היתרון של ישראל על עמק הסיליקון בהשקעות טכנולוגיות

מדוע השקעה בחברות ישראליות משתלמת יותר עבור משקיעים אמריקאים ומהו אחד היתרונות הגדולים ביותר של תל אביב על פני עמק הסיליקון?

shutterstock tel aviv

הפוסט נכתב על ידי יואב לייטרסדורף ועופר שרייבר, שותפים בקרן הון סיכון ,YL Ventures המשקיעה בסטארטאפים בשלב ה-Seed בתחום אבטחת סייבר, מיחשוב ענן, ביג דאטה ותוכנה כשירות.

בשנת 2009 הוציאו לאור דן סינור ושאול זינגר את הספר "Start-up Nation", ומאז משקיעים ברחבי העולם נשבו בקסמי האומה בת ה-65, בעלת 8 מיליון התושבים אשר הצליחה להנפיק 69 חברות הנסחרות בנאסד"ק, ובעלת היחס בין מספר חברות סטארטאפ ומהנדסים לנפש הגבוה בעולם.

אף על פי כן, ולמרות הרצון העז לפצח את גנום התרבות היזמית של מדינת ישראל, אנו סבורים כי משקיעים אמריקאים אינם מודעים ליתרונות רבים אשר הופכים את חברות הסטארט-אפ הישראליות לכה אטרקטיביות, במיוחד בהשוואה לחברות סטארט-אפ מעמק הסיליקון. כתוצאה מכך, הם מחמיצים את חלון ההזדמנויות האידאלי ואת הנוסחה לשיתוף פעולה מוצלח עם סטארט-אפים ישראלים.

בעוד שמוניטין החדשנות של ישראל הינו סיבה מספיק טובה למשוך השקעות, בעינינו דווקא השילוב בין כשרון טכנולוגי מעולה, יעילות-הון (Capital-Efficiency) והתמקדות בשוק האמריקאי, הוא שגורם לחברות הסטארט-אפ הישראליות להיות כה מבטיחות. בכדי שסטארט-אפ ישראלי יגיע למיצוי הפוטנציאל הגלום בו, משקיעים אמריקאים חייבים להבין שילוש מנצח זה, להשקיע בשלבים מוקדמים ולעבוד קשה עבור החברות שבהן השקיעו.

לימודים והכשרה בחינם – בצבא

המפתח לכשרון הטכנולוגי וליעילות ההון של החברות הישראליות הוא צה"ל. בישראל, משקיע יכול ליהנות מזמינות גבוהה של מהנדסי מחשבים מוכשרים ובעלי ניסיון בעלות נמוכה משמעותית משל מהנדס בעמק הסיליקון. כך, בעוד הבוגרים המצטיינים מהפקולטה למדעי המחשב ב-MIT או סטנפורד מצפים לשכר שנע בין 150-200 אלף דולר בשנה מיד עם סיום לימודיהם, קצין שהשתחרר מיחידות עילית של מודיעין או מחשוב יצפה לכשליש מאותו הסכום.

ניתן לטעון כי מבחינת איכות ועלות צה"ל מספק את החינוך הטוב ביותר בעולם עבור מהנדסים ויזמים טכנולוגיים. בעוד ששבעה מתוך עשרה בוגרי אוניברסיטה בארה"ב מסיימים את לימודיהם האקדמיים עם חובות של מעל 29 אלף דולר בממוצע, קצינים ביחידות טכנולוגיות מקבלים כ-5 שנים של לימוד והכשרה בחינם. בסיום לימודיהם, אותם בוגרי תואר אמריקאים חשים לחץ להשיג עבודה יציבה עם משכורת קבועה כדי להחזיר את חובותיהם, ואילו עמיתיהם הישראליים משתחררים מהצבא ומוכנים לקחת את הסיכון שבחיי היזמות. מבחינת איכות, ההכשרה של החיילים בצה"ל זהה ברמתה, אם לא טובה יותר, מההכשרה והחינוך שמקבלים עמיתיהם האמריקאים ב-MIT ובסטנפורד. זו גם הסיבה שעשרות חברות ענק טכנולוגיות כגון אורקל, מיקרוסופט, אינטל, גוגל, אפל, IBM, פייסבוק וסיסקו פתחו מרכזי פיתוח בישראל.

המיקוד בשוק האמריקאי הינו נקודה חשובה עבור יזמים ישראליים, כיוון שהחדירה לשוק זה הינה אחד האתגרים הקשים ביותר עבור חברות ישראליות. משקיע אמריקאי אקטיבי משלים את הסטארט-אפ הישראלי במידה והוא מסייע בהשגת לקוחות, שותפויות, גיוס מנהלים וגישה למשקיעי המשך. לרוע המזל, רוב חברות הסטארט-אפ הישראליות אינן זוכות להשקעות אמריקאיות עד לסבב הגיוס השני או אף מאוחר יותר. המשמעות היא שהקשרים האמריקאים מגיעים בשלב מאוחר מידי והשפעתם על הצלחת החברה בשוק האמריקאי פחותה.

קיימות מספר סיבות לכך שמשקיעים אמריקאים מצטרפים בשלב כה מאוחר. ראשית, אין להם גישה ישירה ליזמים ישראליים בשלבים מוקדמים. שנית, למשקיעים אמריקאיים קשה להעריך חברות ישראליות שנמצאות בשלבי ה-Seed. שני גורמים אלו, המשתלבים יחד עם האתגר המובן מאליו של חוסר היכרות עם התרבות ומערכת המשפט של מדינה זרה, גורמים לכך שמרבית המשקיעים האמריקאיים מעדיפים לחכות ולראות כיצד החברות הללו יתפתחו. כך, הם מחמיצים את ההזדמנות להשקיע בהן בשלב מוקדם כאשר שווי החברה נמוך יותר, פוטנציאל הרווח גבוה יותר, וכאשר הקשרים של המשקיעים בשוק האמריקאי הינם בעלי הערך הגבוה ביותר עבור החברות.

הכסף של המשקיעים האמריקאים שווה יותר

אם-כן, כאשר ההשקעה מתבצעת בשלבי ה-Seed, כיצד נראים המספרים? כיצד יעילות-הון תניב לחברות סטארט-אפ ישראליות יתרון אל מול אחיותיהן בעמק הסיליקון?

אנו סבורים שכאשר משקיעים אמריקאים מזרימים סכום נכון של כסף לחברת סטארט-אפ ישראלית בשלב מוקדם, הדולרים שלהם עשויים להיות אפקטיביים פי 3 יותר מאשר בהשקעה דומה בעמק הסיליקון. במקום להשקיע 6-9 מיליון דולר בחברת סטארט-אפ הממוקמת בעמק הסיליקון, ניתן להשקיע בין 2 ל-3 מיליון דולר בחברת סטארט-אפ ישראלית דומה ולהשיג את אותה התקדמות (Traction). בשני המקרים המשקיעים יחזיקו בממוצע כשליש מן החברה.

נצא מנקודת הנחה שרוב המשקיעים בשלבים מוקדמים מעוניינים בהחזר השקעה מינימאלי של פי 10, אזי משקיעים בחברה בעמק הסיליקון יצפו להגיע לאקזיט בשווי של בין 180 ל-270 מיליון דולר, וזאת מבלי לקחת בחשבון משקיעי המשך בסבבי גיוס מאוחרים. זאת כאשר בעקבות השקעה בחברת ישראלית מקבילה, הם יצפו לאקזיט של בין 60 ל-90 מיליון דולר.

האקזיט הישראלי שווה יותר

פה קבור הכלב וזהו הערך המוסף – חברות סטארט-אפ ישראליות טומנות בחובן אפשרויות רבות יותר לאקזיט רווחי מאשר המקבילות מעמק הסיליקון. אקזיט לפי שווי של 60 מיליון דולר הוא כזה שיספק גם את היזמים וגם את המשקיעים. כמובן שהם יכולים גם לסרב להצעה, להמשיך לגדול ולהגיע לשווי חברה גבוה הרבה יותר. למעשה, יעילות ההון של חברות ישראליות מאפשרת להימנע מניגוד האינטרסים אשר לרוב קיים בין היזמים למשקיעים.

במקרים רבים חברות סטארט-אפ ישראליות שמרו על יעילות הון והגיעו לאקזיטים אדירים: חברת Trusteer, אשר מספקת פתרונות אבטחת מידע, גייסה רק 10 מיליון דולר וב-2013 נמכרה ל-IBM במחיר של 650 מיליון דולר. כך גם Waze, אפליקציית הניווט מבוססת-קהילה, גייסה 67 מיליון דולר ונמכרה לגוגל תמורת מיליארד דולר. חברת Viber שמפתחת אפליקציה חינמית לשיחות, הודעות טקסט ושיתוף תמונות, צמחה בהשקעה של כ-30 מיליון דולר ונמכרה ב-900 מיליון דולר, וחברת Intucell אשר גייסה 6.5 מיליון דולר ונמכרה תמורת 475 מיליון דולר. דוגמאות אלו ממחישות כיצד תמהיל נכון של כשרון טכנולוגי ישראלי, יעילות הון ומסחור מוצלח בשוק האמריקאי יכולים להוביל לתוצאות יוצאות דופן.

משקיעים בחברת סטארט-אפ ישראלית לאו דווקא צריכים לחפש את הפייסבוק, הגוגל או הדרופבוקס הבאים, אך קיימת אפשרות שזה אכן מה שיקרה. היכולת הטכנולוגית בישראל והתרבות היזמית הפורה יוסיפו לייצר חדשנות גם בעתיד. כיום יותר מאי-פעם, משקיעים אמריקאים המבקרים בישראל מתלהבים מריבוי חברות הסטארט-אפ והזדמנויות ההשקעה, מהמוטיבציה והעיקשות של היזמים הישראלים, ומהעובדה שבניגוד ל"שש דרגות ההפרדה" במקומות אחרים בעולם, בישראל יש רק "דרגה אחת של הפרדה" – מה שהופך את כולם לנגישים יותר. מהמפגשים ואירועי הנטוורקינג הרבים בבתי קפה, מסעדות וברים ברחבי תל אביב, ומהטכנולוגיה פורצת הדרך המצויה בכל פינה.

בכדי לנצל את היתרונות הרבים שבהשקעה בחברה ישראלית, משקיעים אמריקאים חייבים להבין שהם יכולים להגביר את סיכוייהם לאקזיט רווחי יותר באמצעות יעילות הון והשקעה בשלב מוקדם, במקום להמתין עד לסבב גיוס שני. מתוך יותר מ-5000 חברות הסטארט-אפ הפועלות בישראל, רובן המוחלט מעוניינות להיכנס לשוק האמריקאי מוקדם ככל האפשר. ההזדמנות קיימת עבור משקיעים שיש להם ידע על התרבות הישראלית ונוכחות אמריקאית שיכולה לגשר על הפער הגיאוגרפי. במקביל, יזמים ישראלים צריכים לחפש משקיעים אקטיביים עם ניסיון מעשי, ידע על התעשייה ודחף לסייע לסטארט-אפ שלהם לפרוח בשוק האמריקאי.

הפוסט פורסם לראשונה באנגלית באתר Re/Code.

קרדיט תמונה ראשית: Eldad Carin / Shutterstock.com

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

4 תגובות על "היתרון של ישראל על עמק הסיליקון בהשקעות טכנולוגיות"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
יאקי
Guest

הייתרון למשקיעים בישראל הוא שאפשר לקבל הרבה אחוזים תמורת מעט כסף

gada
Guest

אוהבים קצת להשקיע בישראל מאותה סיבה שאוהבים להשקיע קצת בהודו. אמריקאים אוהבים לקבל תוצאות מכוח עבודה זול במדינות עולם שלישי.

t
Guest

כן ברור, כי הכשרה של קצין באמת שווה משהו..
קצינים זה עם טיפש שחושב שהוא יודע הכל

א א
Guest

מחירי הדיור והמעונות לילדים בעמק הסיליקון דומים לשל תל אביב רק בדולרים, ואין שם פריפריה.

הוצאות השכר שם צריכות להיות הזויות כדי לאפשר רמת חיים מינימלית לעובדים, והעסקה של חמישה מתכנתים לשישה חודשים בכיף תגיע למיליון וחצי ש"ח, וזה לפני שקלול עלויות המשרד ההזויות.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: