מה משותף למועמדים שלא עונים על כל דרישות המשרה, אבל בכל זאת מגישים קו"ח?

מועמדות שאינן עונות על כל תנאי המשרה מתנהגות אחרת לגמרי ממועמדים באותה סיטואציה, וזאת כנראה התמצית הכי טהורה של ההבדלים ביניהם. כמה מחשבות על פערי השכר בשנת 2022

לינקדאין, הכוכב שבו נשים הן מגייסות וגברים הם נינג'ות של קוד (צילום: Dreamstime)

אם חשבתם שהיום שלכם מלחיץ, תוכלו להתנחם בעובדה שה-1 ביוני הוא הדדליין שנקבע לפרסום פערי השכר בין גברים לנשים, וכל החברות מחויבות לו.

שתי חברות הקדימו לפרסם את הדוח: צ'ק פוינט ופרטנר. הראשונה בישרה על פערים יחסית קטנים – 2-5 אחוזים – אך היא ביצעה את ניתוח פערי השכר שלה לפי קבוצות כגון תפקיד, דרג ומחלקה. השיטה הזאת מתעלמת מהעובדה שיש פחות נשים בתפקידים ניהוליים בכירים, שבהם המשכורות מן הסתם גבוהות יותר, ומהעובדה שיש יותר נשים במחלקות בהן המשכורות נמוכות יותר. פרטנר ביצעה את הניתוח בשיטה דומה, ונימקה פער של 8% בוותק, שעות נוספות, בונוסים וניסיון. היא גם ציינה שבחלק מהמקרים הפער הוא דווקא לטובת נשים.

למה יש פחות נשים בהייטק?

לענף ההייטק ישנם מאפיינים ייחודיים משלו המשפיעים על פערי השכר, המרכזי בהם הוא מיעוט יחסי של נשים. נגיע לזה עוד רגע. בדומה לענפים אחרים, גם כאן קיים מיעוט נשים בתפקידים בכירים, וזה יכול היה לשמש תירוץ לפערי השכר – אלא שמדובר בהיפוך של סיבה ותוצאה. אם היו יותר נשים בהייטק, הן היו תופסות יותר תפקידי מפתח.

שני מספרים זריזים לפני שנתחיל: על פי דו"ח הרשות לחדשנות לשנת 2022, שיעור הנשים בהייטק עומד על כ-33% בלבד, ושיעור המנהלות הבכירות על 22.6% בלבד. נתון זה, אגב, לא השתנה בשנים האחרונות.

בהכללה, נשים נמנעות ממקצועות המאפשרים השתלבות בענף באקדמיה. לא ניכנס להסללה המגדרית, אבל הנתונים ברורים: דו"ח רשות החדשנות מראה כי כמעט 40% מהגברים פונים ללימודי מקצועות ההייטק באקדמיה (מדעי המחשב, הנדסת חשמל, הנדסת מכונות והנדסת תעשייה וניהול), לעומת כ-13% מהנשים שבוחרות במקצועות אלו. זהו פער עצום.

גם כשהן כבר בונות לעצמן קריירה בהייטק, נשים מגישות פחות קורות חיים למשרות ביחס לגברים. זה לא פחות ממדהים: הנתונים שלנו מראים כי נשים נתפסות מאוד לדרישות המשרה, ואם הן לא עונות על כל התנאים – הן פשוט לא מגישות את מועמדותן. גברים, לעומת זאת, נוטים להתייחס לדרישות כאל המלצה, וגם אם הם לא מתאימים במאה אחוז למשרה – הם שולחים את קורות החיים שלהם בביטחון. התופעה הזאת כמובן לא מוגבלת להייטק או לחיפוש עבודה.

זה מסביר למה קצב הגידול במספר הנשים בענף בשנת 2021 – שהייתה שנה של גידול מואץ במספר העובדים הכללי – היה נמוך מקצב הגידול במספר הגברים: 6% ו-9% בהתאמה.

אחד הפתרונות לכך הוא שמעסיקים יכללו בתיאור המשרה את הכישורים שהם באמת זקוקים להם, בלי לנפח את התפקיד סתם. בריאיון כבר תוכלו לגלות כמה מוכשרת המועמדת שלפניכם ולהחליט. שימו לב גם למה שקורה בלינקדאין, הכוכב שבו נשים הן מגייסות וגברים הם נינג'ות של קוד. כל אלה, לצד אפליה בגיוס, דעות מוטות שמשפיעות על קידומים ו-Bro Culture כללי במשרדים, מסבירים למה פחות נשים נכנסות מראש לענף הזה, למה הן מיעוט בחדרי הישיבות ולמה פערי שכר זה עדיין דבר.

פערים גם בצמרת

הנה כמה מספרים להמחשה: השכר הממוצע של מפתח ג'אווה עומד על 37,200 שקל ברוטו בחודש, לעומת שכר ממוצע של 35,600 למקבילתו הנשית; השכר הממוצע של מפתח פייתון עומד על 35,800 שקל בחודש, בעוד מפתחת פייתון עם אותו הוותק תרוויח בממוצע 33,200 שקל בחודש.

בתחומים אחרים הפער הצטמצם, שזה, איך לומר, הרע במיעוטו. השכר הממוצע של גברים בתפקיד מפתח פולסטאק עומד על 33,700, לעומת שכר ממוצע של 32,900 בקרב נשים, והשכר הממוצע של גברים בתפקיד מנהל מוצר עומד על 32,500 שקל בחודש, לעומת שכר ממוצע של 32,100 שקל בחודש בקרב נשים הממלאות תפקיד זה.

תפקידייצוגשכר גברים ממוצעשכר נשים ממוצע
פיתוח ג'אווה22% נשים37,20035,600
פיתוח פולסטאק15% נשים33,70032,900
פיתוח פייתון13% נשים35,80033,200
ניהול מוצר32% נשים32,50032,100
אוטומציה ו-QA31% נשים21,90024,400

נתוני הכניסות לאתר שלנו ב-2021 מגלים הבדלים מעניינים נוספים בין גברים לנשים. גברים נכנסו פי 2 יותר מנשים לטבלאות השכר. בחינת הטבלאות מאפשרת למועמדים לדעת היכן הם ממוקמים ביחס למקביליהם, ולתת להם נקודת התחלה טובה יותר בתהליכי המשא ומתן. בנוסף, ראינו כי גברים נכנסו פי 1.8 יותר מנשים לעמודי המשרות הבכירות. נשים, לעומת זאת, נכנסו פי 1.5 יותר מגברים לעמודי המשרות המציעות עבודה מהבית.

הפערים בהייטק באים לידי ביטוי גם בשיעור הנשים בתפקידים בכירים. נכון להיום, מספר הגברים במאגר הבכירים שלנו גבוה פי 12 ממספר הנשים. המספר הגבוה הזה תואם גם את כמות המשרות הנסגרות על ידינו – כך, בתחום ניהול הפיתוח סגרנו ברבעון הראשון של השנה 95 משרות לגברים מנהלים, לעומת 21 משרות לנשים מנהלות בלבד.

למרות הפער המספרי, גילינו כי כשזה מגיע לשלב ציפיות השכר, הממוצע דומה ושני המגדרים מבקשים בממוצע 50-55 אלף שקלים. אלו היו יכולות להיות חדשות טובות, אלא שהשכר שהם מקבלים בפועל עדיין מגלם פער דומה לזה שמתרחש בתפקידים הזוטרים יותר: השכר שנסגר עבור בכירים עומד על ממוצע של 57,500 שקל ברוטו לגברים, לעומת 55 אלף שקל ברוטו לנשים.

מקום לאופטימיות

למרות הפערים הקיימים עדיין בענף, אנחנו מרגישים שינוי. ב-2021 חלה עלייה של 6% באחוז ההמרה של נשים לעומת 2020: הצלחנו לגרום ליותר נשים להגיש קו"ח ובהתאם סגרנו יותר נשים למשרות. בנוסף, ראינו עלייה של 22% בכמות הנשים שנכנסו לאתר לעומת 2020.

השינוי מגיע גם מהשטח. יותר ויותר חברות נותנות עדיפות לנשים בתהליך הגיוס (קראתי שיש כאלה שזה מעצבן אותם. באמת לא נעים כשמעסיקים מעדיפים מגדר אחד על פני האחר, נכון?). חברות אלו לא יתפשרו על כישורים וניסיון, אבל יעדיפו לפגוש קודם מועמדת אישה. בנוסף, המחויבות של חברות – בעיקר בינלאומיות – לגיוון כוח העבודה, גורמת לרבות מהן להקפיד לגייס יותר נשים ומיעוטים נוספים.

כמו כן, יותר ויותר חברות מודעות היום לתנאים ולסביבה הארגונית שחשובים לנשים, ומאפשרות עבודה היברידית ועבודה מרחוק – שינוי שהתאפשר גם כתוצאה ממגפת הקורונה. אפרופו עבודה מרחוק, הייטק הוא מקצוע גמיש יותר בשעות עבודה ביחס לענפים אחרים, והקורונה חיזקה את התכונה הזאת. זה מדגיש את העובדה שעל פניו הוא אמור להיות מזמין מאוד עבור נשים (שהן עדיין המטפלות העיקריות בילדים), אלא שמחסומים נוספים ניצבים בדרכן.

אין לי ברירה אלא להיות אופטימית, ולקוות שהפערים ימשיכו להצטמצם. יוזמות שקיפות כגון דו"ח פערי השכר הן התחלה, אבל דרושה עקביות. אם חברות ייכנסו ללחץ רק לפני שכולם רואים להן, לא עשינו בזה כלום. התקווה שלי טמונה בכך שהמודעות של נשים לכמה הן שוות – גם בכישורים וגם בכסף – רק עולה. זה, לצד העובדה שחברות מתחילות לגייס יותר נשים באופן מתוכנן, עשוי לגרום לדו"ח הבא להיראות הרבה יותר טוב.

הכתבה בחסות Gotfriends

בואו לעבוד בסטארטפים המובילים בישראל ולעשות את האקזיט הבא שלכם.
Gotfriends הינה חברת ההשמה הגדולה בישראל בגיוס לסטארטאפים וחברות הייטק חדשניות.
אנו מחוברים למרבית המשרות הטכנולוגיות שקיימות בשוק בתחומים הכי חמים: Cyber, Medical, אלגוריתמים ועוד (בעיקר לאלו שנמצאות מתחת לרדאר).
צוות מקצועני הגיוס שלנו ידע להתאים לכם את המשרה המדויקת עבורכם ויסייע לכם לחסוך זמן יקר על חיפוש קדחתני בלוחות דרושים הייטק. בנוסף הצוות יסייע לכם במשא ומתן על השכר, על האופציות ועל התנאים הנלווים – אנחנו שמים את המועמדים שלנו במרכז תוך כדי שקיפות, דיסקרטיות וליווי אישי לכל אורך התהליך. אנחנו מסייעים לאלפי מועמדים מידי שנה להתקדם בקריירה (בתפקיד, בתנאים) ועושים זאת במקצוענות ובעיקר עם חיוך.

שירי וקס Gotfriends

שירי וקס – מנכלית חברת ההשמה גוטפרנדס - חיה ונושמת את התחום של גיוס טכנולוגי כבר עשרים שנים. מאמינה גדולה בתחום הגיוס כמקצוע ובזכות שלנו ללוות אנשים בצומת משמעותית בחייהם. מסייעת בהצלחה למאות סטארטאפים המחפשים לגייס את הטאלנטים המוכשרים בשוק. מנהלת קהילות חדשנות, יצירתית בפיתוח מקורות גיוס וסורסינג, אלופה במיתוג מעסיק, מרצה באירועים וכנסים, אופטימית מושבעת.

הגב

13 תגובות על "מה משותף למועמדים שלא עונים על כל דרישות המשרה, אבל בכל זאת מגישים קו"ח?"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
TITZ OR GTFO
Guest

U HEARD ME

שפוי
Guest

נשים צריכות לנקות את הבית, לגדל את הילדים, לדאוג לשלומו של הבעל. כל הקרייריסטיות האלה יובילו להשמדתנו

נילס
Guest

נשים לא "צריכות"
נשים *בוחרות*
חלק מהן אכן בוחרות לעשות את מה שציינת
מקווה שתאפשר לבנות שלך *לבחור*

זיו
Guest

אישתי עורכת דין בכירה, מרוויחה מליונים בשנה, מנהלת ביד רמה גם את הבית, את הילדים, ומרוויחה כפול ממני. אשת חיל, יבורכו ידיה. כל הלקוחות שלה מודים לה כל יום. אישה מרתקת ומעניינת, רצה 10 קמ 3 פעמים בשבוע, עושה פילטיס פעמיים בשבוע, חיי חברה תוססים…. הייתה מת לאישה כזאת. אם בחרת להתחתן עם עוזרת בית זה בעיה שלך. לנו יש עוזרת בית ומבשלת. והילדים מושקעים ברמות אחרות, רואים דוגמה מאישה מוצלחת. תחנך אתה את הבנות שלך להיות מנקות ועוזרות בית

לזיו החאמור
Guest

נשמע מרשים, רק תבדוק שלא נותנים באשת החייל שלך דין מהצד חחחח

לזיו
Guest

סוף סוף אדם נורמאלי עם ראש על הכתפיים ולא על התחת כמו של כולם כאן

נילס
Guest

את אומרת את זה, בלי להגיד את זה, כי זה לא משרת את האגנדה
אבל כל הנתונים מראים, שלנשים חשוב יותר משכר, דברים אחרים, ולגברים שכר ממוקם גבוה יותר או המשקל שלו גבוה יותר
ואין בכך כל פסול.
למשל, על כל מועמד זכר ששואל אם יוכל לצאת מוקדם לאסוף יחדים, 3 מועמדות שואלות את אותה השאלה
וזה כבר קשור להחלטות האישיות של הזוג

דורה החוקרת
Guest

אם כל מה שאמרת נכון, הרי שווה להעסיק בעיקר נשים (אותו תפקיד, אותן שעות, אותה תפוקה – בשכר נמוך יותר! וואו!), אז למה נשים הן מיעוט? איך לא קופצים על כל מועמדת? כסף על הרצפה…

כנראה שיש הבדלים שמעסיקים מודעים אליו – ואתם פשוט לא. ואולי זה מעיד משהו על האתר שאתם מנסים לנהל, אם כזה עניין עקרוני לא זוכה לשום התייחסות.

נטע הבן
Guest
ציטוט מהכתבה: ײאך היא ביצעה את ניתוח פערי השכר שלה לפי קבוצות כגון תפקיד, דרג ומחלקה. השיטה הזאת מתעלמת מהעובדה שיש פחות נשים בתפקידים ניהוליים בכירים, שבהם המשכורות מן הסתם גבוהות יותרײ בקיצור כשעובד ניקיון מרוויח פחות מ המנכײל הסיבה לשוני בשכר היא היקף האחריות, סוג העבודה ההשכלה הנדרשת וכו' וכשעובדת ניקיון מרוויחה פחות ממנכײל זה בגלל שהיא אישה והוא גבר. לכן בוא נסדר את העובדות, לא נפלח ונבדוק הבדלים בין גברים ונשים בעבודה דומה אלא נסדר את הנתונים כך שיתאימו לתאוריה נחמדה שפתחנו. תכלס ההבדלים במשרות דומות די קטנים ואם היו ממשיכים ומפלחים גם לפי מידת ההשקעה והתועלת שמביאים… Read more »
צביקה
Guest
עובד בפיליפס מדיקל בחיפה אנחנו מייצרים מכונות CT ונחשבים כמובילים בעולם מבחינה טכנולוגית. אצלינו כ 50% מתפקידי הניהול בידי נשים, וכמעט כל התפקידים הניהולים הבכירים, לרבות ניהול האתר כולו, ניהול היצור, ניהול אבטחת איכות וכדומה. לעומת זאת יש פחות נשים בתפקידי פיתוח זוטרים בהנדסת חומרה, בפיזיקה, ובמכאניקה. אני מניח שההבדלים נעוצים בראש ובראשונה בהעדפות של נשים מול גברים. מנסיון של למעלה מ 30 שמה בהיטק, נשים הן לרוב מנהלות מעולות, הן בהיבט המקצועי והן בהיבט החברתי. בארה"ב פערי השכר בין נשים וגברים נותחו ניתוח סטטיסטי ממצא והתברר שישנו מגגוון רחב של גורמים רלבנטיים שתורמים לפערים רובם הגדול לגיטימי בהחלט ונעוץ… Read more »
הייטקיסטית ואמא ל4
Guest
הייטקיסטית ואמא ל4

למה נשים מבקשות פחות העלאה בשכר לעומת גברים:
כי הן בדיוק מתכננות הריון וזה לא זמן נוח
כי הן בדיוק בהריון וזה לא זמן נוח
כי הן בדיוק חזרו מחופשת לידה וזה לא זמן נוח

אלו גם הסיבות לכך שנשים פחות עוברות מעבודה לעבודה ופחות משדרגות את השכר שלהן, ופחות מתקדמות לתפקידים בכירים.
כל עוד נשים לבדן יוצאות ל"חופשת" לידה, ואחראיות לבדן על גידול הילדים, הקריירה שלהן תמשיך להעצר במהלך שנות הפריון שלהן. כל עוד התרבות הארגונית לא מאפשרת איזון בריא בין הבית למשפחה, המצב הזה לא ישתנה.

Pitbull
Guest

כמה אתם תטחנו נושא שהוכח כבולשיט? אף אחד לא נותן שכר מופחת לאישה נטו כי היא אישה, אתם רשמתם בעצמכם שיש פער בבחירת המקצועות האקדמיים, מי אשם בזה? זה ממש לא אשמת ה"גברים הלבנים הקפיטליסטים" שנשים בדרך כלל בוחרות במקצועות הומניים וחברים תועלת רק בשביל שתהיה חתיכת נייר יפה תלויה על הקיר.

journalist
Guest

אין שום קשר בין הכותרת של הכתבה ולתוכן שלה – עם כל הכבוד למקצועות ההייטק, גם לעיתונאות צריך הכשרה מסוימת, או לכל הפחות קורס כתיבה. תתנו לעיתונאים לערוך את המאמרים מכותבים אורחים, כי זה פשוט מביך

wpDiscuz

תגיות לכתבה: