מסכמים: 3 שהיו לראש ו-3 לזנב בעולם הטכנולוגי השנה

לקראת השנה החדשה עשינו סיכום קצר של אירועים, חברות ומוצרים בולטים שהצליחו בצורה יוצאת דופן, ומנגד כאלו שהשנה האחרונה לא הייתה מהמוצלחות שלהם

מקור: Pexels

מקור: Pexels

אלו שהיו לראש

1. Meerkat

אפליקצית Meerkat הישראלית שהושקה בפברואר 2015 מאפשרת למשתמשים לשתף וידאו בלייב. האפליקציה תפסה תאוצה מהר מאוד והפכה לאחת מהאפליקציות הפופולאריות ביותר בקטגוריית המדיה החברתית באפסטור. תחילה Meerkat עבדה בצמוד עם פלפטורמת המיקרו בלוגינג טוויטר, שבעזרת לינק שמשתמש צירף, כל עוקביו יכלו לראות כי הוא משדר כרגע בלייב.

לכאורה, הייתם מצפים שטוויטר תחבק את האפליקציה החדשה שמגבירה את ה-engagement והויראליות שלה ומביאה אותה למחוזות הטרנדיים של הלייב-סטרימינג. למרות זאת, שבועות ספורים לאחר שעלתה לאוויר, ניתקה טוויטר את Meerkat מהשירות שלה, על ידי כך שמנעה מהמשתמשים באפליקציה להגיע לרשימת העוקבים שלהם. אם הם ירצו לשדר אליהם, הם יצטרכו להזין ידנית את כל העוקבים שלהם, מה שכמובן יהווה חסם ענק למשתמשים.

אם בטוויטר חשבו שהצעד יחסל את Meerkat, מסתבר שהם טעו. בחודש מרץ 2015 השלימה החברה סבב גיוס בגובה של 14 מיליון דולר, מה שמעמיד את סך גיוסיה של החברה עד כה על 18.2 מיליון דולר. בחודש יולי 2015 יצאה החברה להרפתקה חדשה, ושחררה פיצ׳ר המאפשר הזרמת וידאו ישירות ממצלמת הגו פרו של כל פעילות כגון סקי, רכיבה על אופניים או צליחת הכנרת.

כפי שניתן להבין החברה הישראלית ממש לא פרייארית, ונראה כי בזמן הקצר שהיא נמצאת כאן, לא מוותרת למתחרה הגדולה שלה, שקצת אחריה השיקה גם היא פלטפורמה עצמאית לשידור וידאו בלייב בשם Periscope. הנסיונות של טוויטר לפגום בפופולאריות המרשימה שצברה פלטפורמת Meerkat צריכים דווקא להחמיא ליזמים הישראלים, שכן אלו מעידים כי קיימת כאן תחרות של ממש ושהיא אכן חוששת למעמדה ולכן נוקטת באותם צעדים. מתי תגיע הסאגה לסיומה? האם בסוף טוויטר בכלל תרכוש את Meerkat? כפי שנראה כרגע, הכל פתוח. בכל מקרה, היזמים – בן רובין, איתי דנינו ואורי הרמתי צריכים להיות די מבסוטים.

מקור: Meerkat

מקור: Meerkat

2. חלונות 10

ב-29 ביולי הושקה באופן רשמי מערכת ההפעלה החדשה מבית מיקרוסופט, הלא היא חלונות 10. כבר הרבה מאוד זמן שלא הייתה התרגשות כה גדולה סביב מוצר שהשיקה מיקרוסופט, וכפי הנראה, ההתרגשות מתורגמת גם להצלחה די מסחררת. בעוד שחלונות 7 זכתה להצלחה רבה, חלונות 8 נחשבה למערכת הפעלה מאכזבת במיוחד. לכן, מיקרוסופט הייתה צריכה לעשות חושבים טוב טוב לפני שמשחררת מוצר חדש לשוק, ונראה כי אכן הפיקה לקחים. חודש לאחר השקתה לקהל הרחב, מערכת ההפעלה הורדה כבר למעלה מ-75 מיליון פעם למחשבים אישיים, ובעלת נתח של 5% בשוק המחשבים האישיים. לצורך השוואה, חלונות 8 צברה בחודש הראשון להשקתה כ-40 מיליון מכירות, ורק  בתוך חצי שנה הגיעה לפופולאריות של חלונות 10 כעת. חלונות 7, מכרה קצת יותר מ-60 מיליון יחידות במשך חודשיים.

אם אתם משתמשי PC וטרם שדרגתם למערכת הפעלה החדשה (בחינם), הנה 10 סיבות מדוע כדאי לכם לעשות זאת. 

מקור: צילום מסך

מקור: צילום מסך

3. גל מרקל והתרופה לסרטן

גל מרקל, פרופסור צעיר בן 36 המתגורר ברמת גן, הקים בשנת 2010 את חברת cCam Biotherapeutics אשר נמכרה בחודש יולי האחרון לענקית התרופות Merck תמורת 605 מיליון דולר. החברה הישראלית פיתחה תרופה המיועדת לחולי סרטן בשלב מתקדם, או כאלו הסובלים מחזרתה של המחלה שוב ושוב. הטיפול נועד להחליף את טיפולי הכימותרפיה הקשים, ובמקום לתקוף את הגידול עצמו ׳בכל הכוח׳, מציעה לגייס את המערכת החיסונית בגוף האדם בכדי להיאבק באותם גידולים. בחודש ינואר האחרון הודיעה החברה כי קיבלה אור ירוק מה-FDA להתחיל בשלב הראשוני של הניסויים הרפואים.

הנוגדן שפיתחה cCam Bio, ה-CM-24, מכוון לטיפול כנגד ה-CECAM1, חלבון בקרה של המערכת החיסונית. אותו חלבון מאופיין בכמות לימפוציטים רבה בתוך הגידול הסרטני, הבאה לידי ביטוי בצורה מובהקת בסוגי סרטן מסוימים. ממחקרים שבוצעו בבעלי חיים עלה כי ה-CM-24 הצליח להגביר הריסת תאים סרטניים וכאמור כעת נמצאת החברה בשלב הראשון של הניסוי הנערך בארבעה בתי חולים, ביניהם שיבא וסוראסקי בישראל. הנוגדן מיועד לחולים בסרטן מסוג מלנומה, השלפוחית, הקיבה, המעי הגס וסרטן השחלות.

מקור: cCam Biotherapeutics

מקור: cCam Biotherapeutics

בשגרה, הגוף ׳מיירט׳ ותוקף גידולים סרטניים עוד לפני שמשהו מתחיל להשתבש, ולא משאיר ממנו זכר. במקרים מסוימים, משהו לא ברור מפריע לתהליך הזה לקרות ומוביל להתפתחות גידול סרטני. ׳המשהו׳ הזה שמפריע לתהליך לקרות הוא המנגנון שתאי הסרטן מפתחים בכדי לחמוק ממערכת החיסון. מחקרים שמתבצעים מנסים לפענח את אותו מנגון ההיעלמות, בכדי להבין איך לתקוף אותם ולאפשר למערכת החיסונית להכחיד את אותו תא סרטני. הענף כולו מלא תקווה שאולי סוף סוף נמצא פתרון רחב ואפקטיבי שעולם המדע נאבק בה בהצלחה אמנם, אך חלקית.

אלו שהיו לזנב

fail

לא נעים. מקור: Pexels

1. אשלי מדיסון

בחודש יולי האחרון קבוצת האקרים העונה לשם Impact Team הודיעה כי פרצה אל שרתי אתר אשלי מדיסון, וגנבה את המידע על כל משתמשי האתר בעבר ובהווה. למי שלא שמע, מדובר באתר היכרויות שמעודד אנשים נשואים לנהל רומן מהצד, ובעצם מהווה סוג של גן עדן לבוגדים. אותם האקרים הציבו להנהלת האתר אולטימטום חסר פשרות – הורידו את האתרים מן הרשת או שהמידע האישי שלל קרוב ל-36 מיליון בוגדים (ביניהם כ-170,000 ישראלים) יפורסם לעיני כל. כמו כן, הקבוצה טענה כי פרצה לאתרים נוספים של Avid Life Media, החברה שעומדת מאחורי אשלי מדיסון.

כחודש לאחר מכן, אותם האקרים עמדו במילה שלהם וכל האינפורמציה שנגנבה משרתי האתרים השונים, מרוכזת בקובץ אחד בגודל של 9.7GB הזמין להורדה ברשת. באופן לא מפתיע ודי מתבקש, הוקמו במהרה שירותים המאפשרים לבדוק האם בן או בת הזוג שלכם עשו שימוש באתר. ככל הנראה, הפריצה בוצעה דרך פיצ'ר באתר שנקרא "מחיקה מלאה" (Full Delete) – משתמש שרוצה למחוק את החשבון שלו לחלוטין ולעזוב את השירות יכול לשלם 19 דולר כדי לוודא שהפרטים שלו נמחקו מהאתר.

בעלי אשלי מדיסון הוסיפו חטא על פשע – לא רק שהאתר הרוויח 1.7 מיליון דולר על פיצ'ר בסיסי, בפועל אף אחד לא טרח למחוק את המידע מהשרתים. ההאקרים זיהו את אוזלת היד של אשלי מדיסון וניצלו אותה היטב. הפרשה ממשיכה להתפתח כאשר משטרת טורונטו אמרה כי עד כה לפחות שני מקרים של התאבדויות עשויים להיות קשורים לפריצה לאתר.

מקור: צילום מסך, Ashley Madison

מקור: צילום מסך, Ashley Madison

2. סיקרט נסגרת 

אפליקציית סיקרט שפרצה לתודעה והפכה לאחד השירותים המדוברים בעולם הטכנולוגי, הודיעה בחודש אפריל האחרון כי תיסגר לאחר 16 חודשים בלבד באוויר. החלטה זו נקבעה לאחר שמנכ׳׳ל החברה, דיוויד בייטו, ציין כי היא רחוקה שנות אור מהחזון שהציב לה. 35 מיליון הדולרים שהושקעו בחברה ומימנו בין היתר את משכורות הצוות ועלויות תפעול המוצר, הוחזרו לאותם משקיעים.

ארבעה חודשים לפני ההודעה הדרמטית על פירוקה, סיקרט הציגה גרסה חדשה בעלת עיצוב ופיצ׳רים חדשים, כנראה במטרה לשחזר את ההצלחה לה זכתה בתחילת הדרך.  בין השינויים הבולטים בעיצוב החדש ניתן היה להבחין במראה תמים וחמוד, שקצת מנוגד לסדום ועמורה שהלך בתוך האפליקציה עצמה. בכל מקרה, כנראה שהמהלך לא הצליח ו-15 דקות התהילה של האפליקציה הכי ׳טראשית׳ ברשת אזלו.

כפי שאומרים, ׳עדיף מאוחר מאשר לעולם לא׳ ונראה כי זה בדיוק מה שקרה במקרה של סיקרט. מנכ״ל החברה הבין אמנם באיחור קל של כמעט שנה וחצי כי הפלטפורמה שהקים, גם אם מניעיה היו תמימים לחלוטין תחילה, רחוקה מלהיות כזו וביכולתה לגרום ללא מעט עוולות ובסופו של דבר הוציאה לא מעט רוע מאנשים. העובדה שניתן היה להתבטא בה בחופשיות אודות אנשים וללכלך עליהם באופן אנונימי היא הרסנית ורבים עשו בה שימוש על מנת להתנקם ולהתאכזר אל אנשים, שבסופו של דבר הם מכירים באופן אישי.

מקור: Secret, עיבוד תמונה Geektime

מקור: Secret, עיבוד תמונה Geektime

3. סטטוסים מצייצים

בחודש ינואר 2015 פייסבוק הסירה את עמוד הפופולארי ׳סטטוסים מצייצים׳ לצמיתות, זאת לאחר שהפר באופן חוזר ונשנה את הנהלים המקובלים ברשת החברתית בכל הקשור לתוכן ממומן. הדף הוסר מהאוויר בשל דיווחים על כך שהעמוד מוכר סטטוסים בתשלום. הסיבה להסרת העמוד היא מכיוון והעמוד הפיק רווחים כספיים באמצעים ׳לא רשמיים׳, כלומר לא דרך ערוצי הפרסום המוקבלים שפייסבוק מציעה.

בחודש יולי 2015 אבי לן ניסה את מזלו והקים מחדש את עמוד ׳סטטוסים מצייצים׳, ומהר מאוד צבר למעלה מ-20,000 לייקים. החגיגה הסתיימה די מהר, כאשר בתום שעות ספורות בלבד פייסבוק הסירה בשנית את העמוד, מכיוון ואמרה: ״אנחנו לא מאפשרים לאנשים ליצור מחדש עמוד שכבר הוסר על בסיס הפרת כללי הקהילה שלנו״. כשלוש שעות אחרי שפייסבוק הסירה את העמוד השני שפתח, ניסה לן את מזלו בפעם השלישית ופתח עמוד בשם ׳מצייצים׳. אותו עמוד שרד מספר שעות דו ספרתי (13-14) וצבר לא מעט לייקים, אך כמובן שגם סופו היה להיסגר ולהימחק מהרשת.

נכון לעכשיו ׳סטטוסים מצייצים׳ יכולים להתבטא באופן חופשי באתר הרשמי וחשבון הטוויטר שלהם, בו נהנים מ-12 וחצי אלף משתמשים העוקבים אחריהם.

מקור: סטטוסים מצייצים

מקור: סטטוסים מצייצים

שנה טובה.

הילה חיימוביץ׳

גיקית, Deal With It

הגב

1 תגובה על "מסכמים: 3 שהיו לראש ו-3 לזנב בעולם הטכנולוגי השנה"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
נועם
Guest

כתבה יפה. תודה!

wpDiscuz

תגיות לכתבה: