אונס, הטרדות מיניות ואיום ברצח: הצד האפל ברכישה הגדולה בתולדות מיקרוסופט

מה קורה כשמיקרוסופט, אחת החברות שהכי מובילות בתחומי ההכלה והגיוון – מחליטה לרכוש את חברת הגיימינג המושמצת ביותר של 2021 – Activision Blizzard?

היום (ג׳) מיקרוסופט הפתיעה את העולם עם הודעה על הרכישה הגדולה ביותר בתולדותיה. היא לא רכשה חברת טכנולוגיה מבטיחה או סטארטאפ סייבר, אלא את חברת המשחקים Activision Blizzard – תמורת סכום כמעט דמיוני של 68.7 מיליארד דולר. אבל ביחד עם ספריית המשחקים מהפופולאריים בעולם המובייל, ה-PC והקונסולות, מיקרוסופט גם רוכשת את אחת החברות הבעייתיות ביותר בעולם הגיימינג.

אזהרת טריגר: אלימות מינית, התאבדות והטרדות מיניות.

סטודיו משחקים? יותר "בית אחווה" של קולג'ים

תמונה: Blizzard

פומבית, הכל החל בחודש יולי האחרון – אז הודיעה מדינת קליפורניה כי היא מגישה תביעה כנגד Activision Blizzard. בכתב התביעה מאשים התובע הראשי של המדינה את החברה ביצירת תרבות של הטרדות מיניות ואפליה על רקע מגדרי. במסגרת העדויות שמופיעות בתביעה, טוענות נשים אשר עבדו ועובדות בחברה כי האווירה בה דומה לזו שניתן למצוא ב״בית אחווה״ (Frat House), במסגרתה עובדים שותים לשוכרה ומחפיצים עובדות אחרות ללא כל השלכות.

בין היתר, התלוננו נשים רבות על מגע לא רצוי, חפינות של איזורים אינטימיים, הערות מחפיצות והערות בנוגע לאונס. אם להוסיף חטא על פשע, נטען בכתב התביעה, כי ראשי צוותים בחברה היו מודעים לבעיות הללו, וחלקם אף עודדו התנהגות זו לכאורה. הדברים הגיעו לשיא, כשעובדת התאבדה לאחר תקיפה מינית חמורה שעברה לכאורה בחברה. עוד נטען כי לכאורה העובדים לא יכלו לדווח על הטרדות מיניות ואפליה במקום העבודה, כיוון שהאחראים על הכוח האדם בחברה היו בעצמם מקורבים לאותם מטרידנים.

באחת מהעדויות הקשות שמופיעות בתביעה, נטען כי עובדת התאבדה במהלך טיול של החברה, וזאת בעקבות מערכת יחסים שניהלה לכאורה עם האחראי עליה – שהביא עימו לטיול צעצועי מין וחומרי סיכה. עובד נוסף טען כי אותה עובדת סבלה מהטרדה מינית קשה במקום העבודה בטרם מותה, ובמקרה ספציפי, במסיבת חג המולד האחרונה של החברה לפני מותה, קולגות שלה העבירו ביניהם תמונות אינטימיות של המנוחה.

הכל כשר בדרך להעצמת ה-Game Pass?

צילום: גיקטיים

החברה ניסתה להקפיא את ההליכים המשפטיים בטענה שעורכי הדין מצויים בניגוד עניינים, אולם אז הטיל וול סטריט ג׳ורנל פצצה בדמות תחקיר ענק עם האשמות שמכוונות בין היתר כלפי מנכ״ל החברה, בובי קוטיק. על פי התחקיר, קוטיק היה מודע לכך שעובדת בסטודיו שבבעלות אקטיוויז׳ן טענה כי נאנסה לכאורה על ידי האחראי עליה, אך הוא החליט שלא לחשוף את המידע לדירקטוריון החברה, ובעיקר הסתיר את פרטי הסכם הפיצויים שנקבע עם העובדת. ב-2006, כך נטען בתחקיר, אחת העוזרות שלו התלוננה כי הוא הטריד אותה, ולאחר מכן השאיר לה הודעה קולית ובה איים כי ירצח אותה. בחברה, כמובן, הכחישו את כל הדיווחים. על אף שמעל ל-1,500 עובדים ועובדות חתמו על עצומה הקוראת להדחתו, קוטיק לא פרש מתפקידו עד היום – מהלך שבהחלט השתלם לו.

יש שיגידו שבמידה מסוימת עסקת מיקרוסופט ו-Activision Blizzard היא מקרה קלאסי של Whitewashing, שמוכיח שהכסף מגיע לפני הכל, ומיקרוסופט מוכנה לשלם פחות או יותר כל סכום כדי להעצים את ספריית ה-Game Pass שלה, גם אם זה על חשבונן של עובדות שנאנסו, הוטרדו ונפגעו במהלך העבודה על המשחקים הללו. העסקה הזאת מתבצעת עוד לפני שהאבק שקע על הפרשיות השונות, לפני שהחברה עצמה סיימה את תהליך החקירה שהיא הבטיחה, ולפני שבכלל ברור האם החברה באמת שינתה את דרכיה.

שווי השוק של אקטוויז'ן-בליזארד לפני העסקה עמד על כ-51 מיליארד דולר, ומיקרוסופט הסכימה להוסיף פרמיה של עוד כ-20 מיליארד דולר – שהקפיצו את סכום העסקה ל-70 מיליארד דולר. אם תרצו, 100 מיליון דולר על כל תלונה על הטרדה מינית שדווחה בחברה. מעניין לציין אגב שפיל ספנסר, ראש מחלקת Xbox במיקרוסופט (והחל מהיום מנכ״ל Microsoft Games), אמר בזמנו כי החברה ״בוחנת את מערכת היחסים שלה עם Activision Blizzard ומבצעת שינויים פרואקטיביים מתמשכים״. כן – היא בהחלט ביצעה שינוי: היא עכשיו האחראית בפועל על הטירוף שהוא תרבות העבודה הרעילה ב-Activision Blizzard.

ומה קורה אחרי הרכישה?

סאטיה נאדלה, מנכ״ל מיקרוסופט, אמר היום בשיחת משקיעים כי החברה ״מאמינה כי ההתקדמות של Activision Blizzard לעבר מחויבות תרבותית מחודשת היא קריטית. אנחנו תומכים במטרות ובעבודה שהחברה עושה. ואנחנו מבינים שאחרי הסגירה (של העסקה), תהיה לנו עבודה משמעותית כדי להמשיך לבנות תרבות שבה כולם יכולים לעשות את העבודה הטובה ביותר שלהם״. פיל ספנסר הוסיף היום ש״אנחנו מעריכים את התרבות העצמאית של כל סטודיו. אבל אנחנו גם מאמינים שהצלחה קריאייטיבית ועצמאות הולכות יד ביד עם ההתייחסות ההוגנות והמכובדת לכל עובד. כל הצוותים והאחראיים (Leaders) אצלנו מחויבים לזה. אנחנו מצפים בקוצר רוח להרחיב את תרבות ההכלה שלנו לצוותים הנהדרים ב-Activision Blizzard״.

אין ספק שהשניים מתייחסים לבעייתיות שברכישה הזאת, אבל קשה שלא לשים לב שהם רוקדים סביב הפרשיות ונמנעים מלציין באילו צעדים נקטו וינקטו כדי לתקן את החברה החולה שהיא Activision Blizzard. יתרה מזאת, על פי הודעת מיקרוסופט, בובי קוטיק ימשיך לעבוד בתור מנכ״ל Activision Blizzard, כך שלפחות בינתיים, לא נראה שיש השלכות כבדות להאשמות נגדו. האם בקרוב הוא ״יעזוב״ את החברה כמו 37 העובדים ש״עזבו״ את החברה לאחר חקירת התלונות נגדם (בנוסף ל-44 אחרים שננזפו)? ימים יגידו.

סביר להניח שתחת מיקרוסופט, העובדות באקטיוויז׳ן יהיו הרבה יותר בטוחות, אבל הרכישה הזאת צובעת את מאמצי הגיימינג של מיקרוסופט בצבעים שלא בטוח שהיא רצתה להתהדר בהם, בטח לא כשהיא משתמשת במילים גדולות כמו ״הכלה״, ״גיוון״ ו״כבוד״. מיקרוסופט היא כעת חברת הגיימינג השלישית בגודלה, מיד אחרי Sony ו-Tencent הסינית – אבל באיזה מחיר?

אקטיוויז׳ן היא ממש לא חברת הגיימינג היחידה שמואשמת באיפשור של הטרדות מיניות, התעמרויות ואווירה רעילה במשרדים, אבל היא כן קיבלה היום גושפנקא לא קטנה שמוכיחה שוב שבעסקים כמו בעסקים, רק הכסף מדבר – וזה מסר בעייתי מאוד עבור תעשיית הגיימינג שבקושי התחילה ללקק את הפצעים מהחשיפות השונות של השנים האחרונות.

עידן בן טובים

נולד עם ג׳ויסטיק ביד. יש לו הרבה יותר מדי גאדג׳טים והרבה פחות מדי זמן פנוי כדי לשחק עם כולם. בעל פטיש לא מוסבר לביצוע קליברציות לסוללות של מכשירים. כשהוא לא עסוק בלכתוב על טכנולוגיה, הוא אוהב לדבר עליה, והרבה

הגב

11 תגובות על "אונס, הטרדות מיניות ואיום ברצח: הצד האפל ברכישה הגדולה בתולדות מיקרוסופט"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
איש עסקים ומתנדב
Guest
איש עסקים ומתנדב

למה שבעסקים משהו אחר ידבר חוץ מכסף? עסקים קיימים בשביל כסף, לעבוד בשביל ערכים נקרא להתנדב. מציע לך לעשות את זה קצת ותבין את ההבדל הגדול במיינדסט

כרובי
Guest

בשביל זה קיימים מחוקקים, רגולטורים, עיתונאים וגופים כאלה ואחרים שיהפכו עסקי ניצול ללא משתלמים.

אני
Guest

אחת הכתבות ההזויות. מיקרוסופט לא קנתה חברת מוסר.
היא קנתה חברת משחקים. אם משהו לא תקין קרה בחברה שיתבעו את האנשים פרטנית, המוצר והמותג זה מה שהיא קנתה וזה מה שחשוב.

אבי
Guest

נקווה שמיקרוסופט תרפא את החברה,
ולא תנציח את הזוועה.

שחר
Guest

כתבה סתמית. מייקרוסופט היא חברת תוכנה, לא עמותה של האו"ם שמנסה לתקן את העולם. אם מישהו ביצע פשעים, בית המשפט הוא המקום לדון בכך. כמו ששלחו את אליזבת הולמס לכלא, ככה ישלחו גם פושעים אחרים. לא תפקידה של מייקרוסופט להיות השופט והתליין.

גיימר
Guest

אז אתה מאשים באותה מידה כל גיימר שקנה את המשחקים? כל חברה שנתנה להם לפרסם? כל מי שהיה להם עסק איתושילם להם באיזו צורה? כי גם הם מתגמלים חברה בעייתית ולא "מענישים" אותה.

סין תחילה
Guest

התגובה הכי מדויקת פה, אם הכתב הנ"ל משחק במשחקים של החברה הוא פשוט צבוע.

גיימר
Guest
ככה זה כשמחפשים מה לכתוב. זה מתחיל מ"סכום דמיוני"(מה דמיוני בו? 3 טריליון – זה דמיוני) ונגמר בזה שמיקרוסופט תשלם כל סכום על חשבון עובדות שנפגעו (כדי לגרוף ציטוטים ותחושה טובה שאני בצד הנכון, כמובן). אם לא היו רוכשים משחקים שלהם, אז כנראה שלא הייתה רכישה – אז האצבע צריכה להיות מופנית לגיימרים ולכל מי שרכש משחק מהחברה. או שהיא לא צריכה להיות מופנית, כי אנשים קונים מוצר ובדרך כלל לא מעניין אותם מה קורה בתוך החברה שמספקת להם אותו(ע"ע אמזון, עובדי בתי האריזה ונהגי המשאיות). בכל מקרה, עד עכשיו לא ראיתי כתבות כאלה כשיצאו משחקים קודמים של החברה. אולי… Read more »
שגיא
Guest

חשבת שאולי בעצם הרכישה תווצר ההזדמנות להנחיל את התרבות של מיקרוסופט בחברה החולה הזו לרפא אותה? דווקא להימנע מרכישה זה התרחיש שמנציח את המצב..

רמי
Guest

הדבר הכי טוב שהיה יכול לקרות ל-Activision Blizzard הוא המצב הזה , או לפחות אחד המצבים הכי טובים , צריך שינוי תרבות מהותי בחברה , כמו כן להחליף את בובי קוטיק במהרה, כנראה שזה יקרה בהמשך.
מייקרוסופט ראתה את ההזדמנות וקפצה עליה , כעסק , ולא כשופט המוסר העולמי באיזושהי צורה.
אני מאוד מקווה שזו התפנית שבליזארד צריכה כדי לחזור להיות החברה שגרמה להרבה שחקנים להתאהב בה והיות נאמנים למשחקים האיכותיים שהיא הייתה משחררת.

פופ
Guest

א) בוב קוטיק עזב
2) אם יש חברה גדולה היום שיכולה לתקן תרבות ארגונית בעייתית – זו מיקרוסופט, הוכיחו זאת בעבר ואין ספק שהרכישה תעשה דווקא טוב לבטחון העובדות והעובדים.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: