הבוטים הגיעו לישראל ואחד מהם כבר הזמין לנו ארוחת צהריים

בשנתיים האחרונות הגיע תחום הבוטים לנקודת רתיחה עם עשרות אלפי בוטים שונים במגוון שירותים ובאפליקציות רבות, שמנסים לחסוך לנו זמן ומאמץ; עכשיו, הם גם מגיעים לישראל. בוט אחד כבר עזר לנו להזמין ארוחת צהריים

מקור: cc0-by-pixabay

מקור: cc0-by-pixabay

אחד הטרנדים הלוהטים ביותר בשנה האחרונה הוא הבוטים או הצ'ט-בוטים, מיני-תוכנות שמתקשרות איתנו באפליקציות המסרים המיידיים שבהן אנחנו משתמשים על בסיס יומי. אם תרצו, מדובר על הנכדים של הבוטים מימי ה-IRC. הרעיון פשוט: במקום שאנחנו נעבוד קשה, נחפש מידע ונבצע פעולות שונות, נוכל פשוט לבקש מהבוט שיעשה את הפעולות במקומנו – היישר מהצ'ט בפייסבוק למשל.

מאז כנס המפתחים שלה לפני כשנה, שמה פייסבוק דגש על הבוטים שבמסנג'ר שלה, כשהכוונה היא כמובן שנעשה הכל בפלטפורמה של החברה, מבלי להשתמש באפליקציות חיצוניות. בארצות הברית כבר זמינים כמה עשרות בוטים של חברות מסחריות ביניהם בוט של 1-800Flowers שמאפשר להזמין פרחים בצ'ט, בוט של CNN שמאפשר לקבל דיווחי חדשות מותאמים אישית ובוט של HP שמאפשר להדפיס תמונות ולהזמין טונרים וראשי דיו. בחודשים האחרונים אנחנו רואים שהבוטים עושים עליה ומתגיירים, וחברות מסחריות מפתחות ומציעות בוטים בשפת הקודש.

כמה הודעות בטלגרם – והשליח בדלת

צילום מסך: גיקטיים

יש גם במסנג'ר של פייסבוק. צילום מסך: גיקטיים

קחו למשל הזמנת אוכל. במסעדה, הכל פשוט: מגיע המלצר, מסביר קצת על התפריט, אתם מזמינים, מבקשים שהמנה החריפה לא תהיה חריפה ובלי כוסברה, אבל עם הרבה בוטנים, ואחרי כמה דקות מקבלים את המנה. באפליקציות או באתרים החוויה הרבה פחות אינטואיטיבית והיא מחייבת הורדה והתקנת אפליקציות והתרגלות לממשק של כל מסעדה ואחר-כך לחפש איפה משנים את המנה… בדיוק כאן נכנס לתמונה הסטארטאפ הישראלי TicTuk, שהציג בוט שמזמין לכם אוכל היישר מהמסנג'ר של פייסבוק, טלגרם ובעתיד גם ווטסאפ. כרגע עובד הבוט עם רשת ההמבורגרים 'אגאדיר', רשת 'פיצה האט' ורשת המסעדות האסייתיות 'ריבר' ומאפשר לכם להזמין את כל המנות בתפריט.

הבוט של TicTuk מטפל למעשה בכל השלבים של ההזמנה – החל מהצגת התפריט המעודכן, כולל מבצעים או מנות מיוחדות, דרך קבלת ההזמנה, התממשקות למערכת ההזמנות של המסעדה והדפסת ה'בון' במטבח ולבסוף גם הסליקה. כמובן שמבחינת הלקוח כל התהליך שקוף והוא לא מודע לכל השלבים והשירותים השונים שבדרך.

Screenshot_20160615-131924 copy

הבוט – גרסת טלגרם – מאפשר מקלדת אישית עם כפתורים ייעודיים. צילום מסך: גיקטיים

ניסינו את הבוט של 'אגאדיר'. הוא זמין כבר עכשיו הן בפייסבוק מסנג'ר והן בטלגרם, אבל מכיוון שהחוויה בטלגרם עדיין מתקדמת יותר מהמסנג'ר של פייסבוק, בחרנו בה. פתחנו את הטלגרם, כתבנו לבוט 'היי' ובתור תגובה קיבלנו ממנו תשובה עם כמה הסברים על דרך הפעולה שלו. לאחר מכן שאל אותנו הבוט מה הכתובת, ולאחר שהכנסנו את הכתובת, קיבלנו תמונה ובה תפריט המסעדה. לאחר הקלדת מספרי המנות הרצויות – התבקשנו לציין שינויים בכל מנה, אם קיימים – וכן הוראות הכנה כמו מידת עשייה. לבסוף, שלח הבוט סיכום של כל ההזמנה ושאל האם נרצה לשלם במזומן או באשראי. כאן המקום לציין שבנוסף להצפנה שמציעות טלגרם ופייסבוק, מוסיפה TicTuk עוד שכבה של הצפנה, כך שאנחנו הרגשנו בנוח להכניס את פרטי האשראי, אבל כאמור זה לא חובה. לאחר מכן, קיבלנו אישור הזמנה והתפללנו לטוב, כי אחרי הכל זה בוט ומערכת בהרצה והכל… לשמחתנו, תוך פחות משעה התייצב השליח עם המנות הרצויות, אפס טעויות – כשהכל נעשה מתוך הטלגרם, מבלי שנאלצנו לעזוב את האפליקציה לשנייה. הזמנה שנייה, אגב, אמורה לארוך הרבה פחות זמן, משום שאין צורך להקליד את כל הפרטים מחדש, ועל פי TicTuk ניתן יהיה גם להזמין מנות מתוך הזמנות קודמות וכך לקצר עוד יותר את התהליך.

רגע לפני - זה היה צ'ט עם בוט. צילום: גיקטיים

רגע לפני – זה היה צ'ט עם בוט. צילום: גיקטיים

הזמנת משלוחי אוכל לוקחת יותר מדי זמן

תומר בן עזרא, שותף-מייסד ומנכ"ל TicTuk (תיקתוק), מספר כי הרעיון לבוט משלוחי אוכל עלה במוחו כאשר ראה שלוקח לו יותר מדי זמן לבצע פעולה פשוטה כמו להזמין מנה קבוע מרשת מסעדות כלשהי. לדבריו, "זמן ההמתנה לביצוע ההזמנה בטלפון ארוך מידי, עם מקום להרבה טעויות אנוש, הזמנה דרך אפליקציה ארוכה ומסורבלת, והזמנה דרך האתר לוקחת זמן רב ועוברת דרך שלבים רבים. ואז הבנתי שהרעיון לנהל שיחת Whatsapp עם המסעדה כדי להזמין – יכול לקצר את הזמנים ולפשט את אופן ההזמנה".

ביחד עם קובי בן-מרדכי, מפתח ואיש DevOps מבנה וארכיטקטורה, הקימו השניים לפני כשנה את TicTuk ומאז הם עובדים במימון עצמי. כעת הם נמצאים בשלבים הראשונים של גיוס סבב A.

בחודשים האחרונים בוטים הם הטרנד הכי חם בערך

בן עזרא: "בערך חצי שנה אחרי שהתחתלתי את הפיתוח, התחילו להתפרסם ידיעות עולמיות על כך שהבוטים צפויים לקחת חלק גדול בעולם הטכנולוגיה של 2016 ולהיות הדבר הבא שיחליף את רוב השימוש באפליקציות. באותו זמן בערך פייסבוק ומייקרוסופט הכריזו על פתיחת הAPI שלהן על-מנת לאפשר למפתחים לעבוד על בוטים ולעודד פעילות עסקית בפלטפורומות שלהן. אז הבנתי שזה הזמן הנכון".

אחד האתגרים הגדולים ביותר שעומדים בפני מפתחי בוטים הוא ה-NLP או עיבוד שפה טבעית. כלומר, שנוכל להתכתב עם בוט ממש כאילו הוא היה חבר – מבלי שנרגיש שאנחנו כותבים קוד. מצד שני, ישנם בוטים ששמים דגש על מהירות ובחירה מתוך תפריט אפשרויות קיימות.

אתם פחות שמים דגש על NLP ויותר על פעולה מהירה ובחירה מתוך אפשרויות. מדוע?

בן עזרא: "פיתחנו פלטפורמה לבניית בוטים לא מונחי NLP כי אנחנו חושבים שהעתיד לא שם. המשתמש לא רוצה לרשום משפטים ארוכים; בנוסף, NLP לא יכול להיות מדוייק כשיש לך תפריט עשיר, שבו יש סוגים שונים של מנות שלחלקן יש או אין תוספות, חלקן זה עסקיות ויש להן תתי פריטים ולכל פריט יש שינויים משלו; NLP פשוט לא יעיל במקרה של אוכל. הוא יכול לקצר שלב או שניים, אבל בכללי הוא רק יאריך את משך ההזמנה. דבר אחרון, המטרה של הבוט זה ליצור מצב שבו אתה מזמין אוכל תוך 20 שניות ועד דקה וחצי מקסימום. אני לא רואה את זה קורה עם NLP".

איך אתם עושים כסף מהבוט?

בן עזרא: "השירות זמין עבור מסעדות המעוניינות להצטרף במודל תימחור של אחוז קבוע מסך ההזמנות עם מינימום חודשי"

להפעלת הבוט: מסנג'ר, טלגרם

נתקלתם בבוט מעניין? פיתחתם בוט שווה? ספרו לנו

יניב אביטל

עורך אתר גיקטיים. יש לכם רעיון לכתבה? טיפ סודי? הדלפה? מחכה לכם ב[email protected]

הגב

13 תגובות על "הבוטים הגיעו לישראל ואחד מהם כבר הזמין לנו ארוחת צהריים"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
עידן
Guest

שני בוטים לטלגרם שפיתחתי:
https://storebot.me/bot/wordchallengebot – מוסיפים את הבוט לקבוצה ויוצרים רשימה של מילים/ביטויים/אמוג'ים אסורים. מי שכותב את המילה הזאת בצ'אט – נפסל.
https://storebot.me/bot/packtrack_bot – מספק מידע על חבילות שהזמנתם באמצעות Tracking number

תהנו :)

הייטקיסט
Guest

בולשיט! לא עובד. הנה הוכחה :

סכום מינימום למשלוח: 69₪
סכום הזמנה נוכחי: 170₪

אנא סמס מספר מנה נוסף מהתפריט(אחד או יותר) על מנת להגיע לסכום המינימלי הנדרש ע״י המסעדה

תומר
Guest

כבר בודק וחוזר אליך עם תשובה חבר

תומר
Guest

צודק, הייתה בעיה והיא תוקנה

הייטקיסט
Guest

הבנתי שהיה באג רגעי ותוקן.
כולנו מכירים את זה , זה מצוין שבאגים קורים כי אפשר ללמוד מהם ולתקן אותם.
אז עבודה טובה.

יוחנן
Guest

מתי דואר ישראל יוציאו בוט שיעשה אינטגרציה עם רכב שילוח אוטונומי שיביא לך את החבילה?
אני מהמר על 2025-2030

ליאור
Guest

אני מהמר שזה לא יקרה לעולם

איל
Guest

בינתיים יש את זה – בוט למעקב משלוחים
http://m.me/trackingbot

לירוי
Guest

היה בוטים עוד בימי הicq, יש בוט בסלאק
יש בוט נדמה לי בskype לא הבנתי מה ההתלהבות?
שיתעסקו בדברים חדשניים ומועילים יותר למשתמש ולא שנתכתב עם איזה משהו שמשחק אותה מבין מה אנחנו רוצים ושבצד השני נדמה לרגע שמדובר במישהו אמיתי…

תומר
Guest

היי לירוי, בתור מי שבנה את תיקתוק אני יכול להגיד לך שהמטרה היחידה שלי הייתה לגרום לאנשים להזמין אוכל בצורה פשוטה, קלה והכי מהירה שניתן. זה הדבר היחידי שעניין אותי וזאת הסיבה שבגללה בחרתי לפתח בוט

יוני
Guest

לא הייתי הולך כל כך רחוק וקורא לפיתוח של פייסבוק "בוט" או "פלטפורמת בוטים". הם בסך הכל חשפו את ה-API למסנג'ר שלהם. לך שבור את הראש איך לפענח את מה שמשתמש כתב ומה להחזיר לו חזרה

גלעד
Guest

מאוד בסיסי וראשוני, מרגיש כמו בוט מפגר ולא מפותח. יוצר מידי פעולות בשביל להזמין, חבל. אפשר היה לעשות זאת הרבה יותר טוב.

ירון הוכנבוים
Guest

חברים, תהיו מפרגנים. אם יש עצות תנו עצות אבל לא צריך לרמוס את העבודה של הבן אדם.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: