לא רק לגדולים: הקניין הרוחני הוא מנוע הצמיחה של סטארטאפים קטנים ובינוניים

יום הקניין הרוחני הבין-לאומי עומד השנה בסימן עסקים קטנים ובינוניים, המהווים מנוע צמיחה מרכזי בכלכלה. מה הקשר בין הקניין הרוחני של סטארטאפ לבין שיעור הצמיחה שלו ולמה חשוב לרשום פטנטים אפילו לפני שיש לכם תקציב משמעותי?

קניין רוחני הוא לא עסק לחברות גדולות בלבד (איור: Pixabay)

מאת ד"ר אסתר לוצאטו, עורכת פטנטים ושותפה-מנהלת בקבוצת לוצאטו

הקניין הרוחני הפך בעשורים האחרונים למנוע הצמיחה של כלכלות רבות, והמגמה הזו מתעצמת ככל שגובר המעבר של משקים לכלכלה דיגיטלית, שבה עיקר הנכסים הכלכליים הם ערטילאיים. זה נכון שבעתיים בתקופת הפוסט-קורונה, שכן המגפה האיצה מאוד את החדשנות הטכנולוגית והטרנספורמציה הדיגיטלית.

לקניין הרוחני יש כיום תפקיד מכריע בייצור העושר הלאומי – 80% מהערך המצרפי של חברות ציבוריות בעולם נבנה ממנו. בהתאם לכך, ממשלות משנות את מתודולוגיית חישוב התמ"ג כך שתכלול רכיבים שונים של נכסי קניין רוחני ושל נכסים בלתי מוחשיים.

מאיץ צמיחה ומושך משקיעים

יום הקניין הרוחני הבין-לאומי, שמצוין היום (שני, 26.4), נועד להעצים את המודעות לצורך לשמר ולטפח את הקניין הרוחני כמשאב לאומי וכמנוע צמיחה. השנה הוחלט בארגון הקניין הרוחני הבין-לאומי (WIPO) להקדיש את היום לעסקים קטנים ובינוניים (SME). הטעם לכך הוא כפול: חשיבותם של העסקים הקטנים והבינוניים לכלכלות הלאומיות והיותו של הקניין הרוחני גורם מאיץ בהתפתחותן של חברות אלה.

חברות קטנות ובינוניות מהוות כ-90% מהעסקים בעולם. הן מעסיקות כ-50% מכוח העבודה העולמי ומייצרות עד 40% מההכנסה הלאומית בכלכלות מתפתחות רבות. מחקרים שנערכו בצפון-אמריקה ובאיחוד האירופי גילו שחברות קטנות ובינוניות הפועלות לרישום פטנטים, סימני מסחר או עיצובים נוטות לחוות צמיחה גבוהה יותר מאשר חברות קטנות ובינוניות שלא עושות את זה. הדבר נובע מהשקעה בחדשנות, המגובה בהגנת קניין רוחני, ומהתרחבות גלובלית המתאפשרת הודות להגנת הקניין הרוחני. ויותר מכך: ככל שהחברות פועלות לרישום משמעותי יותר של זכויות קניין רוחני – שיעור הצמיחה שלהן גדל בהתאמה.

ישראל היא דוגמה טובה להצלחתן של חברות קטנות ובינוניות מבוססות קניין רוחני, במיוחד בתחומי הטכנולוגיה – ואלפי הסטארטאפים הפועלים כאן הם עדות לכך. היקף הגיוסים והאקזיטים של חברות אלה, שהגיע בשנה החולפת לשיאים חדשים, נשען רובו ככולו על הקניין הרוחני שחברות אלה פיתחו וייצרו. חלק מהן עדיין לא מוכרות ואין להן בסיס לקוחות, ולכן הנכונות של משקיעי הון סיכון וחברות רב-לאומיות להשקיע בהן, או לרכוש אותן, נשענת לרוב על הטכנולוגיה מוגנת הפטנטים שהן פיתחו.

אבל אלו לא רק חברות הייטק. חלק לא מבוטל מההמצאות הגדולות בימינו הן פרי מחקר של יזמים בודדים גם ממגזרי הלואו-טק והמיד-טק, לרבות מגזרי התעשייה המסורתית. חשוב גם להזכיר את תחומי היצירה והעיצוב – משירה ועד אופנה – שגם בהם קיימת חשיבות עליונה להגנה על הקניין הרוחני, בין היתר בעזרת הגנות עיצובים וזכויות יוצרים.

חשיבות גורלית

כאן המקום לנפץ את המיתוס לפיו פטנטים וזכויות קניין רוחני אחרות הם עסק לגדולים בלבד, ושיש להגן על הקניין הרוחני רק לאחר שלחברה קיים תקציב משמעותי. למעשה, חשיבותן של זכויות אלה לחברה קטנה או בינונית היא גדולה וגורלית אף יותר מאשר בחברה גדולה. הסיבה לכך היא שחברות גדולות יכולות להרתיע מתחרים בשלל דרכים – הן יכולות לנהל מאבקים משפטיים מורכבים, לבצע עסקאות רישוי או מיזוג מסובכות ועוד. לחברה קטנה יותר, לעומת זאת, לא עומדים אותם משאבים ולכן היא חייבת לייצר לעצמה בידול, בולטות ויתרון תחרותי בעזרת המונופולין שמקנה לה הקניין הרוחני.

הקניין הרוחני עומד כיום בליבת החדשנות של עסקים רבים, אך לא פעם חברות קטנות ובינוניות נמנעות מלעשות בו שימוש – כי הן חסרות בזמן, משאבים או ידע – וההפסד כולו שלהן ושל המדינה בה הן פועלות. לכן במדינות שונות, בהן קנדה והאיחוד האירופי, גובשה מדיניות שנועדה לסייע לעסקים קטנים ובינוניים לעשות שימוש יעיל בכלי הקניין הרוחני – אם באמצעות תמיכה כספית ואם באמצעות תוכניות סיוע. מן הראוי שנלך בעקבות מדינות אלה ונציע תמיכה בפיתוח ובשימור קניין רוחני לסוגיו לחברות בתחילת דרכן. כך נספק להן יתרון תחרותי ונגדיל את הצמיחה הכלכלית של המדינה, וכולם ייצאו נשכרים.

הכתבה בחסות לוצאטו

קבוצת לוצאטו הינה קבוצת הקניין הרוחני המובילה בישראל, החוגגת השנה 152 שנה.
הקבוצה עוסקת, בין היתר, בהגנה על פטנטים, עיצובים, סימני מסחר, ליטיגציה, ליווי יזמים, מסחור טכנולוגיות, ליווי משקיעים ועוד.
יש לכם רעיון פורץ דרך? טכנולוגיה חדשנית? בואו לשמוע כיצד ניתן להגן עליהם.

כתבת אורחת

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: