליכטנזון מסבירה על היזם ההרפתקן.

מקור : cynthiakocialski.com

בחדר הישיבות של מאני ונצ’רס מתכנסת וועדת ההשקעות החודשית. על הפרק השקעת המשך בחברת פורטפוליו מלאת פוטנציאל ששרדה את המשבר הגלובלי. נדרשים הון נוסף והתארגנות עסקית מחודשת כדי לעבור ממצב הישרדות לצמיחה.

את החברה מוביל מני, יזם בנשמה, בלתי ניתן לעצירה, אנרגטי, כריזמטי ותזזיתי, כזה שלא לוקח “לא” כתשובה. דווקא בנקודה הקריטית הזאת נדמה שהיזם המרשים הזה, לא מספק את הסחורה. הוא מתבזר על 3 כיווני צמיחה עתידיים, מתעקש על תחזיות צמיחה אופטימיות מאוד ולא מצליח לייצר אקסלים מסודרים.

בחדר הישיבות מתקבלת ההחלטה שכדאי למקד את מני כמפתח לכדאיות ההשקעה בחברה. מודיעים לו שלא תתבצע ההשקעה אם לא יבחר בכיוון הספציפי עליו החליטה הקרן ותוגש תוכנית עסקית מלאה תוך שבועיים. התגובה אינה שולחת את מני לתהליך של מיקוד עסקי אלא גורמת לו לפעול במרץ להקטנת התלות במשקיעים הקיימים. הוא מחליט להפנות את המשאבים לקידום אוף-דה-רקורד של שתי האלטרנטיבות האחרות ופתיחת כמה שיותר ערוצי מימון פוטנציאלי נוספים.

במקום לקדם יחד את המטרה המשותפת של הזנקת הסטארטאפ, חותרים עכשיו המשקיעים והיזם בכיוונים הפוכים.

הכרת המנגנון היזמי:
זוהי דוגמא לבחירה באסטרטגיית פעולה שנועדה למקד והשיגה הגדלת הביזור. ביזמות, כמו בכל תחום אחר, לכל אחד מנגנון פעולה אוטומטי של מחשבות ודפוסי התנהגות המגיב לטריגרים אליהם אנו רגישים. הבחירה של המשקיעים להציב למני אולטימאטום כדי לפקס אותו הפעילה מנגנון אוטומטי ויצרה את האפקט ההפוך. הכרת מערכת ההפעלה הזאת מאפשרת ליזם לשים לב מתי היא משרתת אותו ומתי היא שמה לו רגליים ולמשקיע לרתום את היזם לקידום המטרה המשותפת במקום להקפיץ לו כפתור שיעביר אותו לצד השני של המתרס. בעבודתי גיליתי שני מנגנונים שכיחים הפועלים אוטומטית אצל 2 טיפוסי יזמים: יזם מלידה ויזם מבחירה.

יזם מלידה דומה לאומן מלידה החי ונושם אומנות מאז ומעולם. יזם שנולד עם הטמפרמנט היזמי ביד. מערכת ההפעלה שלו ממוקדת הרבה פעמים בצורך בחופש והמשקפיים דרכם הוא רואה את העולם הם של משחק הרפתקאות.

יזם מבחירה
דומה לאומן שהחליט לממש את הכישרון האומנותי שבו פתאום באמצע החיים. לפעמים הוא יהפוך לדבר הגדול הבא ולפעמים ישוב לשיגרת חייו. בכל הנוגע למגרש היזמות יש לו צורך חשוב בביטחון והוא חובש משקפיים שרואים את העולם כמסוכן ובלתי צפוי.

אתמקד כאן במספר סממנים המאפיינים לעיתים קרובות את הטיפוס הראשון (עוד על השני בפוסט הבא):

יזם מלידה- מנגנון החופש וההרפתקה

היתרונות של להיות האינדיאנה ג’ונסים של עולם היזמות היא שכשחקנים במשחק הרפתקאות הם מצויידים  הרבה פעמים ביצירתיות יוצאת הדופן ,מח זריז,יכולת לאתגר את גבולות המציאות, ואופטימיות חסרת תקנה. הם בד”כ מעולים במציאה מהירה של פתרונות מבריקים למצבים מאתגרים, זיהוי והסתערות מידית על הזדמנויות ויישום של משימות בלתי אפשריות. כל זה מאפשר להם להציג ולהוציא לפועל חזון גרנדיוזי ומשנה עולם כנגד כל הסיכויים.

מצד שני אחת המגבלות של החיים כהרפתקן היא מלכודת החופש המוחלט. יזמים אלו הם בד”כ חופשיים ברוחם, לא אוהבים להיות קשורים או מחויבים מדי, אוהבים לשמור על כל האופציות פתוחות, התחייבות גורמות להם לחוש לכודים. לפיכך הם נוטים להתפרש על תחומים רבים, קופצים מדבר לדבר וזקוקים באופן תמידי לגירויים חדשים, גיוונים והתנסויות מעניינות.
כפי שמני ומאני ונצ’רס גילו, הדבקות בחופש אבסולוטי מציבה מספר אתגרים יזמיים שמועצמים כשנוצרת תחושת מילכוד והיזם מרגיש שאומרים לו מה לעשות, דוחקים אותו לפינה או לוחצים אותו בענייני אדמיניסטרציה ואופרציה.

אתגרים יזמיים של יזמי אינדיאנה ג’ונס כוללים:

שמירה על פוקוס– הם נוטים לעיתים קרובות לרוץ על מספר מיזמים במקביל. הרבה פעמים החלום שלהם הוא למצוא ספונסר עשיר (למשל קרן הון סיכון) או להקים חממה שתאפשר להם לעבוד תמיד על מספר רעיונות בו-זמנית. גם כשהם רצים על מיזם ספציפי, הם מתקשים תכופות לשמור על פוקוס ברמה האסטרטגית ולהיפרד מאפשרויות טכנולוגיות או שיווקיות לטובת מיקוד.

ניהול זמן ואופרציה-
אחד המאבקים הנצחיים שלהם הוא לנהל את הזמן בצורה אפקטיבית. הם בד”כ רצים אחרי הזנב של עצמם ומגיבים לכל גירוי חדש בשטח, הם לא אוהבים להתעסק בשיגרתי, האדמיניסטרטיבי והשיטתי. בתחום המקצועי (ולעיתים גם בבית) הם יעדיפו את תפקיד “האיש למשימות מיוחדות ומצבי חרום”. הם באמת מאוד מתכוונים להשיב ללקוחות הפוטנציאליים הממתינים למידע, לסיים את תמצית המנהלים שמשקיע פוטנציאלי ביקש, להכניס נהלי עבודה מסודרים כדי לקדם תהליך התקשרות עם לקוח אמריקאי גדול או להוציא דוח תקופתי למשקיעים. לרע המזל ,למרות המחיר הכבד שהם עלולים לשלם באיבוד לידים עסקיים, מכירות או השקעת המשך ממשקיע, קשה להם לקדם עניינים אופרטיביים.

מיקסום הקשר עם המשקיעים- הרבה פעמים סיבה מרכזית לבחירתם בחיי היזמות היא הרצון לשמר את החופש המוחלט ולהיות אדונים לעצמם. לכן, המשקיעים נתפסים לעיתים כגורם המאיים על חופש הפעולה הטוטאלי ועל צינור החמצן המרכזי ,הכסף. הרגישות הבסיסית הזאת עלולה ליצור לא מעט קצרי תקשורת.

ראיית תמונה מלאה של המציאות– קל להם לדמיין אפשרויות קלושות להצלחה כחזון חי שבטוח יתגשם. האופטימיות הגורפת והנאיביות לגבי קשיי הדרך מאפשרת להם לצעוד לעבר ולהשיג את הבלתי אפשרי. מצד שני, הם נוטים לעיתים להתעלם מקשיים אמיתיים או להמעיט בגודל הבעיה. כך הם ימצאו את עצמם פתאום ללא אלטרנטיבה לכיוון עסקי שכשל או ללא כסף בקופה, נאלצים לצאת לגיוס בתנאים נואשים או לסגור את הפעילות.

להלן קצה חוט שיאפשר לכם לרתום את מנגנון החופש לשרותכם:

כיזמים
1. נסו להפוך מחויבויות מעונש לידיד, אמצעי להגשמת הדברים שאתם רוצים להשיג. למשל: אתגרו את עצמכם בהפיכת ה- To Do List שלכם, ל-Wish List . מה אתם רוצים, במקום מה צריך: במקום “צריך לכתוב תוכנית כדי לא לאבד את המשקיע” “אני רוצה לסיים אותה כדי להרוויח ראש שקט”.
2. בידקו האם יש סיטואציות בהם המשפט: “אני אסיר של הצורך שלי בחופש”, נכון עבורכם
3. הקיפו את עצמכם בשותפים משלימים- בבחירת השותפים קחו בחשבון לא רק את תרומתם המקצועית אלא גם יכולות משלימות לשלכם: פוקוס, רגליים על הקרקע, תיקתוק אופרציה

כמשקיעים:
1. נסחו את המסר שלכם במונחי רווח מההזדמנות ולא במונחי הפחדה מהמחיר- במקום “בלי מיפוי התחרות אנחנו עלולים למצוא את עצמנו לא רלבנטיים”, ” מיפוי המתחרים יחדד לנו את ההזדמנויות”. מונחים כמו חייב, צריך, אין ברירה לא יניעו לפעולה.
2. קחו בחשבון שנושאי פוקוס, אופרציה וראייה מפוכחת של התמונה המלאה עשויים להוות אתגר ותאמו ציפיות סביב נושאים אלו מראש.
3. וותרו על סגנון סמכותי, קטנוני ונוקשה לטובת גמישות, חוסר פורמליות ומיקוד.

הכרות עם היתרונות והמגבלות של חיי ההרפתקנות ומנגנון החופש יכולה להוות מפתח חשוב במיקסום התקשורת בערוץ יזם-משקיע ובהקפצת הסטארטאפ לליגה הבאה. בהצלחה!

Avatar

הלית ליכטנזון

הלית ליכטנזון היא מומחית ומייסדת סטארטאפ קואצ'ינג, אימון אישי ליזמי סטארטאפ. מייסדת חברת MyWay. בעברה שחקנית בעולם ההשקעות וההון סיכון.

הגב

6 תגובות על "המשקיע והיזם ההרפתקן"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
Alison
Guest

כתבה עניינית. נהנתי לקרוא.
מחכה להמשך…

אביעד לוי - תרמיקס
Guest

הלית, כרגיל את חדה, מבינה ומאד מאד אמפטית.

עולם היזמות מאד מאד מורכב. הניסיון שלנו לחפש את “הנוסחה להצלחה” או את פרופיל היזם האולטימטיבי נמשך ויימשך. לדעתי הראייה החיובית והמוטיבציה שהיזם צריך לחפש והמשקיעים צריכים לשדר – היא בסיס מאד חזק לתקשורת וביצועים, וכמובן בסיס חזק לעבודת היזם ועבודת הצוות, החיוניים כל כך להצלחת המיזם.

יישר כוח! מחכים להמשך!

טליה טוב לפיד
Guest

הלית תודה. מאוד התחברתי ליזמות מלידה. תחום מרתק

רואה חשבון
Guest

אהבתי את מיקסום הקשר עם המשקיעים, רעיון חביב

איתן
Guest

תודה רבה,
עצות מצוינות ליזם.

בני
Guest

כתבה מעמיקה ועשירה במידע.

תודה.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: