שנת 2014: סוף עידן החפצים הדוממים

מה צופנת לנו הטכנולוגיה החל מהשנה הבאה? כיצד ניסע, נקיים קשרים חברתיים, נעבוד, נלמד ונישאר בריאים? איזה תפקיד יהיה לטכנולוגיה בכל ההתנסויות הללו? הנה כמה דוגמאות מרתקות

מקור: Shutterstock

מקור: Shutterstock

הפוסט נכתב על-ידי גיא גרימלנד, דובר אינטל ישראל, בסיוע עתידני אינטל ממעבדות אינטל לאבס.  

מחשבים ניידים, סמארטפונים וטאבלטים הפכו כבר לשכיחים במציאות הסובבת אותנו. במידה רבה אנו אפילו תלויים בהם כדי לארגן את חיינו, לגשת למידע ולשתף מחשבות ורגשות. אבל העתיד מרגש הרבה יותר: הודות להתפתחות הטכנולוגית המהירה ובאמצעות מיזעור – מחשבים, או ליתר דיוק מעבדים, יהפכו לחלק בלתי נפרד מחיינו. כבר בשנת 2014, המחשבים שסביבנו לא יופיעו רק בצורת מכשירים אלקטרוניים. הם ישולבו ויוטמעו לתוך החפצים שאנו עושים בהם שימוש יומיומי, וישנו את שגרת חיינו לבלי הכר.

התקשורת האנושית לא תוגבל עוד לכזו המתקיימת בין בני אדם בלבד אלא מתבצעת גם בין אנשים וחפצים דוממים (שכבר לא יהיו כה דוממים יותר). אנחנו לא רק נלבש את המחשבים שלנו, והם לא רק יחושו מה הטמפרטורה בחוץ; הם יחושו בעצמם אם חם או קר לנו, ויגיבו בהתאם. הם לא יהיו רק צינור התקשורת בין אנשים אלא יבינו ממה על מה הם מדברים ויתרגמו שפות; הם ידעו לזהות רגשות על פי טון הדיבור, יגבירו את המציאות המוצגת בפנינו וגם את היכולת האנושית החושית והתפיסתית.

קפיצת המדרגה הזו תתרחש, בעיקר, בזכות יכולת המיזעור. ככל שמעבדי המחשבים – המוח שמפעיל כל טאבלט וסמארטפון הופכים קטנים יותר, כך ניתן לשלב אותם כמעט בכל חפץ שמקיף אותנו. המשמעות היא שמיליארדי מחשבים זעירים יהיו מוטמעים בתוך המכוניות שלנו, ארוגים לתוך הבגדים שאנו לובשים, משולבים בתוך הרהיטים בבית, במוצרי החשמל הביתיים, בשלטים, במכונות ממכר המזון וכן הלאה. כל החפצים הללו יהיו אז “חכמים” יותר: הם יזהו אותנו, את פנינו ואת הסביבה בה אנו נמצאים, ילמדו את העדפותינו האישיות, יתקשרו בינם לבין עצמם באופן עצמאי, ינחשו מה אנו מתכוונים לעשות ויספקו לנו מידע או יבצעו פעולות באופן שלא הורגלנו אליו. זה לא מדע בדיוני. זה יקרה החל משנת 2014 וימשך ביתר שאת בשנים הבאות.

מקור: Shutterstock

מקור: Shutterstock

כדי שהמחשבים יהפכו באמת לחלק טבעי בחיינו, ההפעלה שלהם חייבת להיות אינטואיטיבית וספונטנית. לא עוד שפת מחשב או שורות קוד: כבר היום מחשבים פועלים באמצעות מחוות יד או קול, ובעתיד הם יבצעו פעולות רק על סמך הסטת מבט או בינה מלאכותית. על פיתוחים מסוג אלה כבר עובדות באופן אינטנסיבי חברות טכנולוגיות וסטארט-אפ. גם כאן בישראל. למשל במרכז המו”פ של אינטל חיפה מפתחים את טכנולוגיית המיחשוב התפיסתי וכיצד היא תהפוך להיות רכיב מובנה בתוך המחשב.

להלן עשר דרכים פוטנציאליות בעזרתן הטכנולוגיה והאינטליגנציה שאנו מכניסים אל תוך הסביבה שלנו ישנו את הדרך בה אנו חיים, החל משנת 2014:

 1. נהיגה – תארו לעצמכם מכונים שנוהגת ולוקחת אתכם בעצמה לפגישה. יש לה חיישנים כדי לנווט בתנועה ולדאוג לנסוע במסלול הנבחר. המכונית מסוגלת אפילו לזהות אם יורד גשם, ולהביא אתכם עד הכניסה כדי שלא תירטבו. לאחר מכן, היא מסיעה את עצמה לחניה שהוזמנה עבורכם אוטומטית הודות לידע של המכונית בשגרתכם היומית. כאשר הפגישה מסתיימת, ההתקנים שעל גופכם או בבגדים שאתם לובשים מבינים שאתם בכיוון היציאה מהבניין והם שולחים התרעה למכונית שהגיע הזמן לבוא ולאסוף אתכם. כבר כיום חברות שונות, כמו גוגל למשל, עובדות על רכבים אוטונומיים.

 1. תכנון חופשות – אתם נפגשים עם חברים במסעדה האהובה עליכם ומתכננים את החופשה יחד. אתם משתפים בתמונות ומציעים יעדים לחברים באמצעות חיבור השעון החכם (דרך הענן) לתצוגה המובנית בשולחן. התמונות מופיעות על משטח השולחן ואתם נוגעים ומזיזים אותן כדי לדפדף בין התמונות תוך כדי ביצוע התוכניות. אתם יכולים אפילו להעתיק כמה מהתמונות לענן האישי של החברים. כאשר אתם מסיימים, השעון החכם שלכם ישלם לשולחן עבור השירות, ואתם תשלמו למלצר עבור הארוחה.

 1. קניות – כבר היום, צרכנים נבונים בודקים באינטרנט לפני שהם הולכים לחנות. אבל הקנייה החכמה עולה מדרגה ובגדול. תארו לכם שהנעלים, השעון, המשקפיים, החגורה והחולצה שלכם מצוידים כולם בהתקני מחשוב זעירים המוטבעים בהם והופכים את עצמם לרשת מחשוב שמקיפה את הגוף (Body Area Network). השעון החכם שלהם יתקשר עם המשקפיים החכמים וישתמש בכוח המחשוב הנוסף של הנעליים. המשקפיים שלכם יודעים מה ברשימת הקניות, כך שהם יוכלו להנחות אתכם למעבר ולמדף הנכונים בסופר עבור כל פריט, כדי לעזור לכם לערוך קניות באופן קצת יותר נבון.

  מקור: Shutterstock

  מקור: Shutterstock

 1. גינון – פזרו חיישנים קטנים בדשא, כדי שלא יהיו לכם יותר אזורים יבשים וצהובים. החיישנים יוצרים אוטומטית רשת שיוצרת מפה המתארת את מצב הדשא ומיידעת את הממטרות כשאזור מסוים בדשא זקוק למים. החיישנים עצמם אינם זקוקים לסוללה. הם מפיקים אנרגיה מחום הסביבה ובאמצעות הפקת אנרגיה מהסביבה האלקטרומגנטית, כך שהם יכולים לפעול ברציפות במשך חודשים ואף שנים.

 2. טיסות – הקץ לתורים מעצבנים בשדה התעופה. גם נוסעים מתמידים וגם מי שנוסע לחופשה לא נהנים מתהליך האבטחה בשדה התעופה. אבל עם משקפיים שמותאמים לפונקציות מציאות משופרת ומצלמה קטנה, צוות שדה התעופה יוכל לסרוק במהירות את הדרכון וכרטיס העלייה למטוס. בדיקת זיהוי פנים מבוצעת באותו זמן, תוך ביצוע התאמה למסמכים כדי שתוכלו לעבור מהר יותר דרך הביטחון.

 3. צפייה בטלוויזיה – ניתן יהיה להעצים את ההנאה מתוכניות אהובות תוך שימוש במכשיר כמו טאבלט או סמארטפון המאפשר לכם לתקשר עם העולם שעל המסך. הסמארטפונים והטאבלטים יכולים לשמש חלונות לתוך העולם הוירטואלי, בהם נראה כאילו הדמויות יוצאות מהטלוויזיה ומתקשרות עם חפצים בבית. ילדים יוכלו לראות את הדמויות האהובות עליהם מצטרפות אליהם בסלון ויתקשרו אתן באמצעות מחוות פשוטות. כאשר צופים בסרטי אימה, הערפדים יוכלו להסתובב סביב השולחן בסלון, שבאותו רגע נראה כמו ארון מתים. קוראים לכך מציאות רבודה. ואנחנו רק מתחילים לראות בשלב זה את הניצנים שלה.

  מקור: Shutterstock

  מקור: Shutterstock

 4. משחקי ילדים – הזמן המוקדש למשחק יתמלא באינטראקטיביות ויצירתיות, למשל עם סורק תלת ממד לטלפון של הילדים שיקל על שיתוף בצעצועים. הבת תסרוק את הדובי האהוב עליה, על-ידי הזזת הסורק התלת-ממדי ליצירת תמונה מלאה. לאחר מכן תשלוט בממשק באמצעות תנועות ידיים, ותשנה לגמרי את הדובי בתצוגה ההולוגראפית. ניתן יהיה למתוח או למעוך את הדובי, לשנות את צבעו או את צבע הבגדים. ברגע שהילדה-המעצבת תהייה מרוצה מהגרסה החדשה היא תוכל לשלוח את היצירה לחברה. מדפסת תלת-ממדית בצד השני תבטיח שיהיה צעצוע לכל אחד.

 5. בריאות – מערך של התקנים חכמים ומקושרים לאינטרנט בבית יכולים לשנות לחלוטין את מצבכם הבריאותי. זה יכול לכלול משקל חכם שיעקוב אחר משקל הגוף, או אסלה חכמה שתנתח את ההפרשות. חיישנים בהתקנים אלו בבגדים ימדדו באופן קבוע את מצב הבריאות וישלחו נתונים (לרבות לחץ דם וחום) היישר לרופא. כשתגיעו לרופא לבדיקה תקופתית, תהיה לו תצוגה גרפית המציגה על מצבכם שתעזור להגיע לאבחנה חכמה ומדויקת יותר. אם מאובחן נגיף, מומחי בריאות הציבור יכולים לאתר אותו במהירות ולהציע חיסון בצורה יזומה. הרופא יוכל לרשום תרופות שעובדות באופן מיטבי עם הפרופיל הגנטי שלכם. במצב זה, שירותי הבריאות יותאמו בדיוק לביולוגיה של כל אחד ותוצאות הטיפול יהיו טובות יותר. בעתיד, אנו עשויים להשתמש בביולוגיה סינתטית שתסייע להילחם במחלות. באמצעות שימוש בטיפול המותאם לגנטיקה האישית, רופא מומחה יוכל לאסוף תאים ממערכת החיסון, לתכנת אותם על ידי הוספת DNA חדש, ולהחזיר אותם לגוף. התוצאה תהייה תאים חדשים במערכת החיסון שיכולים להילחם במחלות שונות.

 1. בניית בתים – חבילת תוכנה פשוטה לשימוש יכולה לשנות את העיצוב והבנייה של הבית הבא שלכם. התוכנה מיועדת להבין את כל הדרישות החוקיות החלות על תכנון מבנה, בנייה ותכנון, ואפילו אסתטיקה ארכיטקטונית, ותסייע לכם ליצור את בית חלומותיכם. התוכנה תדאג לתכנן את כל מערכות הצנרת, החשמל, החימום והמיזוג ותאפשר לכם לסייר בבית המתוכנן באמצעות מציאות וירטואלית ריאליסטית. ניתן יהיה לערוך שינויים מהירים, כמו להחליף דלתות וחלונות כדי להכניס יותר אור שמש, או להזיז את שקעי המזגן או ציוד שמע ווידאו, וכל זאת מבלי לחרוד מהתקציב. כשתסיימו, רק לוחצים על “הדפס” וכל חלקי העץ הדרושים ייחתכו אוטומטית במכונות CNC. אפילו הבנאים ירוויחו: משקפי מציאות משופרת יציגו להם קידוד צבעים של החלקים ומדריכים מונפשים יסייעו לבנייה מהירה יותר ונטולת טעויות.

 2. עזרה לקרובים מבוגרים – עבור אנשים רבים, ההזדקנות כרוכה במאבק לשמור על עצמאות ולהמשיך לגור בבית. ניתן להיעזר בשטיח “קסם” שבסיבים שלו משולבים חיישנים המסוגלים לנטר ולמדוד דפוסי הליכה, ולהתריע על כל אפשרות לשינוי מדאיג (עקב נפילה או שינוי בצורת ההליכה) לצוותי תמיכה רלוונטיים. הדבר יבטיח שכל מצב בריאותי חמור יזוהה בשלב מוקדם, ושירותי החירום יוכלו לקבל התרעה אוטומטית. התקנים כאלו יוכלו לשנות באופן קיצוני את הטיפול באנשים מבוגרים.

קרדיט תמונות:

picture of man and woman in space laboratory / Shutterstock.com

Image of businesswoman pushing icon on media screen / Shutterstock.com

Futuristic modern cyber man with technology screen eye panel concept / Shutterstock.com

Technology in the hands of businessmen / Shutterstock.com

The concept of a man with a computer / Shutterstock.com

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

3 תגובות על "שנת 2014: סוף עידן החפצים הדוממים"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
חן
Guest

או שיותר פשוט לכו לקרוא את המדריך לעתיד של רועי צאזנה.

גם הרבה יותר אינפורמטיבי ולא מחייב לקרוא לכל דבר מעבדים.

נו באמת
Guest
דויד נרוביץ
Guest

מה נסגר עם האתר הזה? את מי אתם משרתים? את בעלי ההון?
יש יותר מ-1.6 מובטלים אמריקאים שלא מוצאים עבודה וגם ביטלו להם את קצבת האבטלה שלהם ככה שהם צריכים לחפש אוכל בזבל!!
באופן דומה יש בעיה של רוויה של אקדמאים בארה”ב ובישראל שלא מוצאים עבודה ,יותר ויותר חברות “היי טק” מפטרות עובדים כדי להגדיל את קופת המזומנים שלהם!!
על איזה קידמה אתם מברברים שם??
על ימי הביניים שמעתם?
אתם בדיוק בכיוון ובחזרה לימי הביניים,בדיוק כמו בימים שהאימפריה הרומית קרסה וכול העולם נכנס לסחרחורת של מלחמות מקומיות ועוני קשה…

wpDiscuz

תגיות לכתבה: