מדאטורמה ועד וויקס: 10 קרנות מספרות על "הפספוסים" הגדולים שלהן

10 קרנות – מקטנות ועד גדולות – מספיק בטוחות באסטרטגיה שלהן ולכן הסכימו לחלוק איתנו את "הפספוסים" שלהן ולספר על החברות המעולות שהן החליטו לא להשקיע בהן. איזו חברה פספסה ויולה, על מה מצטערים באינטל קפיטל ומדוע בבסמר ויתרו על השקעה בחברה שנמכרה השנה ב-800 מיליון דולר?

 Image Source/ Getty Images Israel

צלם/תמונה: Image Source/ Getty Images Israel

משכורות לעובדים, פיתוח הטכנולוגיה, תחזוקת שרתים, משרדים ועוד המון הוצאות – כל יזם ויזמת יודעים שגם חברה של מיליארד דולר לא תוכל לקום בלי המימון המתאים. באקוסיסטם הישראלי תופסות את המקום הזה בעיקר קרנות ההון סיכון, שמציעות מודלים שונים של מימון לסטארטאפים בכל השלבים.

נזכיר, הרוב המוחלט של קרנות ההון סיכון בארץ הן פרטיות, והן בעצמן גייסו כספים מבנקים או משקיעים אחרים. כך, כל קרן חייבת למצוא את החברות הטובות ביותר, אלה שלמרות הסיכוי הגבוה יחזירו לה תשואות יפות ויניבו לה רווחים יפים אף יותר.

אז הסטארטאפיסטים רוצים להגשים את החלום שלהם ולהקים חברה מצליחה, ומנהלי הקרנות רוצים לזהות את חד הקרן הבאה, לקחת בה חלק ולהניב רווחים יפים לקרן ולהם. על פניו מדובר במצב שבו כולם זוכים, אלא שברור שהכוח נמצא אצל מנהלי הקרנות, שכן הם מחליטים אם לתת השקעה והזדמנות ליזמים וליזמות או לוותר. המצב הזה הביא לכך שבקרב היזמים והיזמות עוברת מעין תורה שבעל פה על הדרכים הנכונות לפנות למנהלי הקרנות, כיצד למשוך את תשומת הלב שלהם ומה להגיד כדי לגרום להם להתעניין במיזם ולהעלות את הסיכויים לקבל השקעה.

אין ספק שבשנים האחרונות התגבשה סביב הקרנות הילה, שטשטשה את העובדה שגם הן והאנשים שמאחוריהן לפעמים עושים טעויות, מפספסים חברות מעולות ולאחר מכן קצת מתחרטים על ההחלטה לא להשקיע. ובכל זאת, על יזמים שנכשלו פעמים רבות לפני שהצליחו אנחנו שומעים הרבה, אך על מנהלי קרנות – פחות.

הפעם נתנו את הבמה לקרנות שבטוחות בעצמן ובאסטרטגיה שלהן ולא חוששות לספר על המקרים הפחות מוצלחים שלהן. לכל קרן יש סיבות משלה להחלטה להשקיע או לא, אך חשוב לזכור שמאחורי כל החלטה כזו עומדים לבטים מקצועיים לחלוטין ושלהחלטה לספר על כך יש ערך רב לכל התעשייה. לפעמים היו אלה חברות מצוינות שלא זיהו בזמן הנכון, לפעמים היזמים פשוט הגיעו בתזמון גרוע ויש גם מקרים שבאו עם עצות שהתבררו כגרועות מאוד. קבלו את עשר הקרנות שמוכנות לצחוק על עצמן, ללמוד מהטעויות שלהן ועל הדרך לתת הצצה יקרת ערך לאחורי הקלעים של תעשיית ההון סיכון.

 peepo/ Getty Images Israel

צלם/תמונה: peepo/ Getty Images Israel

YL VENTURES

יואב לייטרסדורף ועופר שרייבר: “חברה אחת שאנו מרגישים פספוס לגביה היא אדאלום (Adallom). כאשר פגשנו את שלושת היזמים ב-2014 לא היה לנו ספק שהם יצליחו. זה היה בשלב מאוד ראשוני, לפני שרוב המשקיעים האחרים פגשו אותם. הרעיון שהם הציגו עדיין לא היה מגובש, ובאותה תקופה זה היה מוקדם מדי מבחינתנו. בדיעבד אנחנו יכולים לומר שזה היה אירוע משמעותי עבורנו, אשר גרם לנו להבין שאנחנו צריכים להתמקד באיכות הצוות ובשוק הכללי שהם פועלים בו, גם אם אין להם רעיון מגובש לגמרי, כי אנחנו יודעים שבאמצעות הסיוע שלנו הם יגיעו לשם, וזו הגישה שלנו כיום”.

על הקרן: YL VENTURES מתמקדת בסטארטאפים בשלבים מוקדמים בתחום הסייבר סקיוריטי, אך בוחנת חברות גם מתחומי Enterprise Software וטכנולוגיות לרכבים אוטונומיים ומחוברים. בין חברות הפורטפוליו שלה כיום אפשר למצוא את Twistlock, Karamba Security, Axonius ורק בחודש ספטמבר האחרון היא רשמה אקזיט כשחברת Upstream Commerce נרכשה על ידי חברה בת של Walmart.

Viola Ventures

דני כהן, שותף בקרן: "בשנת 2007, כשעוד הייתי שותף בקרן ג'ימיני, אלון בלוך, שהיה בזמנו מס' 2 ב-Wix בא אליי לקליפורניה כדי להציע לנו להשתתף בסבב הגיוס של החברה. באופן אישי, האמנתי אז שאין באמת product market fit וכשניסיתי לשחק קצת עם הפלטפורמה מצאתי אותה מסורבלת, ולכן החלטתי בסופו של דבר לא להשקיע. לימים זה התגלה כפספוס אישי גדול שלי, אבל לפחות יש רווח גדול לתעשייה הישראלית שזכתה לחברת ענק שמחזיקה כאן אלפי עובדים. מאז עברתי לוויולה ופה אנחנו מפעילים מנגנון של שני שותפים שרואים חברה, כך שתמיד יהיה מי שיתווכח איתך על למה החברה הזו היא ה- Next billion dollar company, או לא".

על הקרן: ויולה ונצ'רס (לשעבר כרמל) משקיעה בחברות טכנולוגיה ישראליות בשלבים מוקדמים, בסקטורים המתאפיינים בצמיחה מואצת ובעלי יכולת להפוך למובילות קטגוריה גלובליות. הקרן מנהלת כמיליארד דולר, לאחרונה גייסה את הקרן החמישית ושותפיה הם שלמה דוברת, אבי זאבי, רונן ניר, דניאל כהן, עמרי בן דוד, צביקה אורון ואיציק אבידור.

הקרן משתייכת לויולה, קבוצת ההשקעות הגדולה בישראל המנהלת 3 מיליארד דולר, ובין חברות הפרוטפוליו של הקרן נמצאות Puls, Lightricks, Payoneer, ironSource, Taranis ועוד.

Bessemer Ventures Partners

עמית קרפ: "דאטורמה. פגשנו אותם בכל אחד מהסיבובים לאורך השנים ולצערנו תמיד אמרנו 'לא'. אהבנו מאוד את הצוות, אבל בסיבובים המוקדמים חששנו מהצורך למכור את המוצר לסוכנויות פרסום, שלרוב ידועות כלקוחות קשים שנוטים להחליף מוצרים כל הזמן. בסיבוב הצמיחה האחרון, אז פגשנו אותם שוב, חששנו מהוולואציה שנראתה אז די גבוהה (והיום נראית נמוכה) ומהיכולת שלהם להתרחב ללקוחות נוספים מעבר לסוכנויות פרסום, דבר שאז הם רק החלו לעשות". דאטורמה נמכרה לSalesforce ביולי 2018 תמורת 800 מיליון דולר.

על הקרן: BVP העולמית הוקמה ב-1911 והיא למעשה קרן ההון סיכון הראשונה בעולם. זו קרן עולמית שמנהלת 4.5 מיליארד דולר, וגובה הקרן הנוכחית הוא 1.6 מיליארד דולר. את הסניף הישראלי מנהלים כיום עמית קרפ ואדם פישר, שמשקיעים במיזמים בכל שלבי החיים. בין חברות הפורטפוליו בישראל נמצאות Cloudinary, Ctera Networks, Dynamic Yield, Fiverr, Prospera, HiBob, My Heritage; לאחרונה היא רשמה אקזיטים עם החברות Traffix, Soluto, Intucell, Altair והיא מפעילה עמוד מיוחד שנקרא אנטי-פורטפוליו, שמוקדש לכל החברות שהיא פספסה.

 Westend61/ Getty Images Israel

צלם/תמונה: Westend61/ Getty Images Israel

Battery Ventures 

איציק פרנפס, שותף: “האמת היא שהסתכלנו על מובילאיי די בהתחלה ואני הייתי הסקפטי שלא כל כך האמין בשוק. במבט לאחור, הייתי שמח מאוד להיות משקיע במובילאיי אבל במבט לאחור זה לא חוכמה. מצד שני, אם מסתכלים על רשימת המשקיעים של מובילאיי, לא תמצא שם יותר מדי קרנות הון סיכון. הסיבה לכך נעוצה בעובדה שהמוצר שהם פיתחו זה מוצר שלקח לו המון זמן להגיע לשוק. זה כשלעצמו זה לא בעייתי, אבל העובדה שצריך לתמוך בחברה ולהזרים לה עוד ועוד כסף לפי שיש לך איזשהו פידבק לגבי המוצר והאם השוק בכלל רוצה אותו“.

על הקרן: באטרי ונצ’רס היא אחת מקרנות ההון סיכון המובילות בעולם, והשנה היא גייסה שתי קרנות חדשות בהיקף כולל של 1.25 מיליארד דולר. הקרן הוקמה בשנת 1983 ומאז גייסה כ-6.9 מיליארד דולר, השקיעה ב-385 חברות ברחבי העולם, בהן לא מעט ישראליות, מהן 59 הונפקו ו-150 נרכשו או רכשו חברות אחרות. בפורטפוליו שלה ניתן למצוא את Vayyar Imaging, Leadspace ו-Excelero. בין החברות הישראליות שבהן השקיעה ושרשמו אקזיט נמצאות Panaya שנרכשה על ידי Infosys ההודית, Lightcyber שנרכשה על ידי פאלו אלטו נטוורקס ו-XtremIO שנרכשה על ידי EMC.

Glilot Capital Ventures

אריק קליינשטיין וקובי סמבורסקי, מייסדים: "פגשנו את AppsFlyer ממש בתחילת הדרך שלנו ושלהם, הם חיפשו השקעת seed והגיעו אלינו. הפגישה זכורה לנו היטב, אורן ורשף ישבו בספרייה בכלבו שלום ומיד הבנו שאלה יזמים אמיתיים, צוות חזק עם טכנולוגיה מעולה. אך גלילות קמה עם פוקוס חזק על סייבר. אמנם היה לנו ברור שנעשה גם השקעות אחרות, אבל היה לנו קשה להתחיל להשקיע דווקא בתחום אחר, מה גם שלא הרגשנו שיש לנו מספיק ידע בתחום המובייל. לאחר התלבטות קשה החלטנו לוותר ולהמשיך באסטרטגיה המקורית שלנו (שאף הוכיחה את עצמה מאוד בהמשך). לא עבר זמן רב ואחרי שלוש השקעות ראשונות בסייבר, התחלנו להשקיע בתחומים אחרים, אך לצערנו AppsFlyer כבר הייתה בשלב מאוחר מדי בשבילנו".

על הקרן: גלילות משקיעה בחברות סטארטאפ ישראליות בשלבים מוקדמים, והיא בין הקרנות הבודדות בעולם שחולקות את רווחיה עם חברות הפורטפוליו בבהן היא משקיעה. היא הוקמה ב-2011, מנהלת כיום 240 מיליון דולר ומתמקדת בתחומי ה-AI ,Big Data ו-Cyber. עד כה השקיעה הקרן ב-20 חברות, ו-6 מתוך 8 החברות הראשונות שלה נרכשו בידי חברות בינלאומיות. בין חברות פורטפוליו ניתן למצוא את: BrandTotal, Inflowz, Mintigo, Genoox ו-Upstream.

StageOne Ventures

יובל כהן, מנהל בקרן: “לפני למעלה מעשור בחנו השקעה בחברה בשם Passave ובסופו של דבר החלטנו שלא להשקיע. התרשמנו לטובה מהיזמים (אריאל מייסלוס וויקטור וויסלב), אך לא הערכנו נכון את מהירות החדירה של המוצר לשווקים הבינלאומיים. בדיעבד החברה הפכה להצלחה גדולה”.

על הקרן: StageOne Ventures הוקמה ב-2001 על ידי יובל כהן והיא מנהלת 221 מיליון דולר ב-3 קרנות. היא משקיעה בעיקר בחברות בשלבי Seed ו-Early stage, בין חברות הפורטפוליו שלה נמצאות Otonomo, SilverFort, Coralogix, vHive ו-Minerva והיא רשמה עד כה 6 אקזיטים, בין היתר עם החברות Guardium, Traffix ו-Octalica.

Qumra Capital

ארז שחר, ממייסדי הקרן: “Walkme. זו חברה שהייתה לנו על הרדאר, אבל לא הספקנו להיפגש איתה לפני שסגרה סיבוב צמיחה משמעותי”.

על הקרן: קומרה קפיטל נוסדה ב-2014, היא מנהלת 250 מיליון דולר ומשקיעה בשלבים מתקדמים של חברות מתחומי התוכנה, אינטרנט ומדיה, תשתיות תוכנה ארגוניות. בין חברות הפורטפוליו שלה נמצאות Fiverr, Jfrog ו-Riskified.

 Paul Bradbury/ Getty Images Israel

צלם/תמונה: Paul Bradbury/ Getty Images Israel

Cisco Investments

דניאל קרפ, מנהל ההשקעות והרכישות של סיסקו בישראל ובאמריקה הלטינית: “Annapurna Labs – חברה ששינתה את הדרך שבה בונים Mega Datacenters וחלוצת תחום הדיסאגרגציה (חלוקת משאבים משותפת בסביבות ענן). זו גם חברה שמסמסה את הקווים המפרידים בין הרשתות והשרתים. לצערי היא נקנתה לפני שהספקנו להשקיע”.

על הקרן: סיסקו היא קרן ההשקעות של תאגיד סיסקו והחלה לפעול בישראל ב-1998. הקרן הגלובלית מנהלת הון בשווי של מעל 2 מיליארד דולר, ובכל שנה יש לה תקציב השקעות של מעל 200 מיליון דולר לחברות בסבבי A ועד שלבי Late Stage. בישראל היא השקיעה ב-40 חברות, 15 מתוכן פעילות ו-18 מהן נמכרו והיא אף השקיעה ב-5 קרנות הון סיכון.

Intel Capital

יאיר שוהם, אורי ארזי ורועי רמון, מנהלי הקרן בישראל: "מוביילאיי. השאר היסטוריה".

על הקרן: אינטל קפיטל הוקמה ב-1991 והיום יש לה נציגות ביותר מ-26 מדינות והיא רשמה למעלה מ-320 אקזיטים. היא משקיעה בכל השלבים ובמגוון תחומי פעילות, ובין ההשקעות הבולטות שעשתה בישראל נמצאות מלאנוקס ואנוביט.

JAL Ventures

טל שקד, שותף כללי: "אמנם הבדיחה הקבועה שלנו היא 'אל תצטער על השקעה שפספסת, עוד יהיו מספיק הזדמנויות להצטער על ההשקעות שתעשה', ובכל זאת האחת שאנחנו מצטערים עליה היא Secdo. כבר בפגישה הראשונה עם היזמים, שי וגיל, הבנו שזו חברה שצריך להשקיע בה ויפה שעה אחת קודם. ביצענו בדיקת נאותות מהירה ותוך ימים ספורים נתנו הצעה שתאמה את ציפיות החברה. לצערנו, כעבור יומיים חברת פאלו אלטו כבר נתנה להם הצעת רכישה, וההשקעה ירדה מהפרק".

על הקרן: JAL Ventures הוקמה על ידי עמירם ויהושע לוינברג, מייסדי גילת רשתות לוויין, שהייתה בין חברות ההייטק הישראליות הראשונות שהנפיקו בנאסד"ק. לקרן ארבעה שותפים מנהלים והיא מתמקדת בהשקעות early revenue stage, כלומר חברות עם מוצר, לקוחות וקצב הכנסות של כמיליון דולר בשנה ומעלה. הקרן מבצעת השקעות Cross Sectors, במיקוד על חברות B2B ובתחום ה-Defense. עד היום היא השקיעה ב-11 חברות, 4 מתוכן ביצעו אקזיט ואחת מהן זו Dome9 שנרכשה על ידי צ'ק פוינט.

רונה חזקיה

עורכת וכותבת על כל תחום חוץ מכדורגל. מנהלת מערכת יחסים אובססיבית עם השפה העברית ובטוחה שדווקא הכי מצחיק זה להגיד בטטה. כתבת מגזין ומנהלת התוכן המסחרי של גיקטיים

הגב

3 תגובות על "מדאטורמה ועד וויקס: 10 קרנות מספרות על "הפספוסים" הגדולים שלהן"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אדולם
Guest

מעניין לעשות פעם רשימה של אותם משקיעים בכמה חברות הם השקיעו וכמה פשטו את הרגל, סארטאפ זה כמו לוטו, מספרים רק על מי שהצליח (ולא תמיד אקזיט אומר כסף) ולא מספרים על השאר שהפסידו את כל רכושם.

אוה
Guest

קרנות הון *ה*סיכון
לא
קרנות ההון סיכון

אריק
Guest

זה לא מעניין. שיפרסמו את הפספוסים האמיתיים שלהם True Negative ולא את מה שהם בכלל לא השקיעו בו שזה False Positive

wpDiscuz

תגיות לכתבה: