מהו בוטנט וכיצד הוא עובד?

הם חמקמקים ובלתי נראים, עולים אלפי דולרים וגודלם כמה מאות קילובייט. הם רואים במצלמת הרשת מה אתם עושים מול המחשב בערבים בודדים ויודעים את הסיסמה לחשבון הבנק שלכם ויכולים לגרום לכם להעביר לפושעים כסף רק כדי להציל את המצגת החשובה שהכנתם להנהלה. לאוניד יזרסקי מלמד אתכם על הפרזיט הקטן

מקור: צילום מסך

מקור: צילום מסך

הפוסט נכתב על ידי לאוניד יזרסקי, מהנדס תוכנה בהשכלתו, מומחה אבטחת מידע בתפקידו ויזם מתנסה.

אני חייב להתוודות – עד לא מזמן לא ידעתי מה זה בוטנט. לא במובן של הגדרת המושג, אלא איך זה עובד, מה תהליך בניית הבוטנט ואיך זה נראה מצד התוקף. ראיתי מספר הרצאות ביוטיוב כדי להתרשם, אבל זה תמיד נשאר ברמת ידע כללי. יתרה מכך, לפי מיטב ידיעתי, המצב דומה בקרב הרבה אנשי אבטחת מידע, חוץ מאלה שעוסקים ב- Reversing.

חשבתי על זה קצת והגעתי למסקנה למה זה קורה, תחשבו על האנלוגיה הבאה: מה תכניתני Java יודעים על תכנות ב- Mainframe? כנראה שעוד פחות מתכנות בשפת Assembly. ומה אתם יודעים על זה? בשביל רוב התכניתנים זו קופסה שחורה עם חומרה לא ברורה שמצריכה תכנות ב- COBOL עם קצת וודו.

בדומה לזה, כך נראית לי גם המודעות של אנשי אבטחת מידע לנושא הבוטנטים. יודעים על מה מדובר באופן כללי, יודעים שזה נועד לגנבת מידע וקבלת שליטה מלאה על המחשב, אבל לא בדיוק ברור איך זה עובד. ובמיוחד איך אפשר להילחם בזה. לעדכן עשר פעמים ביום את האנטי וירוס ולהתקין מערכת DLP חדשה ונוצצת מהאריזה? לא יעזור.

בפרק זה אשתדל להסביר מה זה בוטנט ואיך הוא בנוי, ובפרק הבא אסביר איך אפשר להילחם חזרה בדרכים מקוריות שכולכם בטח כבר מכירים.

מה זה בוטנט?

לפני שנמשיך הלאה, בואו נעבור על המושגים. אם אתם כבר מבינים בתחום… פשוט תקראו שוב. צריך לרענן את החומר לפעמים.

Bot – זה הוא רכיב תוכנה המותקן, בד"כ בחשאי, על מחשבכם והמשמש כמתווך בינו לבין שרת ה- C&C. הדרך הנפוצה ביותר להדביק מחשב ולהפכו לבוט היא באמצעות trojan ייעודי.

300k avi? Yes please!

את הבוט בונים בעזרת builder המגיע בחבילה של הבוטנט.

קורס עיצוב UI הם בטוח לא עברו

C&C – שרת Command and Control. אליו מתחבר הבוט שמותקן על המחשב שלכם, כדי לשלוח מידע גנוב ולקבל פקודות שמגדיר ה- Bot master.

רק אל תיקחו דוגמה מההרשאות על הקבצים

Bot master – משתמש (או ארגון) זדוני, בבעלותו נמצא שרת ה- C&C, עליו הוא שולט באמצעות פאנל ניהול. באינטרסים של משתמש זה להפוך מחשבכם בדרך כזו או אחרת לבוט ולצרפו ל- BotNet קיים.

רקע עם מפת עולם גורם לזה להראות יותר מגניב

BotNet – מספר בוטים השייכים לשרת C&C מסוים. בשם זה קוראים גם לכל המערכת עם כל מרכיביה. ישנם בוטנטים רבים, המפורסמים שביניהם הם Zeus ו-SpyEye שעל בסיסם נבנו עוד עשרות. מחירם יכול להגיע לאלפי דולרים והארגון שבונה אותם הוא בית תוכנה לכל דבר.

בוטנט חדש יחסית בשם Citadel מפתיע לא רק במחיר, אלא גם עם הארגון שמאחוריו. מחירו הבסיסי הנו $2400 נוסף לתשלום חודשי קבוע של $125. מודולים המוסיפים פונקציונליות ופיצ'רים מתקדמים נמכרים כל אחד בתשלום נוסף. לדוגמה, עדכונים אוטומטיים להתחמקות מחתימות אנטיוירוס חדשות יעלה לכם $400. הא, וכל עדכון תוכנה עצמה עולה $15.

אבל במחיר כזה מקבלים גם שירות חמישה כוכבים. ל- Citadel יש מערכת CRM, בה ניתן לפתוח פניות לתיקון באגים ובקשות לפיצ'רים חדשים. ניתן לקבל תמיכה טכנית ולהצביע לפיתוח מודולים חדשים. בקיצור, דוגמה למופת עבור כמה חברות ישראליות.

סוגי בוטים

ישנם בוטנטים למטרות שונות:

בוטנט מצוי – בעל יכולות כגון הרצת תהליך על המחשב הנגוע, שליפת סיסמאות והקשות מקלדת. לרוב תתקיים האפשרות לגנוב פרטי הזדהות לאתרים (form grabber) וכן שתילת קוד זדוני בעמוד המתקבל משרת ווב (web inject).

botnet-formgrabber

הסיסמה להמחשה בלבד. אני לא משתמש בה גם לאימייל שלי, באמת.

Ransomware – טיפוס מגעיל שמטרתו לנעול את מחשבכם עד שתעבירו סכום מסוים לחשבונו של העבריין. הנעילה יכולה להיות בצורת מסך שחוסם כל אפשרות של עבודה עם המחשב ועד trojan מתוחכם שמצפין את כל הקבצים על הדיסק והדרך לשחזרם היא רק ע"י הפקודה מה-bot master.

נחמד מצידם להציע לי אפשרויות תשלום

RAT – בשמו המלא Remote Access Trojan או Remote Administration Tool, תלוי מי משתמש בו. כלי המאפשר שליטה מלאה על מחשב הקרבן, כגון צילומי מסך וצפייה במצלמה, עיון בקבצים ושולחן עבודה, שתילת תהליכים ומשימות, שליטה על הדפדפן והתקני חומרה, ועוד ועוד.

נראה כמו כלי שימושי להטמיע בארגון… או שלא.

DDoSer – בא לכם לגרום למאות מחשבים להציף בו זמנית שרת של המתחרה? זה הכלי בשבילכם. ניתן לשלוח פקודה לכל הבוטים שיפתחו חיבורים משובשים לשרת אותו רוצים להפיל. לדוגמה, זו יכולה להיות מתקפת SYN flood או שליחת בקשות HTTP הגורמות לשרת web להשאיר session פתוח ובכך לגרום לו להגיע למכסה החיבורים.

צריך להוסיף מתקפת "משתמש מבוגר" שמנסה להקליק על כל דבר אפשרי באתר

בסופו של דבר, אין הפרדה ברורה. בדרך כלל סוג אחד מכיל גם חלק מהיכולות של האחר. לדוגמה, יכול להיות שבוטנט מהסוג DDoSer מסוגל לשלוף ססמאות השמורות בדפדפן.

מי צריך את כרטיס האשראי שלי?

כשאני מספר על נושא הבוטים לאנשים רגילים (קריא – לא מתחום אבטחת מידע), התגובה שאני מקבל תמיד היא: “אבל למה שירצו לגנוב דווקא את הסיסמה שלי?”, “גם ככה אין לי כסף בחשבון”, ו- “עזוב, עד עכשיו לא קרה שום דבר”. חשוב להבין שבניגוד למתקפות ממוקדות נגד ארגונים או ממשלות, במקרה של משתמש פרטי ההצטרפות לבוטנט מתבצעת באופן עקיף. לדוגמה, מייל שנשלח בתפוצה של אלפי כתובות, קובץ באתר פומבי, פרצת אבטחה בדפדפן שגורמת להרצת הבוט באופן אוטומטי ברגע שגולשים לעמוד עם קוד זדוני, ועוד הרבה דרכים מקוריות.

אף על פי כן, אזורי ההפצה של הבוטים לרוב ממוקדים לפי אזורים ומדינות. לדוגמה, בוטנט Citadel מתמקד בארה"ב ואינו מופעל, ואפילו משמיד את עצמו, אם מזהה כי מורץ על מחשב ברוסיה או אוקראינה. הבוטנט מפותח ברוסיה וככל הנראה זה נעשה כדי לא ליפול לידיים של המשטרה המקומית, למרות שהמפתחים מסתירים את זה מאחורי מסכה של פטריוטיות.

שליש מאזרחי מדינת ישראל מוגנים גם הם

שליש מאזרחי מדינת ישראל מוגנים גם הם

בסופו של דבר, הסיבה היחידה, לפי דעתי, מדוע אנחנו לא רואים הרבה מקרים של Ransomware בארץ, זה פשוט כי כנראה ההשקעה שתידרש לא מצדיקה את הרווחים. בבוטנט שבדקתי ישנם הודעות סחיטת כספים בשפות רבות שמוצגות לפי שפת מערכת ההפעלה, אבל עברית לא ביניהן.

איך להתגונן מפני Trojan?

שיטות התחמקות של הבוטים המתקדמים מגוונות וקשות לגילוי. מתודולוגיות מסורתיות לגילוי תוכנות זדוניות ע"י כלי אבטחת מידע לא עובדות לרוב. קשה לבנות Fngerprint של בוט מסוים, מכיוון שקובץ ההרצה משתנה (מתערבל) מחדש כל פעם שבונים אותו. גרסאות חדשות של הבוטים יוצאות באופן קבוע ומביאות שיטות הסתרה חדשות והעדכון מתבצע אוטומטית.

הדרך היחידה היא הכשרת המשתמשים (כרגיל). תתעדכנו בשוטף, אל תקליקו על באנרים, תעברו ללינוקס ובכלל תנתקו את הכבל רשת.

לסיכום

אם כבר הבנתם שהכול חסר משמעות ומחשבכם בטח כבר שייך לבוטנט כזה או אחר, בפרק הבא אדבר על שיטות מקוריות איך אפשר לזהות את זה גם אם שלושת האנטיוירוסים שהתקנתם לא התריעו על כך.

וידאו: הרצאה על Zeus trojan ובוטנטים באופן כללי

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=GA7S0JK8o_k?rel=0]

הפוסט פורסם לראשונה בבלוג אבטחת המידע Saltedhash.

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

7 תגובות על "מהו בוטנט וכיצד הוא עובד?"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אורן
Guest

עוד צרה שלא קיימת לבעלי מקינטוש :)

מיכאל
Guest

כנראה שלא התעדכנת לאחרונה.
ראה flashback:

http://www.extremetech.com/computing/125019-mac-botnet-grows-to-600000-274-of-them-in-cupertino

Radical Dreamer
Guest

"מומחה אבטחת מידע" ?! – LOL

Naama Hirsh
Guest

ממש סיפור נחמד לפני השינה :(( עכשיו אפחד מאוד

Srh
Guest

תעברו ללינוקס…. :-)
אהבתי

גיבוב ממולח
Guest

אם כולם יעברו ללינוקס, אז יתחילו לפתח trojans גם למערכת הזו =]
אולי זה קצת יותר אתגרי טכנית עם רמת הרשאות של משתמש רגיל, אבל הרבה אנשים עובדים כ- root או מריצים sudo בלי לחשוב.

בב
Guest

בשביל "פשוטי העם זה טוב"
מחכים לחלק השני.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: